Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στη Γερμανία ;

    Σίγουρα, τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πιο δύσκολα,
    τουλάχιστον από οικονομικής πλευράς.

    Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλα τα πράγματα στην Γερμανία
    έχουν αλλάξει ριζικά, οι μισθοί έχουν πέσει, δύσκολα βρίσκεις μια θέση εργασίας.

    Η παραγωγή μεταφέρεται στο εξωτερικό, δημιουργούνται σχεδόν μονο θέσεις
    εργασίας με υψηλό επίπεδο. Πέρασαν τα χρονια του 70 και του 90.

    Το προσωπικό μου συμπέρασμα: Δεν αξίζει να μεταναστεύσετε στη Γερμανία

    #2
    Καλημέρα!
    Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση! :D

    Comment


      #3
      Αλίμονο αν έφευγες από ένα νησί σαν τη Ρόδο...

      Comment


        #4
        Θα συμφωνήσω μαζι σου φίλε μου!!! Και αν πρόκειτε να εργαζεσαι τόσες ώρες για 900 ευρω καλήτερα να μην εγκαταλειψης την Πατριδα σου!!! Αν το σκευτης με τις ιδιες ώρες στην Γερμανια εργαζεσαι εδω σε 2 εργασιες και βγάζεις περισοτερα !!!

        Φιλικά πάντα!!!!

        Comment


          #5
          Επειδη εγω ειμουν μεταναστης παιδια,και ηρθα στη Γερμανια στα τελη του 89,και πραγματικα αγωνιστηκα πολυ για να κερδισω οτι εχω σημερα,θα ηθελα να σχολιασω επι του θεματως....
          Τωρα πλεων ειμαι μονιμος κατοικος αυτης της χωρας,μενω εδω 19 χρονια πια,και πριν απο 5 χρονια αγορασα και σπιτι για μονιμη διαμονη...
          Δεν το γραφω το τελευταιο για να αποκαλυψω κατι απο τα περιουσιακα μου στοιχεια,αλλα γιατι ειμαι ενας απο τους χιλιαδες πρωην μεταναστες που αναζητησαν την τυχη τους εξω απο την Ελλαδα,και κατορθωσαν να κανουν πραγματικοτητα πραγματα,που θα μπορουσε μονο να τα πλασει η φαντασια....
          Βεβαια δε μου χαριστηκε τιποτα...ολα αποκτηθηκαν επειτα απο σκληρη δουλεια,ομως αυτο που με στενοχωρησε ιδιαιτερα ειναι οτι,μια ξενη χωρα αναγνωρησε τις αξιες μου...πραγμα που δεν εκανε η πατριδα μου...
          Ηρθα εδω με 250 μαρκα ,με δυο βαλιτσες,και με....τα ρουχα που φορουσα....χωρις να ξερω την γλωσσα,διχως να εχω κανενα δικο μου ,και φυσικα χωρις να γνωριζω τον τοπο...Δηλαδη ηρθα περιπου σαν τυχοδιοκτης...
          Ο λογος που ηρθα εδω ,δεν ηταν αλλος απο το να καλυτερεψω τη ζωη μου,και το επιδιωξα με ολες μου τις δυναμεις...και μπορω να πω,πως επειτα απο τοσα χρονια,αρκετα ονειρα μου εγιναν πραγματικοτητα...
