Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeKo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους!!! Τελικά τον Ιανουάριο μάλλον (αν όλα πάνε καλά) πετάμε για Σίδνεϊ. Τελικά αποφασίσαμε για τον σύντροφο μου να βγάλουμε τουριστική visa και να καταθέσουμε χαρτιά για partner visa από Αυστραλία διότι κατά πάσα πιθανότητα θα γλυτώσουμε λίγο χρόνο αναμονής για την έκδοση της visa με αυτό τον τρόπο. Έχω να θέσω δύο ερωτήματα αυτή τη φορά...
Μπήκα στο Department of Immigration & Citizenship για να δω τι πρέπει να κάνω για την έκδοση τουριστικής visa και έχει 4 διαφορετικές επιλογές. Μπερδεύτηκα και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η κατάλληλη για την περίπτωση μας.
Επίσης, φαντάζομαι ότι θα είναι καλύτερο να μεταφράσουμε τα πτυχία μας εδώ και όχι στην Αυστραλία. Εγώ έχω πτυχίο ψυχολογίας από το Αριστοτέλειο, η αδερφή μου από ΤΕΙ Καβάλας ως τεχνολόγος αερίου και πετρελαίου και ο σύντροφος μου από ΟΑΕΔ υδραυλικός. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνουμε κάτι επιπλέον εκτός των μεταφράσεων από εδώ και αν υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωριστούν τα πτυχία? Τέλος, οι μεταφράσεις πρέπει να είναι από το υπουργείο εξωτερικών ή και από δικηγόρο?
Online and Free
eVisitor (subclass 651)
eVisitor Online Application