Announcement

Collapse
No announcement yet.

Διαδώστε το

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Επειδή βλέπω ρεπορτάζ χωρίς να αναφέρει τα στοιχεία του συνεντευξιαζόμενου και τι καπνό φουμάρει (καλά εντάξει είναι στο blog Βαθύ κόκκινο)
    Μανίκας Σταύρος: ΑΝΤΑΡΣΥΑ στην Β’ Πειραιά

    Για τους τύπους του ρεπορτάζ...όχι τίποτα άλλο.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #17
      Να γράψουμε και κάτι άλλο, αλλά το θέμα του αγγίζει σε έναν βαθμό το παραπάνω θέμα απο την οπτική γωνία του δεν πληρώνω ή τις απόψεις του κ.κ Μανίκα και άλλων περί δωρεάν μεταφορών, δωρεάν το έαν δωρεάν το άλλο.


      Ένας καθηγητής οικονομικών σε ένα τοπικό Αμερικάνικο κολλέγιο δήλωσε ότι ενώ δεν είχε αποτύχει ποτέ κάποιος σπουδαστής πριν,…. άφησε μεταξεταστέα πρόσφατα μια ολόκληρη τάξη.

      Αυτή η τάξη επέμενε ότι ο σοσιαλισμός του Obama θα λειτουργούσε και ότι αν κανένας δεν ήταν φτωχός και κανένας δεν ήταν πλούσιος, το ΣΥΣΤΗΜΑ θα λειτουργούσε ως ένας μεγάλος εξισωτής.

      Ο καθηγητής έπειτα είπε «ο.κ., θα κάνουμε κι εμείς ένα πείραμα σε αυτήν την τάξη με το σχέδιο Obama». Όλοι οι βαθμοί στα γραπτά διαγωνίσματα θα υπολογίζονται κατά μέσο όρο και ο καθένας θα λάβει τον ίδιο βαθμό -έτσι κανένας δεν θα αποτύχει αλλά και κανένας δεν θα πάρει Α (άριστα)…

      Μετά από το πρώτο τέστ, οι βαθμοί υπολογίστηκαν κατά μέσο όρο και ο καθένας πήρε ένα Β (λίαν καλώς). Οι σπουδαστές που μελέτησαν σκληρά στενοχωρήθηκαν και οι σπουδαστές που μελέτησαν λίγο ήταν ευτυχείς.

      Καθώς το δεύτερο τέστ διεκπαιρεώθηκε, οι σπουδαστές που μελέτησαν ελάχιστα είχαν μελετήσει ακόμα λιγότερο και αυτοί που μελέτησαν σκληρά μελέτησαν λιγότερο. Ο δεύτερος μέσος όρος των διαγωνισμάτων ήταν ένα Γ (βάση)!

      Μετά το τρίτο τέστ, ο μέσος όρος ήταν ένα Δ (κάτω από τη βάση). Κανένας δεν ήταν ευτυχής.
      Καθώς τα τέστ προχωρούσαν, τα αποτελέσματα δεν βελτιώνονταν. Ξεσπούσαν μικροκαυγάδες, οι μαθητές κατηγορούσαν ο ένας τον άλλο και όλο αυτό το κακό κλίμα οδήγησε στο να μην διαβάζει κανένας για το όφελος του άλλου.

      Προς μεγάλη τους έκπληξή, ΟΛΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΟΙ.

      Όταν η ανταμοιβή είναι μεγάλη, η προσπάθεια των ανθρώπων να πετύχουν είναι μεγάλη, αλλά όταν η κυβέρνηση παίρνει όλη την ανταμοιβή, κανένας δεν θα προσπαθήσει ή θα θελήσει να πετύχει. Δεν θα μπορούσε να είναι πιό απλό από αυτό.

