Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπερα απο Τοροντο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by kefallonitis View Post
    ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΦΟΡΙΑΣ,ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΟΙΝΙΚΑ ΜΗΤΡΩΑ,ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ (πηγαινε σε ΕΛΠΑ και κανε το ΙΝΤΕRΝΑΤΙΟΝΑL κοστιζει ο χρονος 50 ευρω)και καποια αλλα που σιγουρα μου διαφευγουν.ΟΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ.Εγω μονο για μεταφρασεις εδωσα γυρω στα 250 ευρω και οταν τα μεταφραζεις βγαλε αντιγραφα χρειαζονται.
    Βγαλε και χαρτι απο την ασφαλιστικη εταιρια του αυτοκινητου που να λεει οτι δεν εχετε ατυχημα κτλ .θα σας βοηθησει εδω να εχετε μικροτερη σε κοστος ασφαλεια γιατι δυστηχως εδω στο ΟΝΤΑΡΙΟ δεν αναγνωριζουν αν εχεις εμπειρια απο αλλη χωρα.
    Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
    Καλη επιτυχια και πολυ υπομονη
    Καλημέρα!
    Θα ήθελα να σε ρωτησω η φορολογική δήλωση που χρειάζετε? Πρεπει να τη μεταφράσουμε δεν έχω καταλάβει?
    Τα εμβολια των παιδιών μεταφρασμένα, εννοείς ο γιατρός πρέπει να σημειώσει την αγγλική τους ονομασία στο βιβλιάριο του παιδιού?
    Ολά τα παραπάνω χρειάζονται για αυτούς που δεν είναι καναδοί υπήκοοι (δηλαδη πχ μητερα κ παιδί) που θα κάνουν εκει τα δικαιλογητικά τους..γιατί ο σύζηγος εχει καναδική ταυτότητα.
    Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ληξιαρχική πράξη γάμου?

    Σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες?

    Comment


      #17
      πω πω,βοηθας παααρα πολυ!!!!ευχαριστουμε!!!!!
      ποιες δηλωσεις εφοριας σου χρειαστηκαν:ποσων χρονων δηλαδη;
      και ποινικο μητρωο σου ζητηθηκε το γενικης η το δικαστικης χρησης;;;
      οτι αλλο θυμηθεις,θα σ'ευγνομονω.....

      (με το international διπλωμα δεν χρειαζεται να ξαναδωσεις εκει για οδηγηση;;;το κρατας για οσο θελεις,πληρωνοντας τα 50 ευρω το χρονο σε ελπα;;;βολευει αυτο η καλυτερα να εχεις διπλωμα απο εκει;;;)

      Comment


        #18
        α!!!ξεχασα να ρωτησω!
        πρεπει να περασουμε και απο γιατρους,να δειξουμε καποιο πιστοποιητικο υγειας;
        αν ναι,γνωριζετε λεπτομερειες;;(που μπορουμε να το βγαλουμε,απο ποιες ειδικοτητες γιατρων πρεπει να περασουμε κτλ)

        Comment


          #19
          Συμπληρωμάτικά ....Πράξη Βαπτίσεως..εννοείς Ληξιαρχική Πράξη?
          Ποινικό Μητρώο Γενικής Χρήσης ή Δικαστικής?

          Comment


            #20
            απο ιντερνετικη αναζητηση,το δικαστικης χρησης ειναι για θεματα μεταναστευσης

            Comment


              #21
              Originally posted by v.polina View Post
              απο ιντερνετικη αναζητηση,το δικαστικης χρησης ειναι για θεματα μεταναστευσης
              Κατοπιν αίτητης στο 1502 και επικοινωνία με την εισαγγελία ..μου είπαν πως χρειάζεται γενικής χρήσης για καναδά

              Comment


                #22
                Στην ιδια φαση και εγω με εσας θελω να κανω sponsor την γυναικα μου.Ψαχνομαι να το ξεκινησω απο εδω η απο εκει.Αν γινεται απο εκει μου καθεται καλυτερα του γιου την καρτα υπηκοοτητας την περιμενω τον αλλο μηνα ενα χρονο μου ειπαν απο την πρεσβεια οτι παιρνει για να την στειλουν του βγαζω διαβατηριο και ειναι ετοιμος.Τωρα για την γυναικα μου πρεπει να δω τη χαρτια πρεπει να παρουμε απο εδω.Αντιγραφο ληξιαρχικης πραξης γαμου.Αντιγραφο ποινικου μητροου γενικης χρησης τιποτα αλλο δεν ξερω αν χρειαζεται θα παει γνωστος μου και θα ρωτησει στο μοντρεαλ οτι αλλο προκυψει θα το αναφερω.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by jb1978 View Post
                  Κατοπιν αίτητης στο 1502 και επικοινωνία με την εισαγγελία ..μου είπαν πως χρειάζεται γενικής χρήσης για καναδά
                  ok...γραψε λαθος....