          Σημερα εχω την ευχαριστηση να χαιρομαι τους κοπους μου,αλλα και να παιρνω δυναμη απο την οικογενειακη αλλα και επαγγελματικη μου ευτυχια...για ενα ακομη καλυτερο μελλον.....
          Ομως ολα αυτα ξεκινησαν πριν την δεκαετια του 90...οταν ακομα μπορουσαμε να μιλαμε για την ΧΡΥΣΗ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.......
          Απο το 98 και μετα εχει παψει να υφισταται κατι τετοιο...Η επανενωση των δυο Γερμανιων εβλαψε την δυνατη Γερμανια..(δυτικη),και μετα ακολουθησαν περικοπες σε διαφορους δημοσιους τομεις του κρατους...
          Αυτο ειχε σαν αφορμη,να αυξηθει η ανεργεια,και πολλα εργοστασια να με τακομησουν σε γειτονικες χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ,μιας και εκει ηταν φτηνα τα εργατικα χερια,οπως επισεις και η μεταφορα της παραγωγης των εργοστασιων...
          Με λιγα λογια,και για να μη κουρασω περισσοτερο θελω να πω,πως σημερα,αν θελει καποιος να ερθει εδω,θα αμοιβετε με μισθο του 1988
          περιπου 1200 EURO κατα μεσο ορο ,οταν προκειτε για μικρο εργοστασιο,γιατι εαν προκειτε για πιο ελαφριες δουλειες,η αμοιβη του ανα ωρα ασφαλως θα ειναι λιγοτερη....Οσο για τα μεγαλα εργοστασια...εχουν αλλαξει και εκει αρκετα σημαντικα οι αμοιβες,αλλα εξακολουθουν να προσφερουν περισσοτερα χρηματα....μιας και προκειτε για πολυεθνικες εταιριες....
          Τελειωνοντας θελω να πω, πως η εποχη της μεταναστευσης κατα τη γνωμη μου εχει πεθανει εδω και μια δεκαετια...αν παρω ως παραδειγμα τη χωρα που με φιλοξενει,που ηταν γνωστη στο να δεχεται χιλιαδες μεταναστες καθε φυλης ανα τον κοσμο,και να τους αμοιβει αναλογα....τωρα ισα-ισα ειναι σε θεση να καλυψει τις δικες της αναγκες,και δεν μπορει ευκολα να βρει νεες θεσεις εργασιες ακομη και για τους δικους της πολιτες!!!!
          Για αυτο πατριωτακια οσοι απο εσας ονειρευεστε μια θεση εργασιας σημερα σ αυτην την χωρα,καλυτερα να το ξεχασετε....
          Δε θα σας βγει σε καλο,θα γνωρισετε την εκμεταλευση,και θα φυγετε απο εδω με τις χειροτερες αναμνησεις...
          Μερικοι απο εσας,ισως να μην εχετε και τα εισητηρια για να επιστρεψετε στα πατρια....
          Αυτα ηθελα να γραψω στο θεμα μεταναστευση,και ζητω συγγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη,που ενδεχωμενως θα επιπεσουν στην αντιληψη σας...
          Ισως να με δικαιολογει το γεγονως οτι ειμαι μακρια απο την Ελλαδα 19 χρονια,και εχω εκαταλυψει τα θρανεια απο τα 18 μου χρονια...
          Φιλικοτατα....
          ΒΑΣΙΛΗΣ
          STUTTGART