      Αυτές είναι ενδεχομένως οι 5 καλύτερες προτάσεις που θα διαβάσετε και είναι εφαρμόσιμες στο παραπάνω πείραμα:
      1. Δεν μπορείς να οδηγήσεις τους φτωχούς σε ευημερία με το να θέσεις εκτός ευημερίας τους πλούσιους.
      2. Για να λάβει οτιδήποτε ένα άτομο που δεν εργάζεται, πρέπει κάποιο άλλο άτομο να εργάζεται χωρίς να λαμβάνει.
      3. Για να δώσει κάτι η κυβέρνηση σε κάποιον, πρέπει πρώτα να το στερήσεις από κάποιον άλλο.
      4. Δεν μπορείτε να πολλαπλασιάσετε τον πλούτο διαιρώντας τον!
      5. Όταν οι μισοί νομίζουν ότι δεν χρειάζεται να δουλέψουν γιατί θα τους φροντίσουν οι άλλοι μισοί, και όταν οι μισοί που δουλεύουν καταλάβουν ότι δεν χρειάζεται να προσπαθούν γιατί τον κόπο τους τον μοιράζονται με τους άλλους μισούς, τότε πλησιάζει η αρχή του τέλους για οποιοδήποτε έθνος.


      Όσο απλό είναι να περιπλέξεις τα πράγματα, τόσο περίπλοκο είναι να τα απλοποιήσεις.


      Το διαβάσαμε από το:Πως ένα πείραμα δείχνει ….γιατί ο κομμουνισμός και ο σοσιαλισμός είναι καταδικασμένοι να αποτύχουν
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #18
        Originally posted by kosofos View Post
        Επειδή βλέπω ρεπορτάζ χωρίς να αναφέρει τα στοιχεία του συνεντευξιαζόμενου και τι καπνό φουμάρει (καλά εντάξει είναι στο blog Βαθύ κόκκινο)
        Μανίκας Σταύρος: ΑΝΤΑΡΣΥΑ στην Β’ Πειραιά

        Για τους τύπους του ρεπορτάζ...όχι τίποτα άλλο.
        Εαν απ οσα γραφει το ρεπορταζ , αγαπητε μου kosofos , εσυ θεωρησες οτι επρεπε να τονισεις με bold το ..χρωμα του blog και να ενημερωσεις για το πού ανηκει πολιτικα ο συνεντευξιαζόμενος -αρα ειναι ασσορτι με το χρωμα του blog;...- για να γραψεις στο τελος οτι το κανες για τους τυπους του ρεπορταζ ,

        εγω ,που το ανεβασα ,θα σου πω οτι εμεινα στην ουσια του ρεπορταζ ....

        Αλλά απορω ,επειδη εκανες νυξη για στοιχεια του συνεντευξιαζομενου που δεν αναφερονται ,τα πιο κατω ,δεν τα προσεξες;...(εκτος κι αν λεγοντας ''στοιχεια'',αναφερεσαι μονο στα πολιτικα φρονηματα καποιου....) .

        ''Είναι το ανθρώπινο, αυθόρμητο ξέσπασμα του Σταύρου Μανίκα, εν ενεργεία οδηγού λεωφορείου, για το συνταρακτικό γεγονός της απώλειας μιας ανθρώπινης ζωής για παράβαση μόλις 1,20 ευρώ! Μέλος της διοίκησης του Εργατικού Κέντρου Αθήνας και ώς πρόσφατα εκλεγμένο μέλος του συνδικάτου των εργαζομένων στις Οδικές Συγκοινωνίες (ΟΣΥ), είχε ανησυχήσει από καιρό για την απαράδεκτη συμπεριφορά των «κεφαλοκυνηγών», όπως αποκαλεί τους ελεγκτές.''

        Το τί καπνο φουμαρει..και προφανως εννοεις ''πολιτικο ''καπνο'' , ναι..δεν το γραφει...Αλλά για οσους θεωρουν οτι πρεπει να τους απασχολει και το πού ανηκει πολιτικα καποιος ,που κανει τετοιες καταγγελιες ,τοτε θεωρω οτι τους καλυψες ,βρισκοντας και το τί καπνο φουμαρει...

