Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

    Από περιέργεια και μόνο βάζο αυτήν την δημοσκόπηση...

    Βρίσκομαι ήδη στην Γερμανία και αν μπορώ να βοηθήσω κάπου πολύ ευχαρίστως.

    Υ.Γ. ήμουν στην Γερμανία 11 χρόνια γύρισα πίσω στην Ελλάδα 6 χρόνια και από τις 8/12/11 επέστρεψα στην Γερμανία ή λόγοι......
    149
    φοβάμαι
    21.48%
    32
    δεν ξέρω την γλώσσα
    42.95%
    64
    τα οικονομικά μου αντέχουν ακόμα
    9.40%
    14
    δεν έχω κάποιον γνωστό η συγγενή
    28.86%
    43
    δεν έχω κάποιον να με παροτρύνει
    4.70%
    7
    μας (με) βοηθάνε η γονείς
    4.70%
    7
    δεν φεύγω από την ελλάδα
    3.36%
    5
    δεν θέλει η γυναίκα/άντρας μου
    8.05%
    12
    πιστεύω ότι η ελλάδα τώρα με χρειάζεται
    1.34%
    2
    άλλος λόγος
    23.49%
    35

    #2
    Ψήφισα "Φοβάμαι" και "δεν έχω κάποιον γνωστό η συγγενή". Και εξηγούμαι.

    Ψήφισα φοβάμαι οχι γιατί φοβάμαι να φύγω. Αλλά επειδή δεν ξέρω κανέναν στην Γερμανία και είμαι ήδη 6 μήνες άνεργος. Τα οικονομικά μου είναι "απλά να περνάω" οπότε το να κάνω ενα ταξίδι χωρίς να εχω μια εστω ελπίδα για δουλειά με αγχώνει αρκετά.

    Ψήφισα "δεν έχω κάποιον γνωστό η συγγενή", γιατί ακόμα και αν έβρισκα δουλειά αύριο, το να πας σε μια ξένη χώρα που δεν ξέρεις κανέναν θα πρέπει να εχεις ενα ποσό (πρώτα έξοδα, κάπου να μείνεις κτλ). ΟΚ αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό καθώς αν υπάρχει η δουλειά κάπου θα βρεθούν. Αλλά τεσπά μην κουράζω...

    Αν έβρισκα κάπου, φεύγω... χθες!

    Comment


      #3
      εγώ ψήφισα λάθος, δεν το κατάλαβα σωστά, πάτησα καταλάθος: τα οικονομικά μου αντέχουν ακόμα

      δεν ισχύει αυτό , αλλά το αντίθετο τα οικονομικά μου δεν αντέχουν ακόμα, μιας και δεν έχω βρει το κεφάλαιο για να φύγω από την Ελλάδα, άνεργοι είμαστε χωρίς να μπορούμε να δανειστούμε από κανέναν...

      υπάρχει η δυνατότητα κάποιος moderator να σβησει την ψήφο μου;;

      ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

      Comment


        #4
        Καλησπέρα και από μένα. Εγώ δεν έχω φύγει ακόμα γιατί δεν έχω τελειώσει ακόμα με τη χαρτούρα. Δεν υπήρχε αυτή η επιλογή στο poll και είπα να το μοιραστώ μέσω κειμένου.

        Comment


          #5
          για πολλους λογους...δν εχω κανεναν δν ξερω γλωσσα δν μπορω να βρω κατι...κ απελπιζομαι

          Comment


            #6
            τα οικονομικα μου αντεχουν ακομα....

            Comment


              #7
              Δεν έχω κάποιον γνωστό ή συγγενή (που ισχύει γενικά) και άλλος λόγος ο οποίος είναι πολύ απλός: Δεν μπορώ να φύγω προς το παρόν. Πρέπει να βγάλω βίζα πρώτα...
              Το οικονομικό για μένα λειτουργεί αντίστροφα! Δηλαδή αν είχα μεγάλη οικονομική ευχέρεια θα είχα ήδη φύγει!
              Πλέον, το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι μόνο οικονομικό. Υπάρχει πολιτισμική και κοινωνική κρίση - κρίση αξιών και αυτό δεν πρόκειται να λυθεί για πάρα πολλά χρόνια!!

