Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νοσηλευτικη στη σουηδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    η ερωτηση για την αμοιβη ηταν καθαρα ενημερωτικης φυσεως.δεν ξεκιναω απο αυτο αλλα φυσικα και παιζει ρολο γιατι εχουμε βαλει μια ζυγαρια και βλεπουμε τι μπορουμε να κανουμε που να παμε κτλ.ρωταω και για αλλες χωρες και ειναι πιστευω καλο να ξερω τι μισθος υπαρχει στη σουηδια.εχω εναν φιλο/γνωστο που πηγε γκετεμποργκ και δουλευει σερβιτορος και ο μισθος του ειναι 19000 σχεδον μικτα...και διαβασα οτι οι νοσηλευτριες παιρνουν σχεδον τα ιδια και τωρα που το αναφερεις κι εσυ σιγουρευτικα .

    Comment


      #17
      Originally posted by Dani View Post
      εχω εναν φιλο/γνωστο που πηγε γκετεμποργκ και δουλευει σερβιτορος και ο μισθος του ειναι 19000 σχεδον μικτα...και διαβασα οτι οι νοσηλευτριες παιρνουν σχεδον τα ιδια και τωρα που το αναφερεις κι εσυ σιγουρευτικα .
      Δεν ξερω παιδια για εσας αλλα αυτο μου αρεσει παρα πολύ. Σε αυτην την χώρα οτι επαγγελμα και να κανεις παιρνεις αρκετα λεφτα για να ζησεις αξιοπρεπώς. Μπορεί να καθαρίζεις το χιονι και καποιος αλλος να δουλευει στην τραπεζα και να παιρνεις καποια λεφτα χωρις μεγαλη διαφορα. Φυσικα και καποιοι αμοιβονται παρα πολυ καλα με μεγαλους μισθους. Αλλα ειναι αυτο το πραγμα οτι μεγαλώνεις κανεις αυτο που σου αρεσει και παιρνεις λεφτα που μπορεις να ζησεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Στην Ελλαδα επειδη αν εισαι σερβιτορος εισαι ενα τιποτα και σε μεγαλώνουν με την νοοτροποια να διαβασεις να γινεις γιατρος δικηγορς κ.α. χωρις να το αγαπας το επαγγελμα σου και να φτανουμε σε ενα σημειο ολα τα ελληνοπουλα να εχουν τελειωσει 5-10 σχολες. πχ Εχω πόσες φιλες κοριτσια που εχουν τελειωσει παιδαγωγικο για να εχουν καποιο σταθερο και καλο μισθο. Εδώ και αυτος που μοιραζει εφημεριδες και αυτος που δουλευει στην τραπεζα νομιζω οτι μπορουν να οδηγούν το ιδιο καλο αυτοκινητο!!!

      Comment


        #18
        δεν θελω να υποβαθμισω την δουλεια του σερβιτορου προς θεου.μακαρι ολες οι χωρες να ηταν ετσι.τη δουλεια του σερβιτορου (γτ για εκει με βλεπω) υπαρχουν ιδια κριτηρια οπως στην ελλαδα?οπως αν εισαι μεγαλος δεν σε περνουν εισαι το 90% ανασφαλιστος κτλ.εδω την εχουν του πεταματου.πανω τι ακριβως συμβαινει ?

