Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπερα απο Τοροντο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by stefanosss View Post
    Εσυ εαν εισαι αποφασισμενος να μεινεις,μετα που θα φυγεις απο το αεροδρομιο κανεις τα παντα και οτι περναει απο το χερι σου να μπορεσεις να φτιαξεις το εδαφος,για να παρεις χαρτια στο μελλον.Πραγμα δυσκολο,οχι ομως ακατορθωτο.Και πριν πει καποιος κατι να του πω οτι οι περισσοτεροι μεταναστες που μπηκαν σε καναδα και αμερικη,πηραν χαρτια με τον καιρο και τα χρονια,με σωστες κινησεις και πολλοι απο αυτους περασαν μεσα στην χωρα χωρις βιζα,η μηπως δεν ειναι ετσι?Παλεψε το...αγωνισου.Αυτο που λεω να το διαβασουν και αλλοι και μην φοβαστε τιποτα.
    Εγώ μετά απο τετοιες προτροπές δεν θα είμαι τόσο ευγενικός όσο ο Jimathens .Η είσαι ανόητος ή αφελής και ανενημέρωτος ή όλα αυτά μαζί !Σε κάθε περίπτωση είσαι επικύνδυνος. Προτρέπεις έναν άνθρωπο να παει σε ένα ξένο κράτος και να κάνει απάτη !!! Απαντάω στις ανοησίες που έγραψες

    "Εσυ εαν εισαι αποφασισμενος να μεινεις,μετα που θα φυγεις απο το αεροδρομιο κανεις τα παντα και οτι περναει απο το χερι σου να μπορεσεις να φτιαξεις το εδαφος,για να παρεις χαρτια στο μελλον."
    Κατ αρχήν ,αμφιβάλω εαν θα φύγεις απο το αεροδρόμιο ,αλλα για χάρη της συζήτησης ας πούμε οτι πείθεις τον ειδικά εκπαιδευμένο CBSA .Η αποφασιστικότητά σου βέβαια είναι άσχετη με το τι είναι εφικτό αλλα και αυτό το αφήνω χάρην της συζήτησης.

    Εαν σε πιάσουν να δουλευεις χωρίς άδεια εργασίας 1ο φευγεις απο την χώρα ,2ο είσαι inadmissible δηλαδή δεν ξαναμπαίνεις στην χώρα για τα επόμενα 3 χρόνια .Εαν παραβιάσεις τους όρους της βίζας σου ,δηλαδή μείνεις παραπάνω ,δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να μείνεις νομιμα σε καμία των περιπτώσεων ,ΤΕΛΕΙΑ.Οπως είπε και ο Jim ,θα δουλευεις μόνο μαυρα και θα σου πιούνε το αίμα .Δεν θα μπορέσεις να βγάλεις ούτε δίπλωμα ,ούτε λογαριασμό σε τράπεζα δεν θα υπάρχεις .Οταν πας να νοικιάσεις διαμερισμα θα σου ζητήσουν να υπογράψεις οτι επιτρέπεις να δουν το credit hitory σου .Αναγκαστικά θα μείνεις στην τρύπα του Τουταγχαμών όπως λέει και ένας φίλος την οποία θα την πληρώσεις χρυσάφι.

    Ενα απλό παράδειγμα .Εγώ δούλευα απολύτως νόμιμα με work permit.Με πλήρωνε 22 δολ την ώρα (παντα μικτά ).Είχε άλλους 2 υδραυλικούς και καναμε ακριβώς τα ίδια πράγματα .Πολλές φορές διόρθωνα τους άλλους ή ακόμα και τους πρότεινα το πως να ολοκληρώσουμε και να οργανόσουμε κάποιο project .Οι υπόλοιποι παίρνανε 38! .Μετά απο αίτηση μου ,η Manitoba Apprenticeship έκρινε πως σύμφωνα με τα στοιχεία που τους έδωσα η εργασιακή μου εμπειρία ήταν τουλάχιστον σαν καποιο που ολοκλήρωσε την μαθητεία .Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι θα επρεπε να μου δίνει τουλαχιστον 31 .Δεν τολμησα να το αναφέρω γιατί το πιθανότερο ήταν να χάσω την δουλειά μου !Μόλις έγινα μόνιμος κάτοικος ,1 μήνα και κάτι μετά δούλευα αλλού με 36.ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΜΙΜΟΣ. Φαντάσου δηλαδή να ήμουν παράνομος .

    "Πραγμα δυσκολο,οχι ομως ακατορθωτο"
    Λανθάνεις οικτρά ,θα είναι ακατόρθωτο ,θα είναι τελείως αδύνατο.Οι νόμοι εφαρμόζονται με αυστηρότητα .Σε κάποια στιγμή ήμουν σε κάποια δημόσια υπηρεσία ,και ένας κύριος μπροστά απο μένα πλήρωνε πρόστιμο 180 δολ επειδή πήγαινε με 34 όταν το όριο ήταν 30 !

