Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Greece4ever View Post
    μια σφραγιδα με ελληνικα νομιζω ειναι αχρηστη αν δεν μεταφραστει!
    σωστη σε βρισκω!
    ειπα μηπως γινοταν χωρις μεταφραση....

    παλι θα ξηλωθουμε χοντρα..

    οσοι θελουμε π.χ 3 ληξιαρχικες πραξεις γαμου....εφ οσον η καθεμια πρωτοτυπη που εκδοθηκε απο την αρμοδια υπηρεσια ( δεν μιλαω για επικυρωμενα σε ΚΕΠ αντιγραφα ) θα εχει και αλλο αριθμο πρωτοκολλου στην σφραγιδα της Χαγης , θα πρεπει να ζητησουμε 3 μεταφρασεις του ιδιου εγγραφου;;;που το μονο που θα αλλαζει στα 3 ιδια πρωτοτυπα ,θα ειναι ο αριθμος πρωτοκολλου της σφραγιδας; δηλ 8,5 (+ 8,5 η σφραγιδα....) δηλ 17 επι 3 =51 ευρω επειδη θελουμε 3 πρωτοτυπες ληξιαρχικες πραξεις γαμου ;και να συνοδευονται απο μεταφρασεις;....

    ας μου πει καποιος οτι κανω λαθος...
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      Originally posted by xara.k. View Post
      σε ποια αιτηση αναφερεσαι?
      για διαβατηριο αυστραλιας.

      Comment


        Originally posted by vertigo View Post
        σωστη σε βρισκω!
        ειπα μηπως γινοταν χωρις μεταφραση....

        παλι θα ξηλωθουμε χοντρα..

        οσοι θελουμε π.χ 3 ληξιαρχικες πραξεις γαμου....εφ οσον η καθεμια πρωτοτυπη που εκδοθηκε απο την αρμοδια υπηρεσια ( δεν μιλαω για επικυρωμενα σε ΚΕΠ αντιγραφα ) θα εχει και αλλο αριθμο πρωτοκολλου στην σφραγιδα της Χαγης , θα πρεπει να ζητησουμε 3 μεταφρασεις του ιδιου εγγραφου;;;που το μονο που θα αλλαζει στα 3 ιδια πρωτοτυπα ,θα ειναι ο αριθμος πρωτοκολλου της σφραγιδας; δηλ 8,5 (+ 8,5 η σφραγιδα....) δηλ 17 επι 3 =51 ευρω επειδη θελουμε 3 πρωτοτυπες ληξιαρχικες πραξεις γαμου ;και να συνοδευονται απο μεταφρασεις;....

        ας μου πει καποιος οτι κανω λαθος...
        καλησπέρα
        όταν μεταφράζεις το οπιοδίποτε έγραφο δεν ζητάς 3 πρωτότυπα
        αλλά ενα πρωτότυπο και όσα αντίγραφα θες
        δλδ αν το πρωτότυπο κάνει 8.5ε και 3 αντίγραφα *0,50=10e

        δές εδω http://www.mfa.gr//images/docs/ypire...o_eggrafon.pdf

        πιστεύω να βοήθησα

        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          Originally posted by eva. View Post
          για διαβατηριο αυστραλιας.
          Διάβασε τα link που σου έγραψα.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Originally posted by jimathens View Post
            Διάβασε τα link που σου έγραψα.
            σε υπερ-ευχαριστώ..

            Comment


              Originally posted by Aussie View Post
              καλησπέρα
              όταν μεταφράζεις το οπιοδίποτε έγραφο δεν ζητάς 3 πρωτότυπα
              αλλά ενα πρωτότυπο και όσα αντίγραφα θες
              δλδ αν το πρωτότυπο κάνει 8.5ε και 3 αντίγραφα *0,50=10e

              δές εδω http://www.mfa.gr//images/docs/ypire...o_eggrafon.pdf

              πιστεύω να βοήθησα

              σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

              Ενταξει για οσα χαρτια δεν ειναι σφραγισμενα με την αποστιλ.

