Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by kostas1924gr View Post
    Φίλε Γρηγόρη πολύ καλό το σκεπτικό σου, έλα παλικάρι μου κατα δω μεριά κ σαν ΠΡΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΟΜΕΑ ΣΟΥ εκεί που στΟ ελλάΝΤΑ θα παιρνες 650 ευρώ (με το ζόρι κ ΙΣΩΣ ΟΛΑ τα ΕΝΣΗΜΑ ΣΟΥ) εδώ θα παίρνεις με το πτυχιάκι σου κανα 1600-2000 ΚΑΘΑΡΑ και θα κάθεσε σ/κ! Απλά αν σκέφτεσαι να μείνεις σε κάποιον ο οποίος παίρνει ΒΟΗΘΗΜΑ από το Γερμανικό κράτος για το ενοίκιο ή το σιτισμό του ΜΗ ΔΗΛΩΘΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΕ ΕΚΕΙ ΣΑΝ "ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ". Ήρθα 26 Μαίου εγώ κ δηλώθηκα περίπου στις 10-15 Ιουνίου, το αποτέλεσμα; Πρέπει να δώσω τώρα 522 ευρώ στο κράτος γτ ο παππούς μου (στο σπίτι του οποίου κατοικώ ακόμα) παίρνει βοήθημα πέραν της συντάξεως του για το ενοίκιο, ρεύμα, νερό κ σιτισμό του κ αφού είμαστε 2 πλέον πρέπει να πληρώσω για τους μήνες που είμαι εδώ αναδρομικά !!!! Κουράγιο κ καλή επιτυχία !! Για τον φίλο "Mikael" που σε παροτρύνει να μάθεις Γερμανικά σε καλό επίπεδο στΟ ελλάΝΤΑ έχω μία ερώτηση, πόσα θα πρέπει να δώσει για να τα μάθει σε φροντιστήρια σύνολο, 2-3 χιλιάρικα περίπου ; Μακριά απο το "εργοστάσιο" που λέγεται ΑΘΗΝΑ φίλε μου, τη ΡΟΔΟ άφησα σχεδόν ΙΟΥΝΙΟ να έρθω εδώ, τη ΡΟΔΟ !

    Υ.Γ.
    Τα ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα γερμανικής γλώσσας αρχίζουν Σεπτέμβρη !!
    χαχαχαχα ελλάΝΤΑ

    Comment


      οταν μεταναστευεις δεν ειναι βεβαιο ο,τι διαλεγεις
      ψαχνεις αγωνιζεσαι παλευεις
      τα 3 σιγουρα
      και το καλυτερο πιστευεις
      γιατι χωρις αυτο απλα δεν υπαρχουμε!

      Comment


        Συμφωνώ με την ματίνα να ξέρετε αν προσπαθησετε η γερμανία δεν είναι σαν την ελλάδα
        σχεδόν πάντα παίρνεις αυτό που σου αξίζει,μην τα παρατάτε με την πρώτη δυσκολία ,και θα τα καταφέρετε,και εγώ φεύγω για Γερμανία Βερολινο τον ιούνιο ,μόλις είμαι εκεί και μπορώ να βοηθήσω υποσχομαι να το κάνω,

        Comment


          ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΔΗΜΗΤΡΗ
          ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΓΝΩΜΗ ΟΣΩΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΕΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ Ο,ΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΑΦΟΡΑ ΑΜΕΣΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ

          ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

          Comment


            Καλησπέρα και απο εμένα!
            Βρήκα πρόσφατα αυτό το γραφείο ευρέσεως εργασίας και πραγματικά ακούγεται πολύ καλό.
            Πληροφορίες - AXIA Personal ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

            Το έγραψα και σε σχετικό τόπικ αλλά είπα να σου το παραθέσω και εδώ γιατί σε αφορά 100% εφ' όσον έχεις μία από τις αναφερόμενες ειδικότητες.
            Κι εγώ επειδή έχω μία από αυτές τις ειδικότητες εποικινώνησα σε πρώτη φάση μέσω e mail μαζί τους για να μου διαβεβαιώσουν ότι η υπηρεσία τους είναι απολύτως δωρεάν, και όντως μου το επαλήθευσαν.
            Θα τους καλέσω να ρωτήσω κι άλλα κυρίως όσον αφορά τη γλώσσα που δεν την κατέχω, όπως επίσης είδα ούτε εσύ.
            Προσωπική μου γνώμη και μένα σε αυτό το σημείο είναι να κάνεις αν έχεις αυτή τη δυνατότητα κάποια μαθήματα γλώσσας αλλά σίγουρα τα μαθήματα που γίνονται σε κάθε χώρα για αλλοδαπούς είναι πιο δομημένα και στοχευμένα. Τουλάχιστον αυτό διαβάζω απο εδώ από παρα πολλά μέλη.

            Καλή επιτυχία gregory!

            Comment


              Μια σημείωση μόνο: τα μαθήματα που γίνονται εδώ ΔΕΝ είναι καλύτερα. ΜΟΝΟΙ σας πρέπει να προσπαθήσετε για να μάθετε. Εδώ στην τάξη σας θα έχετε 10-12 άτομα διαφορετικών εθνικοτήτων, με διαφορετικούς στόχους και ένα δάσκαλο που θα προσπαθεί να ικανοποιήσει όλες τις απαιτήσεις. Από την δική μου εμπειρία σας λέω ότι πρέπει για να προχωρήσετε να "στρώσετε κ...ο" Καλή επιτυχία
              making the wrong move at the right time

              Comment

              Working...
              X