Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...ένα φιλικό μας ζευγάρι σκέφτεται να μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Κανείς από τους 2 δεν έχει υπηκοότητα. Ο άντρας είναι πυροσβέστης και η γυναίκα καθηγήτρια γερμανικών. Πώς μπορούν να βρούν πληροφορίες; Πού μπορούν να διαβάσουν τη λίστα SOL; Να διευκρινήσω ότι ενδιαφέρονται για NSW και όχι για Μελβούρνη ωστε να είμαστε κοντά. Ευχαριστώ!

    Comment


      #32
      Originally posted by stella82 View Post
      Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...ένα φιλικό μας ζευγάρι σκέφτεται να μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Κανείς από τους 2 δεν έχει υπηκοότητα. Ο άντρας είναι πυροσβέστης και η γυναίκα καθηγήτρια γερμανικών. Πώς μπορούν να βρούν πληροφορίες; Πού μπορούν να διαβάσουν τη λίστα SOL; Να διευκρινήσω ότι ενδιαφέρονται για NSW και όχι για Μελβούρνη ωστε να είμαστε κοντά. Ευχαριστώ!
      Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i)
      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

      Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

      Comment


        #33
        enikes erotisis

        Kalimera... tha ithela na sas rotiso ta eksis, i gynaika mou einai kathigitria mousikis kai thelei na ergastei stin australia, ti xreiazete kai pos ginete oste na mporesi na ergastei stin australia? Ego den exo teleiosi kati sinepos den exo kapoio ptyxio kai tha ithela na ergasto kai ego stin australia, pos mporo na ergasto kai ego? Ola auta ta rotao giati skopeuoume na metakinithoume monima stin australia.

        Euxaristo gia ton xrono sas

        Comment


          #34
          Originally posted by australian View Post
          Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i)
          Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

          http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf


          Ευχαριστώ πολύ!

          Comment


            #35
            Originally posted by Redbull 1061 View Post
            Παιδιά καλημέρα (ή καλησπέρα αναλόγως που είστε)!Νέος στο forum.Είμαι μαθηματικός και εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να ασκήσω το επάγγελμα του καθηγητή μέσης εκπαιδευσης (secondary school teacher) στην Αυστραλία,οπού και υπάρχει αρκετή ζήτηση........
            Νομίζω ξεκινάς από το τελευταίο... Το έχεις ψάξει αν μπορείς να διδάξεις στην Αυστραλία με το πτυχίο σου και μόνο; Εκτός κι αν έχεις μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση, οπότε πάω πάσο! Εγώ είμαι φυσικός και το 'χω ψάξει πολύ το θέμα... Έχω ρωτήσει και συνάδελφο που έχει δουλέψει σε σχολείο στην Αυστραλία... Αν έχεις ερωτήματα στειλε pm

            Comment


              #36
              Να δώσω την γενική γνώμη μου για όσους θέλουν να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία αλλά δεν έχουν skills κολλάνε στο θέμα του occupation assessment και γενικά στο θέμα της βίζας για εργασία.

              Λοιπόν, άμα το έχετε πάρει απόφαση πραγματικά και θέλετε να κάνετε το μεγάλο βήμα, ο πιο γρήγορος τρόπος είναι με φοιτητική βίζα, η οποία βγαίνει τάχιστα.

              Τα πιο φτηνά ινστιτούτα χρεώνουν περίπου 7000 $ για ένα χρόνο σπουδών. Οι σπουδές δεν είναι απαιτητικές, απαιτούν μόνο 15-25 ώρες την εβδομάδα, οπότε μπορείτε άνετα να δουλεύετε part time για να βγάζετε τα έξοδα σπουδών και διαμονής. Αν έρθετε ως ζευγάρι, τα έξοδα βγαίνουν ακόμα πιο εύκολα. Όταν ολοκληρώσετε διετείς σπουδές, αν αυτό που σπουδάζετε είναι τεχνικό επάγγελμα (trades occupation) στη sol, μετά εύκολα παίρνετε και βίζα εργασίας, έχοντας πάρει και έξτρα μόρια λόγω σπουδών και διαμονής στην Αυστραλία. Αν διαλέξετε τεχνικό επάγγελμα, π.χ. οδοντοτεχνίτης ή ξυλουργός, οι αμοιβές ξεκινούν από 30-35 $ την ώρα, και υπόψιν ότι ξεκινάτε να δουλεύετε και να μαζεύετε προϋπηρεσία, ενώ ακόμα σπουδάζετε...

              Άντε, να φεύγουμε από το Ελλαδιστάν πριν μας ξεζουμίσουν ό,τι έχουμε και δεν έχουμε!

