Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απαραίτητα βήματα πρίν τη μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    @όλους:
    μάζεψα όλες τις απαντήσεις από τα μέλη του φόρουμ στο πρώτο post μου, για να βοηθηθείτε όσοι έχετε τις ίδιες απορίες με μένα.


    Άρα τα πράγματα είναι απλά, αν παίρνεις ακόμα επίδομα ανεργίας, πάς σε U2.
    Αν δεν έχεις επίδομα, πας κατευθείαν σε U1.
    Όπως επεσήμανες και στο #11.
    Αν πάρεις το U2 δεν χρειάζεται να πάρεις και το U1.
    So simple.

    Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου
    Καλημέρα παιδιά!

    Comment


      #17
      Originally posted by thymian View Post
      So simple.
      Well, it is. I'm glad you know it now.

      God luck again!

      Comment


        #18
        Originally posted by milu View Post
        Lennon, πραγματικά πολλή καλή καταγραφή η λίστα. Συνοπτική και σαφές.

        Τι DIN ISO 9001 έχει να κάνει με “Quality Management” (QM) δηλ. με σύστημα διαχείρισης ποιότητας σύμφωνα με της διεθνές προδιαγραφές. Σχετικά αυτό σημαίνει μόνο ότι δουλεύουνε σαν επιχείρηση με πιστοποιημένη ποιότητα που ελέγχετε από πραγματογνώμονες . Όχι όμως ότι θεωρούνται επίσημη από το υπουργείο / προξενείο να επικυρώνουν τα μεταφρασμένα έντυπα ως δημόσια!
        Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα τηλέφωνο στο προξενείο για την εγκυρότητα.
        Ευχαριστώ για την απάντηση.

        Όταν λες προξενείο εννοείς Γερμανικό Προξενείο Θεσσαλονίκης (μιας κ από εδώ είμαι, στο φινάλε πάω και τους δείχνω και ένα αντίτυπο για ακόμα καλύτερη ενημέρωση); Ή Ελληνικό Προξενείο σε κάποια πόλη της Γερμανίας;


        Ευχαριστώ.

        Comment


          #19
          Μεταφραστική Υπηρεσία

          Σχετικά με το “που πληρώνω πόσα?” :


          Γερμανια

          Ελλάδα

          Comment


            #20
            Originally posted by milu View Post
            Μεταφραστική Υπηρεσία

            Σχετικά με το “που πληρώνω πόσα?” :


            Γερμανια

            Ελλάδα
            8,5 euro για καθε εγγραφο , πλην των πτυχιων που ειναι 9,5 ευρω .
            και για καθε κοπια που θα θελησεις ειναι + 50 λεπτα

            Comment


              #21
              όπου και να πάς κάποια πράγματα είναι ίδια

              FromGR2UK


              Διαβατήριο: Δεν έχεις ακόμα; Βγάλε τώρα! Ναι ΟΚ μπορείς να έρθεις και με ταυτότητα (με λατινικούς χαρακτήρες και οχι τις παλιές που έχουν οι παππούδες μας, τις “σπασμένες”) αλλά αν θέλεις να μην σε κοιτάνε περίεργα στους ελέγχους στα αεροδρόμια, να μπορέσεις να βγάλεις National Insurance Number (το Αγγλικό ΑΦΜ) και γενικά να παρουσιάζεις ένα έγγραφο ταυτοποίησης που είναι διεθνώς αναγνωρίσιμο και δεν θα σπαζοκεφαλιάζει ο κάθε Άγγλος (από τον εργοδότη μέχρι τον αστυνομικό) να καταλάβει τί είναι αυτό το μπλέ ορθογώνιο με τους περίεργους χαρακτήρες, τότε βγάλε διαβατήριο!

              Δίπλωμα οδήγησης: Ίσως δεν είναι από τα απολύτως απαραίτητα και από έγκυρες πληροφορίες που έχω μπορείς να οδηγήσεις και με το παλιό δίπλωμα οδήγησης αλλά όπως και με το διαβατήριο, αν θέλεις να έχεις ένα σωστό Ευρωπαϊκό δίπλωμα, αναγνωρίσιμο από τους πάντες τότε βγάλε και ένα ρημάδι δίπλωμα. Κοστίζει δεν λέω αλλά με τόσα έξοδα που έχει η μετανάστευση αυτό είναι το λιγότερο και ξέρεις οτι αν σε σταματήσει Άγγλος-Γερμανός-Γάλλος τροχονόμος δεν θα ξύνει το κεφάλι του με απορία για τό ροζ πραγματάκι που κρατά στα χέρια του!

