Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by alkioni View Post
    Μαρεσει που το θεμα ειναι, οι λογοι που ΔΕΝ φευγουμε. ολοι γραψατε τους λογους που φευγετε! χεχεχεχεχεχε, τρελα ειμαστε! ποσο αγανακτηση τελικα εχουμε μεσα μας, που αλλα διαβαζουμε και αλλα γραφουμε! μην προσβληθεί καποιος, το λεω εντελως φιλικα και με μια δόση χιούμορ! αντε φιλια!
    Νομίζω πρέπει να βάλουμε και την επιλογή "έχω φύγει προ πολλού" !!

    Comment


      #47
      Ψηφισα ""δεν ξερω την γλωσα"" γιατι τωρα ξεκιναω να μαθαινω Ρωσικα! ... μια φορα πηγα Γερμανια και δεν ξαναπαταω ..

      Comment


        #48
        Originally posted by Greece4ever View Post
        Εγω αν δεν εφυγα ακομη ειναι επειδη δεν εμασα τα λεφτα που χρειαζομαι αλλιως θα ημουν ηδη εκει!!!!
        θα ηθελα και εγω μια κατηγορια ακομα "μαζευω λεφτα για να φυγω" η κατι σχετικο

        πολυ καλη η ιδεα της δημοσκοπησης και μακαρι να μπορουσαν να ψηφιζαν
        και να την διαβαζαν και αλλοι εκτος φορουμ γιατι εδω μεσα διαβαζουν κ γραφουν
        μονο οσοι εχουν αρχισει να σκεφτονται εστω την διαδικασια της μεταναστευσης ηδη
        ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

        Comment


          #49
          φιλε μου μπορείς να βάλεις το link εκεί που θέλεις εσύ σε κάποια άλλη σελίδα η να πατήσει στο like και να εμφανιστεί στο facebook αν έχεις

          Comment


            #50
            Φοβαμαι. Μιλαω την γλωσσσα αρκετα καλα αλλα φοβαμαι να φτιαξω μια βαλιτσα και να φυγω μονη μου στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.

            Comment


              #51
              Κι εγώ στην κατηγορία "μαζεύω λεφτά για να φύγω" ήμουν!

              Φεύγω την Τετάρτη.

              Και κάποια από τα άλλα ισχύουν ως ένα βαθμό αλλά οι καταστάσεις αποφασίζουν για μένα. Φυσικά και φοβάμαι αλλά φοβάμαι περισσότερο να παραμείνω στην Ελλάδα. Δεν έχω γνωστό να με βοηθήσει αλλά τις δύο φορές που εμπιστεύτηκα γνωστό/οικογένεια στην Ελλάδα κάηκα κι είπα ποτέ ξανά!

              Comment


                #52
                Originally posted by antogeor View Post
                Καπως ετσι φυγαμε και εμεις........απλα για να μην το κουραζουμε πολυ εχω κατασταλαξει μετα απο καιρο,σε δυο κατηγοριες υποψηφιων (Νεο)Μεταναστων.
                Στην πρωτη ,και δημοφιλεστερη κατηγορια,ειναι οι ανθρωποι που ξαφνικα απο το πουθενα εχασαν τη δουλεια τους,τη μοναδικη πηγη εσοδων,και χωρις καμμια καβαντζα οικονομικη,χωρις υποστηριξη,και στηριξη απο οικογενεια,αναγκαστηκαν να ζητησουν καταφυγιο σε καποια αλλη χωρα,αντιμετωπιζοντας προβλημα επιβιωσης(εδω ανηκω και εγω).Μαλιστα οι ανθρωποι αυτοι,φτανοντας στη χωρα που διαλεξαν,δεν εχουν τη πολυτελεια να "ανασανουν",η να γνωρισουν το περιβαλλον,πρεπει να δουλεψουν αμεσα,και μαλιστα απο "χτες"
                Πολύ σωστά μιλάς! Έτσι είναι!

                Μην ξεχνάς όμως, ότι για τον ίδιο λόγο, άνθρωποι που δεν μπορούσαν να ταϊσουν τα παιδιά τους ήρθαν στην Ελλάδα με όποιο τρόπο μπορούσαν! Είτε νόμιμα (αν είχαν τα χρήματα και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά) είτε παράνομα προκειμένου να μην πεθάνουν αυτοί και οι οικογένειές τους! Φτάσαν και στην Ελλάδα πολλοί σε αυτό το έσχατο σημείο φτώχειας!! ΚΑΙ Έλληνες ΚΑΙ αλλοδαποί! Άλλοι έφυγαν όπως όπως. Άλλοι αυτοκτόνησαν! Άλλοι γκρεμίσαν την αξιοπρέπειά τους και τρώνε ότι βρούν, είτε από τα σκουπίδια, είτε "δαγκώνοντας" φίλους και συγγενείς....
                Το πρόβλημα της μετανάστευσης είναι παγκόσμιο και φυσικά δεν οφείλεται στους ίδιους τους μετανάστες. Οφείλεται στο ανθρωποκτόνο σύστημα που μας ξεζουμίζει μέχρι σταγόνας. Που το μόνο που ορέγεται είναι η κερδοφορία του. Ιδού ο ένοχος....

