Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by George V. View Post
    Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρήκα.
    Είμαι νέος στο forum - σαν εγγραφη, άσχετα αν το διαβάζω αρκετό καιρό, μιας και αμφιταλαντευόμουν για να πάρω την τελική μου απόφαση. Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις, αλλά, μου δημιουργούνται κάποιες απορίες. Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα απεριόριστα:
    - Ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών που μετανάστευσαν, είναι μηχανικοί, πολιτικοί μηχανικοί κλπ. Έχει κάποιος πληροφορίες σχετικά με το επάγγελμά μου; (θα το αναφέρω παρακάτω)
    - Γνωρίζει κάποιος για τη ζωή στο Brisbane, μιας κι εκεί είναι η μόνη μου ελπίδα να πάω; Όλο για Μελβούρνη διαβάζω!
    - Το επάγγελμά μου, ανήκει στη CSOL και πιθανολογώ ότι πρέπει να έχω στα χέρια μου πρόσκληση για να πάω εκεί. Σωστά;
    - Είμαι επαγγελματίας ξενοδοχοϋπάλληλος με πτυχίο της πρώην ΣΤΕΕ - νυν ΟΤΕΚ, με 13 χρόνια προϋπηρεσία σε 4 και 5 αστέρων ξενοδοχεία και σε στελεχιακές θέσεις. Η τωρινή μου θέση είναι assistant Front Office Manager σε ξενοδοχείο 5 αστέρων. Εκτιμόνται τα προσόντα μου ή θα χάσω τον καιρό μου προσπαθώντας να πάω στο Brisbane (επιμένω στο Brisbane, μιας και υπάρχει συγγενής της γυναίκας μου εκεί, που θέλει να μας βοηθήσει τον πρώτο καιρό και η πόλη είναι τουριστική. Μένουν στο Gold Coast, κοντά στο Surfers Paradise)
    Συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο post και ευχαριστώ προκαταβολικά όποιν απαντήσει
    George το Brisbane είναι πανεμορφη πόλη αρκετά κοσμοπολίτικη και όπως είπες η περιοχή είναι άκρως τουριστική αρχίζοντας από βόρεια Sunshine Coast-Fraser Island-Brisbane και νοτιότερα το Gold Coast. Εφόσον λύσεις το θέμα της βίζας - προφανώς θα χρειαστείς sponsorship - πιστεύω έχει δουλειές στον κλάδο σου αλλά μπορεί να χρειαστούν πιστοποιήσεις. Αυτό είναι λίγο οξύμορο βέβαια γιατί η βίζα αυτή (457) σε δεσμέυει με τον εργοδότη, οπότε δεν είσαι κατα μια έννοια ανοιχτός, διαθέσιμος στην αγορά εργασίας αν προκύψει καμιά καλύτερ ευκαιρία.

    Συμβουλή μου, κοίταξε το μακροπρόθεσμα και δες αυτό που θα κάνεις αν θα σου δώσει μετά από 2-4 χρόνια μόνιμη παραμονή. Διαφορετικά κατα την άποψη μου είναι μια τρύπα στο νερό. Τι και αν δουλέψεις εδώ 1-2 χρόνια και πάνω που έχεις ταχτοποιηθεί να πρέπει να φύγεις...
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      καλησπερα σας θελω και γω να σας ευχαριστησω για τις πληροφοριες που δινετε και τη βοηθεια
      που παρεχετε εθελοντικα στο κοσμο,ειστε πραγματι μια οαση.
      εχω αποφασισει να φυγω και γω με την οικογενεια μου για ενα καλλιτερο μελλον κυριως για τα παιδια.
      δεν εχω παραπονο για την ελλαδα η τους ελληνες γιατι πιστευω οτι οποιοσδηποτε λαος αν περνουσε αυτα που περνα ο ελληνικος ανα τους αιωνες χαρην των αρπακτικων θα ηταν πολυ χειροτερος.
      απ οτι εχω καταλαβει οι περισοτεροι που εχετε ηδη μεταναστευσει ειστε μορφωμενοι με πτυχια γιαυτο και δυσκολευεστε στην αρχη να βρειτε δουλεια στον τομεα σας.
      θελω να ρωτησω για καποιον που δεν εχει καποιο πτυχιο τι ειδους δουλειες μπορει να βρει και σε ποσο χρονικο διαστημα περιπου απ την εγκατασταση του στην αυστραλια;
      εχει ας πουμε εργοστασια και σε ποιες περιοχες θα ηταν ευκολοτερο να βρει αμεσα δουλεια estv σαν απλος εργατης και με τι μισθο;
      καλα να περνατε.