              Εφορία: Αν φύγεις από Ελλάδα τότε θα πρέπει να αλλάξεις και ΔΟΥ! Πλέον θα είσαι κάτοικος εξωτερικού και υπάρχουν ΔΟΥ για τους κατοίκους εξωτερικού! Πήγαινε στην εφορία σου, στήσου υπομονετικά για τελευταία φορά στην ουρά (εδώ δεν έχει “ΔΟΥ” και δεν μου λείπουν καθόλου) και κάνε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να αλλάξεις φορολογική κατάσταση και να γλυτώσεις όλα τα Ελληνικά χαράτσια made in EU. Επίσης στην εφορία θα πρέπει να δηλώσεις και έναν αντίκλητο, ποιός δηλαδή θα είναι ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπος σου για τις συναλλαγές και που να στέλνουν οποιοδήποτε έγγραφο.

              Ταμεία ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΤΣΜΕΔΕ- ΚΤΛ: Όπως ισχύει και με την εφορία, πήγαινε στήσου ευλαβικά στην ουρά του ταμείου σου και ενημερώσου για τί χρειάζεται να κάνεις σε περίπτωση μετανάστευσης .

              Εξουσιοδοτήσεις από συμβολαιογράφο: Για να κάνεις όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν είσαι φυσικά παρόν (να τρέχει άλλος για σένα δηλαδή -τι χαρά) τότε πρέπει να κάνεις την απαραίτητη εξουσιοδότηση-πληρεξούσιο σε συμβολαιογράφο. Δεν κοστίζει πολλά αλλά είναι υπερπολύτιμο έγγραφο για να διεκπεραιώνεις κάθε είδους συναλλαγή με το υπέροχο Ελληνικό κράτος και όχι μόνο. Μπορείς να το δηλώσεις οτι είναι για εφορίες, ταμεία κτλ αλλά και για τις συναλλαγές με τη ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κτλ. Χαρτί χρυσάφι που πρέπει να έχεις!

              Comment


                #22
                Originally posted by shadowfields View Post
                όπου και να πάς κάποια πράγματα είναι ίδια

                FromGR2UK


                Διαβατήριο: Δεν έχεις ακόμα; Βγάλε τώρα! Ναι ΟΚ μπορείς να έρθεις και με ταυτότητα (με λατινικούς χαρακτήρες και οχι τις παλιές που έχουν οι παππούδες μας, τις “σπασμένες”) αλλά αν θέλεις να μην σε κοιτάνε περίεργα στους ελέγχους στα αεροδρόμια, να μπορέσεις να βγάλεις National Insurance Number (το Αγγλικό ΑΦΜ) και γενικά να παρουσιάζεις ένα έγγραφο ταυτοποίησης που είναι διεθνώς αναγνωρίσιμο και δεν θα σπαζοκεφαλιάζει ο κάθε Άγγλος (από τον εργοδότη μέχρι τον αστυνομικό) να καταλάβει τί είναι αυτό το μπλέ ορθογώνιο με τους περίεργους χαρακτήρες, τότε βγάλε διαβατήριο!

                Δίπλωμα οδήγησης: Ίσως δεν είναι από τα απολύτως απαραίτητα και από έγκυρες πληροφορίες που έχω μπορείς να οδηγήσεις και με το παλιό δίπλωμα οδήγησης αλλά όπως και με το διαβατήριο, αν θέλεις να έχεις ένα σωστό Ευρωπαϊκό δίπλωμα, αναγνωρίσιμο από τους πάντες τότε βγάλε και ένα ρημάδι δίπλωμα. Κοστίζει δεν λέω αλλά με τόσα έξοδα που έχει η μετανάστευση αυτό είναι το λιγότερο και ξέρεις οτι αν σε σταματήσει Άγγλος-Γερμανός-Γάλλος τροχονόμος δεν θα ξύνει το κεφάλι του με απορία για τό ροζ πραγματάκι που κρατά στα χέρια του!

