Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία στην Σουηδία !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Τι εννοείς? Λόγω ιταλικού Παν/μιου?

    Comment


      #17
      Ναι.
      Ακόμα δεν γνωρίζω με σιγουριά, αλλά πήρα μια γεύση σήμερα από το το ΔΙΚΑΤΣΑ.

      Comment


        #18
        Καλό κουράγιο! Δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου αλλα παρόλο που είχα αποστιλε σε ολα τα έγγραφα δε μου τη ζήτησαν πουθενά επι της ουσιας κ μάλιστα έτυχε να λήξει το ποινικό μου μητρώο κ μου έστειλαν καινούργιο απο Ελλάδα χωρις αποστιλε. Το δέχτηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα.
        Δεν ξέρω αν εχεις κάποιος άλλος εμπειρία και μπορεί να με διαφωτίσει για το κατα πόσο είναι αναγκαία η σφραγίδα της Χάγης.

        Υ.γ. μπορείς να στείλεις την αίτηση σου στο Högskolerådet οσο είσαι Ελλάδα. Παίρνει κάποιους μήνες να βγει η απόφαση έτσι κ αλλιώς.

        Comment


          #19
          Ευχαριστώ swethless αλλά σήμερα το πρωί το έχασα και αυτό κάνοντας με απόλυτη σιγουριά 10 χιλιόμετρα με τα ποδια στο κεντρο χωρις να κανω απολυτως τιποτα.
          To ποινικό μητρώο που χρειάστηκε πάλι; Δεν το είδα μεσα στην χαρτουρα που εχω μαζέψει, να το ζητούν πουθενά. Να το ζητήσω και αυτό;
          Το πρόβλημα με το "apostile" είναι οτι χωρίς την παρουσία του δεν σου μεταφράζουν κανένα έγγραφο (προερχομενο απο εξωτερικο) στην μεταφραστική υπηρεσία. Επιπλέον η Ιταλική πρεσβεία είναι τελείως στον κόσμο της και χωρίς να της παραδώσεις χαρτί σπουδών με σφραγίδα apostile δεν σου επικυρώνουν τίποτα. Μάλιστα μου την είπε η υπαλληλος, πως και δέχτηκαν στην Ελλάδα τα πιστοποιητικα σπουδών μου χωρις apostile σφραγίδα και προχώρησε μάλιστα στο ότι ήταν λάθος που πάνω σε Ιταλικό έγγραφο έβαλε σφραγίδα και το Ελληνικό προξενείο Βενετίας.
          Τελικα η μονη λυση για να παρεις χαρτι πτυχιου με apostile (αν δεν εχεις ηδη) ειναι ενα "ταξιδακι Ιταλια, Γαλλια η οπου τελος παντων πηρες πτυχιο.
          Διαβάζω ότι μπορείς να ψάξεις και να βρεις δουλειά ακόμα και χωρίς να έχεις στείλει έντυπα στο Enic-Naric, αλλά το ριψοκινδυνευεις ; Φτηνότερα Αθήνα Ιταλία, παρά Σουηδία Ιταλία.

          Το πιστοποιητικο αγγλικης γλωσσας First certificate in English του cambridge το εχει χρησιμοποιησει κανεις στην Σουηδια και πως; Στο britisc Council μονο απλη σφραγιδα βαζουν και οχι "apostile".

          Πείτε μου ότι είναι έτσι και στην Σουηδία η γραφειοκρατια ! Να μην φερω βαλιτσες με ρουχα, αλλα μονο κανενα καροτσακι με την χαρτουρα που εχω μαζεψει.