      Comment


        Originally posted by Etzanos View Post
        Καλησπέρα και από εμένα με λένε Ηλία και είμαι νέος στο patriotaki.

        Μετά από αρκετό διάβασμα σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία δεν κατάφερα να ξεκαθαρίσω όλες τις απορίες μου.
        (διάβασα όσο περισσότερο μπορούσα για να μην σας κουράζω χωρίς λόγω)
        α./ Στη λίστα Sol και Csol αν δεν κάνω κάποιο λάθος δεν είδα κάτι σχετικό με οδηγούς.
        Είμαι κάτοχος με δίπλωμα οδήγησης Α,Β,Γ,Ε και γνώση αγγλικών σε καλό επίπεδο.
        β./ έχω ακούσει ότι είναι ευκολότερο να βγάλεις Visa αν σε καλέσουνε για δουλειά εκτός μεγάλων πόλεων Sidney, Melbourne etc ισχύει . . . . . ?
        γ./ το IELTS είναι υποχρεωτικό . . . ?

        Ευχαριστώ εκ των προτέρων
        Και εύχομαι καλή τύχη σε όλους όσους ψάχνουν ένα καλύτερο μέλλον
        Καλημέρα Ηλία κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
        Τώρα όσον αφορά το επάγγελμα του οδηγού δεν είναι στην λίστα SOL γιατί έχει πολλούς οδηγούς εδώ.
        Το IELTS είναι υποχρεωτικό για όλους ανεξαιρέτως εκτός από τους υπήκοους κ τους συζύγους αυτών.

        Ξέρω ότι σου έκανα την καρδιά περιβόλι αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.
        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Originally posted by Αντρεα ς View Post
          καλησπερα σας
          1. απ οτι εχω καταλαβει οι περισοτεροι που εχετε ηδη μεταναστευσει ειστε μορφωμενοι με πτυχια γιαυτο και δυσκολευεστε στην αρχη να βρ
          ειτε δουλεια στον τομεα σας.
          2. θελω να ρωτησω για καποιον που δεν εχει καποιο πτυχιο τι ειδους δουλειες μπορει να βρει
          3. και σε ποσο χρονικο διαστημα περιπου απ την εγκατασταση του στην αυστραλια;
          4. εχει ας πουμε εργοστασια
          5. και σε ποιες περιοχες θα ηταν ευκολοτερο να βρει αμεσα δουλεια estv σαν απλος εργατης
          6. και με τι μισθο;
          Καλημέρα Αντρέα κ καλώς ήρθες κ'συ στην παρέα μας
          1. Δεν είμαστε όλοι σπουδαγμένοι ή κ με πτυχία απλά όσοι δεν είναι Αυστραλοί υπήκοοι ή παντρεμένοι με υπήκοους πρέπει το επάγγελμά τους να είναι στην λίστα SOL (επαγγέλματα που έχουν ζήτηση στην Αυστραλία), να περάσουν το IELTS κ να πληρούν κάποιες ακόμη προυποθέσεις.
          Όλοι στην αρχή δυσκολεύονται κ στο να βρουν δουλειά αλλά κ σε όλα τα υπόλοιπα που έχει η μετανάστευση (σπίτι, οικογένεια, γλώσσα, προσαρμογή γενικά κα).
          2. Οποιαδήποτε δουλειά μπορεί να κάνει εφόσον είναι αποφασισμένος να τα καταφέρει.
          3. Από την πρώτη εβδομάδα που θα έρθει "Νόμιμα" στην Αυστραλία μπορεί να βρει δουλειά.
          4. Εργοστάσια έχει σε όλες τις μεγάλες πόλεις.
          Ενημερωτικά: τώρα αν εγώ νοίκιαζα σπίτι με 4 υπνοδωμάτια, 2 μπάνια κ 3 γκαράζ 300 $ την εβδομάδα "Αλλά" ήταν 2 ώρες μακριά από την Αδελαΐδα "Ίσως να μην έβρισκα δουλειά Ποτέ"....!!!!!!!!!!!
          5. Σε όλες τις περιοχές (πλην των τεμπέληδων κ των καλοπερασάκιδων).
          6. Όταν κάποιος είναι νόμιμος ο μισθός παίζει ανάλογα με την πόλη, την επιχείρηση, τις γνώσεις, την ειδικότητα, τα πτυχία, την εμπειρία κ φυσικά την ηλικία του καθενός.
          Όταν κάποιος δεν είναι νόμιμος εκεί είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα κ δυστυχώς προς το χειρότερο...!!!
          Έχει μισθούς από 12 $ την ώρα κ ανεβαίνουν μέχρι κ 60 $ την ώρα αναλόγως τα προηγούμενα που ανέφερα.
          Για τον δικό μου μισθό δες εδώ: https://www.facebook.com/#!/photo.ph...type=1&theater


