Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απαραίτητα βήματα πρίν τη μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Οσο εισαι ανεργη, θα πληρωνεις απο την τσεπη σου την ασφαλεια σου. Οποτε μη βιαστεις να δηλωθεις στο δημαρχειο οταν ερθεις. Για να δηλωθεις σε καποια ασφαλεια, αν θυμαμαι καλα χρειαζεσαι τραπεζικο λογαριασμο και διαβατηριο.

    Comment


      #77
      Καλησπέρα, επειδή δεν είμαι σίγουρος αν εχω καταλάβει σωστά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Τον Σεπτεμβρη θα πάω για σπουδες στη Γερμανία, απο θεμα ασφάλισης αυτο που χρειάζομαι ειναι η Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ασθενείας (εφόσον είμαι ασφαλισμένος στην Ελλάδα), έτσι δεν είναι; Οταν πάω εκεί θα πρέπει πρώτα να δηλωθώ για να βρώ σπίτι ή να βρώ σπίτι και έπειτα να δηλωθώ; Ευχαριστώ!!

      Comment


        #78
        Πρεπει να υπαρχει κατοικια για να δηλωθεις.
        Better Think twice instead once

        Comment


          #79
          Γνωρίζετε τι εγγραφα χρειάζεται να εχω μαζι μου για να νοικιάσω σπίτι; (για σπουδές θα πάω εκεί, αλλά δεν θα ξεκινήσω αμέσως τη φοίτηση)! Ευχαριστω!

          Comment


            #80
            ολα με τη ταυτοτητα γινονται... καλο θα ειναι να εχεις το χαρτι του πανεπιστημιου για να το δει ο Vermieter.
            καλου κακου εχε οτι μπορεις μαζι σου :P αλλα δεν ειναι δυσκολο.

            Comment


              #81
              Δεν θα ξεκινησω αμέσως τις σπουδες! Θελω να παω να μαθω λιγο καλυτερα τη γλώσσα πρώτα και να μπω απο το εαρινό εξάμηνο! Οπότε δεν θα εχω χαρτί πανεπιστημίου ακόμα, θα υπάρχει πρόβλημα;

              Comment


                #82
                ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΒΟΥΠΕΡΤΑΛ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΚΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
                ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΦΟΤΟ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΩ ΛΙΓΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ
                ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?
                τΙ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΡΤΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ!
                ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ? ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΜΠΕΙ?

                Comment


                  #83
                  Originally posted by TSOP View Post
                  ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΒΟΥΠΕΡΤΑΛ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΚΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
                  ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΦΟΤΟ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΩ ΛΙΓΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ
                  ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?
                  τΙ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΡΤΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ!
                  ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ? ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΜΠΕΙ?
                  Φιλε μου για το αμαξι σχετικα υπαρχει τεραστιο τοπικ που αναφέρονται ολες οι λεπτομερειες. Σχετικα με εγγραφα, πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης και πιστοποιητικά γεννησεως να εχεις μεταφράσει.

                  Comment


                    #84
                    DiD 666

                    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.
                    ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ Η ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ? ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ?
                    ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ ΣΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ , Η ΑΠΛΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ?

                    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                    Comment


                      #85
                      Των παιδιων για να μπορεσεις να αιτηθεις και για kindergeld. Μια απλη μεταφραση να κανεις, αλλα να εχεις και τα ελληνικα μαζι, εστω σε επικυρωμενα αντιγραφα.

                      Σημειωση: Σε παρακαλω μη γραφεις με κεφαλαια.