                  Comment


                    #24
                    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!

                    Αν παμε θα μείνουμε victoria ή λίγο πιο έξω για πιο φθηνά, εκεί είναι οι συγγενείς του άντρα μου. Τα χαρτιά για την υπηκοότητα του παιδιού τα έκανα πριν μια εβδομάδα πραγμα που σημαίνει ότι θα αργήσουν αν χρειαστεί να φύγουμε προς τα τέλη Δεκέμβρη. Ακόμα δεν είναι τίποτα σίγουρο, όλα εξαρτώνται από το πόσο ακόμα θα μειωθεί ο μισθός του, όχι οτι καλοπερνάμε τωρα ίσα που επιβιώνουμε με ένα μισθό των 800 ευρώ αλλά δεν θέλει να φυγει από Ελλάδα. Ξέρει μεν ότι εκεί θα δυσκολευτούμε στην αρχή λίγο μόνο και μετά θα είμαστε άριστα αλλά όπως και να το κάνεις αφήνεις πολλά πίσω. Εύχομαι καλή τύχη σε όλους μας!
                    Έχω μια απορία, σε ποια τράπεζα βάλατε τα χρήματά σας όσοι φύγατε για να μην τα έχετε πάνω σας? Αν φύγουμε δεν θέλω να έχω πάνω μου μεγάλα ποσά.

                    Comment


                      #25
                      1)Tα εμβολια χρειαζονται μονο για τα παιδια που θα πανε σχολειο.Πρεπει να ξερουν εκει τη εμβολια εχει κανει το καθε παιδι και αν καποια λειπουν θα τα κανει εδω.Οταν γραφεις τα παιδια σχολειο θα στο ζητησουν το χαρτι με τα εμβολια που εχει γραψει ο γιατρος της Ελλαδας να εχει και σφραγιδα γιατρου εννοειτε .Φανταστιτε οτι σε καθε ταξη υπαρχουν τοσες φυλες μπαγλαντες ινδια κινα πακισταν και αλλες.Ο Καναδας σε θεματα υγειας δεν παιζει.
                      2)Ποινικο μητρωο γενικης χρησης χρειαζετε
                      3)Οταν καποιος κανει τα χαρτια του για να παρει βιζα στον Καναδα χρειαζεται εκαθαριστικο ειναι μεσα στα δικαιολογιτικα για να ξερουν τη εισοδημα ειχες τον τελευταιο χρονο στην χωρα σου.Δεν ξερω γιατι το ζητανε αυτο .Εγω ας πουμε επειδη ητανε πενιχρο το οικογενειακο μας εισοδημα του τελευταιου ετους μας ζητησανε χαρτι απο καποια τραπεζα που εχουμε χρηματα και να μας γραψει η τραπεζα μια επιστολη με το ποσο που υπαρχει μεσα.Εγω φανταστητε δανειστηκα για μια μερα απο καποιους συγγενεις , εκανα την επιστολη στην τραπεζα και του τα ξαναγυρισα πισω.Απλα ο Καναδας το ζητησε αυτο για δει οτι δεν εισαι τελειος ξεβρακωτος.Το οικονομικο ειναι θεμα να κολλισει μια αιτηση για βιζα.
                      Ειναι πολυ σπαστικο κρατος σε τετοια θεματα δυστηχως.Ισως και γιαυτο εχει προοδευσει βεβαια.

                      Comment


                        #26
                        Επειδη το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω ακουστε τα βηματα ως αφορα το διπλωμα.
                        1)Το international βοηθαει εδω να οδηγας ας πουμε ξενο αυτοκινητο ΟΧΙ δικο σου γιατι καμμια ασφαλιστηκη εταιρια εδω δεν αναγνωριζει το Ευρωπαικο διπλωμα .Αρα λοιπον ξεκινας απο την αρχη αν θελεις να παρεις δικο σου αυτοκινητο. Διαβαζεις τα σηματα και δινεις το G1.Aν περασεις τα σηματα επειδη εισαι ηδη οδηγος πας για πορεια στον αυτοκινητοδρομο full G λεγετε δεν δινεις δηλαδη το G2 που ειναι μεσα στην πολη.Αν κοπεις θα πρεπει να δωσεις το G2 ΣΕ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΔΗΛΑΔΗ και μετα σε αυτο που σε ειχανε κοψει το FULL G.To διπλωμα οποσδηποτε μεταφρασμενο και χαρτι απο την ασφαλιστικη σου στην Ελλαδα οτι δεν εχεις προκαλεσει καποιο ατυχημα τουλαχιστον για τα τελευταια 3 χρονια .Αν εχεις κανει ατυχημα αστο καλυτερα ας μην το ξερουν.Επεισης πρεπει εχεις SIN (ΑΦΜ) Καναδικο για να μπορεις να αγορασεις αυτοκινητο .