          υ.γ. προς όλους-ες:
          Να διαβάζετε καλά το φόρουμ αλλά κ τις ανταποκρίσεις των μελών που είναι στην Αυστραλία γιατί είναι όλα γραμμένα μέσα.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Originally posted by Αντρεα ς View Post
            καλησπερα σας θελω και γω να σας ευχαριστησω για τις πληροφοριες που δινετε και τη βοηθεια
            που παρεχετε εθελοντικα στο κοσμο,ειστε πραγματι μια οαση.
            εχω αποφασισει να φυγω και γω με την οικογενεια μου για ενα καλλιτερο μελλον κυριως για τα παιδια.
            δεν εχω παραπονο για την ελλαδα η τους ελληνες γιατι πιστευω οτι οποιοσδηποτε λαος αν περνουσε αυτα που περνα ο ελληνικος ανα τους αιωνες χαρην των αρπακτικων θα ηταν πολυ χειροτερος.
            απ οτι εχω καταλαβει οι περισοτεροι που εχετε ηδη μεταναστευσει ειστε μορφωμενοι με πτυχια γιαυτο και δυσκολευεστε στην αρχη να βρειτε δουλεια στον τομεα σας.
            θελω να ρωτησω για καποιον που δεν εχει καποιο πτυχιο τι ειδους δουλειες μπορει να βρει και σε ποσο χρονικο διαστημα περιπου απ την εγκατασταση του στην αυστραλια;
            εχει ας πουμε εργοστασια και σε ποιες περιοχες θα ηταν ευκολοτερο να βρει αμεσα δουλεια estv σαν απλος εργατης και με τι μισθο;
            καλα να περνατε.
            Πιθανόν να το έχεις ήδη καταλάβει αλλά δεν μπορείς να ρθεις στην Αυστραλία ως ανειδικευτος εργάτης, εκτός αν εισαι Αυστραλός υπήκοος ή σύντροφος υπηκόου.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              @ George V.

              ψάξε το state migration plan για το QLD και δες αν υπάρχει μέσα το επάγγελμά σου. Αν ναι, παίρνεις πόντους αν σε σπονσποράρει το στέιτ του QLD και μπορείς να πάρεις sponsored visa. Η CSOL έχει πολλά επαγγέλματα που αφορούν managers. Αν όντως είναι και το δικό σου, βρες ποιο body είναι υπεύθυνο για το assessment του επαγγέλαμτός σου και επικοινώνησε μαζί τους/ διάβασε το site τους. Αν καταφέρεις το assessment, μετά το θεωρώ εύκολη δουλειά (μ την προϋπόθεση να μαζεύεις τους απαραίτητους πόντους).

              Comment


                Originally posted by leyteris77 View Post
                George το Brisbane είναι πανεμορφη πόλη αρκετά κοσμοπολίτικη και όπως είπες η περιοχή είναι άκρως τουριστική αρχίζοντας από βόρεια Sunshine Coast-Fraser Island-Brisbane και νοτιότερα το Gold Coast. Εφόσον λύσεις το θέμα της βίζας - προφανώς θα χρειαστείς sponsorship - πιστεύω έχει δουλειές στον κλάδο σου αλλά μπορεί να χρειαστούν πιστοποιήσεις. Αυτό είναι λίγο οξύμορο βέβαια γιατί η βίζα αυτή (457) σε δεσμέυει με τον εργοδότη, οπότε δεν είσαι κατα μια έννοια ανοιχτός, διαθέσιμος στην αγορά εργασίας αν προκύψει καμιά καλύτερ ευκαιρία.