        Comment


          #19
          Originally posted by Dani View Post
          δεν θελω να υποβαθμισω την δουλεια του σερβιτορου προς θεου.μακαρι ολες οι χωρες να ηταν ετσι.τη δουλεια του σερβιτορου (γτ για εκει με βλεπω) υπαρχουν ιδια κριτηρια οπως στην ελλαδα?οπως αν εισαι μεγαλος δεν σε περνουν εισαι το 90% ανασφαλιστος κτλ.εδω την εχουν του πεταματου.πανω τι ακριβως συμβαινει ?
          Ανασφαλιστος απο οτι εχω καταλάβει δεν παιζει να εισαι σε καμια τετοια δουλεια που θα δουλεψεις αρκετο καιρο και οχι για 1-2 εβδομαδες να παρεις καποια λεφτα στα μαυρα. Κανενας εργοδότης δεν ρισκαρει να εισαι εσυ ανασφαλιστος και να εχουν μετα ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Εδω ο νομος ειναι νομος!!! Δεν γνωρίζω καθόλου απο μισθους αλλα δεν πιστευω οτι δυσκολευονται να τα βγαλουν περα. στην Ελλαδα το κανεις για χαρτζιλικι και για κατι εχτρα. Φανταζομαι οτι αμα ξερεις ΒΑΣΙΚΑ την γλώσσα και λίγο απο την δουλεια δεν εχεις πρόβλημα. Επίσης για την ηλικία δεν εχω δει κανεναν 60αρη σε καφε με νεολαια να σερβίρει. Αυτο ειναι και λίγο φυσιολογικο. Ενας μεγαλύτερης ηλικίας μπορει να δουλέψει σε ταβερνα ή κατι αντίστοιχο. Το θέμα ηλικία παιζει σε πολλα επαγγέλματα και ειναι φυσιολογικο και απο καποια πλευρα. Και σε θέμα εμφανισης αλλα και στο θέμα ικανοτητων.

          Comment


            #20
            η διαφορα στον μισθο του νοσηλευτη ειναι στο που θα δουλευει
            αν βρει δουλεια σε μεγαλο ιδρυμα που ανοικει στο κρατος...τοτε ο πρωτος μισθος καθαρα ειναι λιγο πανω λιγο κατω απο τις 20.000 κορωνες
            αν ομως βρει δουλεια σε δημοτικο ιδρυμα τοτε τα λεφτα ανεβαινουν πολυ....εγω στο γηροκομειο οταν δουλευα φουλ ταιμ το καλοκαιρι επαιρνα 27.000 καθαρα.

            Comment


              #21
              Originally posted by saetron View Post
              η διαφορα στον μισθο του νοσηλευτη ειναι στο που θα δουλευει
              αν βρει δουλεια σε μεγαλο ιδρυμα που ανοικει στο κρατος...τοτε ο πρωτος μισθος καθαρα ειναι λιγο πανω λιγο κατω απο τις 20.000 κορωνες
              αν ομως βρει δουλεια σε δημοτικο ιδρυμα τοτε τα λεφτα ανεβαινουν πολυ....εγω στο γηροκομειο οταν δουλευα φουλ ταιμ το καλοκαιρι επαιρνα 27.000 καθαρα.
              Φίλε, καλησπέρα. Από ότι κατάλαβα είσαι Νοσηλευτής. Έχω τελειώσει ΤΕΙ Νοσηλευτικής και με ενδιαφέρει η εργασία στο εξωτερικό. Στην άκρη του μυαλού μου έχω και τη Σουηδία. Αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα, έχεις εργαστεί στη Σουηδία. Σωστά? Θα ήθελα την άποψη σου και κάθε χρήσιμη άποψη-συμβουλή σου. Αν είσαι και συνάδελφος, σίγουρα θα μπορούσες να με βοηθήσεις παραπάνω.

              Comment


                #22
                η αποψη μου...

                σαν δουλεια στην σουηδια...γι αυτα που κανουμε και τις ευθυνες που εχουμε ειναι πολυ κακοππληρωμενη...πολυ τρεξιμο....εκτος και αν δουλευεις σε äldreboende που τα πραματα ειναι πολυ πιο χαλαρα και λογω του οτι ανηκουν στον δημο...τα λεφτα ειναι καπως καλυτερα..

                Comment


                  #23
                  Παιδια στο νοσοκομειο που δουλευω θελουμε νοσηλευτες για το καλοκαιρι για περιοδο Ιουνιο Ιουλιο, πρεπει να ξερει σουηδικα και να χει τα χαρτια του ετοιμα.
                  οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει ενα μηνυμα.

                  Comment


                    #24
                    Ενα καλο γκρουπάκι στο facebook για γιατρους και νοσηλευτές ειναι το greek doctors in Sweden.. οπου μπορειτε να βρειτε πολλες πληροφορίες και αγγελίες..

