Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

    Συνέχεια των ερωτήσεων για θέματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Καλησπέρα στην παρέα!

    Συναντήθηκα λοιπόν με την immigration agent που ήρθε στην Αθήνα και δεν βγάλαμε καμία άκρη για το πως θα μπορέσω να μεταναστεύσω στην Αυστραλία!
    Χαρακτηριστικά, μου είπε ότι "είσαι πάρα πολύ ενημερωμένος και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με άλλον τρόπο".
    Συμπέρασμα: Αν ψάξετε πολύ καλά μέσα στο immi.gov.au και σε άλλα sites όπως το patriotaki, θα βρείτε όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες και δεν χρειάζεστε agents.

    Επειδή δεν το βάζω κάτω, αποφάσισα να έρθω στην Αυστραλία δια μέσου σπουδών. Αυτό που μου χρειάζεται για να γίνω καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Αυστραλία, είναι ένα δίπλωμα initial teaching education.
    Έστειλα λοιπόν χτες αίτηση στο πανεπιστήμιο του Griffith στο Queensland, και περιμένω απάντηση μέσα στο επόμενο 15ήμερο...

    Η ερώτηση που έχω να κάνω έχει να κάνει με την σύντροφό μου, με την οποία δεν είμαστε παντρεμένοι. Θα προσπαθήσω να την πάρω σαν de facto partner. Για να κερδίσω χρόνο, θα αρχίσω από τώρα να ετοιμάζω τα χαρτιά που δείχνουν ότι μένουμε μαζί για περισσότερο από ένα χρόνο. Τα χαρτιά αυτά είναι οι φορολογικές μας δηλώσεις, που δείχνουν ότι έχουμε την ίδια διεύθυνση και τηλέφωνο, καθώς και άλλα, όπως γράμματα από τράπεζες, βεβαιώσεις από υπηρεσίες, άδεια παραμονής πολίτη ευρωπαϊκής ένωσης κλπ.

    Αυτά τα χαρτιά, πρέπει να τα μεταφράσω, ή τους αρκεί που θα δουν τις διευθύνσεις και τα ονόματα; Ξέρει κανείς;
    Αν κάποιος έχει να μου δώσει οποιεσδήποτε χρήσιμες συμβουλές για το θέμα της de facto partner, please don't hesitate to do so!

    Comment


      #3
      Originally posted by Constantin View Post
      Αν ψάξετε πολύ καλά μέσα στο immi.gov.au και σε άλλα sites όπως το patriotaki, θα βρείτε όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες και δεν χρειάζεστε agents.

      Αυτά τα χαρτιά, πρέπει να τα μεταφράσω, ή τους αρκεί που θα δουν τις διευθύνσεις και τα ονόματα; Ξέρει κανείς;
      Αν κάποιος έχει να μου δώσει οποιεσδήποτε χρήσιμες συμβουλές για το θέμα της de facto partner, please don't hesitate to do so!
      Constantin, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό, το έχω πει χιλιάδες φορές. Μόνο αν είναι καμια ειδική, δύσκολη περίπτωση ή δεν έχει κάποιος την ευχαίρεια να ανακαλύψει τις πληροφορίες μέσα από immi.gov.au θα συνιστούσα να προσλάβει agent.

      Για τη de facto μάζευε οτιδήποτε αποδεικνύει οτι είστε αληθινό ζευγάρι, πχ κοινά προσκλητήρια, εισητήρια αεροπλάνων,πλοίων τραίνων κλπ, κοινές φωτογραφίες, αν υπάρχουν στοιχεία που δείχνουν οτι μένεται μαζί, αν έχετε κοινο τραπεζικό λογαριασμό. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο, αλλά οτιδήποτε το αποδεικνύει είναι στοιχείο. Εννοείται πως ότι υποβάλεις πρέπει να είναι μεταφρασμένο.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #4
        Γεια σας,
        ενδιαφερομαι για την 457 βιζα και εχω την εξης απορια:
        ειμαι γεωλογος και υπαγομαι στην VETASSESS. χρειαζομαι χαρτια assessment για να κανω την αιτηση για τη βιζα?
        στο ANZSCO δεν χραφει αν το χρειαζομαι, ουτε στα στοιχεια της πρεσβειας.
        Οποιος ξερει ας μου πει, μην δωσω 900 ευρω τζαμπα!. Στην VETASSESS που εστειλα να ρωτησω, δεν μου εχουνε απαντησει

        Comment


          #5
          εμας η agent που πηγαμε μας ειπε πως για την 457 (τουλαχιστον για το επαγγελμα του υδραυλικου που υπαγεται στο TRA) ΔΕΝ χρειαζεται assesment...τωρα για το δικο σου δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο....