          Comment


            #6
            θελω να φυγω!

            Καλημερα απο Ελλαδα!
            τον τελευταιο καιρο με βασανιζει η ιδεα να φυγω απο Ελλαδα.
            Να φυγω οχι μονο για μενα αλλα και για τα δυο μου παιδια 16 και 10 χρονων
            που βλεπω οτι αν μεινουμε εδω θα εχουν παρα μα παρα πολες δυσκολιες.
            Θελω να τους προσφερω μια καλυτερη σχολικη ζωη κια μια προοπτικη που δυστηχως δυσκολα θα την βρουν εδω.Εχω μια μικρη επιχειρηση εδω αλλα δεν βλεπω φως.Θα ηθελε σε παρακαλω να μου πεις ,αν θελεις, μερικα πραγματα για την χωρα που ζεις και ποσο εφικτο ειναι αυτο να γινει πραγματοκοτητα!
            Ευχαριστω, Κωστας.

            Comment


              #7
              Originally posted by sinel View Post
              Καλημερα απο Ελλαδα!
              τον τελευταιο καιρο με βασανιζει η ιδεα να φυγω απο Ελλαδα.
              Να φυγω οχι μονο για μενα αλλα και για τα δυο μου παιδια 16 και 10 χρονων
              που βλεπω οτι αν μεινουμε εδω θα εχουν παρα μα παρα πολες δυσκολιες.
              Θελω να τους προσφερω μια καλυτερη σχολικη ζωη κια μια προοπτικη που δυστηχως δυσκολα θα την βρουν εδω.Εχω μια μικρη επιχειρηση εδω αλλα δεν βλεπω φως.Θα ηθελε σε παρακαλω να μου πεις ,αν θελεις, μερικα πραγματα για την χωρα που ζεις και ποσο εφικτο ειναι αυτο να γινει πραγματοκοτητα!
              Ευχαριστω, Κωστας.
              Αγαπητε φιλε Κωστα επειδη δεν εχεις κανει παραθεση σ αυτα που γραφεις αναρωτηθηκα αν απευθηνεσαι σε μενα,αλλα επειδη ειδα το μυνημα σου κατω απο το δικο μου υπεθεσα οτι μαλλον ετσι ειναι....
              Ηδη εχω γραψει πιο πανω αρκετα πραγματα,τα οποια απαντουν στις ερωτησεις που κανεις,και δε θα ηθελα να αναλοθω στα ιδια...
              Αν αυτο που ζητας να κανεις τωρα για την συγκεκριμενη χωρα,το ζηταγες πριν απο 20 χρονια θα σου λεγα ανεπιφυλακτα...ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΕΛΑ ΑΜΕΣΩΣ.....
              Αν σου πω σημερα κατι τετοιο....θα σε παρω στο λαιμο μου....
              Εμεις ειμασταν η τελευταια φουρνια μεταναστων που ηρθε σ αυτη τη χωρα στα τελη της δεκαετιας το 80,αλλα τοτε προσφεροταν η χωρα αυτη για εργασια και προοδο.....
              Σημερα τα δεδομενα εχουν αλλαξει ακομα και εδω....Οποιον και να ρωτησεις που κατοικει εδω αποκλειεται να σου πει κατι διαφορετικο....
              Αυτοι οι καιροι δεν προσφερονται πλεον για μεταναστευση,ειδικα απο ατομα που εχουν οικογενεια,και οι ευθυνες τους πολλαπλασιαζονται...
              Κανεις δεν μπορει να σου εγγιηθει με σιγουρια οτι δεν θα πεσεις εξω απο τους υπολογισμους που ενδεχωμενως να εχεις κανει...
              Μεινε εκει που εισαι καλυτερα,γιατι εκει γνωριζεις τη νοοτροπια του κοσμου,γνωριζεις τη γλωσσα ,και εχεις ηδη προσαρμοστει στον τροπο ζωης,το ιδιο βεβαια και η οικογενεια σου.....Εδω,ολα ειναι διαφορετικα,και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις,που πολλα ατομα τα οποια ερχονται απο αλλες χωρες,για να εργαστουν εδω,δεν μπορουν να προσαρμοστουν στα Γερμανικα δεδομενα,και για τον λογο αυτο επιστρεφουν ξανα στην πατριδα τους,χανοντας πολυτιμο χρονο στην μετεπειτα επαγγελματικη πορεια τους...
              Ελπιζω να εγινα κατανοητος ,γραφοντας περιλιπτικα μερικα πραγματα που πιστευω να απαντουν σε καποιες απο τις αποριες σου....
              Φιλικοτατα....
              ΒΑΣΙΛΗΣ

              Comment


                #8
                Πολύ σωστά τα λέει ο Βασίλης,

                εγώ γεννήθηκα πριν την φουρνιά του Βασίλη - ίσως η πιο τυχεροί γενιά.
                Οι γονείς μας , η γενιά του φεύγω, η γενιά με το όνειρο της επιστροφής,
                η γενιά που έκανε 40 χρονια στα εργοστάσια και δημιούργησε το μεταπολεμικό
                οικονομικό θαύμα της Γερμανίας - αδικημένοι σήμερα με 1000 Euro σύνταξη.

                Η δικια μου γενιά ; βολευτήκαμε - μας χρειαζότανε, μάθαμε καλά τα γερμανικά,σπουδάσαμε στη Γερμανία, ξέρουμε άπιαστα τα Γερμανικά, μερικοί από μας Αγγλικά και Γαλλικά.

                Τα παιδιά μας ;

                Σήμερα οι γερμανοί δεν βρίσκουν θέση εργασίας, τα παιδιά μας θα πάρουν ;

                Τα παιδιά μας πρέπει να έχουνε άριστα για να έχουν ελπίδες για κάποια θέση.

                Μπορεί στα χαρτιά να έχουν και την γερμανική υπηκότητα - προς το παρών παραμένουνε ξένοι.

                Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως μια γερμανική εταιρία θα προτιμούσε 5 αριστούχους ξένους, παρα 5 μετριους γερμανούς.

                Θα τα βοηθήσουμε όσο μπορούμε και με μεγάλη προσπάθεια θα πετύχουνε.
                Μην ξεχνάμε όμως πως δεν έχουμε κάποιον συγγενή,γνωστό ή φίλο σε κάποια θέση "κλειδί" .

