Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by GeKo View Post
    Καλημέρα σε όλους!!! Τελικά τον Ιανουάριο μάλλον (αν όλα πάνε καλά) πετάμε για Σίδνεϊ. Τελικά αποφασίσαμε για τον σύντροφο μου να βγάλουμε τουριστική visa και να καταθέσουμε χαρτιά για partner visa από Αυστραλία διότι κατά πάσα πιθανότητα θα γλυτώσουμε λίγο χρόνο αναμονής για την έκδοση της visa με αυτό τον τρόπο. Έχω να θέσω δύο ερωτήματα αυτή τη φορά...
    Μπήκα στο Department of Immigration & Citizenship για να δω τι πρέπει να κάνω για την έκδοση τουριστικής visa και έχει 4 διαφορετικές επιλογές. Μπερδεύτηκα και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η κατάλληλη για την περίπτωση μας.
    Επίσης, φαντάζομαι ότι θα είναι καλύτερο να μεταφράσουμε τα πτυχία μας εδώ και όχι στην Αυστραλία. Εγώ έχω πτυχίο ψυχολογίας από το Αριστοτέλειο, η αδερφή μου από ΤΕΙ Καβάλας ως τεχνολόγος αερίου και πετρελαίου και ο σύντροφος μου από ΟΑΕΔ υδραυλικός. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνουμε κάτι επιπλέον εκτός των μεταφράσεων από εδώ και αν υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωριστούν τα πτυχία? Τέλος, οι μεταφράσεις πρέπει να είναι από το υπουργείο εξωτερικών ή και από δικηγόρο?
    Online and Free
    eVisitor (subclass 651)
    eVisitor Online Application

    Comment


      Originally posted by GeKo View Post
      και να καταθέσουμε χαρτιά για partner visa από Αυστραλία διότι κατά πάσα πιθανότητα θα γλυτώσουμε λίγο χρόνο αναμονής για την έκδοση της visa με αυτό τον τρόπο.
      Processing Times
      Client Service Charter

      Comment


        Australian, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Κοίταξα λίγο τα links που έστειλες. Αναφορικά με το χρόνο απόκτησης της visa στον πίνακα γράφει ότι είναι 6 μήνες. Ωστόσο διαβάζοντας περιπτώσεις άλλων, βλέπω ότι μπορεί ακόμα και σε δύο μήνες να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία εφόσον καταθέσεις τα χαρτιά από Αυστραλία. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ?

        Comment


          Originally posted by GeKo View Post
          Australian, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Κοίταξα λίγο τα links που έστειλες. Αναφορικά με το χρόνο απόκτησης της visa στον πίνακα γράφει ότι είναι 6 μήνες. Ωστόσο διαβάζοντας περιπτώσεις άλλων, βλέπω ότι μπορεί ακόμα και σε δύο μήνες να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία εφόσον καταθέσεις τα χαρτιά από Αυστραλία. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ?
          Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
          Γνωρίζω περιπτώσεις που βρίσκονται στον ένατο μήνα...κι ακόμη τίποτα

          Comment


            Τέλεια...Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να ελπίζω να μην αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα!

            Comment


              Originally posted by GeKo View Post
              Τέλεια...Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να ελπίζω να μην αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα με αυτό το θέμα!
              Good Luck

              Comment

              Working...
              X