Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by raniagia View Post
    Γεια σας και απο εμενα παιδια...πραγματικα ολα οσα γραφεται ειναι πολυτιμα και πολυ διαφωτιστικα..να κανω και εγω μια ερωτηση που προκυπτει απο το αγχος που με εχει πιασει μηπως γνωριζεται? Σε ποια περιπτωση μπορει να μην εγκριθει η Partner visa? Γνωριζει κανεις? Ειναι πιο ευκολο να εγκριθει μια visa η να απορριφθει? Ευχαριστω πολυ..

    εφοσον πληρης της προυποθεσεις...δλδ ο ενας απο τους 2 ειναι citizen,και εισαι με τον συντροφο σου,η εγκριση της βιζας ειναι δεδομενη 100%
    τα υπολοιπα ειναι υπομονη και επιμονη ωστε να συλεξεις τα χαρτια....ο μοναδικος λογος για να μην εγκριθει βιζα ειναι μονο νομικος...


    ο χρονος επεξεργασιας αλαζει απο πολους παραγοντες
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #17
      Εγω δεν εχω ζησει ποτε Αυστραλια αν και υπηκοος...ειμαι by decent...και θελω να ξεκινησω τα χαρτια του αντρα μου. Το βρισκεις εφικτο kikirikoy κατι τετοιο? Πρεπει να δηλωσουμε την διευθυνση που θα μεινει απο πριν ετσι? Εφοσον δεν εχω εγκατασταθει ακομα εκει εγω...διευθυνση δεν υπαρχει...τρομερο κολλημα εχω φαει!!

      Comment


        #18
        Originally posted by raniagia View Post
        Πρεπει να δηλωσουμε την διευθυνση που θα μεινει απο πριν ετσι?
        Δεν το ζητάει πουθενά αυτό,στην αίτηση για την partner

        Comment


          #19
          Originally posted by raniagia View Post
          Εγω δεν εχω ζησει ποτε Αυστραλια αν και υπηκοος...ειμαι by decent...και θελω να ξεκινησω τα χαρτια του αντρα μου. Το βρισκεις εφικτο kikirikoy κατι τετοιο? Πρεπει να δηλωσουμε την διευθυνση που θα μεινει απο πριν ετσι? Εφοσον δεν εχω εγκατασταθει ακομα εκει εγω...διευθυνση δεν υπαρχει...τρομερο κολλημα εχω φαει!!
          Μην κολλάς και μην ανησυχείς. Μόλις λάβουν τα χρήματα σου και πειστούν ότι ο γάμος σου δεν είναι "λευκός", τότε θα πάρετε και την partner visa :-)

          Comment


            #20
            geia sas paidia exo diavasei sxedon ola osa aforun to thema mou alla den vrika akri
            mipos mporei kapoios apo esas na me voithisei?
            loipon i mana mou genithike sindei alla efige prin kleisei 1 xrono ayto simainainei oti exei australeziki ipikootita kai mporei namou ti dosei i oxi???

            Comment


              #21
              Και ας μην εχω ακομα εγκατασταθει εγω σαν σπονσορας στην Αυστραλια? Μπορουμε δηλαδη εαν γνωριζεις pan_k7 να φυγουμε μαζι οταν βγει η βιζα του? Κ ενα ακομα ερωτημα σε παρακαλω...εαν παω εγω εκει νωριτερα απο αυτον...οσο επεξεργαζεται η βιζα του....θα ειναι καλυτερα πιστευεις? Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα τοσα ερωτηματα μου...

              Comment


                #22
                Καλησπέρα σε όλους-ες πατριωτάκια...
                Εδώ κ πολλούς μήνες μαζεύω διάφορα χαρτιά όπως οι περισσότεροι που θέλουν να μεταναστεύσουν σε άλλη χώρα.