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by kasiopi View Post
                          Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!

                          Αν παμε θα μείνουμε victoria ή λίγο πιο έξω για πιο φθηνά, εκεί είναι οι συγγενείς του άντρα μου. Τα χαρτιά για την υπηκοότητα του παιδιού τα έκανα πριν μια εβδομάδα πραγμα που σημαίνει ότι θα αργήσουν αν χρειαστεί να φύγουμε προς τα τέλη Δεκέμβρη. Ακόμα δεν είναι τίποτα σίγουρο, όλα εξαρτώνται από το πόσο ακόμα θα μειωθεί ο μισθός του, όχι οτι καλοπερνάμε τωρα ίσα που επιβιώνουμε με ένα μισθό των 800 ευρώ αλλά δεν θέλει να φυγει από Ελλάδα. Ξέρει μεν ότι εκεί θα δυσκολευτούμε στην αρχή λίγο μόνο και μετά θα είμαστε άριστα αλλά όπως και να το κάνεις αφήνεις πολλά πίσω. Εύχομαι καλή τύχη σε όλους μας!
                          Έχω μια απορία, σε ποια τράπεζα βάλατε τα χρήματά σας όσοι φύγατε για να μην τα έχετε πάνω σας? Αν φύγουμε δεν θέλω να έχω πάνω μου μεγάλα ποσά.
                          εγω τα εστειλα με εμβασμα στην θεια της γυναικας μου υπηρχε βεβαια τυφλη εμπιστοσυνη.Με ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by v.polina View Post
                            α!!!ξεχασα να ρωτησω!
                            πρεπει να περασουμε και απο γιατρους,να δειξουμε καποιο πιστοποιητικο υγειας;
                            αν ναι,γνωριζετε λεπτομερειες;;(που μπορουμε να το βγαλουμε,απο ποιες ειδικοτητες γιατρων πρεπει να περασουμε κτλ)
                            Γιατρο περναει μονο αυτος που κανει την αιτηση για βιζα κανεις αλλος .ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ 2 γιατροι που συνεργαζεται ο Καναδας ο ενας ειναι στην Γλυφαδα και ο αλλος στο ΚΟΛΟΝΑΚΙ.Υπολογισε 100 ο γιατρος 150 ακτινογραφεια και εξετασει αιματος για ΑΙΤΖ και αφροδισεια νοσηματα και 50 τα χαρτια για να στα στειλει ο γιατρος συνολο 300ε. Αν καποιος εχει παιδια και τους εχει κανει ειδη τα χαρια για υπηκοοτητα τα παιδια αυτα ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ επεισης ουτε και αυτος που ειναι ειδη Καναδος ασχετα ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ .Μονο ο ΑΙΤΩΝ για την ΒΙΖΑ

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Bill 64 View Post
                              Στην ιδια φαση και εγω με εσας θελω να κανω sponsor την γυναικα μου.Ψαχνομαι να το ξεκινησω απο εδω η απο εκει.Αν γινεται απο εκει μου καθεται καλυτερα του γιου την καρτα υπηκοοτητας την περιμενω τον αλλο μηνα ενα χρονο μου ειπαν απο την πρεσβεια οτι παιρνει για να την στειλουν του βγαζω διαβατηριο και ειναι ετοιμος.Τωρα για την γυναικα μου πρεπει να δω τη χαρτια πρεπει να παρουμε απο εδω.Αντιγραφο ληξιαρχικης πραξης γαμου.Αντιγραφο ποινικου μητροου γενικης χρησης τιποτα αλλο δεν ξερω αν χρειαζεται θα παει γνωστος μου και θα ρωτησει στο μοντρεαλ οτι αλλο προκυψει θα το αναφερω.
                              Βγαλε του παιδιου ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΝΑΔΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ. Καλη επιτυχια και υπομονη


                              ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ με υπομονη ξεσκονισε το

                              Comment


                                #30
                                keffalonitis ευχαριστουμε πολυ!!!!!εισαι μεγαλη βοηθεια,γιατι ειμαι επαρχια,και θα ηθελα να εχω συγκεντρωσει αρκετα εγγραφα και πληροφοριες απο εδω,πριν κατεβω στην αθηνα για να ξεκινησω τις διαδικασιες....

                                εμεις εχουμε 2 παιδια,το ενα ειναι 3ων και το αλλο 5 μηνων.
                                παιρνω επιδοματα για τα παιδια αυτα;(δεδομενου οτι ο συζυγος ειναι υπηκοος γεννημενος εκει αρα και αυτα εχουν διαβατηριο και υπηκοοτητα)

                                Comment

                                Working...
                                X