                Που είναι άραγε πιω δύσκολα ;

                Comment


                  #9
                  Μετανάστευση στη Γερμανία

                  Καλησπέρα,
                  είμαι νέο μέλος και ανοίγω νέο θέμα για να σας πω και εγώ τις σκέψεις μου και να μου πείτε κ εσείς τη γνώμη σας. Σας προειδοποιώ ότι το μήνυμα δε θα είναι μικρό :p
                  Είμαι 27 χρονών και ο (σε ένα μήνα) αρραβωνιαστικός μου 29 και ζούμε Αθήνα. Δουλεύω σε μια εταιρεία 4-6ωρη και παλεύω να "ανέβω" σκαλοπάτια με τις ανοιχτές στελεχώσεις που γίνονται εσωτερικά (ο μισθός μου είναι περίπου στα 500-600ευρώ). Ο αρραβωνιαστικός μου μέχρι πριν ένα χρόνο δούλευε σε μια μικρή επιχείρηση αλλά άλλαξε δουλειά γιατί αργούσαν 2-3-4 μήνες να τον πληρώσουν κάθε φορά. Πήγε λοιπόν σε έναν ελληνικό κολοσσό για να εξελιχθεί κ όλας πιο εύκολα και είναι και πάλι 3,5 μήνες απλήρωτος. Το αποτέλεσμα της όλης ιστορίας είναι να πληρώνουμε τα πάγια έξοδα του σπιτιού με τα 500 τα δικά μου και να "αναπνέουμε" με δανεισμό, είτε αυτό σημαίνει μαμά-μπαμπάς είτε σημαίνει πιστωτικές. Είμαστε στο σημείο που έχουμε παραγγείλει τις βέρες εδώ και 2μήνες αλλά δεν έχουμε λεφτά να πάμε να τις πάρουμε.
                  Και καθόμαστε λοιπόν και συζητάμε και λέμε, δεν έχουμε λεφτά να αρραβωνιαστούμε πώς θα μπορέσουμε να παντρευτούμε? Πώς θα μπορέσουμε να κάνουμε παιδιά? Πώς ζουν οι παντρεμένοι με παιδιά που δουλεύουν και οι δύο στον "κολοσσό"? Εδώ έχει γονατίσει εμάς αυτή η κατάσταση φαντάσου τί προβλήματα δημιουργεί σε μια οικογένεια.
                  Δε θέλω να βγω στο εξωτερικό και να κάνω λεφτά. Θέλω να βγω στο εξωτερικό και να μπορέσω να ζήσω. Να παίρνω τα ίδια λεφτά που παίρνω εδώ, να πληρώνω πανάκριβα τα πάντα, να βάλω συνέταιρο το κράτος και να πληρώνω την εφορία που πληρώνω εδώ αλλά θα ανοίγω τη πόρτα του σπιτιού μου και θα βλέπω κάθε μέρα τους φόρους μου, φανάρια που δουλεύουν, δρόμοι χωρίς λακκούβες, κόσμος να περνάει απ' τα φανάρια, πάρκα, οδική συμπεριφορά. Πολλοί μας είπαν "Μα εδώ έχουμε μπουζούκια, ήλιο, θάλασσα.." τί να τα κάνουμε ρε παιδιά? Δεν έχουμε να φάμε θα πάμε στα μπουζούκια? Τί να τον κάνω τον ήλιο? Αφού δεν έχουμε βενζίνη να πάμε στη παραλία να λιαστούμε. Και νομίζεται ότι έτυχε? Ε λοιπόν σας λέω ότι δεν έτυχε. Τρία ακόμα ζευγάρια που κάνουμε παρέα λέμε κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια.
                  Πήγαμε στην Αυστρία διακοπές κάποια στιγμή για 5 μέρες και μείναμε με το στόμα ανοιχτό από την οργάνωση του κράτους και από την ευγένεια των ανθρώπων. Εδώ δεν έχουμε μέλλον. Το Σεπτέμβρη ξεκινάμε μαθήματα Γερμανικών και τον Ιούνιο θα ψάχνουμε για δουλειά. Μόλις βρούμε πακετάρουμε και φεύγουμε.

                  Θέλω να με συγχωρέσετε για το μελό και γραφικό ύφος μου, είμαι πολύ πικραμένη. Τη λατρεύω αυτή τη χώρα αλλά μισώ αυτό το κράτος.

