Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νοσηλευτικη στη σουηδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νοσηλευτικη στη σουηδια

    καλημερα και καλως σας βρηκα.ειμαι ο γιαννης απο θεσσαλονικη και εχει 2 χρονια που εχω ερθει αθηνα με την κοπελα μου.ειναι διορισμενη στο δημοσιο ως νοσηλευτρια κι εγω παραμενω ανεργος 2 χρονο.σκεφτομαστε πολυ σοβαρα την μεταναστευση στη σουηδια και θα ηθελα να ρωτησω αν το κρατος απορροφα νοσοκομες.οχι δημοσιο αλλα οτιδηποτε.και να ακολουθησω και εγω μαζι της μπας και δω καμια ασπρη μερα.η κοπελα μου εχει υπηκοοτητα αυστραλιας αλλα ειναι πολυ μακρια και θα ειναι η τελευταια μας λυση να παμε εκει.ειναι δυσκολο να δεχτω οτι θα παω εκει τοσο μακρια και θα κανω να δω γονεις και φιλους μετα απο 10-15 χρονια.οποτε λεμε για σουηδια και βλεποντας και κανοντας.οποιος εχει οποιαδηποτε πληροφορια για τον τομεα της νοσηλευτικης παρακαλω να μας κατατοπησει.ευχαριστω εκ των προτερων.

    #2
    Γεια σου dani...γιατι θα ερθεις μετα απο 10-15 χρονια ελλαδα?θα σας εχουν εγκλειστους?καλα με υπηκοοτητα αυστραλιας και εισαστε ακομη εδω?Βασικα δ αναφερεις αν ειναι απο τει η κατι αλλο νοσηλευτρια...τεσπα.καλη αρχη στο ψαξιμο σας.Εδω θα βρεις παρα μα παρα πολλα....ορεξη για διαβασμα να εχεις.

    Comment


      #3
      καλησπερα αναστασια..απο ΤΕΙ ειναι το πηρε το πτυχιο με αριστα.οχι εγκλειστους αλλα αν σκεφτεις οτι θα θελω μονο εγω 2.500-3000 ευρω για να ερχομαι καταλαβαινεις πως μου ειναι δυσκολο..και μαζι θα παμε στα 5 με 6 χιλιαρικα.δεν θα ειναι τοσο ευκολο και οταν θα γινεται θα ειναι μια στο τοσο..με το διπλωμα θα ψαχτω να δω αν μπορω να κανω οτιδηποτε.αν περνουν ξενους για οδηγους.δεν εχω ιδεα.σ'ευχαριστω για την απαντηση σου

      Comment


        #4
        Καλησπερα και παλι Dani...απο τει νομιζω αναγνωριζεται τοσο αυστραλια οσο και σουηδια και γενικα σκανδιναβικες χωρες.Στο λεω επειδη το εχω ψαξει και εγω με την ιδια ειδικοτητα.Απλα για Σουηδια θα χρειαστει να γνωριζεται σουηδικα ενω για Αυστραλια ισως να γνωριζεται ηδη αγγλικα+ την υπηκοοτητα θα ειναι πιο ευκολο για εσας.Οτι και αν κανετε ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη!!!

        Comment


          #5
          Δουλειες για νοσηλευτες υπαρχουν παρα πολλες....αλλα θελει πολυ καλα σουηδικα...και εχουν αρχισει και ζητανε πολλοι προυπηρεσια στο σουηδικο συστημα το λιγοτερο 2 χρονια...μπορει να ξεκινησει απο καπου χαμηλα σαν ωρομισθια σαν νοσοκομα..και με τον καιρο να ανεβει...

          γενικα το επαγγελμα ειναι εντελως διαφορετικο απ οτι στην ελλαδα...δν μπορειτε να φανταστειτε τι χαρτουρα τρως στην μαπα καθε μερα και παιρνει καιρο μεχρι να την μαθεις..το να μαθεις τις ρουτινες και και το πως γινεται τι σε καθε τμημα ειναι μεγαλο μανικι..
          και υποψην να εχετε πως το επαγγελμα του νοσηλευτη δεν ειναι καλοπληρωμενο σε σχεση με τους αλλους μισθους στην Σουηδια.

