Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (και άλλα ανέκδοτα)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by lepa1964 View Post
    Apati mono na sou trone ta lefta
    καλησπερα!μενω και εγω επαρχια και εχω μιλησει και εγω με την ιδια εταιρια μερικες μερες πριν και ολα αυτα που λενε ακουγονται πολυ δελεαστικα.ειμαι ανεργη και εγω και ο αρραβωνιαστικος μου και σκεφτομαστε σοβαρα να φυγουμε για εξωτερικο και εχουμε κλεισει ραντεβου με την εταιρια την επομενη εβδομαδα.εχεις ενημερωθει τελικα εσυ σχετικα με την εταιρια?αξιζει να κανουμε τον κοπο να κατεβουμε μεχρι αθηνα η ειναι οντως απατεωνες?οποιος γνωριζει ρε παιδια να μας δωσει καποιες εγκυρες πληροφοριες θα το εκτιμουσα πολυ!

    Comment


      #17
      Ξεχάστε το. πολύ προχειρότητα με σάλτσα παρουσιαστικού είναι.

      Σε προηγούμενη δημοσίευση αναφέρθηκε το ποσό των 165 ευρώ. Ναι, 165 ευρώ για να μεσολαβήσουν και να στείλουν τα βιογραφικά σε recruiters ενώ μπορεί να το κάνει ο ιδιώτης μόνος του. Όλοι οι recruiters στο εξωτερικό (για αγγλία σίγουρα, για γερμανία δεν είμαι σίγουρος) πληρώνονται από την εταιρία για να βρουν προσωπικό. Τα συμβουλευτικά γραφεία (consulting, coaching, κλπ) δεν είναι ακριβώς recruiters αλλά σύμβουλοι και ο σκοπός τους είναι διαφορετικός. Στην Ελλάδα όμως, τα περισσότερα υπόσχονται "όλα σε ένα" λύσεις (στη περίπτωση τους: "Υπηρεσίες διάθεσης ανθρώπινου δυναμικού – υπηρεσίες internet – μεταφράσεις – παροχή επιχειρηματικών συμβουλών – διοργάνωση σεμιναρίων - φωτογραφικές δραστηριότητες") έναντι ενός αντίτιμου. Βέβαια δεν λένε ότι τα περισσότερα είναι κόπιες πληροφοριών, δωρεάν διαθέσιμες από το διαδίκτυο που απλώς τα παρουσιάζει μια εμφανίσιμη κοπέλα (με έλλειψη ηθικής ή στην ανάγκη της για χρήματα).

      Comment


        #18
        Originally posted by random View Post
        Ξεχάστε το. πολύ προχειρότητα με σάλτσα παρουσιαστικού είναι.

        Σε προηγούμενη δημοσίευση αναφέρθηκε το ποσό των 165 ευρώ. Ναι, 165 ευρώ για να μεσολαβήσουν και να στείλουν τα βιογραφικά σε recruiters ενώ μπορεί να το κάνει ο ιδιώτης μόνος του. Όλοι οι recruiters στο εξωτερικό (για αγγλία σίγουρα, για γερμανία δεν είμαι σίγουρος) πληρώνονται από την εταιρία για να βρουν προσωπικό. Τα συμβουλευτικά γραφεία (consulting, coaching, κλπ) δεν είναι ακριβώς recruiters αλλά σύμβουλοι και ο σκοπός τους είναι διαφορετικός. Στην Ελλάδα όμως, τα περισσότερα υπόσχονται "όλα σε ένα" λύσεις (στη περίπτωση τους: "Υπηρεσίες διάθεσης ανθρώπινου δυναμικού – υπηρεσίες internet – μεταφράσεις – παροχή επιχειρηματικών συμβουλών – διοργάνωση σεμιναρίων - φωτογραφικές δραστηριότητες") έναντι ενός αντίτιμου. Βέβαια δεν λένε ότι τα περισσότερα είναι κόπιες πληροφοριών, δωρεάν διαθέσιμες από το διαδίκτυο που απλώς τα παρουσιάζει μια εμφανίσιμη κοπέλα (με έλλειψη ηθικής ή στην ανάγκη της για χρήματα).
        μαλιστα...τι να πω, εχω μπερδευτει λιγο...
        το θεμα στην περιπτωση μας ειναι οτι ανηκουμε στο ανειδικευτο προσωπικο (ο φιλος μου ειναι ελαιοχρωματιστης και εγω εχω αρκετη εμπειρια ως γραμματεας) οποτε μου ειναι λιγο δυσκολο να στειλω απο μονη μου βιογραφικο σε εργοδοτη του εξωτερικου γιατι δεν εχω και ολα τα απαραιτητα χαρτια που να πιστοποιουν τισ γνωσεις μας, οπως ενα πτυχιο π.χ..επισης δεν εχω βρει μεχρι στιγμης τα αντιστοιχα site για εργασια στους τομεις που ενδιαφερομαστε.(μπορει να μην κοιταω και εκει που πρεπει,τι να πω)
        γι'αυτο και σκεφτηκαμε αυτη την λυση.αν οντως κανουν ολη την δουλεια αυτοι τοτε χαλαλι τους τα 165 ευρω.
        αλλα τα κανουν η πας και δινεις τα λεφτα και την επομενη εχουν εξαφανιστει???
        φοβαμαι μηπως προκειται για εταιρια φαντασμα γιατι πολλοι την εχουν πατησει ετσι.