          Comment


            #6
            Ευχαριστώ για την απάντηση Λευτέρη!
            Και έτσι είναι, όπως τα λες. Εγώ απευθύνθηκα σε agent, μόνο και μόνο για να διασφαλίσω ότι δεν μου ξέφυγε κάτι, αλλά δυστυχώς, δεν μου είχε ξεφύγει :-(

            Επίσης θέλω να εφιστήσω την προσοχή όλων όσων απευθύνονται σε agents για σπουδές: ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν, γιατί ο καθένας από αυτούς συνεργάζεται με συγκεκριμένα κολέγια/πανεπιστήμια, και προσπαθεί να κατευθύνει τον υποψήφιο πελάτη του να πάει στα συγκεκριμένα, έτσι ώστε να εισπράξει την προμήθεια από τα δίδακτρα. Όμως, η συγκεκριμένη πρόταση δεν σημαίνει ότι θα είναι και η πιο καλή/ψαγμένη.

            Όταν λέω "να κατευθύνει", συμπεριλαμβάνω το "να παραπλανήσει", όσο κι αν ακούγεται χοντρό.

            Comment


              #7
              καλησπερα σε ολους
              Εχω ρωτησει και παλαιοτερα στο φορουμ αλλα και διαβαζοντας εδω μεσα αλλα και απο πληροφοριες απο φιλους με ειχαν ενημερωσει οτι το ielts ειναι υποχρεωτικο και μαλιστα με καπιον βαθμο.επειδη ομως το ηθελα και απο επισημα χειλη καλεσα Αγγλια και ρωτησαμε .Η απαντηση ηταν οτι εαν δεν το επιθυμει ο εργοδοτης δεν χρειαζειται!!!!!.Να επισημανω οτι υπαρχει η δυνατοτητα για 457 βιζα με σπονσορ γνωστο μου.Ισχυει κατι τετοιο?

              Comment


                #8
                Originally posted by cryo View Post
                Γεια σας,
                ενδιαφερομαι για την 457 βιζα και εχω την εξης απορια:
                ειμαι γεωλογος και υπαγομαι στην VETASSESS. χρειαζομαι χαρτια assessment για να κανω την αιτηση για τη βιζα?
                στο ANZSCO δεν χραφει αν το χρειαζομαι, ουτε στα στοιχεια της πρεσβειας.
                Οποιος ξερει ας μου πει, μην δωσω 900 ευρω τζαμπα!. Στην VETASSESS που εστειλα να ρωτησω, δεν μου εχουνε απαντησει
                Originally posted by alkat View Post
                εμας η agent που πηγαμε μας ειπε πως για την 457 (τουλαχιστον για το επαγγελμα του υδραυλικου που υπαγεται στο TRA) ΔΕΝ χρειαζεται assesment...τωρα για το δικο σου δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο....
                Δεν χρειαζεται assessment για την 457, αλλα νομιζω οτι χρειαζεται η εγγραφη σε συλλογο, τουλαχιστον στο δικο μου επαγγελμα ετσι ειναι. Παραδειγματος χαριν το assessment για μαιες και νοσηλευτριες που υπαγομαι εγω το κανει το ANMAC το register ομως το κανει το AHPRA. Συγκεκριμενα οποιο πρακτορειο επικοινωνησα στην Αυστραλια μου λεγανε πως οκ το βιογραφικο μου ειναι πολυ καλο αλλα δεν ειμαι eligible να μου κανουν sponshorship γιατι δεν ειμαι εγγεγραμενη στο AHPRA. Επικοινωνησα με AHPRA και μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται να κανω assessment πρώτα , εφοσον τη θελω να τη χρησιμοποιησω για 457 και φυσικα εφοσον το πτυχιο μου πληρει καποιες ευρωπαικες οδηγιες. Στην ουσια ειναι εγγραφη σε Συλλογο οπως εχουμε και εδω στην ελλαδα που πληρωνεις συνδρομη κου του λου. Αλλα ετσι λειτουργει για εμας, για το δικο σας τομεα δεν γνωριζω εαν υπαρχει καποιος αντιστοιχος οργανισμος που να κανει κατι ή αν η διαδικασια ειναι ιδια. Ψαξε να δεις εαν υπαρχει καποιο Framework , εκει λογικα θα λεει τι θα πρεπει να κανεις.
                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                Comment


                  #9
                  FarfyFfs
                  και του αντρα μου του ειπε πως αν θελει την 457 ειπαμε δεν χρειαζεται assesment που το κανει στο TRA αλλα πρεπει να ειναι γραμμενος στο PIC(Plumbing Industry Commision) που κι εκει θελει λεφτα για την εγγραφη....αλλα εμας για να γραφτει εκει θελει το IELTS...εσενα το θελει???