          Comment


            #6
            Originally posted by saetron View Post
            Δουλειες για νοσηλευτες υπαρχουν παρα πολλες....αλλα θελει πολυ καλα σουηδικα...και εχουν αρχισει και ζητανε πολλοι προυπηρεσια στο σουηδικο συστημα το λιγοτερο 2 χρονια...μπορει να ξεκινησει απο καπου χαμηλα σαν ωρομισθια σαν νοσοκομα..και με τον καιρο να ανεβει...

            γενικα το επαγγελμα ειναι εντελως διαφορετικο απ οτι στην ελλαδα...δν μπορειτε να φανταστειτε τι χαρτουρα τρως στην μαπα καθε μερα και παιρνει καιρο μεχρι να την μαθεις..το να μαθεις τις ρουτινες και και το πως γινεται τι σε καθε τμημα ειναι μεγαλο μανικι..
            και υποψην να εχετε πως το επαγγελμα του νοσηλευτη δεν ειναι καλοπληρωμενο σε σχεση με τους αλλους μισθους στην Σουηδια.

            σιγουρα δεν ειναι καλοπληρωμενο αλλα απο το να παει καθαριστρια πιστευω ειναι καλυτερο.ειναι μια αρχη.δεν θελουμε να γινουμαι πλουσιοι ετσι κι αλλιως απλα να ζησουμε με αξιοπρεπεια πραγμα που στο ελλαδισταν δεν γινεται.εγω θα ειμαι αυτος που θα αρχισει απο χαμηλα..τωρα για την γλωσσα τα αγγλικα δεν βοηθανε?ξερει πολυ καλα αγγλικα...

            Comment


              #7
              δεν βοηθανε καθολου τα αγγλικα...δες το και απο την αλλη πλευρα...θα πηγαινες εσυ σε ελληνικο νοσοκομειο και θα ερχοταν η αλλη να σου μιλησει στα αγγλικα? δεν παει...
              ειπα οτι ζητανε και πτυχιο πλεον αρκετοι εργοδοτες...
              ακομα και σε απομακρισμενες περιοχες και σε πολεις μικρες με 7000 κατοικους που προσπαθησα δεν τα καταφερα με τα αγγλικα.

              Comment


                #8
                Καλησπέρα. Εμείς σαν βοηθοί (undersköterska) με αρκετά καλά αγγλικά και αρχικό στάδιο σουηδικών μπορούμε να κάνουμε κάτι εδώ???
                (personummer, κάρτα παραμονής κ' εργασίας συν μεταφρασμένο πτυχίο με σφραγίδα Χάγης όλα είναι οκ).

                Comment


                  #9
                  Originally posted by maleastoudis_d View Post
                  Καλησπέρα. Εμείς σαν βοηθοί (undersköterska) με αρκετά καλά αγγλικά και αρχικό στάδιο σουηδικών μπορούμε να κάνουμε κάτι εδώ???
                  (personummer, κάρτα παραμονής κ' εργασίας συν μεταφρασμένο πτυχίο με σφραγίδα Χάγης όλα είναι οκ).
                  Παιδιά πρέπει να το ψάξετε πολύ , να στέλνετε βιογραφικά συνέχεια και αν είναι δυνατόν όχι μόνο Στοκχόλμη . Θέλει υπομονή και επιμονή ! Αλλος τρόπος δεν υπάρχει . Μόνο τα αγγλικά δεν φτάνουν θέλει σουηδικά για αυτονόητους λόγους !!
                  Προχωράτε με την εκμαθηση των σουηδικών και παράλληλα ψάχνετε για δουλειά !! Οσο περνάει ο καιρός και όσο διαβάζετε , τόσο περισσότερο θα μαθαίνετε την γλώσσα , και θα αυξάνετε τις πιθανότητες για δουλειά , την οποία πρέπει να ψάχνετε συνεχώς !!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    sorry pou grafw agglika alla mphka apo thn douleia...
                    oxi paidia dn ginetai me ta agglika tpt...kai oi nosokomoi einai aytoi pou exoun perissotero epafh me tous astheneis ap olous.
                    prepei na eisai se thesh na katalabaineis ti sou lene..kai na apantas me euxeria ston asthenh kai stous synadelfous sou.