                      Comment


                        #86
                        Καλησπέρα σε όλους,

                        ζητώ συγνώμη εξ' αρχής για το μακροσκελές μήνυμα αλλά έχω μεγάλη ανάγκη από την βοήθεια σας! Τον επόμενο μήνα φεύγω αρχικά εγώ για Γερμανία και από Αύγουστο και η οικογένεια (σύζυγος και δύο εκ των τριών παιδιών, ο μεγαλύτερος θα παραμείνει λόγο σπουδών). Σήμερα πήγα στην μεταφραστική υπηρεσία με πτυχία, πιστοποιητικά-ληξιαρχικές πράξεις, ποινικό μητρώο, φορολογικές δηλώσεις 2 τελευταίων ετών, βεβαίωση σπουδών του μεγαλύτερου γιου μου, με την ελπίδα ότι θα τελείωνα μέσα στην μέρα. χαχαχα, θα το ήθελα πολύ. Μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να πάω Κατεχάκη για σφραγίδα την Χάγης, οι φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει να έχουν υπογραφές, σφραγίδες από την ΔΟΥ που ανήκω. Με τα πολλά πήγα πρώτα Κατεχάκη αλλά έφαγα πόρτα. Με ενημέρωσε ο φύλακας ότι έχουν συνέλευση. Από Δευτέρα λοιπόν! Στην έξοδο μία κυρία μου έδωσε κάρτα από μεταφραστικό γραφείο και λέω δεν κάνω μία ερώτηση. Εκεί ήρθε μεγαλύτερη απελπισία, μου είπε ότι θα πρέπει τα πτυχία να πάω σε κάθε τμήμα και να μου δώσουν κάτι σαν βεβαίωση, δεν πολύ κατάλαβα, βλέπετε ο υπάλληλος μου τα έλεγε με μισόλογα καθότι δεν είχα πληρώσει κάτι...ακόμα (οι τίτλοι σπουδών είναι από το 92, δεν ξέρω αν φταίει αυτό). Επίσης λόγο του ότι έχω δίπλωμα επαγγελματικό και για να πω την αλήθεια ως οδηγός θέλω να εργαστώ αρχικά καθότι με την γλώσσα δεν τα πάω και πολύ καλά ακόμα, μου είπε ότι και το δίπλωμα θέλει σφραγίδα και μετάφραση (το δίπλωμα ανανεώθηκε τον προηγούμενο μήνα, δεν είναι παλιό). Πείτε μου σας παρακαλώ τι ισχύει από όλα αυτά γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας!! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!!!!

                        Γιάννης

                        Comment


                          #87
                          Καλησπέρα και μπράβο σας για όλες τις πληροφορίες που μας δίνετε. Δεν ξέρω αν έχω μπει σωστά να ρωτήσω αλλά θα ήθελα τη των μη σας . είμαστε οικογςνεια αποτελούμενη από 2 ενήλικες και 2 παιδιά ηλικίας 3 και 4.5 ετών. Ο σύζυγος μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με 15έτη προϋπηρεσία. Όπως όλοι γνωρίζουμε δυστυχώς η οικοδομή στην Ελλάδα πέθανε. Τπτ πλέον δε χτίζεται τπτ δεν αναβαθμίζεται και τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Ο σύζυγος μου είναι ηλικίας 40 ετών και Εγώ 38. Για καλή μας τύχη ο σύζυγος μου εργάζεται σε μια εταιρία 11 ώρες την εβδομάδα πενθήμερο. Ο μισθο ς του είναι 800 ευρώ καθαρά. Λείπει συνολικά από το σπίτι με τα πήγαινε έλα γύρω στις 15 ώρες. Έχω τον ανιψιό μου που μας έχει ξεσηκώσει να πάμε Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον των παιδιών μας. Εδώ να πω ότι δεν υπάρχει από πουθενά βοήθεια από μεριάς γονέων. Θα ήθελα λοιπόν τους ήδη νέο μετανάστες η και τους πιο παλιούς που ήδη γνωρίζουν. Ισχύει ότι είναι καλύτερα τα πράγματα για τα παιδάκια μας; ξέχασα να πω ότι κανείς μας δε μιλάει τη γλώσσα. Ο ανιψιός μου μου είπε ότι λόγω μεγάλης ανάπτυξης οικοδομής υπάρχουν και δουλειες χωρίς να χρειαζόμαστε γλώσσα. Δε θέλουμε σε καμία περίπτωση να ζήσουμε από το κράτος θέλουμε να εργαστούμε και να παρασχουμε μια καλύτερη ζωή για τα παιδιά μας. Η περιοχή που θα μείνουμε κατά πάσα πιθανότητα για να είμαστε κοντά θα μείνουμε στο kassel. Θα ήθελα να ρωτήσω γονείς που πήγαν με μικρά παιδάκια σχολείο πως αντιμετωπίστηκαν στο σχολείο χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα; οι δραστηριότητες είναι πιο ακριβές από ότι εδώ; αξίζει τον κόπο να φύγουμε; ο ανιψιός μου μου λέει ότι μια οικογένεια 4μέλη χρειάζεται 2000 ευρώ για να ζήσει. Αν Π.Χ ο άντρας μου παίρνει 1200-1300 μας δίνει τη διάφορα το κρατος. Ισχύει κάτι τέτοιο; τα σχολεία πληρώνουμε κάτι; ξέρει κάποιος αν στο kassel υπάρχει κάποιο ελληνικό σχολείο; οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύ σημαντική. Θα ήθελα τη βοήθεια οικογενειών. Αρχικά λόγω των παιδιών δε θα μπορώ να εργασθω και Εγώ. Αλλά αργότερα θα προσπαθήσω να βρω κάτι. Εχω τελειώσει βρεφοκομος και ιεκ προσχολικής αγωγης. Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο. Ευχαριστώ πολυ

                          Comment

                          Working...
                          X