        Comment


          #19
          Το γράφει στο site τους στην αρχική σελίδα.

          "Η Ανώνυμη Εταιρεία Cosmos Line Δεν ειναι γραφείο ευρέσεως εργασίας."

          Comment


            #20
            Originally posted by capamble View Post
            γνωριζει κανεις τι παιζεται με αυτο το γραφειο? http://www.a-cosmosline.gr οποιαδηποτε πληροφορια παρακαλω να την ποσταρεται γιατι μιλισα μαζι τους και μου ειπαν πολλα περιεργα πραγματα.
            εχει ασχολειθει καποιος με το συγκεκριμενο?
            ειναι οτι πιο ακυρο και πιο κοροιδια.

            Comment


              #21
              Originally posted by koitame View Post
              μαλιστα...τι να πω, εχω μπερδευτει λιγο...
              το θεμα στην περιπτωση μας ειναι οτι ανηκουμε στο ανειδικευτο προσωπικο (ο φιλος μου ειναι ελαιοχρωματιστης και εγω εχω αρκετη εμπειρια ως γραμματεας) οποτε μου ειναι λιγο δυσκολο να στειλω απο μονη μου βιογραφικο σε εργοδοτη του εξωτερικου γιατι δεν εχω και ολα τα απαραιτητα χαρτια που να πιστοποιουν τισ γνωσεις μας, οπως ενα πτυχιο π.χ..επισης δεν εχω βρει μεχρι στιγμης τα αντιστοιχα site για εργασια στους τομεις που ενδιαφερομαστε.(μπορει να μην κοιταω και εκει που πρεπει,τι να πω)
              γι'αυτο και σκεφτηκαμε αυτη την λυση.αν οντως κανουν ολη την δουλεια αυτοι τοτε χαλαλι τους τα 165 ευρω.
              αλλα τα κανουν η πας και δινεις τα λεφτα και την επομενη εχουν εξαφανιστει???
              φοβαμαι μηπως προκειται για εταιρια φαντασμα γιατι πολλοι την εχουν πατησει ετσι.
              Σήμερα πήγε ο άντρας μου και του ζήτησαν 100 ευρώ και όχι 165.Λέμε να το ρισκάρουμε, τι είχαμε τι χάσαμε..πάντως καλά λόγια ακούσαμε και μάθαμε για την συγκεκριμένη εταιρεία από αξιοπιστούς ανθρώπους.

              Comment


                #22
                Θα ηθελα να μαθω και εγω καποιες παρα πανω πληροφοριες απο ατομα που εχουν παει!οι γενικοτητες ειναι απατη η δν ειναι δν παρεχουν πολλες πληροφοριες!ευχαριστω

                Comment


                  #23
                  καλησπερα σας εχει μαθει κανεις τελικα τι παιζει με την εταιρια COSMOS LINE?????????

                  Comment


                    #24
                    # ΠΡΟΣΟΧΉ #
                    Παιδιά κ τα 100 € δεν είναι λίγα...!!! (ειδικά τέτοια εποχή).
                    Κ από 165 να πάνε στα 100 εμένα μου μυρίζει απάτη κ μεγάλη μάλιστα...!!!
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #25
                      Πληροφοριες σχετικα με http://www.a-cosmosline.gr

                      Θα ηθελα οποιος γνωριζει πληροφοριες σχετικες με την εν λογω εταιρεια ,γιατι εχει μονιμη αγγελια οτι σου βρισκουν δουλεια και απο οτι ειδα την συγκεκριμενη αγγαλια την επισκεφτηκε πολυς κοσμος,οποτε καλα θα ηταν οποιος γνωριζει να βοηθησει γιατι πολυς κοσμος θελει να μαθει. Η εταιρεια ειναι η http://www.a-cosmosline.gr