                (Εννοείται ότι έγραψα όλα τα παραπάνω, επειδή είδα το άβατάρ σου, το οποίο μάλλον δεν ταιριάζει με την υπόστασή σου ως μετανάστης...Για όσους μπερδεύονται, θέλω να πω ότι ΈΛληνες πατριώτες είμαστε όλοι, αλλά σεβόμαστε και τους Τούρκους, Αλβανούς, Ιρακινούς και Πακιστανούς πατριώτες και δεν γινόμαστε ρατσιστές ή σωβινιστές)
                Με φιλική διάθεση φίλε antogeor...ειλικρινά!!

                Comment


                  #53
                  Κι εγώ δεν έχω μαζέψει ακόμη χρήματα για να φύγω! και δεν εχω κατασταλάξει 100% που θα παω. Κλίνω πρός Α.Ευρώπη, που διάβασα πως είναι πιο ευκολα,αλλά ακόμη είναι νωρίς, δν εχω money..

                  Comment


                    #54
                    Καλημερα!!!!!!!!!!!!Κι ομως παιδια δεν ειναι ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ να φυγεις...Φοβασαι ....ειδικα αν εχεις την οικογενεια μαζι...φοβασαι τα παντα..,,φοβασαι ,,,ακομα και την ιδεα το πως θα βγεις εξω τις πρωτες μερες ..ξενος μες τους ξενους...φοβασαι το οτι δεν ξερεις τη γλωσσα,,,θα εισαι "μουγκος" στην αρχη,,,θα γελας σα χαζος στην αρχη και θα λες μονο ¨τανκε" και "μπιτε",,,φοβασαι το οτι σε μια δυσκολη στιγμη δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑΝ κοντα σου,,, φοβασαι αν αξιζει τον κοπο να την κανεις,,,,ενω εδω εισαι με δανεικα...ελπιζεις σε κατι καλυτερο ,,,και καθε μερα γινονται χειροτερα...Ναι φιλοι μου και γω το σκεφτομαι,,,υπαρχει δουλεια (ως εκπαιδευτικου) στη Γερμανια με μισθο κοντα στα 2000 συνολο και παρολα αυτα το σκεφτομαστε να μεινουμε ακομα στη Ελλαδα με τα 900 (που δε φτανουν ουτε για στραγαλια)....Αλλα οπως γραψαν οι προηγουμενοι αναλογα σε ποια οικονομικη κυριως κατασταση ειναι ο καθενας,,,και σε ποια αναγκη,,,αλλος παιρνει πιο ευκολα την αποφαση να φυγει και αλλος πιο δυσκολα...

                    Comment


                      #55
                      Οταν διαβασα την ιστορια του Τσελιγκα και το πώς ,χωρις να εχει καποια ειδικοτητα ,χωρις διπλωματα ,χωρις να ξερει λεξη Γερμανικια ,χωρις να εχει ουτε εναν γνωστο...πηρε μια βαλιτσα ,εφυγε ,αρχισε να γυρναει μονος του και να ζηταει δουλεια και στο τελος πηρε και την οικογενεια μαζι και πετυχε αυτο που ηθελε ,ηταν μια επιβεβαιωση οτι οταν ο ανθρωπος θελει..ολα τα μπορει....και δεν φοβαται τιποτα...
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #56
                        Είναι off-topic αλλά επειδή το βλέπω συχνά τελευταία, γιατί πολύς κόσμος βάζει ,,, όταν γράφει; είναι μόδα ή είναι νέος τρόπος να δίνουμε έμφαση σε κάτι; δεν τρολλάρω, αναρωτιέμαι αν σημαίνει κάτι επειδή παρόλο που σερφάρω ασταμάτητα μισώ τα κοινωνικά δίκτυα κι αυτό με κάνει να μένω πίσω σε κάποια πράγματα.