          Comment


            #20
            Originally posted by Γιαννης_ View Post
            Ευχαριστώ swethless αλλά σήμερα το πρωί το έχασα και αυτό κάνοντας με απόλυτη σιγουριά 10 χιλιόμετρα με τα ποδια στο κεντρο χωρις να κανω απολυτως τιποτα.
            To ποινικό μητρώο που χρειάστηκε πάλι; Δεν το είδα μεσα στην χαρτουρα που εχω μαζέψει, να το ζητούν πουθενά. Να το ζητήσω και αυτό;
            Το πρόβλημα με το "apostile" είναι οτι χωρίς την παρουσία του δεν σου μεταφράζουν κανένα έγγραφο (προερχομενο απο εξωτερικο) στην μεταφραστική υπηρεσία. Επιπλέον η Ιταλική πρεσβεία είναι τελείως στον κόσμο της και χωρίς να της παραδώσεις χαρτί σπουδών με σφραγίδα apostile δεν σου επικυρώνουν τίποτα. Μάλιστα μου την είπε η υπαλληλος, πως και δέχτηκαν στην Ελλάδα τα πιστοποιητικα σπουδών μου χωρις apostile σφραγίδα και προχώρησε μάλιστα στο ότι ήταν λάθος που πάνω σε Ιταλικό έγγραφο έβαλε σφραγίδα και το Ελληνικό προξενείο Βενετίας.
            Τελικα η μονη λυση για να παρεις χαρτι πτυχιου με apostile (αν δεν εχεις ηδη) ειναι ενα "ταξιδακι Ιταλια, Γαλλια η οπου τελος παντων πηρες πτυχιο.
            Διαβάζω ότι μπορείς να ψάξεις και να βρεις δουλειά ακόμα και χωρίς να έχεις στείλει έντυπα στο Enic-Naric, αλλά το ριψοκινδυνευεις ; Φτηνότερα Αθήνα Ιταλία, παρά Σουηδία Ιταλία.

            Το πιστοποιητικο αγγλικης γλωσσας First certificate in English του cambridge το εχει χρησιμοποιησει κανεις στην Σουηδια και πως; Στο britisc Council μονο απλη σφραγιδα βαζουν και οχι "apostile".

            Πείτε μου ότι είναι έτσι και στην Σουηδία η γραφειοκρατια ! Να μην φερω βαλιτσες με ρουχα, αλλα μονο κανενα καροτσακι με την χαρτουρα που εχω μαζεψει.
            Καλησπέρα!

            Το ποινικό μητρώο το ζητάνε απο το Socialstyrelsen οποτε μην ανησυχείς! Δεν το χρειάζεσαι!

            Ευτυχώς εδω δε θα σε ταλαιπωρήσουν με τόση χαρτούρα εκτος κ αν είσαι απο τους άτυχους. Έχω ακούσει για αντίστοιχα γραφειοκρατικά προβλήματα αλλα οχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.

            "Dina kopior ska vara vidimerade
            För att du ska få din utbildning bedömd måste kopiorna på dina handlingar vara vidimerade. En vidimering är ett intyg på att kopian stämmer överens med originalet.Den vidimering ENIC-NARIC Sverige godkänner består av en underskrift av en tjänsteman på en svensk myndighet, till exempel arbetsförmedlingen eller polisen. Det ska också finnas ett namnförtydligande och en stämpel med myndighetens namn. ENIC-NARIC Sverige godkänner också vidimering från personalavdelningen på din arbetsplats.

            ENIC-NARIC Sverige godkänner också en vidimering från den utländska högskola som utfärdade ditt betyg. Då ska vidimeringen bestå av högskolans officiella stämpel. " Πάντως εδω δεν αναφερεί πουθενά την αποστίλε. Ίσως να μη σου χρειαστεί τελικά.
            Το ενδεχόμενο να κάνεις τη μετάφραση εδω κ να πάρεις μια επικύρωση απο σουηδική υπηρεσία στα μεταφρασμένα αντιγραφα υπάρχει? Αν εχω καταλάβει καλά μπορείς να το κάνεις.
            Πότε σκοπεύεις να ανέβεις?

            Comment


              #21
              Για να σταματησετε να τρωγεστε:Τα πρωτοτυπα τα θελουνε για να συγκρινουνε με τα αντιγραφα.Εγω πηγα με επικυρωμενα αντιγραφα(ΑΛΛΑ και τα γνησια μαζι,καλλιο γαϊδουροδενε...) απο Σουηδικο προξενειο(στα Αγγλικα) και κρατησανε αυτα,κοιτωντας ομως και κανοντας αυτοι εσωτερικα μια φωτοτυπια τα γνησια.15 λεπτα δουλεια και ειχα τελειωσει
              Εννοειται οτι παντα αν πεσεις σε κανεναν υπαλληλο που εχει ξυπνησει ασχημα,παιζει περιπτωση να μπλεξεις με τα χαρτια.
              Ειρηνη υμιν,και σταματηστε να επιβεβαιωνετε τον κανονα οτι οπου μαζευονται παραπανω απο ενας Ελληνες αρχιζει η φαγωμαρα

              Comment


                #22
                Καλησπέρα.
                Δεν είχα Ιντερνετ για αρκετές ημέρες.
                Δεν τρωγόμαστε vestrommer71 Προς θεού. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση σχετικα με τα έγγραφα.
                Όταν πας σε άγνωστο μέρος και δεν έχεις και πίσω (Ελλαδα) άλλους να σε εξυπηρετούν προσέχεις την κάθε λεπτομέρεια.

