Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπέρα! Θα ήθελα να ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και ελπίζω πως κάποιος καλός άνθρωπος θα με διαφωτίσει! Έχω καναδική υπηκοότητα και σύντομα παντρεύομαι. Τον Μάιο θα πάω Τορόντο όπου θα μείνω σε συγγενείς σε πρώτη φάση. Ευελπιστώ πως το συντομότερο θα ενοικιάσω σπίτι ώστε να έρθει και ο σύζυγος μου. Το θέμα μου είναι πώς θα κάνω τις αιτήσεις ώστε να μπορέσει να πάρει κάρτα εργασιας.. Διάβασα σε προηγούμενα ποστ πως για την κάρτα εργασίας θα χρειαστεί περίπου 8 μήνες και η όλη διαδικασία 13-14 μήνες. Μπορώ να ξεκινήσω την διαδικασία όσο βρίσκομαι Ελλάδα ή θα πρέπει να είμαι Τοροντο και να αποδείξω ότι μπρώ να γίνω σπόνσορας? Μίλησα με κάποιο γραφείο μετανάστευσης και ζητούν 3000 δολάρια και δεν ξέρω και εγώ πόσα ακόμα για κάτι άλλα πράγματα που μου είπαν και δεν κατάλαβα.. Η κυρία στο γραφείο μου είπε επίσης ότι θα φανεί παράξενο που μόλις πατρευτώ θα φύγω και μου πρότεινε να έρθει κ ο σύζυγος μαζί..Δυστυχώς αυτό είναι αδύνατο διότι και να έρθει για 8 μήνες δε θα μπορεί να δουλέψει χωρίς την κάρτα εργασίας, άρα καλύτερα θα μείνει εδώ να δουλέψει λίγο ακόμα..Λέτε να έχουμε κάποιο πρόβλημα με αυτό?

    Comment


      bowiest καλύτερα να πάρεις ένα τηλ στην Καναδική πρεσβεία την Αθήνας να ρωτήσεις γιατί από οτι μου έχουν πει, ο Γάμος μπορεί να θεωρηθεί λευκός-ψεύτικος για τον Καναδά.

      Comment


        σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Θα καλέσω την πρεσβεία μία από τις επόμενες μέρες και ελπίζω να με βοηθήσουν!Το θέμα μου είναι πως μπορώ να αποδείξω τη σχέση μας μέσω φωτογραφιών κλπ αλλά δεν έχουμε κοινούς λογαριασμούς..Κρίμα θα είναι να βγάλουν τον γάμο λευκό γιατί δεν είναι..έχουμε ήδη σχέση 6 χρόνια..Ελπίζω να βγάλω άκρη!

        Comment


          Δεν νομιζω να εχεις προβλημα ολο και κατι θα βρεθει. Μπορεις να κοιταξεις για αποδειξεις αεροπορικων εισητηριων απο ταξιδια που κανατε μαζι, σιγουρα βεβαια αν τεθει θεμα αποδειξης του γαμου να ξερεις οτι θα καλεσουν τηλεφωνικα δικους σας ανθρωπους για να διασταυρωσουν οσα τους λετε.

          Γενικα η ολη διαδικασια θυμιζει περισσοτερο "ανακριση" παρα εξακριβωση αλλα εχουν δει πολλα τα ματια τους και ειναι σοβαρο κρατος.

          Η γυναικα σου ειναι πανω απο 35 ετων?
          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

          Comment


            Με φοβίζει η όλη διαδικασία, αν και δεν έχω κάτι να φοβηθώ.. Για καλό βέβαια το κάνουν αλλά και πάλι είναι κάπως τρομακτικό.. Ο άντρας μου (δεν το διευκρίνισα πριν ) είναι 34 και εγώ μικρότερη.. Μήπως γνωρίζεις (ή οποιοδήποτε μέλος) αν μπορούμε να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες πριν φύγω εγώ ή πρέπει να είμαι εκεί?

            Comment


              Originally posted by bowiest View Post
              Με φοβίζει η όλη διαδικασία, αν και δεν έχω κάτι να φοβηθώ.. Για καλό βέβαια το κάνουν αλλά και πάλι είναι κάπως τρομακτικό.. Ο άντρας μου (δεν το διευκρίνισα πριν ) είναι 34 και εγώ μικρότερη.. Μήπως γνωρίζεις (ή οποιοδήποτε μέλος) αν μπορούμε να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες πριν φύγω εγώ ή πρέπει να είμαι εκεί?
              Sorry δικο μου το λαθος. εσυ εγραψες "και μου πρότεινε να έρθει κ ο σύζυγος μαζί" πιο πανω δεν το προσεξα Στο θεμα μας...

              Δεν ξερω αν μπορειτε να ξεκινησετε τις διαδικασιες απο εδω, απλα αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι μπορει να ερθει και ο σύζυγος μαζι σου μεσω του προγραμματος IEC αφου ειναι κατω των 35 και θα εχει για ενα χρονο δικαιωμα εργασιας.