                        Όσο για τον φόβο; Είναι περίεργο αλλά έχω ακούσει ψυχολόγο να αναλύει το εξής παράδοξο: ότι ο φόβος είναι καλή ένδειξη για κάποιον που ξεκινάει αλλαγή στη ζωή του, γιατί αυτό δείχνει ότι είναι έτοιμος να κάνει όσα χρειάζονται για να φτάσει τον στόχο του. Χωρίς να μπερδεύουμε τον φόβο για το άγνωστο και την αλλαγή με το άγχος και την απελπισία. Υποτίθεται ότι ο άνθρωπος φοβάται αυτά που επιθυμεί περισσότερο γιατί έχει την αγωνία να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες του.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by vertigo View Post
                          Οταν διαβασα την ιστορια του Τσελιγκα και το πώς ,χωρις να εχει καποια ειδικοτητα ,χωρις διπλωματα ,χωρις να ξερει λεξη Γερμανικια ,χωρις να εχει ουτε εναν γνωστο...πηρε μια βαλιτσα ,εφυγε ,αρχισε να γυρναει μονος του και να ζηταει δουλεια και στο τελος πηρε και την οικογενεια μαζι και πετυχε αυτο που ηθελε ,ηταν μια επιβεβαιωση οτι οταν ο ανθρωπος θελει..ολα τα μπορει....και δεν φοβαται τιποτα...
                          συμφωνω μαζι σου Vertigo ,,,αλλα,,οταν δεν εχεις να χασεις τιποτα τα παιζεις ολα για ολα,,,ενω οταν εχεις λιγα,,,αρχιζεις και βολευεσαι σε αυτα και δυστυχως,, δε ρισκαρεις,,κατι που ο κθενας το αποφασιζει διφορετικα

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by rulis03 View Post
                            συμφωνω μαζι σου Vertigo ,,,αλλα,,οταν δεν εχεις να χασεις τιποτα τα παιζεις ολα για ολα,,,ενω οταν εχεις λιγα,,,αρχιζεις και βολευεσαι σε αυτα και δυστυχως,, δε ρισκαρεις,,κατι που ο κθενας το αποφασιζει διφορετικα

                            Συμφωνω οτι αυτος που τα εχει χασει ολα , μπορει και να τα παιξει ολα για ολα.Οπως συμφωνω οτι και καποιος που δεν τα εχει χασει ακομα ολα, αλλά του εχουν μεινει κατι λιγα , δεν ρισκαρει ευκολα. Δεν ξερω αν ειναι μονο ο φοβος για το αγνωστο και το αν θα πετυχει ,που τον κανει να μην ρισκαρει .
                            Ισως ειναι και η ελπιδα οτι ισως κατι γινει αυριο και γινουν τα πραγματα οπως παλια και οσοι κατεστρεψαν την χωρα χθες ,αυτοι οι ιδιοι θα την σωσουν κι ολας, τωρα.Σε πολιτικους αναφερομαι.

                            υ.γ δεν αναφερομαι σε σενα,μην παρεξηγηθω,οταν μιλαω για καποιους που ελπιζουν.
                            Δεν σε γνωριζω ,ωστε να εκφερω και αποψη για το ατομο σου.Γενικα μιλαω ,κρινοντας απ την μη αντιδραση των πολιτών στα τεκταινομενα...Που επισης μπορει να μην αντιδρανε ,οσο τους αφηνουν ακομα κατι λιγα ,παντα με την απειλη οτι αυριο μπορει να μην εχουν ουτε αυτα τα λιγα ,γι αυτο καλά θα κανουν να κατσουν ησυχοι ,οσο οι πολιτικοι -οι ιδιοι που ηταν στα πραγματα τοσα χρονια-''φροντιζουν'' να εχουν κι αυτα τα λιγα... Oι πολιτες...οχι οι ιδιοι.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by vertigo View Post
                              Ισως ειναι και η ελπιδα οτι ισως κατι γινει αυριο και γινουν τα πραγματα οπως παλια
                              Κατα βαθος ειναι ακριβως αυτο που ειπες και,,σε ολα οσα ειπες ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by vertigo View Post
                                Οταν διαβασα την ιστορια του Τσελιγκα και το πώς ,χωρις να εχει καποια ειδικοτητα ,χωρις διπλωματα ,χωρις να ξερει λεξη Γερμανικια ,χωρις να εχει ουτε εναν γνωστο...πηρε μια βαλιτσα ,εφυγε ,αρχισε να γυρναει μονος του και να ζηταει δουλεια και στο τελος πηρε και την οικογενεια μαζι και πετυχε αυτο που ηθελε ,ηταν μια επιβεβαιωση οτι οταν ο ανθρωπος θελει..ολα τα μπορει....και δεν φοβαται τιποτα...
                                Ετσι ακριβως.Ο Τσελιγκας και στον Αρη να πηγαινε... θα εβρισκε την ακρη του.. τοσο αποφασισμενος..και αλλοι!
                                Better Think twice instead once

                                Comment

                                Working...
                                X