              Αν ομως ζητησω 1 πρωτοτυπη μεταφραση και 2 αντιγραφα της μεταφρασης ,πώς θα ταιριαξουν τα αντιγραφα της μεταφρασης ,που θα λενε ολα οτι η σφραγιδα εχει τον ταδε αριθμο πρωτοκολλου-τον ιδιο δηλαδη- , με τα 2 πρωτοτυπα ελληνικα και σφραγισμενα με την αποστιλ ,που κρατησα στο σπιτι;

              καθε πρωτοτυπη-στα ελληνικα- ληξιαρχικη πραξη γαμου ,θα εχει και αλλο αριθμο πρωτοκολλου στην σφραγιδα της Χαγης...'η δεν κοιτανε στην Αυστραλια αν ταιριαζει ο αριθμος στο πρωτοτυπο ελληνικο ,με τον αριθμο της σφραγιδας που αναγραφεται στην μεταφραση;

              αν ειναι ετσι ,εχει καλως...γιατι αυτο σκοπευα να κανω ,αλλα σημερα που πηγα για την σφραγιδα, ειδα οτι σε καθε ληξιαρχικη πραξη γαμου ,μπηκε και αλλος αριθμος πρωτοκολλου στην αποστιλ....και τελικα μεταφραζεται και αυτος ο αριθμος (δεν το χα συνειδητοποιησει οτι βαζουν και αριθμο πρωτοκολλου..)


              Επισης , μπορεις να μου πεις ,εκτος απο το μεταναστευτικο ,πού αλλού θα χρειαστει η ληξιαρχικη πραξη γαμου και το πιστοποιητικο γεννησης του ελληνα υπηκοου;
              γιατι αν δεν χρειαζονται ,να μην βγαζω ασκοπα αντιγραφα. Στο medicare ισως ,υποθετω οτι θα χρειαστουν.

              Και αν ναι ,ζητανε τα πρωτοτυπα ελληνικα 'η επικυρωμενα απο ΚΕΠ ή δικηγορο αντιγραφα;

              ευχαριστω!
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                παντως ,μπραβο σε ολα τα παιδια εδω !

                βοηθατε πολυ κοσμο!

                ακομα και σ ενα παλιοτερο αρθρο της εφημεριδας ''ΤΟ ΒΗΜΑ'' που διαβασα προχθες ιντερνετικα και αναφεροταν στην μεταταναστευση στην Αυστραλια ,στο τελος ελεγε οτι οποιος θελει και αλλες πληροφοριες ,να μπει στο Patriotaki !

                ξανα μπραβο ! και να ειστε ολοι καλά !
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  Επισης , μπορεις να μου πεις ,εκτος απο το μεταναστευτικο ,πού αλλού θα χρειαστει η ληξιαρχικη πραξη γαμου και το πιστοποιητικο γεννησης του ελληνα υπηκοου;
                  γιατι αν δεν χρειαζονται ,να μην βγαζω ασκοπα αντιγραφα. Στο medicare ισως ,υποθετω οτι θα χρειαστουν.

                  Και αν ναι ,ζητανε τα πρωτοτυπα ελληνικα 'η επικυρωμενα απο ΚΕΠ ή δικηγορο αντιγραφα;

                  ευχαριστω!





                  Επειδή δεν τα έχω κάνει ακόμα ολα τα χαρτιά μου απαντάω σε αυτά που γνωρίζω
                  ληξιαρχικές πράξεις και ποιστοποιητικά γάμου χρειάζονται και στήν partner
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Originally posted by vertigo View Post
                    σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

                    Ενταξει για οσα χαρτια δεν ειναι σφραγισμενα με την αποστιλ.

                    Αν ομως ζητησω 1 πρωτοτυπη μεταφραση και 2 αντιγραφα της μεταφρασης ,πώς θα ταιριαξουν τα αντιγραφα της μεταφρασης ,που θα λενε ολα οτι η σφραγιδα εχει τον ταδε αριθμο πρωτοκολλου-τον ιδιο δηλαδη- , με τα 2 πρωτοτυπα ελληνικα και σφραγισμενα με την αποστιλ ,που κρατησα στο σπιτι;

                    καθε πρωτοτυπη-στα ελληνικα- ληξιαρχικη πραξη γαμου ,θα εχει και αλλο αριθμο πρωτοκολλου στην σφραγιδα της Χαγης...'η δεν κοιτανε στην Αυστραλια αν ταιριαζει ο αριθμος στο πρωτοτυπο ελληνικο ,με τον αριθμο της σφραγιδας που αναγραφεται στην μεταφραση;

                    αν ειναι ετσι ,εχει καλως...γιατι αυτο σκοπευα να κανω ,αλλα σημερα που πηγα για την σφραγιδα, ειδα οτι σε καθε ληξιαρχικη πραξη γαμου ,μπηκε και αλλος αριθμος πρωτοκολλου στην αποστιλ....και τελικα μεταφραζεται και αυτος ο αριθμος (δεν το χα συνειδητοποιησει οτι βαζουν και αριθμο πρωτοκολλου..)