                1. Για τα Πιστοποιητικά Γεννήσεως κ του Γάμου που πήρα από το Δημαρχείο με την υπογραφή του υπαλήλου που είναι πιστοποιημένη για να μπορεί να μπει η σφραγίδα της Χάγης πήγα στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής Λ. Κατεχάκη 56 Υποθέσεις Πολιτών κ όλα ΟΚ.

                2. Για το Απολυτήριο Τεχνικού Εσπερινού Λυκείου Ταύρου που έχω από το 1985 (πολύ παλιό) πήγα στην
                Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας - Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής Λ. Κηφισίας 16 http://attik.pde.sch.gr/pages/grde.htm επειδή είναι παλιό όπως προ ανάφερα έπρεπε να πάω το απόγευμα που ανοίγει το σχολείο για να μου δώσουν νέο μετά από αίτησή μου
                κ μάλλον μετά από αρκετές μέρες, τελικά μου το έβγαλαν δύο φωτοτυπίες τις συράψανε μεταξύ τους, το σφραγίσανε παντού, το υπέγραψε η προϊσταμένη ως γνήσιο φωτοαντίγραφο του πρωτοτύπου* κ μετά πήρα την σφραγίδα της ΧΑΓΗΣ.
                *( με λίγα λόγια πάντα υπάρχουν νόμιμες λύσεις για να εξυπηρετηθείς αλλά ή δεν ξέρουνε καλά τους νόμους ή βαριόντε).

                3. Για το Απολυτήριο κ το Πτυχίο του γιου μου από το 1 ΕΠΑΛ Αχαρνών επειδή έλειπε η Διευθύντρια της οποίας η υπογραφή είναι πιστοποιημένη αλλά την είχαν τα χαρτιά πάνω τους μου τα έκαναν γνήσια αντίγραφα στο σχολείο κ μου έδωσαν κ τον αριθμό μητρώου του μαθητή (του γιου μου) από το βιβλίο Μητρώου φωτοτυπία κ σφραγισμένο γνήσιο αντίγραφο κ αυτό γιατί αν πήγαινα χωρίς αυτό θα το έστελναν με fax αφού έτσι γίνετε πάντα σε όλα μου είπε. Πήγα στην: Διεύθυνση Β/θμιας Εκπ/σης Ανατολικής Αττικής
                εδώ: http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-...natolikis.html αλλά επειδή έλειπε ο προϊστάμενος που υπογράφει πρέπει να πάω κ αύριο...!!!

                4. Για το Δίπλωμα Οδήγησης, Βεβαίωση Κατηγοριών Α,Β,Γ,Δ,Ε (αναλυτική με ημερομηνίες) κ την Ειδική Κάρτα για ΤΑΞΙ πήγα στην: Νομαρχία Αθηνών Υποκατάστημα Περιστερίου εδώ: Νομαρχια Αθηνων Υποκαταστημα Περιστεριου Αθήνα τα οποία παραπάνω χαρτιά μου τα έκαναν γνήσια φωτοαντίγραφα κ μου έβαλαν κ την σφραγίδα της Χάγης στο ίδιο κτήριο.

                5. Για το Ναυτικό Φυλλάδιο (ως ναύτης) πήγα στο: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ, ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2ας Μεραρχίας 18. 8ος όροφος Πειραιάς εδώ: ΤΡΙΗΡΗΣ: ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΦΥΛΛΑΔΙΟΥ

                6. Για μία Ναυτιλιακή Εταιρεία που είχα το 1992 πήγα στο: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣΑΙΓΑΙΟΥ & ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ Ακτή Βασιλειάδη, Πύλη Ε1-Ε2, Πειραιάς
                εδώ: ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΔΝΕΡ) for Phonebook_2009
                κ στο ισόγειο του κτηρίου αφού δώσεις ταυτότητα για να περάσεις... υπογραφές πιστοποιημένες έχουν ο: Γρέκος Δημήτριος κ ο: Κεφαλής Ανδρέας.
                Κ τέλος τα φωτοαντίγραφα των: 5. κ 6. τα πήγα στην: Δ/νση Τοπ. Αυτ/σης και Διοίκησης Πειραιά της Περιφέρειας Αττικής Ευριπίδου 50, Πειραιάς κ έβαλαν τη σφραγίδα της ΧΑΓΗΣ.