                Swethless, θα έπρεπε να είχα ήδη ανέβει. Περνάνε οι μέρες και πότε απελπίζομαι και πότε παίρνω ξανά θάρρος.

                (Αν κυκλοφορείς στην Αθήνα νομίζεις οτι είτε όλοι τους καλοπερνανε, η οσοι έχουν δυσκολίες δεν βγαίνουν πλέον από τα σπίτια τους. Αν πας μάλιστα σε δημόσια υπηρεσία, εκεί και αν νομίζεις ότι οι υπαλληλοι είναι απο άλλη χώρα . Πέρα βρέχει, στο καλαμπούρι, καλοντυμένοι με τα aircondition και τις θερμάστρες. Βραχυκυκλωνεις πραγματικά από τις εικόνες που βλέπεις).

                Βρήκα κάποια άτομα (γνωστοί γνωστών)κοντά στην Ιταλική πόλη που φοίτησα και ευτυχώς με εξυπηρέτησαν και περιμένω τα πιστοποιητικα σπουδών με σφραγίδα "apostille" (τρομάρα τους) από μέρα σε μέρα να τελειώνω και με αυτά.
                Εννοείτε ότι ούτε λόγος πλέον για μετάφραση από Ελλάδα. Ότι χρειάζονται θα το μεταφράσω στην Σουηδία. Δεν μπορώ να καθυστερώ άλλο.
                Ελπίζω να μην είναι τοοοσο πολύ πιο ακριβά απο εδώ.
                Στο Δικατσα πάλι, ένα έντυπο τους ζήτησα και με έχουν καθυστερήσει σχεδόν 15 μέρες γιατί λείπει η υπάλληλος του αρχείου. Λες και δεν έχουν αντικαταστατρια ! Ούτε φαίνεται τα σκάνδαλα που είχαν πριν καιρό με τα πτυχία μαϊμού τους συνέτισαν φαίνεται να κάνουν με συνέπεια την δουλειά τους.

                Εσείς εκεί πάνω Swethless και vestrommer71 ύστερα απο μήνες που ησαστε Σουηδία έχετε ηρεμήσει καθόλου; Πως βλέπετε τα πράγματα ύστερα από αρκετό καιρό διαμονής; Μπαίνουν τα πράγματα σε ένα "αυλάκι";
                Swethless ειχα διαβάσει μερικά παλιά σου μηνύματα και έβλεπα ότι ψαχνόσουν και για αλλού παλιοτερα, όπως επίσης είχες ανησυχίες και για το να βρεις κάποια δουλειά τον πρώτο καιρό ώστε να βγαίνουν τα έξοδα. Ήταν όπως τα περίμενες τα πράγματα και όπως σε είχαν καθησυχάσει ορισμένα παιδιά από το Φόρουμ;
                Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλους.

                Comment


                  #23
                  Καλησπέρα Γιάννη!

                  Ναι μετα απο 2 χρόνια εδω έχουν μπει τα πράγματα στο αυλάκι με δουλειά στον τομέα μου. Στην αρχή ήταν αρκετά δύσκολα με πολλούς συμβιβασμούς αλλα πιστεύω οτι αν έχεις συγκεκριμένο στόχο έχεις κ τη δύναμη να το παλέψεις! Δεν ξέρω πως είναι τώρα η κατάσταση αλλα υποθέτω οτι αν έρθεις μέσα στον επόμενο μήνα θα μπορέσεις να βρεις κάποια δουλειά για το καλοκαίρι και ενδεχομένως για περισσότερο καιρό.
                  Καλή τύχη με τις προετοιμασίες και καλώς να έρθεις!

                  Comment


                    #24
                    Ευχαριστώ Swethless. Δυο χρόνια κιόλας ε; Χαίρομαι που βρήκες δουλειά στο αντικείμενο σου.
                    Ελπίζω να πανε καλά και για εμένα αν και ο τομέας της δουλειάς μου αντιμετωπιζει κρίση λίγο πολύ παντού.

                    Comment


                      #25
                      Παιδια πως ειναι η κατασταση στη Σουδια με τις δουλειες τωρα που μπηκαμε 2015? Ανοιγουν τιποτα θεσεις? Κατι γνωστοι που εχω τα χειροτερα μου εχουν πει. Καλα φυσικα δεν αναφερομαι σε γιατρους και μηχανικους που βρισκουν δουλεια...μιλαω για επαγγελματα σε φαση management που ειναι ολα στον αερα. Μπορει να μοιραστει κανεις τη γνωμη του? Ας πει και σε ποια πολη.

