Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Μανώλης View Post
    Μπορείς να πάρεις την υπηκοότητα 100%.
    Η μητέρα σου είναι Αυστραλή εφόσον γεννήθηκε εκεί.
    Κι εγώ γεννήθηκα Σύδνευ αλλά έφυγα 2,5 χρονών
    Έδωσα όμως την υπηκοότητα στα παιδιά μου...
    Child born overseas to an Australian citizen

    Main content
    Commonly, if you were born overseas after 26 January 1949 to an Australian citizen parent, you may be eligible to apply for Australian citizenship by descent.
    If your responsible parent became an Australian citizen by descent, he or she must have been present in Australia for periods totalling two years at some time in their life.
    If you were born outside Australia or New Guinea before 26 January 1949 you may also be eligible for Australian citizenship by descent if at least one of your responsible parents became an Australian citizen on 26 January 1949.
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    Comment


      #32
      Originally posted by raniagia View Post
      Καλημερα σας...
      Μηπως εχετε ιδεα για αυτη τη φορμα http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/888.pdf ?
      Ειναι αναγκαια στη διαδικασια για την εκδοση της partner permanent visa? Την εχει συμπληρωσει καποιος απο εσας?
      Ευχαριστω πολυ....

      Γεια σου raniagia.
      Πρέπει 2 κοινοί σας φίλοι να σας συμπληρώσουν από μια τέτοια φόρμα και τις οποίες θα υπογράψει μάρτυρας με ένα από τα συγκεκριμένα επαγγέλματα που αναφέρονται στη πρώτη σελίδα κάτω αριστερά.Ο μάρτυρας βάζει τα στοιχεία του και υπογράφει στην τελευταία σελίδα.
      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
      Joseph Campell

      Comment


        #33
        γεια σας πατριωτάκια!!!! έχω ένα μικρο θέμα και χρειαζομαι την βοήθεια όποιου γνωρίζει.. στην αίτηση 47sp για την παρτνερ. στην ενοτητα που πρεπει να συμπληρώσεις τα στοιχεια των παιδιών ζητάει ενα χαρτι απο δικαστήριο οτι εχεις το νόμιμο δικαίωμα να μεταφέρεις τα παιδια σε αλλη χωρα! οταν πηγα στο δικαστικό μεγαρο και ειπα τι θελω με κοίταγαν ολοι λες και ήμουν απο τον ΑΡΗ! πως θα βρω άκρη? αν δεν συμπεριλάβω αυτο το χαρτι θα εχω θεμα??ευχαριστω

        Comment


          #34
          Originally posted by Airetikos View Post
          γεια σας πατριωτάκια!!!! έχω ένα μικρο θέμα και χρειαζομαι την βοήθεια όποιου γνωρίζει.. στην αίτηση 47sp για την παρτνερ. στην ενοτητα που πρεπει να συμπληρώσεις τα στοιχεια των παιδιών ζητάει ενα χαρτι απο δικαστήριο οτι εχεις το νόμιμο δικαίωμα να μεταφέρεις τα παιδια σε αλλη χωρα! οταν πηγα στο δικαστικό μεγαρο και ειπα τι θελω με κοίταγαν ολοι λες και ήμουν απο τον ΑΡΗ! πως θα βρω άκρη? αν δεν συμπεριλάβω αυτο το χαρτι θα εχω θεμα??ευχαριστω
          Airetikos καλησπέρα...σε ποιά σελίδα το αναφέρει αυτό;
          Μήπως εννοείς την ερώτηση 40 στη σελίδα 15;
          Τα παιδιά σου τα συμπεριλαμβάνεις στην αίτηση για μετανάστευση,δηλαδή δεν τους έχεις δώσει την υπηκοότητα;
          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
          Joseph Campell

          Comment


            #35
            ναι!!! ερωτηση 40, 15 σελιδα! θα τα συμπεριλάβω στην βίζα γιατι δεν μπορούμε να τους δώσουμε υπηκοότητα αφου η γυναικα μου δεν εχει μείνει 2 χρονια εκει !

            Comment


              #36
              Originally posted by Airetikos View Post
              ναι!!! ερωτηση 40, 15 σελιδα! θα τα συμπεριλάβω στην βίζα γιατι δεν μπορούμε να τους δώσουμε υπηκοότητα αφου η γυναικα μου δεν εχει μείνει 2 χρονια εκει !

