Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπερα απο Τοροντο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα απο Τοροντο

    Καλησπερα σε ολους τους Ελληνες ειμαι ενας νεος μεταναστης για πολλους φιλους μου θεωρουμε πολυ τυχερος που μπορεσα και εφυγα.Θα πω γρηγορα 2 πραγματα για μενα .

    Ονομαζομαι Νικος ειμαι 33 ετων και παντρεμενος με ελληνιδα γεννημενη στο Τοροντο.Εχω 2 παιδια και ειμαι καινουργιος εδω μονο3 μηνες.Δυστηχως η ευτυχως αφησα την Ελλαδα μας για τους γνωστους σε ολους μας λογους.Εμενα προσωπικα με πεταξε εξω η δουλεια μου (μεταφορες -μετακομισεις).Ετσι λοιπον πηρα την μεγαλη αποφαση να μεταναστευσω εδω στον ΚΑΝΑΔΑ.Να ειστε καλα και θα τα λεμε συχνα. Καλη τυχη ευχομαι σε ολους μας αλλα και στους Ελληνες της Ελλαδας που πραγματικα περνανε δυσκολα.

    #2
    Νικο,

    Πες μας περισσοτερα για την ζωη εκει....Τι πιθανοτητες εχει καποιος να βρει δουλεια στα "τυφλά" χωρις να εχει γνωριμίες εκεί και χωρις άδεια παραμονής? ευχαριστώ..

    Comment


      #3
      Originally posted by kefallonitis View Post
      Καλησπερα σε ολους τους Ελληνες ειμαι ενας νεος μεταναστης για πολλους φιλους μου θεωρουμε πολυ τυχερος που μπορεσα και εφυγα.
      Να ειστε καλα και θα τα λεμε συχνα. Καλη τυχη ευχομαι σε ολους μας αλλα και στους Ελληνες της Ελλαδας που πραγματικα περνανε δυσκολα.
      Γεια σου Νίκο κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
      Εύχομαι να τα καταφέρετε κ να σας πάνε όλα καλά...
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #4
        Nικο σε ευχαριστιυμε για το χρησιμο ποστ σου και σου ευχομαι οτι καλυτερο σε σενα και στην οικογενεια σου.Εγω με τον γιο μου ειμαστε υπηκοει σκεφτομαι του χρονου την ανοιξη να παω μοντρεαλ με την γυναικα μου μπορω να την παρω μαζι μου και απο εκει να φτιαξομαι χαρτια εσεις πως τα καταφερατε αν μπορεις να μου πεις .Σε ευχαριστω.

        Comment


          #5
          καλως ηρθες στο φορουμ kefallonitis!!
          Σου ευχομαι τα καλλιτερα!!!
          Ειναι πολυ αναλυτικη η ανταποκριση σου και σε ευχαριστουμε γι'αυτο!!
          Συνεχιζε οσο μπορεις να μας δινεις πληροφοριες, μας ειναι πραγματικα χρησιμες!!
          Ευχαριστω και παλι !!
          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

          Comment


            #6
            Παιδια οτι χρειαστειτε και μπορω ειμαι διαθεσημος να σας βοηθησω καλη τυχη σε ολους μας

            Comment


              #7
              Originally posted by kefallonitis View Post
              Παιδια οτι χρειαστειτε και μπορω ειμαι διαθεσημος να σας βοηθησω καλη τυχη σε ολους μας
              κεφαλλονιτη γεια σου,
              (χαιρετω και τους υπολοιπους,καθοτι νεο μελος)
              ειμαστε περιπου ιδια περιπτωση.ο αντρας μου γεννημενος στον καναδα,εχουμε δυο παιδια που γεννηθηκαν εδω,και μας ενδιαφερει να ερθουμε στο τοροντο το συντομοτερο δυνατον.
              η ερωτηση μου ειναι η εξης(για αρχη,γιατι μαλλον θα ακολουθησουν κι αλλες)
              με ποιες διαδικασιες πηγατε;μπορω να ερθω μαζι με τον αντρα και τα παιδια μου ως τουριστρια,και να μου κανει εκει sponsor ο αντρας μου,να μην περιμενουμε ελλαδα να βγουν τα χαρτια μεσω ρωμης;;;(εννοειται πως δεν θα δουλεψω μεχρι να νομιμοποιηθω κι εγω,αλλα θα δουλεψει-ελπιζω-ο αντρας μου)

              Comment


                #8
                Originally posted by v.polina View Post
                κεφαλλονιτη γεια σου,
                (χαιρετω και τους υπολοιπους,καθοτι νεο μελος)...

                Καλησπέρα v.polina κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by v.polina View Post
                  κεφαλλονιτη γεια σου,
                  (χαιρετω και τους υπολοιπους,καθοτι νεο μελος)
                  ειμαστε περιπου ιδια περιπτωση.ο αντρας μου γεννημενος στον καναδα,εχουμε δυο παιδια που γεννηθηκαν εδω,και μας ενδιαφερει να ερθουμε στο τοροντο το συντομοτερο δυνατον.
                  η ερωτηση μου ειναι η εξης(για αρχη,γιατι μαλλον θα ακολουθησουν κι αλλες)
                  με ποιες διαδικασιες πηγατε;μπορω να ερθω μαζι με τον αντρα και τα παιδια μου ως τουριστρια,και να μου κανει εκει sponsor ο αντρας μου,να μην περιμενουμε ελλαδα να βγουν τα χαρτια μεσω ρωμης;;;(εννοειται πως δεν θα δουλεψω μεχρι να νομιμοποιηθω κι εγω,αλλα θα δουλεψει-ελπιζω-ο αντρας μου)
                  Καλημέρα και καλό μήνα!

