Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by stratos6 View Post
    sophiavl σε ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σου.
    Απλως να αναφερω οτι για το part c - proof of identity page 10, No16 -children
    εχω μονο ληξιαρχικες πραξεις των παιδιων.Ουτε διαβατηρια , ουτε ταυτοτητες.
    οποτε λεω να γραψω και ελπιζω να ειμαι οκ:
    1.Evidence of the child’s date of birth and birth name - full birth certificate
    2.document with the child’s photograph and current name -τιποτα
    3.Evidence of any changes of name, if applicable - τιποτα
    4.Evidence to show the link between the child and the Australian citizen parent - full birth certificate

    σ' ευχαριστω πολυ και παλι !!!!

    Κοίτα κι εγώ έτυχε και τα είχα αυτά των παιδιών(διαβατήριο-ταυτότητα),δεν τα έβγαλα γι'αυτό το σκοπό.Νομίζω οτι θα είσαι εντάξει μ'αυτά που θα στείλεις
    Άντε με το καλό!
    Θα κάνεις και την partner μετά;
    We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
    Joseph Campell

    Comment


      #47
      Originally posted by sophiavl View Post
      Κοίτα κι εγώ έτυχε και τα είχα αυτά των παιδιών(διαβατήριο-ταυτότητα),δεν τα έβγαλα γι'αυτό το σκοπό.Νομίζω οτι θα είσαι εντάξει μ'αυτά που θα στείλεις
      Άντε με το καλό!
      Θα κάνεις και την partner μετά;
      Σε ευχαριστω πολυ sophiavl και παλι.Και εγω πιστευω οτι θα ειμαι οκ .Επιβεβεβαιωση ζηταω περισσοτερο οτι θα στειλω τα σωστα δικαιολογητικα και την αιτηση 118 σωστα συμπληρωμενη, απο καποιους που την εχουν κανει ηδη.Οσον αφορα την partner visa προς το παρον οχι , τουλαχιστον οχι τωρα αμεσα.Εχει και ενα συγκεκριμενο χρονικο περιθωριο χρησης και οποτε οταν φτασεις σ'αυτο το σταδιο πλεον, εισαι και στην τελικη ευθεια , ο χρονος μετραει αντιστροφα... Εχω ξεκινησει απο τα πρωτα απαραιτητα και γραφειοκρατικα βηματα οπως ολοι στην αρχη.Τα δυσκολα ειναι μετα και ειναι αυτα που εχουν να κανουν με την ιδια μας τη ζωη (και οχι μονο τη δικη μας για πολλους).
      Εσυ την εχεις κανει?

      Comment


        #48
        Originally posted by australian View Post
        Eμενα μου βγαζει "κινεζικα" και οταν μπαινω στα ελληνικα αυτο:
        "ALERT!We are currently experiencing issues with translated text on the website. We are working at resolving the issues as quickly as possible."

        Comment


          #49
          Originally posted by Greece4ever View Post
          Κουραγιο Στρατο και εγω σε αυτο τοσταδιο ειμαι αχαχαχαχχ
          Στις αιτησεις των παιδιων μου!!
          Και σε σενα !!! Αληθεια εσυ τι θα στειλεις (αφου απο οτι ειδα εισαι στο "μεταφραστικο" τωρα και εγω θα παω μεσα στην εβδομαδα)?

          Comment


            #50
            Originally posted by stratos6 View Post
            Eμενα μου βγαζει "κινεζικα" και οταν μπαινω στα ελληνικα αυτο:
            "ALERT!We are currently experiencing issues with translated text on the website. We are working at resolving the issues as quickly as possible."
            αν κάνεις κλικ στα links θα διαβάσεις ελληνικά. (αρχεία pdf)

            Comment


              #51
              Originally posted by australian View Post
              αν κάνεις κλικ στα links θα διαβάσεις ελληνικά. (αρχεία pdf)
              ναι το δοκιμασα στα αρχεια πανω και μου τα βγαζει σωστα.

              Comment


                #52
                παιδια καλησπερα ,
                μια ακομα ερωτηση για την 118 φορμ.Μέρος ΣΤ – Δικαιολογητικά έγγραφα (Part F – Supporting documents)
                Εδώ απαριθμούνται τα έγγραφα πιστοποίησης της ταυτότητας του αυστραλού γονέα (τσεκαρουμε τα κουτακια διπλα και βαζουμε τα αντιστοιχα δικαιολογητικα στον φακελο),
                στο κατω μερος εχει:
                "Documents relating to the responsible parent if applying on behalf of a child under 16 years of age
                α)Proof of identification documents for the responsible parent applying on behalf of the child
                β)Any order relating to the custody, guardianship or parental responsibility for the child"

                τσεκαρουμε κατι απο τα παραπανω? και αν ναι, τι δικαιολογητικα στελνουμε?
                *ειμαι ο φυσικος γονιος , δεν εχω την κηδεμονια ή την επιμελεια του παιδου.