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by alkat View Post
                    FarfyFfs
                    και του αντρα μου του ειπε πως αν θελει την 457 ειπαμε δεν χρειαζεται assesment που το κανει στο TRA αλλα πρεπει να ειναι γραμμενος στο PIC(Plumbing Industry Commision) που κι εκει θελει λεφτα για την εγγραφη....αλλα εμας για να γραφτει εκει θελει το IELTS...εσενα το θελει???
                    Ναι θελει, για μας ειναι 380 $ στο συνολο, 220 για το Assessment και 160 $ για το application. Στην ουσια το Agency που θα κανεις το register υποβαλοντας τα χαρτια που αναφερονται στα κριτηρια κανει το assessement για σενα , απλα προσπερνας μια διαδικασια και νομιζω οτι γινεται και πιο γρηγορα, εαν θυμαμαι καλα δλδ εαν εγω κατεθετα πρωτα τα χαρτια μου στο συμβουλιο του ANMAC θα επαιρνε 14 εβδομαδες , καταθετοντας τα απευθειας στο AHPRA παιρνει απο 4 εως 6 εβδομαδες. καπως ετσι ειναι δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα.
                    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by cryo View Post
                      Γεια σας,
                      ενδιαφερομαι για την 457 βιζα και εχω την εξης απορια:
                      ειμαι γεωλογος και υπαγομαι στην VETASSESS. χρειαζομαι χαρτια assessment για να κανω την αιτηση για τη βιζα?
                      στο ANZSCO δεν χραφει αν το χρειαζομαι, ουτε στα στοιχεια της πρεσβειας.
                      Οποιος ξερει ας μου πει, μην δωσω 900 ευρω τζαμπα!. Στην VETASSESS που εστειλα να ρωτησω, δεν μου εχουνε απαντησει
                      μου απαντησαν απο τη VETASSESS οτι:
                      {Dear Sofia,

                      VETASSESS cannot give you advice on behalf of The Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for your query of whether you are required to have your skills assessed for a 457 visa application.


                      Or you can contact the Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for advice.

                      Visa Inquiries line 131881
                      www.immi.gov.au}

                      δηλαδη, δεν γνωριζουνε αυτοι,εξαρταται απο την πρεσβεια τι θα πει.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by cryo View Post
                        μου απαντησαν απο τη VETASSESS οτι:
                        {Dear Sofia,

                        VETASSESS cannot give you advice on behalf of The Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for your query of whether you are required to have your skills assessed for a 457 visa application.


                        Or you can contact the Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for advice.

                        Visa Inquiries line 131881
                        www.immi.gov.au}

                        δηλαδη, δεν γνωριζουνε αυτοι,εξαρταται απο την πρεσβεια τι θα πει.
                        Μα δε σου δινουν πληροφοριες για τη βιζα, αυτη ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις για να κανεις ειτε assessment ειτε register , εμενα ας πουμε ενας εργοδοτης μου ειπε οτι για αν ειμαι eligible για την 457 πρεπει να ειμαι register me AHPRA. Αρα εγω πρεπει να κανω πρωτα το register και μετα να απευθυνθω σε εργδοτη για sponshorship, ο οποιος το πρωτο πραγαμ ου θα σε ρωτησει ειναι αν εισαι εγγεγραμμενος στον εκαστοτε συλλογο ωστε να ξεκινησει τη διαδικασια (μεταξυ αλλων) Το assessment ειναι για permanent residency , ο συλλογος ομως κανει αυτη τη διαδικασια για εσενα δες και μιαγραπτη απαντηση που ειχα απο το συλλογο που θελω εγω να γραφτω.


                        Ηi Anna,

                        Thank you for your enquiry.

                        The entire registration process is carried out with AHPRA (submission of application, assessment of application, and granting of registration). The skills assessment through ANMAC is for permanent residency purposes, and does not relate to the registration process.

                        Please do not respond to this email as the account is not monitored. A service request has been logged for this enquiry; your service request number is 1204539.
                        If you have any further questions, please call AHPRA on 1300 419 495. Alternatively, please follow the web enquiry link, ensuring you include the service request number in your enquiry.