              Επειδή εμείς δεν συμπεριλάβαμε τα παιδιά στην αίτηση καθώς τους δώσαμε την υπηκοότητα ,να μην σου πω κάτι που δεν το γνωρίζω..μακάρι να ήξερα να σε βοηθήσω.
              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
              Joseph Campell

              Comment


                #37
                Ειναι να στειλω τις Ληξιαρχικες των παιδιων μου στο μεταφραστικο κατω Αθηνα και στην αιτηση μου ζητανε να αναγραψω πως θα εμφανιζονται τα ονοματα των παιδιων!!!!!!!Φοβαμαι μην κανω καμια γκαφα :( ξερω οτι ολα τα επιθετα στα αγγλικα ειναι γραμμενα με s στο τελος αλλα τα μικρα τους με προβληματιζουν :/
                “Nothing is forever”

                Comment


                  #38
                  Καποιος μου ειπε οτι μετα τις 4 χρονιες του High School ακολουθουν 2 χρονιες College (αντιστοιχες 1η κ 2α Λυκειου για εμας) οι οποιες δεν ειναι δωρεαν???????? ισχυει?! Εγω ηξερα οτι ηταν δωρεαν για τους Αυστραλους υπηκοους για την Μελβουρνη!!

                  Γνωριζει κανεις?
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Greece4ever View Post
                    Ειναι να στειλω τις Ληξιαρχικες των παιδιων μου στο μεταφραστικο κατω Αθηνα και στην αιτηση μου ζητανε να αναγραψω πως θα εμφανιζονται τα ονοματα των παιδιων!!!!!!!Φοβαμαι μην κανω καμια γκαφα :( ξερω οτι ολα τα επιθετα στα αγγλικα ειναι γραμμενα με s στο τελος αλλα τα μικρα τους με προβληματιζουν :/
                    Εγω τα μετέφρασα ακριβώς όπως είναι και στα ελληνικά και έτσι θα μπούν και στα
                    διαβατήρια δεν έβαλα (s) στο τέλος.πχ ΑΝΝΑ =anna , παύλος =pavlos
                    Πιστεύω να βοήθησα

                    ΥΓ. και το δικό μου όπως είναι ακριβώς στήν νέα ταυτότητα που είναι με λαττινικούς χαρακτήρες

                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Aussie View Post
                      Εγω τα μετέφρασα ακριβώς όπως είναι και στα ελληνικά και έτσι θα μπούν και στα
                      διαβατήρια δεν έβαλα (s) στο τέλος.πχ ΑΝΝΑ =anna , παύλος =pavlos
                      Πιστεύω να βοήθησα

                      ΥΓ. και το δικό μου όπως είναι ακριβώς στήν νέα ταυτότητα που είναι με λαττινικούς χαρακτήρες