        Originally posted by kosofos View Post
        Μανίκας Σταύρος: ΑΝΤΑΡΣΥΑ στην Β’ Πειραιά
        υ.γ επισης ,σου διεφυγε και η υποσημειωση στο τελος του ρεπορταζ.....οτι ειχε δημοσιευτει αλλού πρωτα

        ''Δημοσιεύθηκε στην «Εφημερίδα των Συντακτών» στις 16/8/2013''


        υ.γ ειναι αληθεια οτι αγνοω τα πολιτικα φρονηματα της δημοσιογραφου της Εφημερίδας των Συντακτών ,Χαράς Τζαναβάρα.
        Και ουτε και προκειται να τα ψαξω ,για να δω αν και το δικο της ''χρωμα'' ,ειναι ασσορτι με του συνεντευξιαζόμενου...Το οτι δουλευει στην εφημεριδα των απολυμενων της Ελευθεροτυπιας ειναι το μονο που γνωριζω κι ουτε κι αυτο με αφορα...
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #19
          επιτρέψτε μου να εκφέρω άποψη, σαν υπάλληλος της εθελ απο το 1998 έως 2012 σας λέω πως το άρθρο του http://www.tragiko.net/ είναι πέρα για πέρα αληθινό. όσο για τον κ.μανικα των γνωρίζω από το 1998 και είναι φίλος μου για τον ποιον του και όχι για της πολιτικές του πεποιθήσεις,
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by kikirikoy View Post
            επιτρέψτε μου να εκφέρω άποψη, σαν υπάλληλος της εθελ απο το 1998 έως 2012 σας λέω πως το άρθρο του Tragiko είναι πέρα για πέρα αληθινό. όσο για τον κ.μανικα των γνωρίζω από το 1998 και είναι φίλος μου για τον ποιον του και όχι για της πολιτικές του πεποιθήσεις,

            Comment


              #21
              Καλημέρα Kosofos !! Καλά όλα αυτά που γράφεις , δεν θα διαφωνήσω μαζί σου , πρέπει όλοι να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας !!!
              Ξέρεις όμως , πρέπει να είναι εντάξει και το κράτος στις υποχρεώσεις του απέναντι στους πολίτες . Ακόμα και στην Σουηδία που όλα λειτουργούν τέλεια , όπως ανέφερα και παραπάνω , υπάρχουν άνθρωποι που δεν πληρώνουν το εισιτήριο τους , ή ακόμα και λογαριασμούς ή δεν ξέρω τι άλλο . Το Κράτος έχει μεριμνήσει για αυτές τις υποθέσεις ώστε να λύνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο , όπου σε καμμία περίπτωση δεν ασκείται βία , σε καμμία περίπτωση δεν θίγεται η προσωπικότητα του ατόμου , πόσο μάλλον να φτάσει σε σημείο να χαθεί μια ζωή ....

              Πρίν απο καιρό είχα διαβάσει ένα δημοσίευμα σε μια εφημερίδα metro , ότι ελεγκτής είχε πιάσει ένα κοριτσάκι 14 , 15 χρονών ,δεν θυμάμαι ...χωρίς εισιτήριο στο τρένο , και το έβγαλε έξω απο το τρένο σε έναν άσχετο σταθμό απο εκεί που ήθελε να πάει ......Για να μην μακρυγορώ στο τέλος βρήκε τον μπελά της η ελεγκτής , και την απέλυσαν .....
              Θέλω να πώ , ότι εντάξει πρέπει να τηρούνται οι νόμοι , να τηρούμε τις υποχρεώσεις μας , αλλά επειδή ο παράγοντας άνθρωπος Προέχει !!! πρέπει να υπάρχει πάντα ένα Όριο .....και ποτέ να μην γίνεται κατάχρηση εξουσίας !!