                Εφορία: Αν φύγεις από Ελλάδα τότε θα πρέπει να αλλάξεις και ΔΟΥ! Πλέον θα είσαι κάτοικος εξωτερικού και υπάρχουν ΔΟΥ για τους κατοίκους εξωτερικού! Πήγαινε στην εφορία σου, στήσου υπομονετικά για τελευταία φορά στην ουρά (εδώ δεν έχει “ΔΟΥ” και δεν μου λείπουν καθόλου) και κάνε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να αλλάξεις φορολογική κατάσταση και να γλυτώσεις όλα τα Ελληνικά χαράτσια made in EU. Επίσης στην εφορία θα πρέπει να δηλώσεις και έναν αντίκλητο, ποιός δηλαδή θα είναι ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπος σου για τις συναλλαγές και που να στέλνουν οποιοδήποτε έγγραφο.

                Ταμεία ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΤΣΜΕΔΕ- ΚΤΛ: Όπως ισχύει και με την εφορία, πήγαινε στήσου ευλαβικά στην ουρά του ταμείου σου και ενημερώσου για τί χρειάζεται να κάνεις σε περίπτωση μετανάστευσης .

                Εξουσιοδοτήσεις από συμβολαιογράφο: Για να κάνεις όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν είσαι φυσικά παρόν (να τρέχει άλλος για σένα δηλαδή -τι χαρά) τότε πρέπει να κάνεις την απαραίτητη εξουσιοδότηση-πληρεξούσιο σε συμβολαιογράφο. Δεν κοστίζει πολλά αλλά είναι υπερπολύτιμο έγγραφο για να διεκπεραιώνεις κάθε είδους συναλλαγή με το υπέροχο Ελληνικό κράτος και όχι μόνο. Μπορείς να το δηλώσεις οτι είναι για εφορίες, ταμεία κτλ αλλά και για τις συναλλαγές με τη ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κτλ. Χαρτί χρυσάφι που πρέπει να έχεις!
                Θα ηθελα να προσθεσω κατι για την Εφορια.Ειναι 100% σιγουρο οτι πρεπει να δηλωσεις οτι φευγεις εξω? Και μιλαω για την περιπτωση που δεν εχεις ακινητη και κινητη περιουσια στο ονομα σου! Διοτι αν εχεις κινητη η ακινητη τοτε ναι να το δηλωσεις αλλα πρεπει να κανεις ετσι και αλλιως καθε χρονο φορολογικη δηλωση.Στην περιπτωση ομως που δεν εχει κατι πες οτι φευγεις εξω.. και πολυ απλα μεσω ιντερνετ μπορεις να κανεις οταν ερθει ο καιρος μια μηδενικη δηλωση εισοδηματος... βαζεις και τα 700 ευρω αποδειξεις και εχεις μηδενικο ... απλα για να εχεις μια εκκαθαριστικη δηλωση και μια φορολογικη ενημερωτητα καθε χρονιας.και εφοσον γινονται πλεον ηλεκτρονικα ολα και η δηλωση και να παρεις εκκαθαριστικο και να βγαλεις αντιγραφα και φορολογικες ενημερωτητες μεσω taxisnet νομιζω δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να δηλωσεις πριν φυγεις οτι πας στο εξωτερικο.
                Αν μπορει καποιος λογιστης να μας ενημερωσει για το θεμα και το τι ειναι καλυτερο να κανει καποιος η και αν δεν δηλωσουμε οτι ειμαστε στο εξωτερικο τι προβλημα υπαρχει
                Better Think twice instead once

