Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπερα απο Τοροντο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    για σου ρε νικόλα καλός ήρθες στο toronto εύχομαι ότι καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου και επειδή και εμείς δεν έχουμε πολύ καιρό που ήρθαμε toronto 18 μήνες ότι χρειαστείς φώναξε!!!! aaa κερνάμε καφέ εάν μένετε κοντά μας(east york)

    Comment


      #47
      παιδια καλημερα ολοι εσεις που ειστε ολοι τοροντο ποσο καιρο σας πηρε η ολη διαδικασια γιατι στο site λεει για 18 μηνες και εχω ακουσει και κατι 11,12 μηνες αληθεια τι παιζει?

      Comment


        #48
        Skasviks γεια . Εγώ δυστυχώς είμαι ακόμη στην Ελλάδα αλλά ξέρω πολύ καλά ότι το minimum (και εφόσον όλα σου τα χαρτιά είναι έτοιμα) είναι 5 μήνες +

        Comment


          #49
          Αρχες Οκτωβρη θα κανω παρεα στους συμπατριωτες στο Τοροντο.........................

          Comment


            #50
            Originally posted by lamp72 View Post
            Αρχες Οκτωβρη θα κανω παρεα στους συμπατριωτες στο Τοροντο.........................
            ++++++ μια από τα ίδια!!! άντε και είδωμεν
            ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

            Comment


              #51
              στα πρωτα βηματα και σκεψεις της μεταναστευσης.

              καλησπερα,μπαινω απευθειας στο θεμα.ειμαι αποφοιτος της σχολης του αντ1 ως εικονοληπτης αλλα χωρις προυπηρεσια.και ηλεκτρονικος απο τεχνικο λυκει.εχω συγγενεις στο τοροντο θειους και ξαδερφο παντρεμενο.ειμαι στα προθυρα τυς φυγης απο εδω δε μ κραταει κατι.δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι τους θα το κανω αλλωστε.για να σπουδασω κατι στο αντικειμενο μου ειναι εφικτο?θα χρειαζονται πολλα χρηματα?απο οτι ειδα ειναι ακριβα.μπορει και να μην εχω τετοιο κεφαλαιο.στη χειροτερη αν παω σαν τουριστας πρωτα θα βρω ακρη?δε ξερω εχω απελπιστει.εχω διαβασει ολα τα θεματα εδω μεσα αλλα καλο ειναι να λες και τη δικια σου ιστορια.και αν μπορει κανεις να βοιηθησει εστω και απο εδω για πληροφοριες.

              Comment


                #52
                Originally posted by lamp72 View Post
                Αρχες Οκτωβρη θα κανω παρεα στους συμπατριωτες στο Τοροντο.........................
                Originally posted by elecores View Post
                ++++++ μια από τα ίδια!!! άντε και είδωμεν
                Γεια σας και καλό μήνα
                Θα είμαι Τοροντο στις 6/11 όποιος θέλει μπορούμε να τα πούμε από κοντά για καφεδάκι και να ανταλλάξουμε εμπειρίες
                στείλτε μου pm για τα καθέκαστα όποιος ενδιαφέρεται

                Comment


                  #53
                  Καλησπερα απο Τοροντο .Ειμαι 1 μηνα εδω προσπαθωντας να βρω σπονσορα ( δοξα το Θεο βρηκα ) .Οποιος θελει να ρωτησει οτιδηποτε ειμαι στην διαθεση του . Η ζωη εδω ειναι δυσκολη φυσικα για εναν new comer σαν εμενα , αλλα οκ εχουμε πιστη , εχουμε δυναμη να τα παλεψουμε ολα .

                  Comment


                    #54
                    Οταν λες ότι βρήκες δηλ? Κ σε τι δουλειά? Μπράβο σου πάντως.

                    Comment


                      #55
                      Βρηκες δουλεια-sponsor απο μονος σου στελνοντας βιογραφικα μεσω ιντερνετ? Χτυποντας πορτα-πορτα? Ή ειχες καποιον δικο σου εκει και σε βοηθησε στο θεμα της δουλειας (μεσω γνωστων)?

                      Επισης πες μας αν μπορεις σε ποιον τομεα βρηκες δουλεια και τι προσοντα εχεις.

                      Αυτο ειναι ενα πολυ σημαντικο κοματι που ενδιαφερει πολλους, να βγαλουν τα δικα τους συμπερασματα, οπου μπορουν να σκεφτονται αυτην την λυση (αν και δυσκολη). Παντως μπραβο σου που μεσα σε λιγοτερο απο ενα μηνα βρηκες δουλεια (προφανος ησουν με τουριστικη βιζα?) και ποσο μαλλον σε εκαναν και sponsor!
                      You Can Have Whatever You Like...

                      Comment


                        #56
                        Θα ήταν καλό να ξέρουμε όλες τις λεπτομέρειες lamp72. Μπράβο σου.
                        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                        https://pablitogreco.com

                        Comment


                          #57
                          Μπράβο Lamp72, ακόμα μια τρανή απόδειξη του ότι αν δεν πάς απο κεί, δε βρίσκεις δουλειά...έγω 3 χρόνια παλεύω να βρώ δουλειά απο εδώ (και περιμένω παράλληλα τα χαρτιά μου για PR) και τίποτα...