              Η συμπεριφορά του ελεγκτή στην ελλάδα και ο θάνατος του νεαρού , θα είχε αποδοκιμαστεί από όλους τους σουηδούς ...... αν είχε συμβεί στην Σουηδία !
              Τέτοιες συμπεριφορές μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες.....
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #22
                Originally posted by ευανθια View Post
                ...................Ξέρεις όμως , πρέπει να είναι εντάξει και το κράτος στις υποχρεώσεις του απέναντι στους πολίτες .......
                Τέτοιες συμπεριφορές μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες.....

                Comment


                  #23
                  Originally posted by kikirikoy View Post
                  επιτρέψτε μου να εκφέρω άποψη, σαν υπάλληλος της εθελ απο το 1998 έως 2012 σας λέω πως το άρθρο του Tragiko είναι πέρα για πέρα αληθινό. όσο για τον κ.μανικα των γνωρίζω από το 1998 και είναι φίλος μου για τον ποιον του και όχι για της πολιτικές του πεποιθήσεις,
                  like.jpg

                  Συμφωνώ απολύτως !
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by kosofos View Post
                    Αγαπητοί Ευανθία και Patrioten,

                    Σας παρακαλώ όπως επισήμανα και με την πρώτη πρόταση μου να εξαιρέσουμε απο την κουβέντα την κατάληξη του συγκεκριμένου περιστατικού, που το είπα με στεναχώρησε πάρα πολύ και είναι τελείως ακατανόητο. Με βάση όμως τα ανωτέρω τα οποία που αναγράφονται στο λινκ και επικροτείται ....ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ....ή να το γενικεύσουμε φόρο, εισφορές στα ταμεία κ.α. Αυτό φίλοι μου δεν είναι ευνοουμενη κοινωνια αλλά ΖΟΥΓΚΛΑ που αυτός που έχει τα λεφτά θα επιβιώνει και ο μικροαστός (ήταν κάποτε τώρα τον κάναν μικρομικρο...μικροαστό) θα είναι ο μόνος που θα πληρώνει τα πάντα για να συντηρεί πράγματα που θα απολαμβάνουν και οι "Δεν πληρώνω". Είχα ξανακάνει αυτό το θέμα με τους "φίλους" που αναρτούσαν άρθρα για τους ""Δεν πληρώνω στα διόδια". Θές να σου πώ πως ένιωθα όταν εγώ είμουν στην ουρά στις αφίδνες και πλήρωνα το κόμιστρο και παραδίπλα ο μαγκάκος άνοιγε την μπάρα με μεγάλη μαγκιά, να ακούω τον συναγερμό και να την κοπανάει χωρίς να του κάνει κανείς τίποτα? Και μην ξεχνάτε φίλοι μου ότι εκτός απο τα νομικά που πολύ όμορφα τα λέτε (πάντα ο νόμος υπάρχει για να τον ερμηνεύουμε κατα το δοκούν στις "Δημοκρατίες" αλλιώς δεν θα υπήρχε και λόγος ύπαρξης δικηγόρων και δικαστών) υπάρχει και αυτό που λέγετε ψυχολογία της μάζας. και μ πυράνχας τα έχεις δεί? Μια κουτσουλιά ψαράκια και εξαφανίζουν βόδι σε δευτερόλεπτα....καλημέρα και καλό ΣΚ[/FONT]
                    Αγαπητέ Κόσοφος,διαφωνώ κάθετα με όσα γράφεις, και γενικότερα, όπως αντιλαμβάνεσαι το όλο θέμα και την ουσία αυτού απο λάθος οπτική γωνία.
                    Η προσέγγιση σε αυτό το τραγικό θέμα που κάνεις, έχει πολύ έντονη γεύση και οσμή απο τους λόγους και τις αιτίες που με ανάγκασαν εμένα και πολλούς σαν εμένα να φύγουμε απο την Ελλάδα....Κρίμα ...
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by patrioten View Post