                7. Για την Άδεια Χειριστού Μηχανήματος Έργου κ την Άδεια Βοηθού Ηλεκτροτεχνίτου πήγα στην: Περιφεριακή Ενότητα Ανατολικής Αττικής στην Λ. Μαραθώνος Παλήνη εδώ: Έντυπα Δ/νσεων Ανάπτυξης έχω κάνει αίτηση να μου χορηγήσουν Βεβαίωση Κατηγοριών των Αδειών αναλυτική με ημερομηνίες κ τέλος την σφραγίδα της ΧΑΓΗΣ στο ίδιο κτήριο.

                υ.γ. διάφορες πληροφορίες: http://www.apdattikis.gov.gr/documen...E%97%CE%A3.pdf

                Πολύ τρέξιμο ρε παιδιά... σαν το τραγούδι: από υπηρεσία σε υπηρεσία θα πετάω... κ πάλι πίσω...
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by jimathens View Post
                  Καλησπέρα σε όλους-ες πατριωτάκια...
                  Εδώ κ πολλούς μήνες μαζεύω διάφορα χαρτιά όπως οι περισσότεροι που θέλουν να μεταναστεύσουν σε άλλη χώρα....
                  Πολύ τρέξιμο ρε παιδιά... σαν το τραγούδι: από υπηρεσία σε υπηρεσία θα πετάω... κ πάλι πίσω...

                  κουραγιο jim....
                  να σε ρωτησω τελικα θελει τη σφραγιδα της χαγης σε ολα τα εγγραφα????ή εσυ το κανεις για να εισαι 100% σιγουρος???

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by alkat View Post
                    κουραγιο jim....
                    να σε ρωτησω τελικα θελει τη σφραγιδα της χαγης σε ολα τα εγγραφα????ή εσυ το κανεις για να εισαι 100% σιγουρος???
                    Την θέλει στα περισσότερα...
                    Απλά εγώ πιστοποιώ την προϋπηρεσία μου όσο πιο καλά μπορώ...
                    κ κατά προέκταση φτιάχνω ένα καλό βιογραφικό που ίσως μου βγει σε καλό...!!!
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by raniagia View Post
                      Και ας μην εχω ακομα εγκατασταθει εγω σαν σπονσορας στην Αυστραλια? Μπορουμε δηλαδη εαν γνωριζεις pan_k7 να φυγουμε μαζι οταν βγει η βιζα του? Κ ενα ακομα ερωτημα σε παρακαλω...εαν παω εγω εκει νωριτερα απο αυτον...οσο επεξεργαζεται η βιζα του....θα ειναι καλυτερα πιστευεις? Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τα τοσα ερωτηματα μου...
                      Γιατί να μην μπορείτε να φύγετε μαζί όταν βγει η partner visa; Ποιος θα σας σταματήσει; Το θέμα είναι ότι εσύ σαν Αυστραλός υπήκοος μπορείς να παραχωρήσεις την partner visa στον σύζυγο σου! Τώρα αν θα είναι καλύτερα να πας εσύ πρώτα, αυτό εξαρτάται κυρίως από την οικονομική σας κατάσταση. Η μετανάστευση στην Αυστραλία περιέχει σημαντικό οικονομικό κόστος. Το καλό είναι ότι θα μπορείτε να πάρετε επίδομα ανεργίας από την πρώτη ημέρα, αλλά αυτά δεν φτάνουν για να κάνεις πολλά πράγματα. Η στέγαση για παράδειγμα είναι σημαντικό θέμα. Που θα μείνετε; έχετε αρκετά χρήματα για να μείνετε κάπου για 2-3 μήνες αρχικά; Για να ενοικιάσετε είναι δύσκολο αν δεν έχεις δουλειά. Τι προσόντα έχετε; θα βρείτε γρήγορα εργασία;

                      Τα ερωτήματα είναι ρητορικά και σε κάθε περίπτωση εσείς πρέπει από μόνοι σας να δείτε πως μπορείτε να υλοποιήσετε ένα τέτοιο εγχείρημα από τη στιγμή που η πόρτα είναι ανοιχτή...

