Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31
    Πάντως παιδιά δεν μπορώ να μην αναφέρω το εξής ..
    Στον δήμο που μένω στην βόρεια στοκχόλμη πήγα στο vårdcentral για να κάνω εξέταση αίματος.
    Ο γιατρός που επισκέφτηκα και μου έγραψε την εξέταση ήταν απο το Ιράν με αρκετά καλά σουηδικά. Μέχρι εδώ μια χαρά !

Μετά απο μερικές ημέρες πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω άν βγήκαν τα αποτελέσματα , μου είπαν ότι βγήκαν και με σύνδεσαν να μιλήσω με μία γιατρό.
    Αυτή λοιπόν η γιατρός ήταν γερμανίδα η οποία δεν μπορούσε να μιλήσει σουηδικά και δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Και μετά μου λέει αγγλικά ξέρεις ? Και τελικά μιλήσαμε σουηδοαγγλικά ... Να σας πω την αλήθεια ψιλοθύμωσα αλλά προσπάθησα να μην της το δείξω .

Μετά με σύνδεσε πάλι στην ρεσεψιόν για να κλείσω ραντεβού με γιατρό , και λέω ότι θέλω ραντεβού με κάποιον γιατρό που να μιλάει σουηδικά. Μου λέει η ρεσεψιονίστ ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που μιλάνε σουηδικά ... Τελικά έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό απο το Ιράν .

Δεν ξέρω παιδιά τα συμπεράσματα δικά σας .......

Εγώ λέω διαβάζετε όσο μπορείτε περισσότερο για να προχωρήσετε με την γλώσσα όσο γρήγορα γίνεται , και παράλληλα να ψάχνετε για δουλειά ! Ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει στην άλλη γωνία !!

Τα επαγγέλματα γιατροί, νοσηλευτές,βοηθοί νοσηλευτών , προσωπικοί βοηθοί , έχουν πολύ ζήτηση !!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

ναι ειναι γενικο το φαινομενο...εχουν μεγαλη ελειψη και κανουν υποχωρησεις σε αυτους που δν ξερουν και πολυ καλα σουηδικα...
    ενα αλλο που εχω παρατηρησει...ειναι αυτο που λενε ολοι οι σουηδοι μιλανε αγγλικα....δεν ισχυει παντα...σε ηλικιες απο 40 και πανω μιλαω...
    σε μικρες ηλικιες ισχυει.

Η γερμανίδα γιατρός όχι δεν ήξερε και πολύ καλά σουηδικά . δεν ήξερε σχεδόν καθόλου σουηδικά ....
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

γνωριζετε τον μισθο που περνει η νοσηλευτρια Τ.Ε. στη σουδια?γιατι εχω διαβασει τοσο διαφορετικες αποψεις σε διαφορα site.και εχουμε μπερδευτει λιγακι...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dani Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωριζετε τον μισθο που περνει η νοσηλευτρια Τ.Ε. στη σουδια?γιατι εχω διαβασει τοσο διαφορετικες αποψεις σε διαφορα site.και εχουμε μπερδευτει λιγακι...
    Νομιζω,φιλικα,οτι ξεκινας απο λαθος βαση.Καλυτερα να ριξεις μια ματια πρωτα στις εργασιακες συνθηκες του επαγγελματος σου στην Σουηδια(νομιζω ο φιλος saetron τα περιεγραψε καλυτερα) και μετα να βαλεις σε σειρα το ποσα χρηματα θα εχεις λαμβανειν.Παντως νοσηλευτρια με προυπηρεσια(ειχα ρωτησει για την αδερφη μου) αμειβεται κατα μεσο ορο με 18-20000 κορωνες τον μηνα

η ερωτηση για την αμοιβη ηταν καθαρα ενημερωτικης φυσεως.δεν ξεκιναω απο αυτο αλλα φυσικα και παιζει ρολο γιατι εχουμε βαλει μια ζυγαρια και βλεπουμε τι μπορουμε να κανουμε που να παμε κτλ.ρωταω και για αλλες χωρες και ειναι πιστευω καλο να ξερω τι μισθος υπαρχει στη σουηδια.εχω εναν φιλο/γνωστο που πηγε γκετεμποργκ και δουλευει σερβιτορος και ο μισθος του ειναι 19000 σχεδον μικτα...και διαβασα οτι οι νοσηλευτριες παιρνουν σχεδον τα ιδια και τωρα που το αναφερεις κι εσυ σιγουρευτικα .