                  Comment


                    #10
                    διάβασα τα παραπάνω και δεν άντεξα ....εκανα εγγραφή και είμαι εδώ!

                    είμαι 38, ο σύζυγός μου 45 κι έχουμε 3 παιδιά 20, 18 και 3μισι....η επιχείρησή μας δεν πάει καλά, έως διόλου καλά - ψάχνουμε εργασία καιρό τώρα και δεν βρίσκουμε τίποτα - με πτυχία και βιογραφικο άψογο αλλά μεγάλοι και over quαlified όπως μας λένε ..πλέον ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό...καταλήξαμε να "φιλοξενούμαστε" στο σπίτι των πεθερικών μου, να τρώμε στους γονείς μου (ευτυχώς που είναι κοντά μας και σε θέση να μας φροντίζουν)...και να ζούμε με ένα μεγάλο ερωτηματικό για το μέλλον μας.

                    ας μάθετε εσείς που αποτρέπετε τον κόσμο να αποδημήσει..πως στο δημοτικό ζήτησαν από τους γονείς μια λίστα υλικών μεταξύ άλλων χαρτί υγείας και φωτοτυπικό χαρτί, χρήματα (€ 60 ανα παιδάκι) για αγορά καποιων αναγκαίων υλικών και άφησαν ανοιχτό το ενδεχόμενο να πληρώσουν οι γονείς την θέρμανση του σχολείου...να μιλήσω για την γενικότερη κακή παιδεία...δεν νομίζω πως χρειάζεται.

                    σας ρωτάω λοιπόν, γιατί να μείνω στην Ελλάδα όταν δεν μπορώ να προσφέρω τα προς το ζην στην οικογένειά μου?? δεν ζήτησα εργασία καν στο αντικείμενό μου, έχω ανάγκη μια όποια δουλειά...και δεν βρίσκω τίποτα. φίλοι μας που μεν έχουν δουλειά δεν πληρώνονται...ενας συγγενής κολλητής μου φίλης έπαθε μελαγχολία όντας υψηλό στέλεχος σε πολυεθνική στην Αθήνα καθώς δεν πληρώνεται ενώ είχε προβεί σε αγορές και δανεισμούς βάσει του μισθού του...και μπορώ να γράψω κι 'αλλα παρόμοια της σημερινής κατάστασης στην Ελλάδα.

                    ΦΥΣΙΚΑ και θα μεταναστεύσω όπου βρω δουλειά όσο δύσκολα κι αν είναι. έστω για 900 ευρώ σε πολύωρη εργασία...εάν ξέρω ότι θα ταίζω εγώ τα παιδιά μου...

                    Ελάτε έλληνες του εξωτερικού να ζήσετε εσείς στην σημερινή ελλάδα και έρχομαι εγώ στη θέση σας...

                    Παίρνετε στο λαιμό σας καποιον άμα του λέτε να μείνει εδώ και όχι εάν του λέτε να μεταναστεύσει...

                    γιατί να ξέρετε πως όταν κάποιος σκέφτεται την μετανάστευση δεν το κάνει από χόμπυ....

                    αλλά από απογοήτευση και απελπισία!!

                    Comment


                      #11
                      Αν μπορούσα, θα βόλευα και εγώ οικογενειακά πρόσωπα.

                      Τι να πω, μακάρι, μακάρι να βρείτε δουλειά και να ζήσετε αξιοπρεπής με τις οικογένειες σας.

                      Δεν θέλουμε να πάρουμε κανένα στο λαιμό μας,
                      σκοπός είναι η ανταλλαγή απόψεων για να διευκολύνει ίσως την απόφαση.

                      Το θέμα δεν είναι ποσα παίρνεις, είναι ποσα σου απομένουν για να ζήσεις.

                      Κάθε χρόνο μεταναστεύουνε περίπου 175.000 Γερμανοί και αναζητούν μια καλύτερη τύχη σε άλλες χώρες.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by thanasis View Post
                        Αν μπορούσα, θα βόλευα και εγώ οικογενειακά πρόσωπα.

                        Τι να πω, μακάρι, μακάρι να βρείτε δουλειά και να ζήσετε αξιοπρεπής με τις οικογένειες σας.