                          Comment


                            #58
                            Πρόσεχε πάνω στην απελπισία σου μην ενδώσεις σε "καλοθελητές" που με ενα "μαγικό" τρόπο την μυρίζονται...και πληθαίνουν αυτοί.
                            Για το IEC δεν ξέρω και πολλά να σου πώ, μιας και που έχω κάνει αίτηση για PR και περιμένω να την πάρω τη ρημάδα την άδεια μετά από σχεδόν 3(!!!) χρόνια αναμονής, θα σου πώ όμως τα εξης
                            Υπάρχουν δυο δρόμοι, ο παράνομος και ο νόμιμος.
                            Ο παράνομος = πας σαν τουρίστας και παλεύεις να βρείς εκεί δουλειά, με σκοπό να βγάλεις προσωρινή άδεια εργασίας. Οι πιθανότητες απλά να ξοδέψεις πολλά λεφτά και στο τέλος να γυρίσεις άπραγος ή εκδιωγμένος από κεί είναι υπερβολικά πολλές. Εσύ εχεις ενα μικρό αβαντάζ ότι έχεις συγγενείς εκεί και καλό είναι να ξεκινήσεις απο αυτούς.
                            Ο νόμιμος = 1. Σου κάνει μια εταιρία job offer και τότε λύνονται τα θέματα διαμονής, είτε προσωρινής είτε μόνιμης ανάλογα το job offer. Πράγμα σπανιότατο γιατί πρέπει να μην υπάρχει κάποιος εκεί που να κάνει την ίδια δουλειά που πας να κάνεις και να είναι άνεργος.
                            2. Kάνεις τα χαρτιά σου για permanent residency, και περιμένεις...θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ όμως πάρα πολλή. Τώρα αν είσαι eligible ή όχι θα το κρίνουν τα Online free assessment tests που υπάρχουν, ή στείλε πχ ένα email στο site του David Cohen, αυτό έκανα εγώ μετά απο ψάξιμο, και θα σου απαντήσει αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που σε καλύπτει.
                            Να ξέρεις ότι στο Τορόντο να πάς, τουλάχιστο στην αρχή, με νόμιμο τρόπο είναι κομματάκι δύσκολο εώς ακατόρθωτο.
                            Υπάρχουν και πολλά Provincial προγράμματα, ψάξτα λίγο

                            3. Σπουδάζεις ένα μεταπτυχιακό, υπάρχουν πολλά που σου προσφέρουν και άδεια έργασίας ορισμένου χρόνου. Ομως ώς μη Καναδός πολίτης, τα λεφτά είναι υπερβολικά πολλά.

                            Μεταξύ του νόμιμου δρόμου και του παράνομου, υπάρχει κι ακόμα ένας που είναι λίγο απο τα δύο = να παντρευτείς Καναδέζα. Αλλα δε μπορεις να παντρευτεις και μετα χωρισαμε και ολα καλά. Τουλάχιστο για 3 χρόνια θα υπάρχει σοβαρός έλεγχος απο την κυβέρνηση


                            Ελπίζω να βοήθησα.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by kcharito View Post
                              2. Kάνεις τα χαρτιά σου για permanent residency, και περιμένεις...θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ όμως πάρα πολλή. Τώρα αν είσαι eligible ή όχι θα το κρίνουν τα Online free assessment tests που υπάρχουν, ή στείλε πχ ένα email στο site του David Cohen, αυτό έκανα εγώ μετά απο ψάξιμο, και θα σου απαντήσει αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που σε καλύπτει.
                              οντως, πολυ καλο site για canada: Canada Immigration - Information on Immigration to Canada

                              το Forum τους τεραστιο: Canada Immigration Forum - Index

                              Comment


                                #60
                                Παιδια μονος μου βρηκα τον σπονσορα , ειχα κανει φυσικα προεργασια με διαφορα e-mail απο Ελλαδα .Η δουλεια μου ειναι επιπλοποιος πανω στα επιπλα κουζινας στις ντουλαπες και γενικως στα επιπλα .Συγγενη δεν εχω κανεναν αλλα εχω πολυ καλους φιλους . Αν και δυσκολα βρηκα διαμερισμα να νοικιασω ( να ειναι καλα ο Αλεξ που μπηκε εγγυητης ) και εχει ξεκινησει η διαδικασια των χαρτιων .Η διαδικασια δεν ειναι απλη , αγγελιες συγκεκριμενες , να περασει ο χρονος και μετα να περιμενεις για το θετικο lmo .Γενικα ειναι μια χρονοβορα διαδικασια που πρεπει να εχεις υπομονη κουραγιο και αρκετα λεφτα μπορω να πω .Για οποιαδηποτε αλλη λεπτομερεια που μπορω να βοηθησω παρακαλω .................ελευθερα ρωτηστε !!!

                                Comment

                                Working...
                                X