              Comment


                #8
                Πρέπει να αφήσω πίσω τα παιδιά μου κ την γυναίκα μου

                Comment


                  #9
                  Ψήφισα ''άλλος λόγος''. Δεν έφυγα γιατί είμαι ρομαντική. Ηλίθια ρομαντική.
                  Θεωρούσα δειλία να φύγω από την πατρίδα μου χωρίς να πολεμήσω με όποιο τρόπο γνωρίζω.... αλλά στην πορεία πείνασαν τα παιδιά μου.
                  Εκεί τελείωσε και η ρομαντικότητά μου....

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Nataly View Post
                    Ψήφισα ''άλλος λόγος''. Δεν έφυγα γιατί είμαι ρομαντική. Ηλίθια ρομαντική.
                    Θεωρούσα δειλία να φύγω από την πατρίδα μου χωρίς να πολεμήσω με όποιο τρόπο γνωρίζω.... αλλά στην πορεία πείνασαν τα παιδιά μου.
                    Εκεί τελείωσε και η ρομαντικότητά μου....

                    Κάποια στιγμη θα ξυπναγες απ¨το όνειρο. Το θέμα ειναι να μην είναι αργά.

                    Comment


                      #11
                      Σορρυ αν ακουγομαι κυνική, αλλά κάτι τέτοια του στυλ, ΅αγαπώ τη πατριδα μου, δεν την εγκαταλείπω κλπ κλπ΅οταν τα ακουω κάτι παθαίνω. Λες κι εμεις που φευγουμε ή θελουμε να φλυγουμε ή ήδη φυγαμε δεν την αγαπάμε.... τεσπα

                      Comment


                        #12
                        Ψήφισα "Φοβάμαι" γιατί γενικότερα με τρομάζει η ιδέα να είμαι σε μια ξένη χώρα, χωρίς να έχω κάποιον να με καθοδηγήσει και να με καθησυχάσει, ειδικά τον πρώτο καιρό.
                        Ψήφισα "Δεν έχω γνωστό ή συγγενή", γιατί πιστεύω πως είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα και η βοήθεια τους είναι πολύτιμη. Κρίμα που δεν έχω κάποιον.
                        Ψήφισα "Άλλος λόγος" γιατί δεν έχω ξεμπερδέψει ακόμα με την σχολή μου. Και φυσικά, είμαι άνεργη κοντά 3 χρόνια τώρα!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by afrodite View Post
                          Σορρυ αν ακουγομαι κυνική, αλλά κάτι τέτοια του στυλ, ΅αγαπώ τη πατριδα μου, δεν την εγκαταλείπω κλπ κλπ΅οταν τα ακουω κάτι παθαίνω. Λες κι εμεις που φευγουμε ή θελουμε να φλυγουμε ή ήδη φυγαμε δεν την αγαπάμε.... τεσπα
                          Εξήγησα γιατί δεν έφυγα εγώ ακόμα.
                          Δεν αναφέρθηκα πουθενά για άλλον εκτός από το άτομό μου.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by overforty
                            Συμφωνω απολυτα.

                            Θα σας γραψω πως αποφασισα εγω να φυγω.

                            Σορρυ που σας κουρασα, αλλα θα εσκαγα αν δεν τα εγραφα.
                            Αντε Τσιους....
                            Μένω σε δύο σημεία: Ότι το να αυτοκτονήσεις δεν είναι λύση ιδιαίτερα αν έχεις παιδιά.
                            Και σε ένα άλλο που με άγγιξε ιδιαίτερα: Κι εμείς από το μείον ξεκινάμε γιατί οι συνθήκες δεν ήταν ευνοικές να μας πάνε απλά στο μηδέν.
                            Κάθε εμπόδιο για καλό λένε, είμαι σίγουρη ότι δεν θα το δούμε τώρα αλλά στο μέλλον.
                            Καλή τύχη εύχομαι.....

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by overforty
                              Θα σας γραψω πως αποφασισα εγω να φυγω....


                              Originally posted by overforty

                              Ειλικρινα σας λεω δεν με νοιαζει πια αν θα γινω Γερμανος, Κινεζος, η Νιγηριανος. Με νοιαζει να ζω σαν ανθρωπος και να μπορω να προσφερω σε αυτους που αγαπω και με αγαπουν.
                              Συμφωνώ και επαυξάνω και πάλι για το άρθρο!
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment

                              Working...
                              X