                    Επισης , μπορεις να μου πεις ,εκτος απο το μεταναστευτικο ,πού αλλού θα χρειαστει η ληξιαρχικη πραξη γαμου και το πιστοποιητικο γεννησης του ελληνα υπηκοου;
                    γιατι αν δεν χρειαζονται ,να μην βγαζω ασκοπα αντιγραφα. Στο medicare ισως ,υποθετω οτι θα χρειαστουν.

                    Και αν ναι ,ζητανε τα πρωτοτυπα ελληνικα 'η επικυρωμενα απο ΚΕΠ ή δικηγορο αντιγραφα;

                    ευχαριστω!
                    Eτσι ειναι οπως τα λες φιλε μου.Εγω πηρα κατι μεταφρασεις που ειχα ζητησει ,την περασμενη παρασκευη.Δεν γνωριζα , και εκανα την εξης βλακεια... Εδωσα να μεταφραστουν τρεις ληξιαρχικες πραξεις με σφραγιδα apostille .Οταν τις πηρα η καθε μεταφραση αντιστοιχουσε σε συγκεκριμενη ληξιαρχικη πραξη γιατι εχει τον αριθμο πρωτοκολλου απο την σφραγιδα apostille.Οποτε πηρα τρια σετ πρωτοτυπο-μεταφραση οπου η καθε μεταφραση αντιστοιχει στην συγκεκριμενη ληξιαρχικη πραξη με τον συγκεκριμενο αριθμο πρωτοκολλου apostille.Ως εδω καλα.Η ταυτοτητα μου ομως, που ηταν ενα το επικυρωμενο αντιγραφο με σφραγιδα apostille και εγω ζητησα δυο μεταφρασεις για το συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο , η καθε μεταφραση αντιστοιχει στο συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο με σφραγιδα apostille γιατι αναφερει τον αριθμο πρωτοκολλου apostille που εχει το συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο.Οταν ομως εγω στειλω την μια μεταφραση με το αντιγραφο στην υπηρεσια που θελω , η αλλη μεταφραση που θα εχω , παει ουσιαστικα χαμενη γιατι αναφερεται στο συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο με σφραγιδα apostille και αριθμο που εγω θα εχω στειλει.... Το ιδιο εκανα και με το εκκαθαριστικο μου, εδωσα ενα αντιγραφο να μεταφραστει αλλα ζητησα δυο.
                    Εγω απο οτι καταλαβα , αν εχουν τα εγγραφα μας σφραγιδα apostille επειδη περνουν συγκεκριμενο αριθμο πρωτοκολλου που μεταφραζεται , πρεπει να εχουμε τοσα επικυρωμενα αντιγραφα οσα με τον αριθμο μεταφρασεων που ζηταμε , αλλιως πανε αχρηστες οι μεταφρασεις σκετες.
                    Η ουσια ειναι συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει εδω απο αλλους που εχουν αναφερθει στο θεμα apostille , οτι μαλλον ειναι περιττη, αφου πολλοι εκαναν τη δουλεια τους και χωρις αυτη.Παντως αν θελετε να μεταφρασετε εγγραφα με apostille να ξερετε οτι παιρνουν συγκεκριμενο αριθμο πρωτοκολλου που μεταφραζεται και αναφερεται και αυτος στην μεταφραση.
                    Προσωπικα τωρα, αν ηθελα μονο να στειλω εγγραφα για visa ή υπηκοοτητα δεν θα εβαζα apostille πουθενα, αφου η δουλεια μας γινεται και χωρις αυτη απο οτι εχω καταλαβει.Εγω προτιμησα ομως να βαλω ,γιατι δεν μπορω να ξερω τι θα αντιμετωπισω οταν θα παω καπου στο εξωτερικο και επιδειξω εκει ενα επικυρωμενο αντιγραφο με μεταφραση χωρις apostille.Σ'αυτο μπορουν να απαντησουν τα παιδια που βρισκονται ηδη στο εξωτερικο.

                    Comment


                      Originally posted by eva. View Post
                      καλώς σας βρήκα..
                      μαζί με τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουμε, δίνουν και μια αίτηση την οποία συμπληρώνουμε. την αίτηση αυτή μου είπαν ότι τη βρίσκουμε είτε στο προξενείο είτε στο ιντερνετ και την εκτυπώνουμε. επειδή όμως δεν υπάρχει χρόνος για να πάω στο προξενείο ρώτησα μήπως γνωρίζει κανείς που υπάρχει στο ίντερνετ.