                Comment


                  #23
                  Originally posted by something View Post
                  Θα ηθελα να προσθεσω κατι για την Εφορια.Ειναι 100% σιγουρο οτι πρεπει να δηλωσεις οτι φευγεις εξω? Και μιλαω για την περιπτωση που δεν εχεις ακινητη και κινητη περιουσια στο ονομα σου! Διοτι αν εχεις κινητη η ακινητη τοτε ναι να το δηλωσεις αλλα πρεπει να κανεις ετσι και αλλιως καθε χρονο φορολογικη δηλωση.Στην περιπτωση ομως που δεν εχει κατι πες οτι φευγεις εξω.. και πολυ απλα μεσω ιντερνετ μπορεις να κανεις οταν ερθει ο καιρος μια μηδενικη δηλωση εισοδηματος... βαζεις και τα 700 ευρω αποδειξεις και εχεις μηδενικο ... απλα για να εχεις μια εκκαθαριστικη δηλωση και μια φορολογικη ενημερωτητα καθε χρονιας.και εφοσον γινονται πλεον ηλεκτρονικα ολα και η δηλωση και να παρεις εκκαθαριστικο και να βγαλεις αντιγραφα και φορολογικες ενημερωτητες μεσω taxisnet νομιζω δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να δηλωσεις πριν φυγεις οτι πας στο εξωτερικο.
                  Αν μπορει καποιος λογιστης να μας ενημερωσει για το θεμα και το τι ειναι καλυτερο να κανει καποιος η και αν δεν δηλωσουμε οτι ειμαστε στο εξωτερικο τι προβλημα υπαρχει
                  Αυτό θα με ενδιέφερε και μένα...
                  Πρέπει να κάνω κάτι στη ΔΟΥ πρίν φύγω;

                  Εννοείτε ότι θα πρέπει να έχω κλείσει όλες τις εκκρεμότητες με τη ΔΟΥ. Κατανοητό αυτό.
                  Κάτι πιο συγκεκριμένο όμως;

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by thymian View Post
                    Αυτό θα με ενδιέφερε και μένα...
                    Πρέπει να κάνω κάτι στη ΔΟΥ πρίν φύγω;

                    Εννοείτε ότι θα πρέπει να έχω κλείσει όλες τις εκκρεμότητες με τη ΔΟΥ. Κατανοητό αυτό.
                    Κάτι πιο συγκεκριμένο όμως;
                    Και εμενα με ενδιαφερει !!! :/
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      #25
                      όπως τα λέει ο φίλος
                      σε ενδιαφέρει εάν προκύπτει εισόδημα στην Ελλάδα ή εαν έχεις ακίνητα οπότε και κάνεις όποτε ζητήτε Ε9
                      απο τα ιντερνετς να μην μπλέκεις και κόσμο εδώ και τον τρέχεις
                      εαν δεν έχεις εισόδημα γιατι να μην δηλώσεις εξωτερικό και να τελειώνει η υπόθεση ?
                      Θα έχεις που θα έχεις τα της χώρας που θα πάς θα έχεις και τα εδώ?Αμαν κάνουμε να γλιτώσουμε
                      Και προσοχή σε όσους έχουν-θα έχουν εισόδημα στην Ελλάδα,δεν συμφερει και τόσο.Αλλη μια φανταστική επινόηση του ελληνικού κράτους.Σα να σου λένε "νοικιασε το σπίτι σου μαύρα"

                      Η φορολόγηση των κατοίκων εξωτερικού (Ενημέρωση άρθρου) | Forin.gr

                      βρείτε μια χαλαρή μέρα και βουρ στην ΔΟΥ σας για ερωτήσεις ή σε λογιστή (σιγά μην ξέρει)

                      Comment


                        #26
                        Ελλαδάρα αθάνατη!
                        Παω ΙΚΑ για ευρωπαίκη κάρτα ασφάλισης.
                        "Δεν μπορουμε έχουμε προβλημα"
                        "τί προβλημα?"
                        "προβλημα.ελάτε 10 μερες πριν φύγετε να σας δωσουμε την προσωρινη που είναι για 1 μηνα" !!!!!
                        "φευγω φεβρουάριο,μεχρι τοτε δεν θα εχει επιλυθεί δηλαδη?"
                        "εεε, τι να σας πω"
                        "οκ θελω και Ε104"
                        "που θα πατε?"
                        "γερμανια"
                        "εε,ζητηστε το απο την ΑΟΚ" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                        Εχε χαρη που ειχε τρελη ουρα και δεν είχα χρόνο να περιμενω.Αυτα μου τα ειπε η "προισταμένη" του τμηματος που την πετυχα
                        ξοφαλτσα.Και ακομα δεν αρχισαμε .τελως παντων
                        ειχε κανενας αντιστοιχο προβλημα με την καρτα? ισχυει ή απλα δεν ήθελε να εξυπηρετηση ?