                      Τα δικαιώματα του πολίτη προκύπτουν απο τους νόμους του ελληνικού κράτους,αντίθετα ο ελεγκτής είναι ένας απλός ιδιωτικός υπάλληλος ,δεν έχει κανένα απολύτως νομικό δικαίωμα, να παρακρατεί ,να βιαιοπραγεί,να βωμολοχεί και να προσβάλλει,κανέναν δεν έχει τέτοιο ρόλο ούτε τέτοια αρμοδιότητα, είναι απλώς ένας ελεγκτής και τίποτα άλλο.Το συγκεκριμένο λινκ είναι απο τα καλύτερα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αυτού του τύπου,δημοκρατικότατο ,αντικειμενικότατο και με πολύ καλό ρεπορτάζ.

                      Και κάτι τελευταίο,καλό είναι ,σε τόσο σοβαρά,θλιβερά και τραγικά γεγονότα, να είμαστε λίγο πιό προσεκτικοί σε ότι ποστάρουμε,και όχι να έχουμε την τάση να προσβάλλουμε ο ένας τον άλλον.


                      Τραγικό !

                      Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι, μήπως έκανες παράθεση σε λάθος post?
                      Επειδή αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση μ'αυτά που έγραψα.
                      Συγκεκριμένη ερώτηση έκανα από που προκύπτουν τα συγκεκριμένα δικαιώματα επειδή δεν το γνωρίζω, αν είναι της ΕΘΕΛ τότε πολύ καλώς, αν το ανέφερε και αυτό το link τότε θα ήταν πολύ καλό κατά τη γνώμη μου.
                      Το ότι συμφωνεί κάποιος με το περιεχόμενο ενός link δεν το κάνει ούτε δημοκρατικό ούτε τίποτα, ίσα ίσα επειδή ακριβώς το θέμα και η κατάληξή του είναι πολύ σοβαρή, όλα όσα αναφέρονται στο link θα έπρεπε να αναφέρει και από που πηγάζουν.
                      Δεν αμφισβήτησα ουδέποτε πως έχουμε δικαιώματα ως πολίτες και επιβάτες.
                      Ακριβώς επειδή είναι πολύ σοβαρό το θέμα πρέπει να αναφέρονται οι πηγές.
                      Ούτε προσέβαλα κάποιον, μια επισήμανση έκανα.
                      Επίσης προσπαθώ να δω που ανέφερα πως έχει δίκιο ο ελεγκτής με τη συμπεριφορά του.
                      Μ'αρέσει που μιλάς για αντικειμενικότητα!
                      Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ αυτά που έγραψα και θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Καλημέρα Kosofos !! Καλά όλα αυτά που γράφεις , δεν θα διαφωνήσω μαζί σου , πρέπει όλοι να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας !!!
                        Ξέρεις όμως , πρέπει να είναι εντάξει και το κράτος στις υποχρεώσεις του απέναντι στους πολίτες . Ακόμα και στην Σουηδία που όλα λειτουργούν τέλεια , όπως ανέφερα και παραπάνω , υπάρχουν άνθρωποι που δεν πληρώνουν το εισιτήριο τους , ή ακόμα και λογαριασμούς ή δεν ξέρω τι άλλο . Το Κράτος έχει μεριμνήσει για αυτές τις υποθέσεις ώστε να λύνονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο , όπου σε καμμία περίπτωση δεν ασκείται βία , σε καμμία περίπτωση δεν θίγεται η προσωπικότητα του ατόμου , πόσο μάλλον να φτάσει σε σημείο να χαθεί μια ζωή ....