              Comment


                #37
                Originally posted by Constantin View Post
                Νομίζω ξεκινάς από το τελευταίο... Το έχεις ψάξει αν μπορείς να διδάξεις στην Αυστραλία με το πτυχίο σου και μόνο; Εκτός κι αν έχεις μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση, οπότε πάω πάσο! Εγώ είμαι φυσικός και το 'χω ψάξει πολύ το θέμα... Έχω ρωτήσει και συνάδελφο που έχει δουλέψει σε σχολείο στην Αυστραλία... Αν έχεις ερωτήματα στειλε pm
                Με το πτυχίο που έχω τώρα,όχι.Χρειάζεται να κάνω graduate diploma in education (όχι απαραίτητα master) στην Αυστραλία.Είναι ένας χρόνος.Και με αυτό ίσως απαντώ και στον christofalex σε περίπτωση που η γυναίκα του θέλει να διδάξει σε σχολείο.Επειδή όμως τα έξοδα για να το κάνω αυτό π.χ. το Φλεβάρη είναι πάρα πολλά (τα δίδακτρα μόνο πάνε γύρω στα 20.000€) υπάρχει προοπτική να κάνω το αντίστοιχο δίπλωμα στην Αγγλία και να διδάξω εκεί για ένα χρόνο και μετά να πάω Αυστραλία,από όπου μου έχουν απαντήσει ότι κατά πάσα πιθανότητα το δίπλωμα αυτό αναγνωρίζεται.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Redbull 1061 View Post
                  Με το πτυχίο που έχω τώρα,όχι.Χρειάζεται να κάνω graduate diploma in education (όχι απαραίτητα master) στην Αυστραλία.Είναι ένας χρόνος.Και με αυτό ίσως απαντώ και στον christofalex σε περίπτωση που η γυναίκα του θέλει να διδάξει σε σχολείο.Επειδή όμως τα έξοδα για να το κάνω αυτό π.χ. το Φλεβάρη είναι πάρα πολλά (τα δίδακτρα μόνο πάνε γύρω στα 20.000€) υπάρχει προοπτική να κάνω το αντίστοιχο δίπλωμα στην Αγγλία και να διδάξω εκεί για ένα χρόνο και μετά να πάω Αυστραλία,από όπου μου έχουν απαντήσει ότι κατά πάσα πιθανότητα το δίπλωμα αυτό αναγνωρίζεται.
                  Έτσι είναι όπως τα λες, κι εγώ στην ίδια φάση είμαι.
                  Στην Αυστραλία το grad dipl in education μπορείς να το βρεις και με 16-17000, αλλά όχι πιο κάτω.

                  Στην Αγγλία κοστίζει 9.000 λίρες και 100% αναγνωρίζεται για την Αυστραλία. Όμως δεν έχουν intake στο μέσο της χρονιάς και πρέπει να περιμένεις μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2013. Η προϋπηρεσία δεν είναι απαραίτητη για να σου κάνουν το assessment από το aitsl. Είναι απαραίτητη μόνο αν θες να σε κάνει sponsorship κάποια πολιτεία ή territory. Στην Αγγλία υπόψιν οι μισθοί των καθηγητών είναι πολύ χαμηλοί, καμία σχέση με Αυστραλία. Πιστεύω ότι τα παραπάνω χρήματα που δαπανάς στην Αυστραλία για σπουδές τα αποσβέννεις μέσα στον 1ο χρόνο εργασίας, μια και οι μισθοί των καθηγητών ξεκινούν από 55.000 $ (στην Αγγλία είναι 20-25.000 pounds)

                  Ο χρόνος που θα χρειαστείς για να γίνει το assessment από το aitsl και μετά η έγκριση της skilled independent, μπορεί να πάρει μέχρι και έναν χρόνο! Αυτό σημαίνει ότι για να πιάσεις δουλειά στην Αυστραλία πρέπει να περάσουν μίνιμουμ συνολικά 3 χρόνια!!

                  Επίσης μέχρι τότε μπορεί να έχει αλλάξει το minimum requirement και να θέλουν διετές μάστερ στην εκπαίδευση και όχι απλά ένα graduate diploma in education. Αυτό είναι πολύ πιθανό, αν μπεις και διαβάσεις τις αλλαγές που θέλουν να κάνουν στο άμεσο μέλλον (έχω δει αυστραλέζικα πανεπιστήμια γράφουν στο σάιτ τους ότι είναι η τελευταία χρονιά που παρέχουν graduate diploma in education, και ότι θα το αλλάξουν με μάστερ).