                  Φεύγω στις αρχες Οκτώβρη με τον γιό μου και τον αντρα μου (είναι καναδός υπήκοος) για Καναδά. Καταρχίν εφόσον δεν ετοιμάσεις τα χαρτιά σου απο εδώ (υπάρχει μια σχετική καθυστέριση) , απαραίτητη προυποθεση ειναι να έχεις εισιτηριο με επιστροφή σε έξι μήνες. Πήγαίνοντας εκεί εφόσον ο αντρας σου βρεί εκει δουλειά , μπορεί να ζήτησει τη παραμόνη της οικογένειας του εκει , χωρις να έχουν τη υποχρέωση να επιστρέψουν (σε έξι μήνες) . Και στη συνέχεια μπορεί να κάνει sponsor στην οικογένεια.

                  Comment


                    #10
                    ευχαριστω πολυ!!!εσυ τι διαδικασιες εκανες;

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα και από εμένα σε όλους!!

                      Διάβασα το forum τισ τελευταίες μέρες μιας κ μεις σκεφτόμαστε να μεταναστέυσουμε Καναδά. Ο άντρας μου είναι υπήκοος γεννήθηκε εκεί και έμεινε ως τα 12. Έχει ακόμα συγγενείς έξω, φέτος το καλοκαίρι ήρθαν διακοπές Ελλάδα και μιλήσαμε. Μας είπαν ότι αν τελικά το αποφασίσουμε θα μας βοηθήσουν να εγκατασταθούμε και θα μας βρουν δουλεία μιας και έχουν πολλές γνωριμίες. Έχω ξεκινήσει την διαδικασία για τον 4μηνών γιο μου να πάρει και αυτός την υπηκοότητα και αν γίνει παύση πληρωμών τέλοσ Νοέμβρη όπως ακούγεται θα φύγουμε αμέσως. Εγώ και το παιδί λογικά με εληνικό διαβατήριο μιας και η υπηκοότητα θα αργήσει, με εισητήριο μετ'επιστροφής εντός 6 μηνών και προς το τέλος της λήξης του θα ζητήσουμε επέκταση αν δούμε οτι όλα πάνε καλά και θέλουμε να μείνουμε.

                      Comment


                        #12
                        ωραια κασιοπη,με το καλο να πατε!!!μακαρι ολα να σας πανε καλα!!!
                        σε ποια πολη θα πατε;

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by jb1978 View Post
                          Καλημέρα και καλό μήνα!

                          Φεύγω στις αρχες Οκτώβρη με τον γιό μου και τον αντρα μου (είναι καναδός υπήκοος) για Καναδά. Καταρχίν εφόσον δεν ετοιμάσεις τα χαρτιά σου απο εδώ (υπάρχει μια σχετική καθυστέριση) , απαραίτητη προυποθεση ειναι να έχεις εισιτηριο με επιστροφή σε έξι μήνες. Πήγαίνοντας εκεί εφόσον ο αντρας σου βρεί εκει δουλειά , μπορεί να ζήτησει τη παραμόνη της οικογένειας του εκει , χωρις να έχουν τη υποχρέωση να επιστρέψουν (σε έξι μήνες) . Και στη συνέχεια μπορεί να κάνει sponsor στην οικογένεια.
                          Καλησπέρα,

                          εννοείς ότι μπορώ εγώ για παράδειγμα να πάω Καναδά με τουριστική visa, να βρω δουλειά και να κάνω από εκεί τα χαρτιά (άδεια παραμονής εργασίας κλπ) ? Και μετά να κανω sponsor στην οικογένεια κι ας μην ειμαι ηπήκοος?

                          Comment


                            #14
                            οχι,αυτο σιγουρα δεν γινεται!

                            Comment


                              #15
                              ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ,ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΦΟΡΙΑΣ,ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΠΟΙΝΙΚΑ ΜΗΤΡΩΑ,ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ (πηγαινε σε ΕΛΠΑ και κανε το ΙΝΤΕRΝΑΤΙΟΝΑL κοστιζει ο χρονος 50 ευρω)και καποια αλλα που σιγουρα μου διαφευγουν.ΟΛΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ.Εγω μονο για μεταφρασεις εδωσα γυρω στα 250 ευρω και οταν τα μεταφραζεις βγαλε αντιγραφα χρειαζονται.
                              Βγαλε και χαρτι απο την ασφαλιστικη εταιρια του αυτοκινητου που να λεει οτι δεν εχετε ατυχημα κτλ .θα σας βοηθησει εδω να εχετε μικροτερη σε κοστος ασφαλεια γιατι δυστηχως εδω στο ΟΝΤΑΡΙΟ δεν αναγνωριζουν αν εχεις εμπειρια απο αλλη χωρα.
                              Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο
                              Καλη επιτυχια και πολυ υπομονη

                              Comment

                              Working...
                              X