Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 88
    Καλησπέρα και από εμένα σε όλους!!

Διάβασα το forum τισ τελευταίες μέρες μιας κ μεις σκεφτόμαστε να μεταναστέυσουμε Καναδά. Ο άντρας μου είναι υπήκοος γεννήθηκε εκεί και έμεινε ως τα 12. Έχει ακόμα συγγενείς έξω, φέτος το καλοκαίρι ήρθαν διακοπές Ελλάδα και μιλήσαμε. Μας είπαν ότι αν τελικά το αποφασίσουμε θα μας βοηθήσουν να εγκατασταθούμε και θα μας βρουν δουλεία μιας και έχουν πολλές γνωριμίες. Έχω ξεκινήσει την διαδικασία για τον 4μηνών γιο μου να πάρει και αυτός την υπηκοότητα και αν γίνει παύση πληρωμών τέλοσ Νοέμβρη όπως ακούγεται θα φύγουμε αμέσως. Εγώ και το παιδί λογικά με εληνικό διαβατήριο μιας και η υπηκοότητα θα αργήσει, με εισητήριο μετ'επιστροφής εντός 6 μηνών και προς το τέλος της λήξης του θα ζητήσουμε επέκταση αν δούμε οτι όλα πάνε καλά και θέλουμε να μείνουμε.

ωραια κασιοπη,με το καλο να πατε!!!μακαρι ολα να σας πανε καλα!!!
    σε ποια πολη θα πατε;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jb1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλό μήνα!

Φεύγω στις αρχες Οκτώβρη με τον γιό μου και τον αντρα μου (είναι καναδός υπήκοος) για Καναδά. Καταρχίν εφόσον δεν ετοιμάσεις τα χαρτιά σου απο εδώ (υπάρχει μια σχετική καθυστέριση) , απαραίτητη προυποθεση ειναι να έχεις εισιτηριο με επιστροφή σε έξι μήνες. Πήγαίνοντας εκεί εφόσον ο αντρας σου βρεί εκει δουλειά , μπορεί να ζήτησει τη παραμόνη της οικογένειας του εκει , χωρις να έχουν τη υποχρέωση να επιστρέψουν (σε έξι μήνες) . Και στη συνέχεια μπορεί να κάνει sponsor στην οικογένεια.
    Καλησπέρα,

εννοείς ότι μπορώ εγώ για παράδειγμα να πάω Καναδά με τουριστική visa, να βρω δουλειά και να κάνω από εκεί τα χαρτιά (άδεια παραμονής εργασίας κλπ) ? Και μετά να κανω sponsor στην οικογένεια κι ας μην ειμαι ηπήκοος?

οχι,αυτο σιγουρα δεν γινεται!

ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΦΟΡΙΑΣ,ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΟΙΝΙΚΑ ΜΗΤΡΩΑ,ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ (πηγαινε σε ΕΛΠΑ και κανε το ΙΝΤΕRΝΑΤΙΟΝΑL κοστιζει ο χρονος 50 ευρω)και καποια αλλα που σιγουρα μου διαφευγουν.ΟΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ.Εγω μονο για μεταφρασεις εδωσα γυρω στα 250 ευρω και οταν τα μεταφραζεις βγαλε αντιγραφα χρειαζονται.
    Βγαλε και χαρτι απο την ασφαλιστικη εταιρια του αυτοκινητου που να λεει οτι δεν εχετε ατυχημα κτλ .θα σας βοηθησει εδω να εχετε μικροτερη σε κοστος ασφαλεια γιατι δυστηχως εδω στο ΟΝΤΑΡΙΟ δεν αναγνωριζουν αν εχεις εμπειρια απο αλλη χωρα.
    Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
    Καλη επιτυχια και πολυ υπομονη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kefallonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΦΟΡΙΑΣ,ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΟΙΝΙΚΑ ΜΗΤΡΩΑ,ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ (πηγαινε σε ΕΛΠΑ και κανε το ΙΝΤΕRΝΑΤΙΟΝΑL κοστιζει ο χρονος 50 ευρω)και καποια αλλα που σιγουρα μου διαφευγουν.ΟΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ.Εγω μονο για μεταφρασεις εδωσα γυρω στα 250 ευρω και οταν τα μεταφραζεις βγαλε αντιγραφα χρειαζονται.
    Βγαλε και χαρτι απο την ασφαλιστικη εταιρια του αυτοκινητου που να λεει οτι δεν εχετε ατυχημα κτλ .θα σας βοηθησει εδω να εχετε μικροτερη σε κοστος ασφαλεια γιατι δυστηχως εδω στο ΟΝΤΑΡΙΟ δεν αναγνωριζουν αν εχεις εμπειρια απο αλλη χωρα.
    Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
    Καλη επιτυχια και πολυ υπομονη
    Καλημέρα!
    Θα ήθελα να σε ρωτησω η φορολογική δήλωση που χρειάζετε? Πρεπει να τη μεταφράσουμε δεν έχω καταλάβει?
    Τα εμβολια των παιδιών μεταφρασμένα, εννοείς ο γιατρός πρέπει να σημειώσει την αγγλική τους ονομασία στο βιβλιάριο του παιδιού?
    Ολά τα παραπάνω χρειάζονται για αυτούς που δεν είναι καναδοί υπήκοοι (δηλαδη πχ μητερα κ παιδί) που θα κάνουν εκει τα δικαιλογητικά τους..γιατί ο σύζηγος εχει καναδική ταυτότητα.
    Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ληξιαρχική πράξη γάμου?

Σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες?

πω πω,βοηθας παααρα πολυ!!!!ευχαριστουμε!!!!!
    ποιες δηλωσεις εφοριας σου χρειαστηκαν:ποσων χρονων δηλαδη;
    και ποινικο μητρωο σου ζητηθηκε το γενικης η το δικαστικης χρησης;;;
    οτι αλλο θυμηθεις,θα σ'ευγνομονω.....

(με το international διπλωμα δεν χρειαζεται να ξαναδωσεις εκει για οδηγηση;;;το κρατας για οσο θελεις,πληρωνοντας τα 50 ευρω το χρονο σε ελπα;;;βολευει αυτο η καλυτερα να εχεις διπλωμα απο εκει;;;)

α!!!ξεχασα να ρωτησω!
    πρεπει να περασουμε και απο γιατρους,να δειξουμε καποιο πιστοποιητικο υγειας;
    αν ναι,γνωριζετε λεπτομερειες;;(που μπορουμε να το βγαλουμε,απο ποιες ειδικοτητες γιατρων πρεπει να περασουμε κτλ)

Συμπληρωμάτικά ....Πράξη Βαπτίσεως..εννοείς Ληξιαρχική Πράξη?
    Ποινικό Μητρώο Γενικής Χρήσης ή Δικαστικής?

απο ιντερνετικη αναζητηση,το δικαστικης χρησης ειναι για θεματα μεταναστευσης

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ενοικιαση σπιτιου στο Τοροντο, Canada
    Από patousis in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.06.2015, 23:58
  2. Χρήσιμα links για Οντάριο,Τορόντο
    Από yiota_nurse in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28.01.2014, 21:40
  3. Καλησπερα!
    Από thanasisGR in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2013, 16:54
  4. Καλησπέρα!!!
    Από Diana in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26.02.2012, 14:05

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like