                    Comment


                      #25
                      Γεια σας, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω άδεια ασκήσεως επαγγελματος (είμαι νοσηλετής ΤΕ) στη Σουηδία. Χρειάζονται όλα τα χαρτιά μου σφραγίδα Χάγης, μόνο η ταυτότητα ή δεν χρειάζεται καθόλου; Υπάρχει πολύ μεγάλη γραφειοκρατία και απ' ότι διάβασα και σ' ένα Ιταλικό forum δεν δίνουν σημασία οι Σουηδοί. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Ευχαριστώ..

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by spylinux View Post
                        Γεια σας, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω άδεια ασκήσεως επαγγελματος (είμαι νοσηλετής ΤΕ) στη Σουηδία. Χρειάζονται όλα τα χαρτιά μου σφραγίδα Χάγης, μόνο η ταυτότητα ή δεν χρειάζεται καθόλου; Υπάρχει πολύ μεγάλη γραφειοκρατία και απ' ότι διάβασα και σ' ένα Ιταλικό forum δεν δίνουν σημασία οι Σουηδοί. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Ευχαριστώ..
                        Τι εννοεις οτι διάβασες οτι οι Σουηδοί δεν δίνουν σημασία; Εγω εστειλα τα χαρτιά μου πέρσι. Κάποια είχαν τη σφραγίδα της Χάγης, κάποια οχι. Θύμαμαι οτι μουν είχαν πει στη νομαρχία ποια χρειάζονται σφραγίδα. Βέβαια δεν είναι κακό να εχουν όλα σου τα χάρτια τη σφραγίδα της Χαγης.

                        Comment


                          #27
                          Αυτό ακριβώς εννοώ.. ότι παρόλο που τα χαρτιά σου δεν είχαν όλα τη σφραγίδα της Χάγης τα δεχτήκανε..
                          Καθώς είναι γνωστό ότι όλα τα δημόσια έγγραφα θέλουν σφραγίδα της Χάγης..

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by spylinux View Post
                            Αυτό ακριβώς εννοώ.. ότι παρόλο που τα χαρτιά σου δεν είχαν όλα τη σφραγίδα της Χάγης τα δεχτήκανε..
                            Καθώς είναι γνωστό ότι όλα τα δημόσια έγγραφα θέλουν σφραγίδα της Χάγης..
                            Ε τότε στειλ'τα όλα με σφραγίδα της Χάγης. Σιγουρα κακό δεν θα σου κάνει.
                            Θα ήθελα να προσθέσω ότι αφού εστειλα τα χαρτιά μου πήρε 2 μήνες για να μου στείλουν την σουηδική άδεια άσκησης επαγγέλματος.

                            Comment


                              #29
                              στειλτα με σφραγιδες και μην παραλειψεις τιποτα! Να περιμενεις οτι θα παρει κατι μηνες να κουνησουν τον κωλο τους. Απο τις περιπτωσεις που εχω ακουσει, η markot ηταν απο τους τυχερους που μονο σε 2 μηνες πηρε την αδεια. Τι κανεις λοιπον αν αρχισει και αργει το πραμα? Βρισκεις ποιος ειναι υπευθυνος κι ευγενικα σκας ενα τηλεφωνακι και μιλας μαζι τους. Καμια φορα ξεχνανε ή βαριουνται.....κι ομως. Αλλα καπως ετσι λυσαμε μια περιπτωση νοσηλευτη εκει (τον τρεχανε 7 μηνες). Τον ειχαν ξεχασει ρε και μετα βαριοντουσαν να τον εγκρινουν. Ευγενικα και επαγγελματικα.

                              Comment


                                #30
                                Είμαι Νοσηλευτής ΤΕ και έχω εμπειρία πολλών ετών σε ΜΕΘ και άλλα τμήματα σε ελληνικό νοσοκομείο.Ξέρει κανείς εκτός απο την σουηδία ποιές είναι οι συνθήκες για το επάγγελμα μας σε γερμανόφωνες χώρες όπως Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μισθο'ι,ωράρια κ,λ,π,

                                Comment

                                Working...
                                X