                        Kind regards,



                        Kate McHugh
                        Customer Service Officer


                        Επισης δεν καταλαβα γιατι θα δωσεις 900 ευρω. Εαν εννοεις για τη βιζα την 457 , τοτε μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος. Αυτη ειναι επιδοτουμενη απο τον εργοδοτη εσυ δεν πληρωνεις.
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by FarfyFfs View Post
                          Μα δε σου δινουν πληροφοριες για τη βιζα, αυτη ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις για να κανεις ειτε assessment ειτε register , εμενα ας πουμε ενας εργοδοτης μου ειπε οτι για αν ειμαι eligible για την 457 πρεπει να ειμαι register me AHPRA. Αρα εγω πρεπει να κανω πρωτα το register και μετα να απευθυνθω σε εργδοτη για sponshorship, ο οποιος το πρωτο πραγαμ ου θα σε ρωτησει ειναι αν εισαι εγγεγραμμενος στον εκαστοτε συλλογο ωστε να ξεκινησει τη διαδικασια (μεταξυ αλλων) Το assessment ειναι για permanent residency , ο συλλογος ομως κανει αυτη τη διαδικασια για εσενα δες και μιαγραπτη απαντηση που ειχα απο το συλλογο που θελω εγω να γραφτω.


                          Ηi Anna,

                          Thank you for your enquiry.

                          The entire registration process is carried out with AHPRA (submission of application, assessment of application, and granting of registration). The skills assessment through ANMAC is for permanent residency purposes, and does not relate to the registration process.

                          Please do not respond to this email as the account is not monitored. A service request has been logged for this enquiry; your service request number is 1204539.
                          If you have any further questions, please call AHPRA on 1300 419 495. Alternatively, please follow the web enquiry link, ensuring you include the service request number in your enquiry.

                          Kind regards,



                          Kate McHugh
                          Customer Service Officer


                          Επισης δεν καταλαβα γιατι θα δωσεις 900 ευρω. Εαν εννοεις για τη βιζα την 457 , τοτε μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος. Αυτη ειναι επιδοτουμενη απο τον εργοδοτη εσυ δεν πληρωνεις.

                          Επισης να συμπληρωσω πως πρεπει να βρεις τα κριτηρια που χρειαζονται για την εγγραφη στο συλλογο , καπου πιο πανω ανεφερες ενα PIC. Γι αυτο θα ψαξετε. Τι κριτηρια απαιτει για την εγγραφη σε αυτο. Καπου πρεπει να υπαρχει καποιο framework πρεπει να το βρειτε να το διαβασετε
                          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                          Comment


                            #14
                            Σχετικά με το επάγγελμα του καθηγητή σε σχολεία της Αυστραλίας

                            Παιδιά καλημέρα (ή καλησπέρα αναλόγως που είστε)!Νέος στο forum.Είμαι μαθηματικός και εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να ασκήσω το επάγγελμα του καθηγητή μέσης εκπαιδευσης (secondary school teacher) στην Αυστραλία,οπού και υπάρχει αρκετή ζήτηση.Θα ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω αν γνωρίζετε ο,τιδήποτε σχετικά με τη συμπεριφορά των παιδιών στα σχολεία αλλά και το πως το σύστημα (καθηγητές,διευθυντές,γονείς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο σαφής:Στην Ελλάδα έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς την ίδια στιγμή που οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                            Γιώργος


                            Δε μου το εμφάνισε ολόκληρο,δεν ξέρω γιατί.Ρωτούσα λοιπόν πώς το σύστημα (καθηγητές, διευθυντές,γονείς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο σαφής:Στην Ελλάδα έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς την ίδια στιγμή που οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                            Comment


                              #15
                              Δεν βγάζω άκρη γιατί δεν στο βγάζει ολόκληρο το κείμενο, μιας και αν το κάνω επεξεργασία υπάρχει εκεί ολόκληρο.
                              Ετσι το κάνω μια αντιγραφή εδω :

                              Παιδιά καλημέρα (ή καλησπέρα αναλόγως που είστε)!Νέος στο forum.Είμαι μαθηματικός και εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να ασκήσω το επάγγελμα του καθηγητή μέσης

                              εκπαιδευσης (secondary school teacher) στην Αυστραλία,οπού και υπάρχει αρκετή ζήτηση.Θα ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω αν γνωρίζετε ο,τιδήποτε σχετικά με τη συμπεριφορά

                              των παιδιών στα σχολεία αλλά και το πως το σύστημα (καθηγητές,διευθυντές,γονείς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο σαφής:Στην Ελλάδα

                              έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς την ίδια στιγμή που

                              οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                              Γιώργος


                              Δε μου το εμφάνισε ολόκληρο,δεν ξέρω γιατί.Ρωτούσα λοιπόν πώς το σύστημα (καθηγητές, διευθυντές,γονείς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο

                              σαφής:Στην Ελλάδα έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς

                              την ίδια στιγμή που οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?

                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment

                              Working...
                              X