εχω εναν φιλο/γνωστο που πηγε γκετεμποργκ και δουλευει σερβιτορος και ο μισθος του ειναι 19000 σχεδον μικτα...και διαβασα οτι οι νοσηλευτριες παιρνουν σχεδον τα ιδια και τωρα που το αναφερεις κι εσυ σιγουρευτικα .
    Δεν ξερω παιδια για εσας αλλα αυτο μου αρεσει παρα πολύ. Σε αυτην την χώρα οτι επαγγελμα και να κανεις παιρνεις αρκετα λεφτα για να ζησεις αξιοπρεπώς. Μπορεί να καθαρίζεις το χιονι και καποιος αλλος να δουλευει στην τραπεζα και να παιρνεις καποια λεφτα χωρις μεγαλη διαφορα. Φυσικα και καποιοι αμοιβονται παρα πολυ καλα με μεγαλους μισθους. Αλλα ειναι αυτο το πραγμα οτι μεγαλώνεις κανεις αυτο που σου αρεσει και παιρνεις λεφτα που μπορεις να ζησεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Στην Ελλαδα επειδη αν εισαι σερβιτορος εισαι ενα τιποτα και σε μεγαλώνουν με την νοοτροποια να διαβασεις να γινεις γιατρος δικηγορς κ.α. χωρις να το αγαπας το επαγγελμα σου και να φτανουμε σε ενα σημειο ολα τα ελληνοπουλα να εχουν τελειωσει 5-10 σχολες. πχ Εχω πόσες φιλες κοριτσια που εχουν τελειωσει παιδαγωγικο για να εχουν καποιο σταθερο και καλο μισθο. Εδώ και αυτος που μοιραζει εφημεριδες και αυτος που δουλευει στην τραπεζα νομιζω οτι μπορουν να οδηγούν το ιδιο καλο αυτοκινητο!!!

δεν θελω να υποβαθμισω την δουλεια του σερβιτορου προς θεου.μακαρι ολες οι χωρες να ηταν ετσι.τη δουλεια του σερβιτορου (γτ για εκει με βλεπω) υπαρχουν ιδια κριτηρια οπως στην ελλαδα?οπως αν εισαι μεγαλος δεν σε περνουν εισαι το 90% ανασφαλιστος κτλ.εδω την εχουν του πεταματου.πανω τι ακριβως συμβαινει ?

δεν θελω να υποβαθμισω την δουλεια του σερβιτορου προς θεου.μακαρι ολες οι χωρες να ηταν ετσι.τη δουλεια του σερβιτορου (γτ για εκει με βλεπω) υπαρχουν ιδια κριτηρια οπως στην ελλαδα?οπως αν εισαι μεγαλος δεν σε περνουν εισαι το 90% ανασφαλιστος κτλ.εδω την εχουν του πεταματου.πανω τι ακριβως συμβαινει ?
    Ανασφαλιστος απο οτι εχω καταλάβει δεν παιζει να εισαι σε καμια τετοια δουλεια που θα δουλεψεις αρκετο καιρο και οχι για 1-2 εβδομαδες να παρεις καποια λεφτα στα μαυρα. Κανενας εργοδότης δεν ρισκαρει να εισαι εσυ ανασφαλιστος και να εχουν μετα ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Εδω ο νομος ειναι νομος!!! Δεν γνωρίζω καθόλου απο μισθους αλλα δεν πιστευω οτι δυσκολευονται να τα βγαλουν περα. στην Ελλαδα το κανεις για χαρτζιλικι και για κατι εχτρα. Φανταζομαι οτι αμα ξερεις ΒΑΣΙΚΑ την γλώσσα και λίγο απο την δουλεια δεν εχεις πρόβλημα. Επίσης για την ηλικία δεν εχω δει κανεναν 60αρη σε καφε με νεολαια να σερβίρει. Αυτο ειναι και λίγο φυσιολογικο. Ενας μεγαλύτερης ηλικίας μπορει να δουλέψει σε ταβερνα ή κατι αντίστοιχο. Το θέμα ηλικία παιζει σε πολλα επαγγέλματα και ειναι φυσιολογικο και απο καποια πλευρα. Και σε θέμα εμφανισης αλλα και στο θέμα ικανοτητων.

η διαφορα στον μισθο του νοσηλευτη ειναι στο που θα δουλευει
    αν βρει δουλεια σε μεγαλο ιδρυμα που ανοικει στο κρατος...τοτε ο πρωτος μισθος καθαρα ειναι λιγο πανω λιγο κατω απο τις 20.000 κορωνες
    αν ομως βρει δουλεια σε δημοτικο ιδρυμα τοτε τα λεφτα ανεβαινουν πολυ....εγω στο γηροκομειο οταν δουλευα φουλ ταιμ το καλοκαιρι επαιρνα 27.000 καθαρα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26.06.2015, 00:46
  2. Μαθηματικός για Σουηδία
    Από avriltedy in forum Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04.05.2013, 18:48
  3. Μετανάστευση στη Σουηδία 5
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 231
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.08.2012, 17:04
  4. Μετανάστευση στη Σουηδία 4
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 241
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.06.2012, 10:31
  5. Σύνταξη στη Σουηδία!!
    Από gelly in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14.04.2012, 19:44

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like