                        Πρίν απο καιρό είχα διαβάσει ένα δημοσίευμα σε μια εφημερίδα metro , ότι ελεγκτής είχε πιάσει ένα κοριτσάκι 14 , 15 χρονών ,δεν θυμάμαι ...χωρίς εισιτήριο στο τρένο , και το έβγαλε έξω απο το τρένο σε έναν άσχετο σταθμό απο εκεί που ήθελε να πάει ......Για να μην μακρυγορώ στο τέλος βρήκε τον μπελά της η ελεγκτής , και την απέλυσαν .....
                        Θέλω να πώ , ότι εντάξει πρέπει να τηρούνται οι νόμοι , να τηρούμε τις υποχρεώσεις μας , αλλά επειδή ο παράγοντας άνθρωπος Προέχει !!! πρέπει να υπάρχει πάντα ένα Όριο .....και ποτέ να μην γίνεται κατάχρηση εξουσίας !!

                        Η συμπεριφορά του ελεγκτή στην ελλάδα και ο θάνατος του νεαρού , θα είχε αποδοκιμαστεί από όλους τους σουηδούς ...... αν είχε συμβεί στην Σουηδία !
                        Τέτοιες συμπεριφορές μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες.....
                        Συμφωνώ και επαυξάνω σ'αυτά που γράφεις.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Ο ελεγκτής δεν είναι υπάλληλος κατά την έννοια του άρθρου 13 του Ποινικού Κώδικα. Σύμφωνα με τον Ν.1214/1981, βάση του οποίου οι υπάλληλοι του Ο.Α.Σ.Θ. επιβάλουν το πρόστιμο: «ο καταλαμβανόμενος ως παραβάτης είναι υποχρεωμένος, αν δεν καταβάλλει αμέσως το πρόστιμο στον συντάκτη της πράξης επιβολής του, να επιδείξει στον αρμόδιο για τον έλεγχο και την καταβολή του προστίμου υπάλληλο την αστυνομική του ταυτότητα ή άλλο έγγραφο από το οποίο αποδεικνύονται τα στοιχεία της ταυτότητάς του. Σε περίπτωση άρνησης ο υπάλληλος μπορεί να ζητήσει την συνδρομή αστυνομικού οργάνου.»

                          Επομένως η συνδρομή αστυνομικού οργάνου θεωρούμε ότι μπορεί να ζητηθεί, μόνο σε περίπτωση άρνησης. Αν ο επιβάτης δώσει τα στοιχεία του, αλλά δηλώσει ότι δεν έχει την ταυτότητα μαζί του, αυτό συνιστά αδυναμία και όχι άρνηση και κατά συνέπεια, είναι αμφίβολο αν δικαιούται ο ελεγκτής να καλέσει την συνδρομή της αστυνομίας, καθώς κανένας νόμος, δεν υποχρεώνει τον πολίτη να φέρει υποχρεωτικά μαζί του ταυτότητα.

                          Από καμία όμως νομοθετική διάταξη, δεν προβλέπεται η υποχρέωση του πολίτη να περιμένει την αστυνομία για να τον ελέγξει, αν δεν το επιθυμεί, καθώς δεν έχει διαπράξει κανένα ποινικό αδίκημα.

                          Αφού θεωρούμε, ότι δεν υφίσταται κανένα ποινικό αδίκημα, στις ως άνω περιγραφόμενες κινηματικές συμπεριφορές, ο ελεγκτής, ο οδηγός, ή οποιοσδήποτε άλλος, δεν έχει κανένα δικαίωμα να δεσμεύσει, να συλλάβει, να κρατήσει ή να περιορίσει με οποιονδήποτε τρόπο, τον επιβάτη, ούτε βέβαια να κλείσει τις πόρτες του λεωφορείου.