                      Comment


                        διάβασα τις 2 τελευταίες σελίδες και με έπιασε πονοκέφαλος...

                        Comment


                          Originally posted by Aussie View Post
                          Επισης , μπορεις να μου πεις ,εκτος απο το μεταναστευτικο ,πού αλλού θα χρειαστει η ληξιαρχικη πραξη γαμου και το πιστοποιητικο γεννησης του ελληνα υπηκοου;
                          γιατι αν δεν χρειαζονται ,να μην βγαζω ασκοπα αντιγραφα. Στο medicare ισως ,υποθετω οτι θα χρειαστουν.

                          Και αν ναι ,ζητανε τα πρωτοτυπα ελληνικα 'η επικυρωμενα απο ΚΕΠ ή δικηγορο αντιγραφα;

                          ευχαριστω!





                          Επειδή δεν τα έχω κάνει ακόμα ολα τα χαρτιά μου απαντάω σε αυτά που γνωρίζω
                          ληξιαρχικές πράξεις και ποιστοποιητικά γάμου χρειάζονται και στήν partner
                          σ ευχαριστω για την απαντηση.
                          ναι,το ξερω οτι χρειαζονται για την partner.
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Originally posted by stratos6 View Post
                            Eτσι ειναι οπως τα λες φιλε μου.Εγω πηρα κατι μεταφρασεις που ειχα ζητησει ,την περασμενη παρασκευη.Δεν γνωριζα , και εκανα την εξης βλακεια... Εδωσα να μεταφραστουν τρεις ληξιαρχικες πραξεις με σφραγιδα apostille .Οταν τις πηρα η καθε μεταφραση αντιστοιχουσε σε συγκεκριμενη ληξιαρχικη πραξη γιατι εχει τον αριθμο πρωτοκολλου απο την σφραγιδα apostille.Οποτε πηρα τρια σετ πρωτοτυπο-μεταφραση οπου η καθε μεταφραση αντιστοιχει στην συγκεκριμενη ληξιαρχικη πραξη με τον συγκεκριμενο αριθμο πρωτοκολλου apostille.Ως εδω καλα.Η ταυτοτητα μου ομως, που ηταν ενα το επικυρωμενο αντιγραφο με σφραγιδα apostille και εγω ζητησα δυο μεταφρασεις για το συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο , η καθε μεταφραση αντιστοιχει στο συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο με σφραγιδα apostille γιατι αναφερει τον αριθμο πρωτοκολλου apostille που εχει το συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο.Οταν ομως εγω στειλω την μια μεταφραση με το αντιγραφο στην υπηρεσια που θελω , η αλλη μεταφραση που θα εχω , παει ουσιαστικα χαμενη γιατι αναφερεται στο συγκεκριμενο επικυρωμενο αντιγραφο με σφραγιδα apostille και αριθμο που εγω θα εχω στειλει.... Το ιδιο εκανα και με το εκκαθαριστικο μου, εδωσα ενα αντιγραφο να μεταφραστει αλλα ζητησα δυο.
                            Εγω απο οτι καταλαβα , αν εχουν τα εγγραφα μας σφραγιδα apostille επειδη περνουν συγκεκριμενο αριθμο πρωτοκολλου που μεταφραζεται , πρεπει να εχουμε τοσα επικυρωμενα αντιγραφα οσα με τον αριθμο μεταφρασεων που ζηταμε , αλλιως πανε αχρηστες οι μεταφρασεις σκετες.
                            Η ουσια ειναι συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει εδω απο αλλους που εχουν αναφερθει στο θεμα apostille , οτι μαλλον ειναι περιττη, αφου πολλοι εκαναν τη δουλεια τους και χωρις αυτη.Παντως αν θελετε να μεταφρασετε εγγραφα με apostille να ξερετε οτι παιρνουν συγκεκριμενο αριθμο πρωτοκολλου που μεταφραζεται και αναφερεται και αυτος στην μεταφραση.
                            Προσωπικα τωρα, αν ηθελα μονο να στειλω εγγραφα για visa ή υπηκοοτητα δεν θα εβαζα apostille πουθενα, αφου η δουλεια μας γινεται και χωρις αυτη απο οτι εχω καταλαβει.Εγω προτιμησα ομως να βαλω ,γιατι δεν μπορω να ξερω τι θα αντιμετωπισω οταν θα παω καπου στο εξωτερικο και επιδειξω εκει ενα επικυρωμενο αντιγραφο με μεταφραση χωρις apostille.Σ'αυτο μπορουν να απαντησουν τα παιδια που βρισκονται ηδη στο εξωτερικο.
                            ετσι οπως τα λες,εφ οσον μπαινει ο αριθμος πρωτοκολλου στην σφραγιδα της Χαγης..αρα πληρωσες την ιδια βασικα ληξιαρχικη πραξη ,επι 3....