                        Δεν θέλουμε να πάρουμε κανένα στο λαιμό μας,
                        σκοπός είναι η ανταλλαγή απόψεων για να διευκολύνει ίσως την απόφαση.

                        Το θέμα δεν είναι ποσα παίρνεις, είναι ποσα σου απομένουν για να ζήσεις.

                        Κάθε χρόνο μεταναστεύουνε περίπου 175.000 Γερμανοί και αναζητούν μια καλύτερη τύχη σε άλλες χώρες.
                        Εκ των οποιων με αριθμους οι 75.000 περιπου ειναι επαναπατρισμοι.
                        Πανω απο 60.000 πηγαινουν σε χωρες γυρω απ την Γερμανια (Αυστρια, Ελβετια, Βελγιο, Ελβετια ακομα και Λιχνενσταιν) για εργασιακους λογους (αναθεματισμενη παγκοσμιοποιηση)
                        Πανω απο 30.000 αποφασιζουν να περασουν το υπολοιπο της ζωης τους εκτος Γερμανιας (πανω απο 1.000 ετησιως στην Ελλαδα).

                        Ο αριθμος οπως επισης και οι λογοι μεταναστευσης ειναι πολυ διαφορετικοι σε σχεση με την Ελλαδα.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by tozel View Post
                          διάβασα τα παραπάνω και δεν άντεξα ....εκανα εγγραφή και είμαι εδώ!

                          είμαι 38, ο σύζυγός μου 45 κι έχουμε 3 παιδιά 20, 18 και 3μισι....η επιχείρησή μας δεν πάει καλά, έως διόλου καλά - ψάχνουμε εργασία καιρό τώρα και δεν βρίσκουμε τίποτα - με πτυχία και βιογραφικο άψογο αλλά μεγάλοι και over quαlified όπως μας λένε ..πλέον ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό...καταλήξαμε να "φιλοξενούμαστε" στο σπίτι των πεθερικών μου, να τρώμε στους γονείς μου (ευτυχώς που είναι κοντά μας και σε θέση να μας φροντίζουν)...και να ζούμε με ένα μεγάλο ερωτηματικό για το μέλλον μας.

                          ας μάθετε εσείς που αποτρέπετε τον κόσμο να αποδημήσει..πως στο δημοτικό ζήτησαν από τους γονείς μια λίστα υλικών μεταξύ άλλων χαρτί υγείας και φωτοτυπικό χαρτί, χρήματα (€ 60 ανα παιδάκι) για αγορά καποιων αναγκαίων υλικών και άφησαν ανοιχτό το ενδεχόμενο να πληρώσουν οι γονείς την θέρμανση του σχολείου...να μιλήσω για την γενικότερη κακή παιδεία...δεν νομίζω πως χρειάζεται.

                          σας ρωτάω λοιπόν, γιατί να μείνω στην Ελλάδα όταν δεν μπορώ να προσφέρω τα προς το ζην στην οικογένειά μου?? δεν ζήτησα εργασία καν στο αντικείμενό μου, έχω ανάγκη μια όποια δουλειά...και δεν βρίσκω τίποτα. φίλοι μας που μεν έχουν δουλειά δεν πληρώνονται...ενας συγγενής κολλητής μου φίλης έπαθε μελαγχολία όντας υψηλό στέλεχος σε πολυεθνική στην Αθήνα καθώς δεν πληρώνεται ενώ είχε προβεί σε αγορές και δανεισμούς βάσει του μισθού του...και μπορώ να γράψω κι 'αλλα παρόμοια της σημερινής κατάστασης στην Ελλάδα.

                          ΦΥΣΙΚΑ και θα μεταναστεύσω όπου βρω δουλειά όσο δύσκολα κι αν είναι. έστω για 900 ευρώ σε πολύωρη εργασία...εάν ξέρω ότι θα ταίζω εγώ τα παιδιά μου...

                          Ελάτε έλληνες του εξωτερικού να ζήσετε εσείς στην σημερινή ελλάδα και έρχομαι εγώ στη θέση σας...

                          Παίρνετε στο λαιμό σας καποιον άμα του λέτε να μείνει εδώ και όχι εάν του λέτε να μεταναστεύσει...

                          γιατί να ξέρετε πως όταν κάποιος σκέφτεται την μετανάστευση δεν το κάνει από χόμπυ....

                          αλλά από απογοήτευση και απελπισία!!