                    Comment


                      #11
                      Πάντως παιδιά δεν μπορώ να μην αναφέρω το εξής ..
                      Στον δήμο που μένω στην βόρεια στοκχόλμη πήγα στο vårdcentral για να κάνω εξέταση αίματος.
                      Ο γιατρός που επισκέφτηκα και μου έγραψε την εξέταση ήταν απο το Ιράν με αρκετά καλά σουηδικά. Μέχρι εδώ μια χαρά !

                      Μετά απο μερικές ημέρες πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω άν βγήκαν τα αποτελέσματα , μου είπαν ότι βγήκαν και με σύνδεσαν να μιλήσω με μία γιατρό.
                      Αυτή λοιπόν η γιατρός ήταν γερμανίδα η οποία δεν μπορούσε να μιλήσει σουηδικά και δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Και μετά μου λέει αγγλικά ξέρεις ? Και τελικά μιλήσαμε σουηδοαγγλικά ... Να σας πω την αλήθεια ψιλοθύμωσα αλλά προσπάθησα να μην της το δείξω .

                      Μετά με σύνδεσε πάλι στην ρεσεψιόν για να κλείσω ραντεβού με γιατρό , και λέω ότι θέλω ραντεβού με κάποιον γιατρό που να μιλάει σουηδικά. Μου λέει η ρεσεψιονίστ ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που μιλάνε σουηδικά ... Τελικά έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό απο το Ιράν .

                      Δεν ξέρω παιδιά τα συμπεράσματα δικά σας .......

                      Εγώ λέω διαβάζετε όσο μπορείτε περισσότερο για να προχωρήσετε με την γλώσσα όσο γρήγορα γίνεται , και παράλληλα να ψάχνετε για δουλειά ! Ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει στην άλλη γωνία !!

                      Τα επαγγέλματα γιατροί, νοσηλευτές,βοηθοί νοσηλευτών , προσωπικοί βοηθοί , έχουν πολύ ζήτηση !!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #12
                        ναι ειναι γενικο το φαινομενο...εχουν μεγαλη ελειψη και κανουν υποχωρησεις σε αυτους που δν ξερουν και πολυ καλα σουηδικα...
                        ενα αλλο που εχω παρατηρησει...ειναι αυτο που λενε ολοι οι σουηδοι μιλανε αγγλικα....δεν ισχυει παντα...σε ηλικιες απο 40 και πανω μιλαω...
                        σε μικρες ηλικιες ισχυει.

                        Comment


                          #13
                          Η γερμανίδα γιατρός όχι δεν ήξερε και πολύ καλά σουηδικά . δεν ήξερε σχεδόν καθόλου σουηδικά ....
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #14
                            γνωριζετε τον μισθο που περνει η νοσηλευτρια Τ.Ε. στη σουδια?γιατι εχω διαβασει τοσο διαφορετικες αποψεις σε διαφορα site.και εχουμε μπερδευτει λιγακι...

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Dani View Post
                              γνωριζετε τον μισθο που περνει η νοσηλευτρια Τ.Ε. στη σουδια?γιατι εχω διαβασει τοσο διαφορετικες αποψεις σε διαφορα site.και εχουμε μπερδευτει λιγακι...
                              Νομιζω,φιλικα,οτι ξεκινας απο λαθος βαση.Καλυτερα να ριξεις μια ματια πρωτα στις εργασιακες συνθηκες του επαγγελματος σου στην Σουηδια(νομιζω ο φιλος saetron τα περιεγραψε καλυτερα) και μετα να βαλεις σε σειρα το ποσα χρηματα θα εχεις λαμβανειν.Παντως νοσηλευτρια με προυπηρεσια(ειχα ρωτησει για την αδερφη μου) αμειβεται κατα μεσο ορο με 18-20000 κορωνες τον μηνα

                              Comment

                              Working...
                              X