                          Σύμφωνα με το άρθρο 325 Π.Κ. «όποιος με πρόθεση κατακρατεί άλλον χωρίς την θέλησή του ή του στερεί με άλλον τρόπο την ελευθερία της κίνησης του, τιμωρείται με φυλάκιση». Επομένως, όποιος περιορίσει με οποιονδήποτε τρόπο τον πολίτη π.χ. κλείνοντας τις πόρτες του λεωφορείου, ή εμποδίζοντας την κίνηση ή την έξοδό του από το όχημα, διαπράττει το αδίκημα της παράνομης κατακράτησης (άρθρο 325Π.Κ.), τόσο ως προς αυτόν που δεν έχει εισιτήριο όσο και ως προς όλους τους επιβάτες των οποίων εμποδίζεται η έξοδος. Το αδίκημα διώκεται αυτεπάγγελτα. Οποιοσδήποτε πολίτης αντιλαμβάνεται τέτοιου είδους συμπεριφορά, μπορεί να καταγγείλει το γεγονός στην αστυνομία και να ζητήσει την συνδρομή της. Τα αστυνομικά όργανα είναι υποχρεωμένα να συλλάβουν τον δράστη και να σχηματίσουν δικογραφία εις βάρος του, τηρώντας όσα προβλέπονται στον Κ.Π.Δ. περί αυτοφώρου διαδικασίας. Ο παθών έχει δικαίωμα ν’ αξιώσει αποζημίωση, για ικανοποίηση της ηθικής του βλάβης.
                          Αυτό περίμενα να δω μια σωστή τεκμηρίωση στα όσα γράφει το link, σε ευχαριστώ πολύ.
                          Δεν ήξερα το κατά πόσο ισχύουν αυτά του link, τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

                          Comment


                            #28
                            Ρε παιδιά είδατε πουθενά να αναφέρω τίποτα για τον ελεγκτή???? Για συμπεριφορές και τέτοια??? Γράφω ότι σε καμιά περίπτωση δεν ανέχομαι το δεν πληρώνω για οποιοδήποτε λόγο και απο κανέναν. Ευανθία μου και όσον αφορά το κράτος και την ανταποδοτικότητα προς τους πολίτες είναι το αν έκανε το αυγό την κότα ή η κότα το αυγό. Patrioten εμένα ξέρεις τι είναι αυτό που με έκανε και έφυγα απο την χώρα εκτός απο όλα τα άλλα??? Το χαίδεμα τον μπαταχτσήδων μια ζωή απο την κοινωνία και απο το κράτος. Κάτι παραδείγματα του τύπου του μαγαζάτορα που δεν κόβει απόδειξη και τον χαιδεύουμε να τσεπώνει το ΦΠΑ, αυτόν που δεν χτυπάει εισητήριο στο λεωφορείο γιατί έτσι πιστεύει ότι πρέπει, αυτόν που σηκώνει την μπάρα στα διόδια...το ίδιο το κράτος που έρχεται να κάνει διευκόληνση σε όσους χρωστάν στην εφορία, στα ταμεία, στα δάνεια κ.α. Εγώ γιατί ρε πλήρωνα και πληρώνω τα πάντα πρίν λήξη η ημερομηνία τους. Άστο κατάλαβα μ@λ@κ@ς είμαι ε? Ένας πράγμα μου είχε πεί ένας πελάτης στην τράπεζα που δούλευα και δεν τον είχα πιστέψει τότε. "Αγόρι μου αν δεν χρωστάς δεν σε υπολογίζει κανείς...". Αυτά είναι αγαπητέ Patrioten αυτά που με έκαναν μέσα στα άλλα και πήρα τα μπογαλάκια μου και έφυγα. Σας αφιερώνω τον Κεμάλ του Χατζηδάκη αγαπητοί φίλοι μου και ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του χωρίς like και dislike.....