    "Και πριν πει καποιος κατι να του πω οτι οι περισσοτεροι μεταναστες που μπηκαν σε καναδα και αμερικη,πηραν χαρτια με τον καιρο και τα χρονια,με σωστες κινησεις και πολλοι απο αυτους περασαν μεσα στην χωρα χωρις βιζα"
    Το τι έγινε πριν απο 30-40 χρόνια δεν έχει καμία σχέση με το τι γίνεται σήμερα.Σήμερα όλα είναι ηλεκτρονικά ,όλα είναι σε ένα δικτυο και το κράτος όποιο και αν είναι αυτό έχει άμεση πρόσβαση στην πληροφορία.Σήμερα δεν μπαίνει ΚΑΝΕΝΑΣ χωρίς βίζα .Είπα ήδη οτι είμαι μόνιμος κάτοικος (permanent resident).Οι μόνιμοι κατοικοι έχουν κάτι σαν ταυτότητα για να το αποδεικνύουν .Χωρίς αυτήν την κάρτα ,εαν φύγω απο την χώρα ,ΔΕΝ μπορώ να ξαναμπώ ,εαν την χάσω θα πρέπει να βγάλω ειδικό ταξιδιωτικό έγγραφο απο πρεσβεία για να μπορέσω να ταξιδεψω.

    "η μηπως δεν ειναι ετσι?"
    Λυπάμαι που θα σε ξυπνήσω απο το όνειρο ,αλλα σήμερα ΔΕΝ είναι έτσι.

    "Παλεψε το...αγωνισου"
    Εγώ προτείνω να αγωνιστείς ακολουθώντας τις νόμιμες διαδικασίες,εδω δεν είναι σαν την Ελλάδα ,οι νόμοι εφαρμόζονται.

    "Αυτο που λεω να το διαβασουν και αλλοι και μην φοβαστε τιποτα"
    μεταφραση : δεν ξέρω τι λεω ,αλλα προτρέπω τους άλλους να παίξουν μπαρμούτι τις τελευταίες τους δυνάμεις στο αγνωστο με βαρκα την ελπίδα και τους λεω να μην φοβάστε τίποτα .Στην τελική ανάλυση οι επιπτώσεις θα επιβαρύνουν τους άλλους και όχι εμένα.

    Εγω πάντως που έχω περάσει απο την διαδικασία και έχω την εμπειρία λέω να φοβάστε .Να φοβάστε γιατί ακόμα και ακολουθώντας την νόμιμη οδο ,στην ζωή υπάρχουν απρόοπτα .Και εδώ θα είσαι τελείως μόνος ,η κάθε ατυχία θα πολλαπλασιάζεται επι 5 ή επι 10 γιατί δεν ξέρεις ακριβώς το τι πρέπει να κάνεις για να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα.Και με μαθηματική ακρίβεια ατυχίες και δύσκολες στιγμές θα έρθουν.Να φοβάστε και αν είναι να προσπαθήσετε ,να το κάνετε οντως ενήμεροι και προετοιμασμένοι .Amat Victoria Curam.

    Θα παρακαλούσα τους Admin να αφήσουν το μύνημά μου όπως έχει ,γιατί έχει πληροφορίες για αυτούς που πνίγονται στην πατρίδα και θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους εξω.Γιατί τέτοιες αφελείς τοποθετήσεις μπορεί να δημιουργήσουν τρομερά προβήματα σε αυτούς που θέλουν να προσπαθήσουν γυρίζοντάς τους πολύ πισω,επειδή στερούνται πραγματικότητας .

    Comment


      #77
      εγω θα προτεινα σε οποιον ειναι απεγνωσμενος να δοκιμασει πρωτα σε Ευρωπη που ειναι ακομα νομιμος!
      Αλλα θα προσθεσω αυτο οτι και στην Αμερικη ο Τραμπ προσπαθει να εκλεγει με το συνθημα θα σταματησει τη μεταναστευση!! Ο νοων νοητο!!