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by manoskarras View Post
                        Θα ηθελα οποιος γνωριζει πληροφοριες σχετικες με την εν λογω εταιρεια ,γιατι εχει μονιμη αγγελια οτι σου βρισκουν δουλεια και απο οτι ειδα την συγκεκριμενη αγγαλια την επισκεφτηκε πολυς κοσμος,οποτε καλα θα ηταν οποιος γνωριζει να βοηθησει γιατι πολυς κοσμος θελει να μαθει. Η εταιρεια ειναι η http://www.a-cosmosline.gr
                        Στο τέλος της αρχικής τους σελίδας αναφέρει
                        Η Ανώνυμη Εταιρεία Cosmos Line Δεν ειναι γραφείο ευρέσεως εργασίας.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by eyxomai View Post
                          Σήμερα πήγε ο άντρας μου και του ζήτησαν 100 ευρώ και όχι 165.Λέμε να το ρισκάρουμε, τι είχαμε τι χάσαμε..πάντως καλά λόγια ακούσαμε και μάθαμε για την συγκεκριμένη εταιρεία από αξιοπιστούς ανθρώπους.
                          παιδιά άκυρο..σήμερα πήγαμε με τον άντρα μου αποφασισμένοι να υπογράψουμε συμβόλαιο μέχρι που μας είπαν το έξης..ότι στο συμβόλαιο που θα υπογραφεί δεν θα αναγράφεται το ποσό των 100 ευρώ που θα πάρουν και όταν ρωτήσαμε το γιατί η απάντηση ήταν πως αυτή είναι η τακτική της εταιρείας..Επίσης εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι όταν από περιέργεια ρωτήσαμε τι ποσοστά επιτυχίας έχει η εταιρεία τους, η απάντηση ήταν πως <τι να σας πω, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω>. Και κάτι άλλο επίσης...ισχυρίζονται ότι το συμβόλαιο τους δεσμεύει να σου βρουν δουλειά στο χρονικό διάστημα ενός χρόνου.Εάν σε αυτό το διάστημα σου βρουν π.χ στην Γερμανία και εσύ πάς και δεν σου αρέσει, τότε είναι υποχρεωμένοι να σου βρουν όπου εσύ θέλεις..για τον έναν αυτό χρόνο που έχεις συμφωνήσει.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, στο συμβόλαιο τίποτα από τα παραπάνω δεν αναγράφεται αλλά αντιθέτως αναγράφεται πως δεν είναι γραφείο ευρέσεως εργασίας!!! Όλα δηλαδή στα λόγια...Τελοσπάντων καλώς ή κακώς, τους έκραξε ο άντρας μου πως είναι απατεώνες, πήραμε τα εκατό ευρουλάκια μας και πήραμε δώρα στα παιδάκια μας...Τι να πω βρε παιδιά, αλίμονο σε αυτούς που έχουν ανάγκη..Η δική μας εμπειρία από το συγκεκριμένο γραφείο αυτή ήταν, τώρα ο καθένας ας κάνει ότι τον φωτίσει ο θεός..

                          Comment


                            #28
                            Με μια πρόχειρη αναζήτηση, βλέπει ο οποιοσδήποτε περι τίνος πρόκειται.......

                            Λείπει η γάτα και … χορεύουν οι απατεώνες στην Λιοσίων 104!!! | αἰέν ἀριστεύειν

                            Δειτε τα 56 σχόλια απο κατω....
                            Θανάσης.
                            Θα ποστάρει και η σύζυγος, οπότε μην βαράτε....

                            Comment


                              #29
                              Τελικα πηγα και εγω στην υπεροχη αυτη εταιρεια.τα πραγματα ειναι οπως τα γραψανε και τα αλλα παιδια πιο πανω.Στο συμβολαιο δν λεει τπτ απο αυτα που σου ταζουν.Αυτη που μου μιλαγε και μου εξηγουσε και καλα μου λεει το θρυλικο ''εγω ειμαι μικροβιολογος'' τωρα τι δουλεια εχει μια μικροβιολογος να κανει αυτη την δουλεια και τι σχεση εχει πειτε μου εσεις.εγω της μιλαγα για τα προσοντα μου και αυτη δν καταλαβενε τπτ απο αυτα που της ελεγα.αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι στην καλυτερη περιπτωση συνεργαζονται με γραφεια ευρεσεως εργασειας στο εξωτερικο και σου βρισκουν αυτοι δουλεια.για αυτο σου λενε οτι σου παρεχουν στεγη και τα εξοδα για τροφη!στην χειροτερη δεν σου προτεινουν καμια δουλεια και πανε χαμενα τα 100ε (που ειναι καλα σε προσφορα τωρα) αυτα απο μενα.

                              Comment


                                #30
                                απατη

                                παιδια καλημερα πηρα τηλ.,πανω-κατω τα ιδια μου ειπαν απατη ειναι

                                Comment

                                Working...
                                X