                Συμβουλή μου, κοίταξε το μακροπρόθεσμα και δες αυτό που θα κάνεις αν θα σου δώσει μετά από 2-4 χρόνια μόνιμη παραμονή. Διαφορετικά κατα την άποψη μου είναι μια τρύπα στο νερό. Τι και αν δουλέψεις εδώ 1-2 χρόνια και πάνω που έχεις ταχτοποιηθεί να πρέπει να φύγεις...

                Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Θα επανελθω μετα το σαββατοκυριακο!!
                Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

                Comment


                  Originally posted by George V. View Post
                  Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Θα επανελθω μετα το σαββατοκυριακο!!
                  Μαλλον επειδη δεν εβαλε παράθεση του δικου σου ποστ ,σου διεφυγε και το ποστ(#755) που σου απηυθυνε ο Constantin ! Ή μπορει να απαντησες με παραθεση στον leyteris77,χωρις να δεις οτι στην επομενη σελιδα ,ειχες και απαντηση απ τον Constantin,που σου ειπε να κοιταξεις και για σπονσοραρισμα απο state!Με επαγγελμα στην CSOL list ,εχεις προσβαση και σε άλλες βιζες ,εκτος της 457 visa-employer sponsorship-, οπως π.χ και στην βιζα 190 / Skilled Nominated Permanent visa 190(State/Territory Sponsored Skilled Migrant Visa). Αν το QLD ,δεν εχει το δικο σου επαγγελμα στην τρεχουσα λιστα με τα επαγγελματα που σπονσοραρει τωρα ,μπορεις να κοιταξεις και σε άλλες πολιτειες.(Νot all States and Territories will sponsor all occupations, and there are often limits and quotas for occupations both at the State/Territory level and at the Federal level). Eκτος κι αν μονο το QLD σ' ενδιαφερει,που οπως καταλαβα, αυτο συμβαινει,για τους λογους που εγραψες.

                  Επισης ,με επαγγελμα στην CSOL ,υπαρχει και η Employer Nomination Scheme / ENS (subclass 186)/ Direct Entry stream .

                  Αν το QLD δεν εχει το επαγγελμα σου στην λιστα της πολιτειας και θελεις μονο εκει να πας ,τοτε διαβασε και για την βιζα 186 .Δεν ειναι καθολου ευκολο και βασικα , πρεπει να ειναι πολυ αστερι ο υποψηφιος μεταναστης ,για να του γινει σπονσοραρισμα για τετοια βιζα.Συνηθως για την 457 κανουν .

                  Εχουμε και μελος που προσφατα , ενω του προτειναν την 457 ,ζητησε την 186 και αν και δεν το ειχε ξανακανει ο εργοδοτης ,δεχτηκε. Ομως ο ανθρωπος ειχε επαγγελμα που το ειχαν αναγκη -οχι μονο εκει που τον προσλαβανε ,αλλά και γενικα στην χώρα. Ειχε και ντοκτορά.Με λιγα λογια , ειχε τοσα προσοντα και τετοιο επαγγελμα ,που μπορεσε να παρει αυτη την βιζα . Δεν ειναι ευκολη βιζα -απ την αποψη να βρεθει εργοδοτης που να σπονσοραρει για μονιμη-,αλλά στην αναφερω ,για να γνωριζεις οτι κι αυτην μπορεις να αιτηθεις με επαγγελμα στην CSOL.(και οχι μονο , υπαρχει κι άλλη βιζα -προσωρινη, που με προϋποθεσεις οδηγει σε μονιμη-αλλά αφου Brisbane και Gold Coast θελεις να πας ,τοτε δεν σε σου κανει .

                  Οπως καταλαβαινεις ,η μεταναστευση θελει πολυ και προσεκτικο διαβασμα του site του DIAC , σωστη προετοιμασια,τύχη και χρηματα .Kαλή επιτυχια!
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    jim leyteri ευχαριστω,αν τα καταφερω θα κερασω ρακι.οχι ξεροσφυρι βεβαια...