      Comment


        #78
        Originally posted by stefanosss View Post
        Δεν ξερω εαν ειναι ειρωνικο το σχολιο σου,αλλα να σου θυμισω οτι καναδας και αμερικη εχουν φτιαχτει απο μεταναστες και λαθρομεταναστες και συνεχιζουν.Οποτε οτι και να γραψεις ειναι χωρις ουσια.Αυτη την στιγμη χιλιαδες ελληνες δεν εχουν να φανε τι εχουν να χασουν?ΤΙΠΟΤΑ

        όχι βέβαια αξίζει η προσπάθεια, χωρίς προσπάθεια δεν πρόκειται να πετύχει κανείς τίποτα

        Comment


          #79
          Ελάτε όλοι Γερμανία ρε στο κάτω κάτω της γραφής, να δοκιμάσετε τι εστί βερύκοκο

          Comment


            #80
            Ευχαριστω πολυ κ.Σπυρο για τις πληροφορειες,αλλα το βιντεο δεν ανοιγει,μαλλον εχει διαγραφει...
            Αν υπαρχει καποιο αλλο ευχαριστως θα ηθελα να το δω.

            Comment


              #81
              Originally posted by stefanosss View Post
              μην σε τρελαινει κανενας φιλε.Εαν νιωθεις αγχος,κλεισε ενα εισιτηριο με τουριστικο γραφειο και πας για τουρισμο.Θα σου εχουν κλεισει ξενοδοχειο και θα εισαι κομπλε.Και ο χρονος που δηλωνεις να μεινεις σε μια χωρα,ασχετα εαν η βιζα εχει ισχυει 3-6 μηνες να μην ειναι πανω απο 14-18 ημερες.Γιατι οταν τους λες 2-3 μηνες και τετοιες αρλουμπες,ετσι οπως ειναι τα πραγματα σημερα,λογικο δεν ειναι να πονηρευονται?Εσυ εαν εισαι αποφασισμενος να μεινεις,μετα που θα φυγεις απο το αεροδρομιο κανεις τα παντα και οτι περναει απο το χερι σου να μπορεσεις να φτιαξεις το εδαφος,για να παρεις χαρτια στο μελλον.Πραγμα δυσκολο,οχι ομως ακατορθωτο.Και πριν πει καποιος κατι να του πω οτι οι περισσοτεροι μεταναστες που μπηκαν σε καναδα και αμερικη,πηραν χαρτια με τον καιρο και τα χρονια,με σωστες κινησεις και πολλοι απο αυτους περασαν μεσα στην χωρα χωρις βιζα,η μηπως δεν ειναι ετσι?Παλεψε το...αγωνισου.Αυτο που λεω να το διαβασουν και αλλοι και μην φοβαστε τιποτα.
              Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου κ πιο πολυ για το χρονο σου Στεφανε,με καλυψες πληρως εκτος αυτοθ εχεις κ απολητο δικιο,με το σταυρο στο χερι λιγοι ειδαν προκοπη.

              Comment


                #82
                γιαυτο ρωταω για να μην παω χυμα...
                επειδη δε μου περισευουν χρηματα κ χρονος κ δε θελω να παει κατι στραβα τοσο νωρις τουλαχιστον...

                ευχαριστω για το χρονο σου patrioten

                Comment


                  #83
                  ok...
                  Ευχαριστω καταρχην για το χρονο σου Σπυρο,κατα δευτερον μπορει να τρωμε καθε μερα γαριδακια για να επιβιωσουμε αλλα ευτυχως ακομα καταλαβαινουμε τι μας γινεται και σε καμια περιπτωση μετα την αυθορμητη απαντηση του Στεφανου δε θα ετοιμαζα βαλιτσες χαμογελαστος.
                  Περιπου ξερω τι ισχυει απλα ρωταω για να επιβεβαιωθω.
                  Μη φανταστειτε οτι εδω εχουμε καποια οργανωση για να μπορουμε να λεμε αποψεις κ να αλαζουμε πληροφοριες.
                  Ο καθενας σηκωνει το σταυρο του κ οσο ψαχνει για διεξοδο απ αυτη την καταντια προσπαθει να κρατηθει.
                  ...ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑΩ ΜΙΑ Κ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ
                  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΠΑΛΙ

                  Comment


                    #84

                    Comment


                      #85

                      Comment


                        #86
                        Την μικροτερη φορολογια την εχει η πολιτεια του Ονταριο, εκει που βρισκεται το Τοροντο

                        Comment


                          #87
                          Την μικρότερη την έχουν οι βόρειες πολιτείες, αλλά θα ξεπαγιάσεις, μιλάμε για κρύο Σιβηρίας

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by Apisteftos View Post
                            Την μικρότερη την έχουν οι βόρειες πολιτείες, αλλά θα ξεπαγιάσεις, μιλάμε για κρύο Σιβηρίας
                            Don't worry... έχω κάνει σεμινάριο σχετικό, καθότι έχω επισκευτεί οχι μια αλλά τρεις φορές τη Ρωσία και οχι για μια βδομάδα αλλά από ένα μήνα κάθε φορά... (Επίσκεψη στα πεθερικά)
                            Οπότε το τελευταίο πραγματικά που θα με ανησυχούσε θα'ταν το κρύο.

                            Comment

                            Working...
                            X