                  Εγώ έχω βρει ένα πανεπιστήμιο που παρέχει μάστερ 2ετές στα χαρτιά (104 weeks στο CRICOS) αλλά στην πραγματικότητα είναι 1,5 χρόνο εντατικά, με 25000 $ δίδακτρα. Το πλεονέκτημα του μάστερ είναι επιπροσθέτως ότι μετά σου δίνουν 2 χρόνια παράταση βίζας, αρκετά για να βρεις δουλειά και να κάνεις μετά αίτηση για βίζα εργασίας, όσο ακόμα είσαι Αυστραλία. Επίσης κάνοντας εσύ μάστερ, η σύζυγος/σύντροφός σου μπορεί να δουλεύει full time και όχι μόνο part time. Έκανα λοιπόν αίτηση στο εν λόγω παν/μιο και περιμένω απάντηση...

                  p.s. grad diploma in education κάνουν και στη Νότιο Αφρική για μόνο 5.000 ευρώ, αλλά εκεί μάλλον ρισκάρεις να σε φάει κανάς ελεύθερος σκοπευτής!!

                  Comment


                    #39
                    μεταστευση και συγγενεις

                    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΔΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ,ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΑΥΡΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΔΟΛ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΚΑ (ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ). ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΜΟΥ Η ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ....ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ......

                    1)ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ;;; (η γιαγια μου και ο παππους του αδερφια)ΡΩΤΑΩ κατα ποσο ειναι εφικτο ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ!!Η ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΗ. ΣΠΟΝΣΟΡ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΝΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ.

                    2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΗ;;; (ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ)

                    3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΛ ;;;ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΕΙΜΑΙ "CERTIFIED BALLOON ARTIST" στην ουσια κανω κατασκευες απο μπαλονια ...

                    3)ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ;;;;;

                    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

                    Comment


                      #40
                      Καλησπέρα κι από εμένα.
                      Παιδιά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Εάν κάποιος γνωστός στην Αυστραλία δηλώσει ότι μου προσφέρει sponsoring αλλά εγώ όταν πάω εκεί δεν μείνω στο σπίτι του αλλά σε ξενοδοχείο υπάρχει πρόβλημα? Θα θεωρηθεί δηλ. ότι είμαι παράνομα στη χώρα? Οι αρχές ελέγχουν το που πραγματικά διαμένει κανείς? Θα έχω γενικά πρόβλημα μαζί τους? Ευχαριστώ πολύ.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Dimitris-K View Post
                        Καλησπέρα κι από εμένα.
                        Παιδιά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Εάν κάποιος γνωστός στην Αυστραλία δηλώσει ότι μου προσφέρει sponsoring αλλά εγώ όταν πάω εκεί δεν μείνω στο σπίτι του αλλά σε ξενοδοχείο υπάρχει πρόβλημα? Θα θεωρηθεί δηλ. ότι είμαι παράνομα στη χώρα? Οι αρχές ελέγχουν το που πραγματικά διαμένει κανείς? Θα έχω γενικά πρόβλημα μαζί τους? Ευχαριστώ πολύ.
                        Όπα μισό λεπτάκι.
                        Τι δουλειά έχει το sposoring με το ότι θα μένεις σπίτι του???
                        Μάλλον κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by lefstav View Post
                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΔΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ,ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΑΥΡΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΔΟΛ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΚΑ (ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ). ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΜΟΥ Η ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ....ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ......

                          1)ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ;;; (η γιαγια μου και ο παππους του αδερφια)ΡΩΤΑΩ κατα ποσο ειναι εφικτο ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ!!Η ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΗ. ΣΠΟΝΣΟΡ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΝΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ.

                          2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΗ;;; (ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ)

                          3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΛ ;;;ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΕΙΜΑΙ "CERTIFIED BALLOON ARTIST" στην ουσια κανω κατασκευες απο μπαλονια ...

                          3)ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ;;;;;

                          ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΛΕΥΤΕΡΗΣ
                          1-2. SPOSORING υπάρχει ΜΟΝΟ από εργοδότη! ΜΟΝΟ!!! Ό,τι έχεις ακούσει για θειάδες, μπαρμπάδες, ή ότιδήποτε άλλη συγγένεια απλά δεν ισχύει. Εκτός και αν είναι γονείς προς παιδί. ΤΟ ΠΟΛΥ να σου δώσει κάποιους πόντους το ότι θα ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΓΡΑΠΤΑ ο συγγενής για σένα. Τίποτε παραπάνω.

                          3. Η λίστα SOL (χωρίς sponsoring). Πάρε και την άλλη Η λίστα SOL (ΜΕ sponsoring)

                          4. Ναι και είναι λίγο γιατί βασικά σε κλέβουν γιατί είσαι ο Πακιστανούλης που κλέβουμε εμείς εδώ και ανά ΠΑΣΑ στιγμή μπορεί να σε δώσει στο immigration και να σε μπουζουριάσουν και να πάρεις τον δρόμο του γυρισμού τι ωραία τι καλά.