                          Αγαπητη φιλη αργησα να διαβασω τα γραφομενα σου μιας και εχω καιρο να επισκεφτω τη σελιδα λογο επαγγελματικων και οικογενειακων υποχρεωσεων...
                          Μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι κρινεις και κατακρινεις εντελως μονοπλευρα,και με μια αυστηροτητα περιεργη τα οσα γραφτηκαν πιο πανω...
                          Απ οτι καταλαβα το συμπερασμα που εβγαλες απο αυτα που διαβασες ειναι οτι αποτρεπουμε τον κοσμο να μεταναστευσει....
                          Εμεις γραφουμε μονο οτι εχει σχεση μ αυτο που βιωνουμε καθε μερα στη χωρα που μας φιλοξενει,χωρις να μιλαμε" εκ του ασφαλους",και νομιζω οτι ειμαστε οι πρωτοι που δικαιουμαστε να το κανουμε εφοσον ζουμε εδω...
                          Καταλαβαινω βεβαια οτι δεν εισαι ευχαρηστημενη απο αυτα που διαβασες γιατι ισως να τα ξερεις αλλιως,αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως τα λεφτα δεν τα βρισκει ποτε κανενας στο δρομο,ακομα και οταν προκειτε για Γερμανικο,(ειδικα τα τελευταια χρονια)....
                          Επειδη ζουμε εδω,αυτο δεν σημαίνει οτι δεν ξερουμε τι γινεται στην Ελλαδα,η δεν εχουμε καμια σχεση μ αυτην,ουτε και αμφισβητω τα οσα δραματικα γραφεις...Και εγω αν ζουσα εκει σημερα τα ιδια θα εγραφα,και ισως να μουν πιο καυστικος απο σενα στις εκφρασεις μου...
                          Σκεφτηκες ομως πιο το αποτελεσμα απο το να πας απο τον Αννα στον Καιαφα;
                          Εγω ειχα ερθει εδω σε ενα καιρο οπου προσφεροταν αυτη η χωρα για εργασια και προκοπη,ομως και τοτε ακομη προκοψαν μονο οσοι το ηθελαν,πολλοι ηταν αυτοι που δεν μπορεσαν να αντεξουν τη νοοτροπια να κοιμασαι απο τις 8 το βραδυ,να σε ξεθεωνουν στη δουλεια,να σε υποχρεωνουν να κανεις υπερωριες χωρις να τις πληρωνεσαι γιατι διαφορετικα κινδυνευεις να εισαι υποψηφιος για το ταμειο ανεργειας,και αντε ξανα απ την αρχη...
                          Οπως καταλαβαινεις με τετοια ταχυτητα μετα τα 45 αρχιζεις να "κλωτσας" απο πλευρας υγειας....
                          Η επιλογη του να μεταναστευσει καποιος ειναι αποκλειστικη αποφαση του ιδιου,μονος του παιρνει το ρισκο για μια τετοια πραξη,μονος του θα χαρει την επιτυχια αν υπαρξει,μονος του ομως θα επωμιστει και την αποτυχια η οποια θα ειναι τεραστια....Αν θελεις να μεταναστευσεις εμενα θα ρωτησεις;
                          Ετσι κι εγω, μονος μου εφυγα απο τη Θεσσαλονικη το 89 και ηρθα εδω ρισκαροντας μονο το τομαρι μου,και ειμουν σε μια ηλικια 23 ετων,χωρις να εχω κανενα συγγενικο προσωπο να με περιμενει,χωρις να ξερω τη γλωσσα και τις συνηθειες της χωρας που ερχομουν,παρα μονο με τη γνωριμια μιας εβδομαδας που την εμπιστευτηκα...Οταν ομως προκειτε για οικογενεια τα πραγματα ειναι πολυ πιο σοβαρα...Ελπιζω να γινομαι κατανοητος...
                          Τελειωνοντας αν θελεις μια συμβουλη μιας και ειμαι μεγαλυτερος σου,(και εντελως καλοπροαιρετα σου το γραφω)αν σκοπευεις να φυγεις απο εκει και μαλιστα οικογενειακως δεν εχεις παρα να διασταυρωσεις τα οσα διαβαζεις εδω μεσα,η ακομα καλυτερα να κανεις ενα ταξιδι για λιγες μερες στη Γερμανια φιλοξενουμενη απο καποιο συγγενικο η φιλικο προσωπο για να διαπιστωσεις απο κοντα του λογου το αλληθες...