                            "Ακούστε την ιστορία του Κεμάλ ενός νεαρού πρίγκηπα της ανατολής που πίστευε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο....με φωτιά και με μαχαίρι αυτός ο κόσμος προχωρεί....ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ Κεμάλ, ο κόσμος αυτός δεν θα αλλάξει ποτέ"
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by kostas1900 View Post
                              Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι, μήπως έκανες παράθεση σε λάθος post?
                              Επειδή αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία σχέση μ'αυτά που έγραψα.
                              Συγκεκριμένη ερώτηση έκανα από που προκύπτουν τα συγκεκριμένα δικαιώματα επειδή δεν το γνωρίζω, αν είναι της ΕΘΕΛ τότε πολύ καλώς, αν το ανέφερε και αυτό το link τότε θα ήταν πολύ καλό κατά τη γνώμη μου.
                              Το ότι συμφωνεί κάποιος με το περιεχόμενο ενός link δεν το κάνει ούτε δημοκρατικό ούτε τίποτα, ίσα ίσα επειδή ακριβώς το θέμα και η κατάληξή του είναι πολύ σοβαρή, όλα όσα αναφέρονται στο link θα έπρεπε να αναφέρει και από που πηγάζουν.
                              Δεν αμφισβήτησα ουδέποτε πως έχουμε δικαιώματα ως πολίτες και επιβάτες.
                              Ακριβώς επειδή είναι πολύ σοβαρό το θέμα πρέπει να αναφέρονται οι πηγές.
                              Ούτε προσέβαλα κάποιον, μια επισήμανση έκανα.
                              Επίσης προσπαθώ να δω που ανέφερα πως έχει δίκιο ο ελεγκτής με τη συμπεριφορά του.
                              Μ'αρέσει που μιλάς για αντικειμενικότητα!
                              Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ αυτά που έγραψα και θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου.
                              Κώστα δεν έχω τέτοια πρόθεση ! Γενικά έγραψα . Συζήτηση κάνουμε επάνω στο θέμα ! Φιλικά πάντα !!
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by kosofos View Post
                                Ρε παιδιά είδατε πουθενά να αναφέρω τίποτα για τον ελεγκτή???? Για συμπεριφορές και τέτοια??? Γράφω ότι σε καμιά περίπτωση δεν ανέχομαι το δεν πληρώνω για οποιοδήποτε λόγο και απο κανέναν. Ευανθία μου και όσον αφορά το κράτος και την ανταποδοτικότητα προς τους πολίτες είναι το αν έκανε το αυγό την κότα ή η κότα το αυγό. Patrioten εμένα ξέρεις τι είναι αυτό που με έκανε και έφυγα απο την χώρα εκτός απο όλα τα άλλα??? Το χαίδεμα τον μπαταχτσήδων μια ζωή απο την κοινωνία και απο το κράτος. Κάτι παραδείγματα του τύπου του μαγαζάτορα που δεν κόβει απόδειξη και τον χαιδεύουμε να τσεπώνει το ΦΠΑ, αυτόν που δεν χτυπάει εισητήριο στο λεωφορείο γιατί έτσι πιστεύει ότι πρέπει, αυτόν που σηκώνει την μπάρα στα διόδια...το ίδιο το κράτος που έρχεται να κάνει διευκόληνση σε όσους χρωστάν στην εφορία, στα ταμεία, στα δάνεια κ.α. Εγώ γιατί ρε πλήρωνα και πληρώνω τα πάντα πρίν λήξη η ημερομηνία τους. Άστο κατάλαβα μ@λ@κ@ς είμαι ε? Ένας πράγμα μου είχε πεί ένας πελάτης στην τράπεζα που δούλευα και δεν τον είχα πιστέψει τότε. "Αγόρι μου αν δεν χρωστάς δεν σε υπολογίζει κανείς...". Αυτά είναι αγαπητέ Patrioten αυτά που με έκαναν μέσα στα άλλα και πήρα τα μπογαλάκια μου και έφυγα. Σας αφιερώνω τον Κεμάλ του Χατζηδάκη αγαπητοί φίλοι μου και ας κρατήσει ο καθένας τις απόψεις του χωρίς like και dislike.....



                                "Ακούστε την ιστορία του Κεμάλ ενός νεαρού πρίγκηπα της ανατολής που πίστευε ότι μπορεί να αλλάξει τον κόσμο....με φωτιά και με μαχαίρι αυτός ο κόσμος προχωρεί....ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ Κεμάλ, ο κόσμος αυτός δεν θα αλλάξει ποτέ"
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X