              Οποτε θα μπορειτε να δουλεψετε και οι δυο μεχρι να εξεταστει η αιτηση σας.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Bowiest apo oti ksero prepei na eisai pantremenos me tin kopela sou gia na mporeseis na tin exeis mazi sou ston Canada to ksero poli kala giati h aderfi mou pantreutike stin Ellada k eprepe na diksi xarti gamou ,xartia pou emenan mazi dil opos DEH xartia enoikiou kai an eisai pantremenos meta h gunaika sou mporei na rthei opote thelei ,opos o antras tis aderfi mou pige prota ston canada ekatse me tous goneis tou kai otan brike douleia tote pige h aderfi mou ,auto einai eukolo alla na ksereis ta xartia tis na ftiaksei sto Toronto einai poio eukola etsi tha parei 8 mines me 1x kai pano stous 6 mines tha paroun til k tha tis poun ta fugei alla tha tous stilete ta xartia pou kanate k pote den tha plirosete mono 58$ k tha sas steiloun ena xarti ,meta apo 6 mines tha tis rthoun ta xartia tis k tha einai ok einai para poli eukola arkei na eiste pantremeni kai me apodeikseis pano apo 6 mines giati an eiste mono se sxesi den tha tin dextoun :(

                Comment


                  παιδια να ρωτησω κατι, να διευκρινησω μαλλον αν και το θεωρω σιγουρα αυτο το lmο δεν μου το ζηταει ο εργοδοτης αλλα θα μου ζητηθει στο αεροδρομιο για να παρω το work permit?
                  Και μια υποσημειωση εχουμε ηδη την εγκριση απο την Καναδικη κυβερνηση για να εργαστω στην χωρα.

                  Comment


                    Ναι, πρέπει να έχεις το LMO μαζί σου. Πρόσοχή, όχι την αίτηση για LMO αλλά το approved LMO. Το έχει σίγουρα ο εργοδότης σου. Πρέπει να σου το στείλει γιατί χωρίς αυτό στο αεροδρόμιο θα σε στείλουν πακέτο πίσω στην Ελλάδα χωρίς δεύτερη κουβέντα. 'Εχω δεί να γίνεται μπροστά μου. Εφόσον έχει εγκριθεί το work permit σου πρέπει να έχεις και το χαρτί που λέει your work permit application has been approved. Είναι σημαντικό να είσαι καλά οργανωμένη γιατί τους είναι πολύ εύκολο να σε απορρίψουν. Εχουν μεγάλη εξουσία, το γνωρίζουν και καλό είναι να πηγαίνεις με τα νερά τους.

                    Comment


                      Σ'ευχαριστώ πολύ blackred για την ενημέρωση!Δεν το γνώριζα αυτό το πρόγραμμα, αλλά θα το κοιτάξω!Βέβαια και πάλι θα έρθει λίγο καιρό μετά από εμένα γιατί πρώτα θα πρέπει να βρω σπίτι!(δε μπορούμε να πάμε 2 άτομα σε συγγενείς στην αρχή).
                      Nikos72 εμείς θα παντρευτούμε σύντομα ούτως ή άλλως! Στην περίπτωση της αδερφής σου που ήταν εκεί όταν έκαναν τα χαρτιά τους πόσο καιρό τους πήρε?Ρωτάω για να μάθω αν γίνεται πιο σύντομα αν είναι και τα 2 άτομα εκεί από το να είναι ο 1 Καναδά και ο άλλος Ελλάδα!

                      Comment


                        καλημέρα!! μήπως υπάρχει κάποιο μέλος που έχει μεταναστεύσει στον Καναδα? θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικα με τις πρώτες μέρες εκεί γτ δεν έχω κάποιον συγγενή εκεί πρόθυμο να με βοηθήσει....

                        Comment


                          Καλησπερα Bowiest, ριξε μια ματια στο παρακατω link, θα σε βοηθησει αρκετα νομιζω

                          Spousal sponsorship

                          Comment


                            Bowiest meta 1,5 mines pou brike o antras tis douleia pige h aderfi Mou ekanan ta xartia amesos se 3 mines tis he the to xarti pou mporei na meinei Gia allous 6 mines epano sto xrono -xoris bebaia na dosei oute ena peni stouts xazodikigorous pou zitane 4000$ -ta ekanan monoi toys k piran ola ta xartia mono me 1800$ pou ekanan ta eksoda pou zitaei to kratos . O dikigoros tha epene 4000 + 1800 = 5800$ alla auto engine prin apo 7x den ksero Tora an anebike h tarifa , min fobase tipota afou eisai esu kanados ola tha einai ok Gia tin gunaika sou arkei na pantreutike sintoma giati zitaei polls xartia Gia apodiksi Oti eiste pantremenoi ,Kali epituxia

                            Comment


                              Nikos72 ελπίζω να γίνει κάπως έτσι και στην δική μου περίπτωση!! σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
                              panos30 πολύ χρήσιμο το link! Σ'ευχαριστώ πολύ!

                              Comment


                                Καλημέρα, εγώ έστειλα τα χαρτιά μου (τα έκανα όλα μόνος μου) στις 26 Οκτωβρίου 2012 για sponsor από την γυναίκα μου και στις 3 Μαρτίου 2013 πήρα τα χαρτιά μου (Βιζα και PR). Προσέξτε να έχετε όλα τα χαρτιά σωστά συμπληρωμένα και όλα θα γίνουν πολύ γρήγορα. Αυτοί που είναι κάτω από 2 χρόνια παντρεμένοι θα τους ψάξουν πάρα πολύ γιατί άλλαξαν τον νόμο από την 25 Οκτωβρίου 2012.
                                Καλή επιτυχία σε όλους και υπομονή.

                                Comment

                                Working...
                                X