                Ευχαριστω

                Comment


                  #53
                  Αυτό προκύπτει από την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού,άρα βάζεις "τικ" μόνο στο α).
                  We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                  Joseph Campell

                  Comment


                    #54
                    καλησπερα σε ολους , ετοιμαζω τα χαρτια για την partner visa , ζητανε αποδειξεις κοινης διαμονης (λογαριασμους, ενοικια..) επειδη εγω κ ο ανδρας μου μενουμε σε σπιτι που μας παραχωρησαν οι γονεις μου δεν εχουμε λογαριασμους στα ονοματα μας, πιστευετε οτι θα εχουμε προβλημα? αν κανουν οι γονεις μου υπευθυνη δηλωση οτι μας εχουν παραχωρησει το σπιτι πιστευετε οτι μας καλυπτει? ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by stratos6 View Post
                      Και σε σενα !!! Αληθεια εσυ τι θα στειλεις (αφου απο οτι ειδα εισαι στο "μεταφραστικο" τωρα και εγω θα παω μεσα στην εβδομαδα)?
                      Eγω θα στειλω τις 2 ληξιαρχικες των παιδιων μου,την υπευθυνη δηλωση που εκανα σε ΚΕΠ οτι τα παιδια διαμενουν μαζι μου απο τοτε που γεννηθηκαν και εναν λογαριασμο ΟΤΕ οπου φαινεται η διευθυνση μου!
                      Τις Ληξιαρχικες κ την υπευθυνη δηλωση τα εβαλα σφραγιδα της ΧΑΓΗΣ,στον λογαριασμο μου ειπαν δεν μπαινει.
                      Το διαβατηριο μου και το birth cerificate μου δεν χρειαζονται μεταφραση!!! γιουπιιιιιιιιιιιιιι!!! Μονο επικυρωμενο αντιγραφο απο τον προξενο η την πρεσβεια!!!
                      “Nothing is forever”

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by xara.k. View Post
                        καλησπερα σε ολους , ετοιμαζω τα χαρτια για την partner visa , ζητανε αποδειξεις κοινης διαμονης (λογαριασμους, ενοικια..) επειδη εγω κ ο ανδρας μου μενουμε σε σπιτι που μας παραχωρησαν οι γονεις μου δεν εχουμε λογαριασμους στα ονοματα μας, πιστευετε οτι θα εχουμε προβλημα? αν κανουν οι γονεις μου υπευθυνη δηλωση οτι μας εχουν παραχωρησει το σπιτι πιστευετε οτι μας καλυπτει? ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια
                        Στο εκκαθαριστικο σας δε φαινεσται κ οι 2 και η διευθυνση?????
                        “Nothing is forever”

                        Comment


                          #57
                          εχεις δικιο Greece4ever στο εκκαθαριστικο φαινεται ιδια διευθυνση

                          Comment


                            #58
                            παιδια μια ακομη ερωτησουλα για την partner visa. το citizenship μου λεει by descent μηπως ξερει κανεις στην αιτηση 40SP στην ερωτηση 26 'what is your citizenship status in australia' τι πρεπει να επιλεξω ? εχει by birth , by grant , permanent resident of australia και eligible new zealand αλλα δεν εχει by descent. αν μπορει καποιος να βοηθησει... pleaseeeeee

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by xara.k. View Post
                              παιδια μια ακομη ερωτησουλα για την partner visa. το citizenship μου λεει by descent μηπως ξερει κανεις στην αιτηση 40SP στην ερωτηση 26 'what is your citizenship status in australia' τι πρεπει να επιλεξω ? εχει by birth , by grant , permanent resident of australia και eligible new zealand αλλα δεν εχει by descent. αν μπορει καποιος να βοηθησει... pleaseeeeee
                              by grant Ειναι η δικη μου επιλογη
                              The standards you let pass you by are the standards you accept

                              Comment


                                #60
                                σε ευχαριστω πολυ XSD1998 για την απαντηση αλλα αναρωτιεμαι αυτο δεν ειναι με επιχορηγηση? μηπως εννοει χρηματικη?

                                Comment

                                Working...
                                X