                        Comment


                          #27
                          Κι εμενα τα ιδια!
                          Εκανα τον Ιουνιο αιτηση, μου ειπαν σε ενα μηνα θα μου την στειλουν,μου εδωσαν ενα προχειρο χαρτι που θα με καλυψει για ενα μηνα.
                          Ηρθε ο Σεπτεμβρης και ακομα ερχοταν η καρτα.
                          Πηγα στο ικα να δω τι γινεται και μου ειπαν οτι δεν ξερουν τι εγινε, μαλλον χαθηκε στο ταχυδρομειο, δλδ οτι να ναι!
                          Αντε παλι να ξανακανω απ την αρχη αιτηση καινουρια γιατι η προηγουμενη επρεπε να ακυρωθει.
                          Τελικα εκανα αιτηση για μενα τη γυναικα μου και τον γιο μου.
                          Εστειλαν λοιπον της γυναικας μου και του γιου μου και την δικια μου ακομα την στελνουν.
                          Οργανωμενα πραγματα!!!

                          Originally posted by shadowfields View Post
                          Ελλαδάρα αθάνατη!
                          Παω ΙΚΑ για ευρωπαίκη κάρτα ασφάλισης.
                          "Δεν μπορουμε έχουμε προβλημα"
                          "τί προβλημα?"
                          "προβλημα.ελάτε 10 μερες πριν φύγετε να σας δωσουμε την προσωρινη που είναι για 1 μηνα" !!!!!
                          "φευγω φεβρουάριο,μεχρι τοτε δεν θα εχει επιλυθεί δηλαδη?"
                          "εεε, τι να σας πω"
                          "οκ θελω και Ε104"
                          "που θα πατε?"
                          "γερμανια"
                          "εε,ζητηστε το απο την ΑΟΚ" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                          Εχε χαρη που ειχε τρελη ουρα και δεν είχα χρόνο να περιμενω.Αυτα μου τα ειπε η "προισταμένη" του τμηματος που την πετυχα
                          ξοφαλτσα.Και ακομα δεν αρχισαμε .τελως παντων
                          ειχε κανενας αντιστοιχο προβλημα με την καρτα? ισχυει ή απλα δεν ήθελε να εξυπηρετηση ?

                          Comment


                            #28
                            επικοινώνησα με το υπουργείο υγειας (λέμε τώρα) και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην έκδοση των καρτών οπότε η όποια καθυστέρηση ή άρνηση είναι θέμα του φορέα που το εκδίδει

                            Comment


                              #29
                              Και μονο που τα διαβασα τα παραπανω αγχωθηκα!!!!
                              Εχω φυγει εδω και λιγο καιρό για Γερμανία και δεν θέλω ουτε για βόλτα να περασω εξω απο δημόσια υπηρεσια!!!!

                              Comment


                                #30
                                Καλησπέρα σας!!!
                                Ετοιμάζομαι για Γερμανια, 40 μερούλες έμειναν κ πραγματικά είμαι ΠΑΑΑΡΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΗ που έχω εδώ κ καιρό εντοπίσει αυτό το φόρουμ γιατί ολοι οι υπεύθυνοι είσαστε ΑΠΟΛΥΤΑ κατατοπιστικοί κ υποβοηθητικοί!!!
                                Έχω μόνο μια ερώτηση σχετικά με την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης (δεν έχω διαβάσει κάπου για αυτό που θα ρωτήσω, συγχωρήστε με εαν υπάρχει ήδη η απάντηση..)
                                Προσωπικά έχω ασφάλιση στο ΙΚΑ εως 28/2/13 κ πρόκειται να έρθω Γερμανία κ συγκεκριμένα στην Στουτγκάρδη στις 2 Απριλίου. Δεν μπορώ λοιπόν να βγάλω ευρωπ. κάρτα ασφάλισης γιατί δεν θα έχω ΙΚΑ.
                                Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα όσον αφορά την εύρεση εργασίας ή την δήλωσή μου στο δημαρχείο ή στον εκεί οαεδ?
                                Θα σας ήμουν ευγνώμων εαν μου απαντήσετε!!

                                Comment

                                Working...
                                X