                            και εγω που ρωτησα στο μεταναστευτικο ,μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται η αποστιλ....ομως... σ ενα ξενο φορουμ ,διαβασα οτι καποιος-οχι ελληνας - ειχε στην Αυστραλια θεμα,επειδη δεν ειχε την αποστιλ...και ειπα να μην το ρισκαρω,αν ο c.o θελει να πιαστει απ αυτο...

                            ομως ,γιατι μεταφρασες την ταυτοτητα; εφ οσον εχει λατινικους χαρακτηρες-οπως και το διαβατηριο- ,χρειαζεται και μεταφραση;

                            επειδη θα παω την Δευτερα για μεταφρασεις ,ας μου απαντησει παρακαλω , οποιος γνωριζει το θεμα ,οσον αφορα ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες(και διαβατηριο επισης).
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by vertigo View Post
                              ετσι οπως τα λες,εφ οσον μπαινει ο αριθμος πρωτοκολλου στην σφραγιδα της Χαγης..αρα πληρωσες την ιδια βασικα ληξιαρχικη πραξη ,επι 3....

                              και εγω που ρωτησα στο μεταναστευτικο ,μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται η αποστιλ....ομως... σ ενα ξενο φορουμ ,διαβασα οτι καποιος-οχι ελληνας - ειχε στην Αυστραλια θεμα,επειδη δεν ειχε την αποστιλ...και ειπα να μην το ρισκαρω,αν ο c.o θελει να πιαστει απ αυτο...

                              ομως ,γιατι μεταφρασες την ταυτοτητα; εφ οσον εχει λατινικους χαρακτηρες-οπως και το διαβατηριο- ,χρειαζεται και μεταφραση;

                              επειδη θα παω την Δευτερα για μεταφρασεις ,ας μου απαντησει παρακαλω , οποιος γνωριζει το θεμα ,οσον αφορα ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες(και διαβατηριο επισης).
                              Καλημερα ,

                              ναι ,η ταυτοτητα δεν χρειαζεται αν εχει λατινικους χαρακτηρες.Εγω ,επειδη ειχα βαλει σφραγιδα apostille για τους λογους που εξηγησα στο προηγουμενο μηνυμα μου σε ολα τα εγγραφα μου ,μιας και πηγα και εδωσα ολα τα εγγραφα για μεταφραση εκανα μεταφραση και στην ταυτοτητα γιατι μεταφραζεται και η σφραγιδα apostille που ειχα βαλει.Σου ειπα δεν ειναι απαραιτητο , ειδικα για να διεκπεραιωσεις υποθεσεις για visa κλπ.Στην πρεσβεια δεν μου το ζητησανε.Δικη μου επιλογη ηταν με το σκεπτικο "αφου θα πας δωσε και μια μεταφραση της ταυτοτητας , μπορει να χρειαστει ...΄" .Επισης , οταν πηγα στην ΓΑΔΑ να επικυρωσω την φωτοτυπια της ταυτοτητας μου, γραψανε επανω αριστερα με κοκκινο στυλο, το λογο που θελω την επικυρωση της ταυτοτητας ,με ελληνικα φυσικα.Αν το δει καποιος στο εξωτερικο μπορει ευλογα να αναρωτηθει "τι γραφει αραγε εδω;".Οποτε λεω αφου παω που παω, δωσε και μια την ταυτοτητα να μεταφραστουν ολα για να εχουμε ησυχο το κεφαλι μας.Παντως μην "κολλας" , δεν χρειαζεται.Για ολη αυτη την ταλαιπωρεια που τραβηξα, δεν αξιζει. Το διαβατηριο δεν χρειαζεται επισης και γι'αυτο σιγουρα δεν προκειται να σου ζητησουν πουθενα οπου και αν πας μεταφραση.Απλα επικυρωση.
                              Τωρα οσον αφορα τα χρηματα , πληρωσα για 6 ληξιαρχικες , 2 ταυτοτητα 2 εκκαθαριστικα 50 ευρω περιπου..

                              Comment

                              Working...
                              X