                          Comment


                            #14
                            Καλησπερα και απο μενα.Ειμαι 24 ετων και διαβαζοντας τα posts των φιλων που μενουν Γερμανια δεν αντεξα.Ειμαι ανεργος ουτε και εγω θυμαμε απο ποτε ,οπως και οι περισσοτεροι γνωστοι μου.Ο κολλητος μου παιρνει 750 ευρω και τον θεωρουμε πλουσιο και τυχερο.Γιατι ειναι τοσο ασχημα τα 1000 και τα 1200 ευρω;Εχετε ερθει προσφατα στο elladistan να δειτε τι συμβαινει.Αλλο η tv και αλλο η πραγματικοτητα.Οι επιλογες για εναν νεο σαν και μενα εδω σημερα ειναι ειτε 400 ευρο το μηνα σαν σερβιτορος και χωρις ασφαλεια εννοειται η στο χωριο να φυτευεις πατατες.Και τι θα κανεις με 400 ευρω αν εχεις να πληρωσεις και ενοικιο;Αν αυριο αρρωστησεις ;
                            Η μετανασταυση ειναι κατι που σκεφτομαι και εγω σχεδον ενα χρονο αλλα δεν ειναι κατι απλο και οι δικοι μου δεν θελουν να σηκωθω και να παω σε μια χωρα που δεν πολυ ξερω τη γλωσσα.Για αυτο και δεν το τολμαω ισως και γιατι ελπιζω μηπως και κατι αλλαξει.Αλλα ως ποτε;

                            Comment


                              #15
                              Γειά σας, επιτρέψτε μου να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου επί του θέματος.
                              Ήρθα στη Γερμανία το 2001 σε ηλικία 27 χρονών. Πάλεψα αρκετά, τίποτα δε μου χαρίστηκε αλλά ορθοπόδησα!
                              Το πρώτο εμπόδιο ήταν η γλώσσα (είχα κάποιες βασικές γνώσεις της γλώσσας, αλλά πολύ περιορισμένες). Το δεύτερο ήταν η εργασία. Όντως δυσκολεύτηκα πολύ στην αρχή, καθώς η αγορά εργασίας εδώ απαιτεί εξειδικευμένο προσωπικό και πολλές φορές πτυχία και εμπειρία από το εξωτερικό δεν αναγνωρίζονται.
                              Ακολουθώντας λοιπόν τις επιταγές της εργασιακής αγοράς επιδίωξα να εξειδικευτώ και να αποκτήσω εμπειρία στο αντικείμενο της εργασίας μου.
                              Πάμε τώρα στα "καλά αυτής της υπόθεσης".
                              -Το καλό στη Γερμανία είναι ότι η αξία αναγνωρίζεται. Διαφωνώ απόλυτα με το φίλο που ισχυρίζεται ότι μια γερμανική εταιρεία προτιμά 5 μέτριους γερμανούς από 5 άριστους ξένους. Έχω βιώσει ακριβώς το αντίθετο εδώ πέρα.
                              - Κανείς δε με ρώτησε ποτέ τι κόμμα ψηφίζω ποιόν έχω γνωστό ή αν θα του δώσω φακελάκι για να με διορίσει στη δουλειά του. Αν υπάρχει δουλειά και έχεις τα κατάλληλα προσόντα δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο, και δεν υποχρεώνεσαι να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές για να πάρεις ένα μεροκάματο.
                              - Μπορεί όντως να ξεθεωθείς στη δουλειά (τα πρώτα χρόνια έφευγα πριν ξημερώσει για δουλειά και επέστρεφα όταν σκοτείνιαζε τον χειμώνα) και η ζωή να είναι σκληρή, αλλά ξέρεις ακριβώς τι σε περιμένει και δεν έχεις απρόοπτα ελληνικού τύπου.
                              Τι να λέμε τώρα... η ζωή δεν είναι ρόδινη στη Γερμανία, αλλά υπάρχουν για νέους επιστήμονες και εξειδικευμένους επαγγελματίες προοπτικές. Το αν θα πρέπει κανείς να μεταναστεύσει είναι δική του υπόθεση που θέλει σοβαρή σκέψη, κι ο καθένας για τον εαυτό του το αποφασίζει
                              Φιλικά
                              Παύλος

                              Comment

                              Working...
                              X