                    Comment


                      Καλησπερα κατι διαβασα προσφατα οτι προκειται να δωσουν βιζες working and holiday κατι σαν το IEC στον Καναδα. Διαβασα οτι υπογραψανε την συμφωνια. Ξερεις κανεις κτ πιο συγκεκριμενο κ απο ποτε ξεκινα;

                      Comment


                        Καλημέρα garcia8 -απ' το όνομα γιά Παοκτζή σε κόβω .
                        Ακόμα προσπαθούν !!!!!!! Μάλλον έχουν πάθει αγκίλωση τά χέρια αυτών πού θά πρέπει νά υπογράψουν τήν συμφωνία.
                        Θα πρέπει λοιπόν νά περιμένεις το Ελληνικο Κράτος πότε καί άν τό υπογράψει.

                        Comment


                          Originally posted by Arvan View Post
                          Καλημέρα garcia8
                          Ακόμα προσπαθούν !!!!!!! Μάλλον έχουν πάθει αγκίλωση τά χέρια αυτών πού θά πρέπει νά υπογράψουν τήν συμφωνία.
                          Θα πρέπει λοιπόν νά περιμένεις το Ελληνικο Κράτος πότε καί άν τό υπογράψει.
                          Καλημέρα Arvan κ καλό μήνα

                          Αν ήταν να πάρουν προμήθεια €€.€€€.€€€.
                          θα τα είχαν υπογράψει πριν από πολλά χρόνια οι Αλητοκλεφτολοποδήτες πολιτικοί της Ελλάδας...!!!
                          Μάλλον ο garcia8 όπως κ πολλά άλλα πατριωτάκια δυστυχώς θα περιμένουν πολύ................
                          για μία Κ@λ@υπογραφή...!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            Originally posted by Arvan View Post
                            Καλημέρα garcia8 -απ' το όνομα γιά Παοκτζή σε κόβω .
                            Ακόμα προσπαθούν !!!!!!! Μάλλον έχουν πάθει αγκίλωση τά χέρια αυτών πού θά πρέπει νά υπογράψουν τήν συμφωνία.
                            Θα πρέπει λοιπόν νά περιμένεις το Ελληνικο Κράτος πότε καί άν τό υπογράψει.
                            Δεν υπεγραψε μεχρι τωρα , γιατι δεν ηταν ετοιμη η Ελλαδα... Που αν ηθελε ,θα μπορουσε απ οταν μπηκε στην Ε.Ε , να συζητησει/συμφωνησει με την Αυστραλια ,γι αυτην την βιζα ,που ξεκινησε το 1975 .
                            Τωρα...σχετικα με την το ειδος της βιζας που θα υπογραφει-οταν δεησει το Ελληνικο κρατος...- , πιασ' τ' αβγό και κούρευτο...Πολλά παιδια που την περιμενουν ,θα απογοητευτουν οταν μαθουν για ποια ακριβώς βιζα θα πεσουν οι υπογραφες....

                            υ.γ αυριο θα γραψω περισσοτερα ,γιατι με πηρε το ξημερωμα και χορευουν πια τα γραμματα!
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΥΝ
                              Για νά μπαίνουμε και σιγούλια..σιγούλια στις συνήθειες τού τόπου !! :

                              Comment


                                Originally posted by garcia8 View Post
                                Καλησπερα κατι διαβασα προσφατα οτι προκειται να δωσουν βιζες working and holiday κατι σαν το IEC στον Καναδα. Διαβασα οτι υπογραψανε την συμφωνια. Ξερεις κανεις κτ πιο συγκεκριμενο κ απο ποτε ξεκινα;
                                "........Στον πολλά υποσχόμενο εργασιακό «παράδεισο» της Αυστραλίας θα έχουν σύντομα την ευκαιρία να περιηγηθούν 500 νέοι Ελληνες με το νέο πρόγραμμα Working and Holiday Visa, την εφαρμογή του οποίου εξετάζουν από κοινού η Αυστραλία με την Ελλάδα......................Το πρόγραμμα θα είναι ετήσιο και αφορά την παραμονή στην Αυστραλία νέων Ελλήνων ηλικίας από 18 έως 30 ετών για χρονικό διάστημα έως δώδεκα μηνών, παρέχοντάς τους τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα όχι μόνο για τις διακοπές τους, αλλά και για να αποκτήσουν πολύτιμη εργασιακή εμπειρία σε ένα νέο, υψηλών απαιτήσεων, επαγγελματικό περιβάλλον."
                                Μόνο για 500 τυχερούς....


                                Comment

                                Working...
                                X