                          Γνώμη μου Λευτέρη. ΨΑΞΕ πιο πολύ και ΨΑΞΕ ΝΟΜΙΜΑ. Τουριστική visa είναι ίσως το χειρότερο (πάντα γνώμη μου). Κοίτα μια φοιτητική ίσως. Κάτι άλλο. Μην παίζεις κορώνα γράμματα το μέλλον σου. Εκεί δεν είναι Ελλάδίτσα. Δεν παίζουν.
                          Καλή επιτυχία και καλή visa.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by pagonelos View Post
                            Όπα μισό λεπτάκι.
                            Τι δουλειά έχει το sposoring με το ότι θα μένεις σπίτι του???
                            Μάλλον κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά.
                            Έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το sponsoring. Ο σπόνσορας ή θα είναι μέλος της οικογένειας ή κάποιος εργοδότης. Έκανα εγώ λάθος. Συγγνώμη.
                            Θα ήθελα όμως αν μπορείς να με βοηθήσεις να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα γιατί όντως έχω μπερδευτεί. Σκοπός μου είναι να εκδώσω την Visa Subclass 186 (Με χρόνο επεξεργασίας 6 μήνες) που προϋποθέτει να έχεις sponsor ο οποίος θα πρέπει να δηλώσει ότι έχει πρόθεση να ενεργήσει ως σπόνσοράς μου συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα και στέλνοντάς την στην κατάλληλη υπηρεσία. Επειδή κανένα μέλος από την οικογένειά μου δεν μένει Αυστραλία η μοναδική περίπτωση που μένει για μένα είναι να βρω κάποιον εργοδότη σαν σπόνσορα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω το εξής. Αυτός ο εργοδότης θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο ως σπόνσορας χωρίς να μου προσφέρει δουλειά? Ή προσφορά εργασίας και sponsoring πάνε απαραίτητα μαζί; Κι αν εκδηλώσει ενδιαφέρον να μου προσφέρει άμεσα δουλειά η Visa εκδίδεται αμέσως, σύμφωνα τουλάχιστον μ' αυτά που διαβάζω σ' άλλες ιστοσελίδες ή πάλι πρέπει να περιμένω 6 μήνες όπως λέει στην ιστοσελίδα του το Υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας; Κι αν τελικά η Visa εκδίδεται αμέσως τότε σε ποια περίπτωση ισχύουν οι 6 μήνες; Μόνο στην περίπτωση που έχεις κανείς για σπόνσορα μέλος της οικογένειάς του;
                            Επίσης, αν δεν σε έχω κουράσει ήδη, θα ήθελα να ξέρω αν για να βρω τελικά εργοδότη θα συνιστούσες να κατέβω Αυστραλία με μια Bridge Visa και ν' αρχίσω να ψάχνω πλέον εκεί για δουλειά κάνοντας προσωπικές συνεντεύξεις ή να προσπαθήσω μέσω e-mail από την Ελλάδα.
                            Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

                            Comment


                              #44
                              Απορίες...

                              Καλησπέρα σε όλους!

                              Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και από την αρχή διαπίστωσα ότι γίνεται εξαιρετική δουλειά και είναι υψηλό το επίπεδο των επισκεπτών/χρηστών.
                              Αν και γενικά στην Ελλάδα είμαι σχετικά ευκατάστατος με μισθό 2500 και άλλα 1000 από τη γυναίκα μου, επειδή μου παρουσιάστηκε πιθανή δουλειά στη Μελβούρνη και επειδή επίσης δεν ξέρω αν του χρόνου θα έχουμε τα ίδια εισοδήματα, άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά.
                              Η δουλειά έχει να κάνει με εταιρία στοιχημάτων που εδρεύει στη Μελβούρνη και τις επόμενες μέρες έχω ραντεβού στην Ελλάδα με έναν υψηλά ιστάμενο της Μαμάς εταιρίας στην Αγγλία που μπορεί να κανονίσει τη "μεταγραφή" στην Αυστραλία.

                              Κατ' αρχήν με βάση τα όσα έχω προλάβει να διαβάσω στο φόρουμ και έχω ακούσει γενικώς, δεν έχω καταλάβει αν αξίζει να πάρω αυτή την απόφαση (κυρίως για τα 2 παιδιά μου το σκέφτομαι) ή να κάτσω στ' αυγά μου, αφού ακόμη έχουμε τα προς το ζην.

                              Το δεύτερο ζήτημα είναι ότι αν και γνωρίζω καλά Αγγλικά δεν έχω κάποιο πτυχίο και δεν ξέρω αν ακόμη και η ίδια η εταιρία με προτείνει για να πάω, υπάρχει κάποιο νομικό ζήτημα από τη χώρα;

                              Comment


                                #45
                                Εγώ παλικάρι μου δεν θα συνιστούσα τίποτα. Και εγω απο αυτούς που ψάχνουν είμαι απλα ψάχνω λίγο περισσότερο καιρό.
                                Θα ξεκαθαρίσω μόνο τούτο. ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙΟΝΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΆΤΙ ΑΛΛΟ.

                                Comment

                                Working...
                                X