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by elenakou View Post
                        geia sas paidia exo diavasei sxedon ola osa aforun to thema mou alla den vrika akri
                        mipos mporei kapoios apo esas na me voithisei?
                        loipon i mana mou genithike sindei alla efige prin kleisei 1 xrono ayto simainainei oti exei australeziki ipikootita kai mporei namou ti dosei i oxi???
                        Εγώ πιστεύω ότι από τη στιγμή που γεννήθηκε εκεί αυτομάτως έχει και την υπηκοότητα. Ως εκ τούτου η μητερα σου δύναται να στην μεταβιβάσει. Βέβαια εγω δεν είμαι η αρμόδια υπηρεσία και έτσι εσύ θα πρέπει να αρχίσεις το ψάξιμο σαν ντετεκτιβ. Θα πρέπει να αιτηθείς (η μητέρα σου δηλαδή) την έκδοση ληξιαρχικής πράξη γέννησης της μητέρας σου από το αντίστοιχο registry της πόλης, στην οποία γεννήθηκε και να στην στείλουν. Εφόσον όντως επιβεβαιωθεί ότι η μητέρα σου κατέχει την υπηκοότητα, τότε θα πρέπει η ίδια να κάνει αίτηση για να στην μεταβιβάσει. Διάβασε το επίσημο site της Αυστραλίας για να ενημερωθείς!

                        Comment


                          #27
                          Καλημερα σας...
                          Μηπως εχετε ιδεα για αυτη τη φορμα http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/888.pdf ?
                          Ειναι αναγκαια στη διαδικασια για την εκδοση της partner permanent visa? Την εχει συμπληρωσει καποιος απο εσας?
                          Ευχαριστω πολυ....

                          Comment


                            #28
                            geia sas paidia exo diavasei sxedon ola osa aforun to thema mou alla den vrika akri
                            mipos mporei kapoios apo esas na me voithisei?
                            loipon i mana mou genithike sindei alla efige prin kleisei 1 xrono ayto simainainei oti exei australeziki ipikootita kai mporei namou ti dosei i oxi???
                            Μπορείς να πάρεις την υπηκοότητα 100%.
                            Η μητέρα σου είναι Αυστραλή εφόσον γεννήθηκε εκεί.
                            Κι εγώ γεννήθηκα Σύδνευ αλλά έφυγα 2,5 χρονών
                            Έδωσα όμως την υπηκοότητα στα παιδιά μου...

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by elenakou View Post
                              geia sas paidia exo diavasei sxedon ola osa aforun to thema mou alla den vrika akri
                              mipos mporei kapoios apo esas na me voithisei?
                              loipon i mana mou genithike sindei alla efige prin kleisei 1 xrono ayto simainainei oti exei australeziki ipikootita kai mporei namou ti dosei i oxi???
                              Australian Citizenship Wizard

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by raniagia View Post
                                Καλημερα σας...
                                Μηπως εχετε ιδεα για αυτη τη φορμα http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/888.pdf ?
                                Ειναι αναγκαια στη διαδικασια για την εκδοση της partner permanent visa? Την εχει συμπληρωσει καποιος απο εσας?
                                Ευχαριστω πολυ....
                                θα χρειαστείς 2 888 φόρμες,απο 2 ατομα που σας γνωρίζουν και θα επιβεβαιωσουν οτι η σχεση σας ειναι αληθινή και διαρκης.
                                ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                                Comment

                                Working...
                                X