                      Δεν εχουμε βγαλει νεες ταυτοτητες αχαχχχα νιωθω γιαγια :D
                      το s εννοω πχ αμα τον ανδρα τον λενε Παπαδοπουλος και την γυναικα θα την λενε Παπαδοπουλος δηλ. Anna Papadopoulos k οχι Papadopoulou
                      Tov γιο μου τον λενε Γιωργο...να τον περασω ως George η ως Giorgo η ως Yiorgo!!!Να μην εχουμε προβληαματα...αυτο προσπαθω να σκεφτω!!
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        #41
                        Παιδια καλησπερα, αφου πηρα το αυστραλιανο διαβατηριο πριν λιγες μερες, σημερα πηγα και πηρα και τις αιτησεις Νο118 για αποδοση υπηκοοτητας στα παιδια μου και εχω καποιες αποριες.Καταρχας να αναφερω οτι εχω διαβασει και συνεχιζω να διαβαζω ολα τα post εδω αλλα θελω να ξεκαθαρισω ορισμενα πραγματα στο μυαλο μου πριν στειλω τις αιτησεις.Οποιος εχει κανει την διαδικασια και μπορει ,ας μου απαντησει :
                        α)Κατι που εχει ερωτηθει απο αρκετους σχετικα με την διπλη υπηκοοτητα.
                        "Does this parent hold the citizenship of any countries other than
                        Australia, or if this parent is deceased, did they hold the citizenship of
                        any countries other than Australia when they died?
                        Give details
                        No
                        Yes
                        Country
                        Date acquired
                        Method of acquiring this citizenship (eg. birth, descent,
                        naturalisation/grant)
                        If insufficient space, attach additional details"
                        Διαβασα οτι μερικοι απαντησαν "οχι" εξ αρχης και το δεχτηκαν και ξεμπερδεψαν, αλλα αυτο νομιζω οτι δεν ειναι σωστο μιας και εχω και ελληνικη υπηκοοτητα(by descent) οποτε νομιζω οτι το σωστο ειναι "ναι" .Αυτοι που απαντησαν "ναι" τι "Date acquired" εβαλαν?
                        Γι αυτο τι αποδεικτικο στελνουμε ? ειδα οτι πολλοι εχουν στελει ταυτοτητα ελληνικη (και με λατινικους χαρακτηρες που δεν χρειαζεται μεταφραση απο οτι καταλαβα) επικυρωμενη απο κεπ απλως ή επικυρωμενη απο αστυνομικο τμημα και μετα επικυρωση με σφραγιδα χαγης ?
                        β) part c - proof of identity page 10, No16
                        Children
                        τι γραψατε στα παρακατω αντιστοιχα πλαισια?
                        1. Evidence of the child’s date of birth and birth name
                        2. document with the child’s photograph and current name
                        3. Evidence of any changes of name, if applicable
                        4. Evidence to show the link between the child and the Australian citizen parent
                        3)Για τον δευτερο γονεα που δεν εχει αυστραλιανη υπηκοοτητα αλλα μονο ελληνικη, που συμπληρωνουμε τα στοιχεια του στο part -B ,page 9,Νο15 χρειαζεται να στειλουμε καποιο αποδεικτικο εγγραφο (ληξιαρχικη δικη του ,ταυτοτητα ή κατι αλλο) που να αποδεικνυει την ταυτοτητα του εκτος απο την ληξιαρχικη πραξη του παιδιου στην οποια φαινεται εκει σαν γονιος?
                        4)Part G – Nomination of representative.Δεν συμπληρωνουμε τιποτα (εφοσον δεν εχουμε εκπροσωπο),ουτε τα στοιχεια του γονιου που συμπληρωνει την αιτηση, σωστα?
                        5)part -h payment details.πληρωμη μου ειπαν γινεται και στην πρεσβεια με ραντεβου(μου το ειπαν οταν πηρα τις αιτησεις απο μονοι τους) οποτε δεν συμπληρωνουμε τιποτα σωστα?
                        και (επιτελους...)
                        6)αποδειξη της τρεχουσας κατοικιας .
                        στελνω εκκαθαριστικο εφοριας.(δεν εχω λογαριασμο κοινης ωφελειας στο ονομα μου).Μεταφραση ολο ή μονο την διευθυνση?

                        ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες post.

                        Comment


                          #42
                          α)Κατι που εχει ερωτηθει απο αρκετους σχετικα με την διπλη υπηκοοτητα.
                          "Does this parent hold the citizenship of any countries other than
                          Australia, or if this parent is deceased, did they hold the citizenship of
                          any countries other than Australia when they died?
                          Give details
                          No
                          Yes
                          Country
                          Date acquired
                          Method of acquiring this citizenship (eg. birth, descent,
                          naturalisation/grant)
                          If insufficient space, attach additional details"
                          Διαβασα οτι μερικοι απαντησαν "οχι" εξ αρχης και το δεχτηκαν και ξεμπερδεψαν, αλλα αυτο νομιζω οτι δεν ειναι σωστο μιας και εχω και ελληνικη υπηκοοτητα(by descent) οποτε νομιζω οτι το σωστο ειναι "ναι" .Αυτοι που απαντησαν "ναι" τι "Date acquired" εβαλαν?




                          stratos6 γεια σου
                          α)Εγώ προσωπικά έβαλα και την Ελληνική,δεν υπάρχει λόγος να μην το αναφέρεις(δεν αποποιούμαστε την Ελληνική υπηκοότητα) και ημέρα απόκτησης έβαλα την ημερομηνία γέννησης μου καθώς γεννήθηκα από Έλληνες γονείς αλλά στη Μελβούρνη.
                          Δεν έστειλα κανένα αποδεικτικό για την Ελληνική μου υπηκοότητα.




                          β) part c - proof of identity page 10, No16
                          Children
                          τι γραψατε στα παρακατω αντιστοιχα πλαισια?
                          1.Evidence of the child’s date of birth and birth name
                          2.document with the child’s photograph and current name
                          3.Evidence of any changes of name, if applicable
                          4.Evidence to show the link between the child and the Australian citizen parent




                          β)
                          1. birth certificate
                          2.διαβατήριο στον μικρό(12) και ταυτότητα στον μεγάλο (15)
                          3. τίποτα
                          4.birth certificate και ταυτότητα στο ένα και στο άλλο birth certificate και διαβατήριο






                          3)Για τον δευτερο γονεα που δεν εχει αυστραλιανη υπηκοοτητα αλλα μονο ελληνικη, που συμπληρωνουμε τα στοιχεια του στο part -B ,page 9,Νο15 χρειαζεται να στειλουμε καποιο αποδεικτικο εγγραφο (ληξιαρχικη δικη του ,ταυτοτητα ή κατι αλλο) που να αποδεικνυει την ταυτοτητα του εκτος απο την ληξιαρχικη πραξη του παιδιου στην οποια φαινεται εκει σαν γονιος?




                          3)Δεν στείλαμε τίποτα




                          4)Part G – Nomination of representative.Δεν συμπληρωνουμε τιποτα ,ουτε τα στοιχεια του γονιου που συμπληρωνει την αιτηση σωστα?




                          4)Τσεκάρεις το No και πηγαίνεις κατευθείαν στο part H





                          5)part -h payment details.πληρωμη μου ειπαν γινεται και στην πρεσβεια με ραντεβου οποte δεν συμπληρωνουμε τιποτα σωστα?




                          5)Δεν το γνωρίζω νομίζω όμως οτι γίνεται παίρνεις τηλέφωνο την πρεσβεία και ρωτάς(πληρώσαμε με κάρτα)

                          και (επιτελους...)
                          6)αποδειξη της τρεχουσας κατοικιας .
                          στελνω εκκαθαριστικο εφοριας.(δεν εχω λογαριασμο κοινης ωφελειας στο ονομα μου).Μεταφραση ολο ή μονο την διευθυνση?





                          6)Δεν μπορούν να μεταφράσουν μόνο την διεύθυνση,θα μεταφραστεί όλο (εμείς βάλαμε σε ΟΛΑ τα χαρτιά μας σφραγίδα Apostille...η επιλογή είναι δική σου)

                          ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες post.[/QUOTE]


                          Ελπίζω να βοήθησα
                          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                          Joseph Campell

                          Comment


                            #43
                            sophiavl σε ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σου.
                            Απλως να αναφερω οτι για το part c - proof of identity page 10, No16 -children
                            εχω μονο ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων.Ουτε διαβατηρια , ουτε ταυτοτητες.
                            οποτε λεω να γραψω και ελπιζω να ειμαι οκ:
                            1.Evidence of the child’s date of birth and birth name - full birth certificate
                            2.document with the child’s photograph and current name -τιποτα
                            3.Evidence of any changes of name, if applicable - τιποτα
                            4.Evidence to show the link between the child and the Australian citizen parent - full birth certificate

                            σ' ευχαριστω πολυ και παλι !!!!

                            Comment


                              #44
                              one more time

                              Greek - Information in your language

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by stratos6 View Post
                                sophiavl σε ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σου.
                                Απλως να αναφερω οτι για το part c - proof of identity page 10, No16 -children
                                εχω μονο ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων.Ουτε διαβατηρια , ουτε ταυτοτητες.
                                οποτε λεω να γραψω και ελπιζω να ειμαι οκ:
                                1.Evidence of the child’s date of birth and birth name - full birth certificate
                                2.document with the child’s photograph and current name -τιποτα
                                3.Evidence of any changes of name, if applicable - τιποτα
                                4.Evidence to show the link between the child and the Australian citizen parent - full birth certificate

                                σ' ευχαριστω πολυ και παλι !!!!
                                Κουραγιο Στρατο και εγω σε αυτο τοσταδιο ειμαι αχαχαχαχχ
                                Στις αιτησεις των παιδιων μου!!
                                “Nothing is forever”

                                Comment

                                Working...
                                X