                      Comment


                        #26
                        καλησπέρα παιδιά.. δεν γνωρίζω να εξερευνώ τα θέματα ακόμη αλλά νομίζω ότι εδώ είμαι στο σωστό θέμα...
                        Η κόρη μου μετακόμισε στη Στοκχόλμη απο θεσσαλονίκη τον Νοέμβριο του 2013 . άρχισε μαθήματα σουηδικών και έχει πτυχίο Κοινωνική Λειτουργός απο το πανεπιστήμιο Κομοτηνής. Εχει κάνει πρακτική μέσω του Σουηδικού οαεδ σε ένα ίδρυμα με παπούδες που έχουν ανια και εκεί ασχολείται μέχρι και σήμερα αλλά περιστασιακά 1 φορά την εβδομάδα περίπου.έχει στείλει πολλά email με βιογραφικά σε διάφορες εργασίες αλλά ΤΙΠΟΤΑ .. Γνωρίζει κανείς κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ?? γνωρίζει κάποιος ποιος τομέας έχει ζήτηση απο κοιν.λειτουργούς ώστε να ενδιαφερθεί πιο συγκεκριμένα??δική μου σκέψη ήταν μήπως να δούλευε κάπου ως εθελόντρια?? με ποιο τρόπο??? Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by ελένη1966 View Post
                          καλησπέρα παιδιά.. δεν γνωρίζω να εξερευνώ τα θέματα ακόμη αλλά νομίζω ότι εδώ είμαι στο σωστό θέμα...
                          Η κόρη μου μετακόμισε στη Στοκχόλμη απο θεσσαλονίκη τον Νοέμβριο του 2013 . άρχισε μαθήματα σουηδικών και έχει πτυχίο Κοινωνική Λειτουργός απο το πανεπιστήμιο Κομοτηνής. Εχει κάνει πρακτική μέσω του Σουηδικού οαεδ σε ένα ίδρυμα με παπούδες που έχουν ανια και εκεί ασχολείται μέχρι και σήμερα αλλά περιστασιακά 1 φορά την εβδομάδα περίπου.έχει στείλει πολλά email με βιογραφικά σε διάφορες εργασίες αλλά ΤΙΠΟΤΑ .. Γνωρίζει κανείς κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ?? γνωρίζει κάποιος ποιος τομέας έχει ζήτηση απο κοιν.λειτουργούς ώστε να ενδιαφερθεί πιο συγκεκριμένα??δική μου σκέψη ήταν μήπως να δούλευε κάπου ως εθελόντρια?? με ποιο τρόπο??? Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!
                          Auktorisation som socionom kan du få efter att ha arbetat som med uppgifter inom socionomyrket i minst 3 år samt uppfyller vissa andra villkor. Nämnden för Socionomauktorisation är ett organ inrättat genom beslut av Akademikerförbundet SSR. /Έγκριση ως κοινωνική λειτουργός, μπορείτε να πάρετε μετά από την εργασία με τα δεδομένα εντός επάγγελμα της κοινωνικής εργασίας τουλάχιστον 3 ετών και να πληρούν ορισμένες άλλες προϋποθέσεις. Διοικητικό Συμβούλιο της Κοινωνικής Εργασίας Άδεια είναι ένα όργανο που έχει συσταθεί με απόφαση του Akademikerförbundet

                          Κοινωνική Λειτουργός / Κοινωνική επιστήμονες
                          Ένας κοινωνικός λειτουργός είναι ένα άτομο με πτυχίο από το Πανεπιστήμιο προγράμματα κοινωνικής εργασίας. Ως ένας κοινωνικός λειτουργός μπορεί να λειτουργήσει με μια μεγάλη ποικιλία εργασιών στον κοινωνικό τομέα.Ένας κοινωνικός λειτουργός που εργάζονται στις κοινωνικές υπηρεσίες. Ως κοινωνικός λειτουργός μπορεί, για παράδειγμα, σε συνεργασία με τις κοινωνικές σπουδές, οικογενειακή υπόθεση, χρήστες ουσιών ή παιδιά ή εφήβους. Πρόληψη ως διαφορετικούς τύπους στήριξης των φοιτητών είναι μια άλλη περιοχή της εργασίας για τον κοινωνικό λειτουργό.
                          Ως βοηθός πεδίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παράδειγμα στους δήμους ή στην εκκλησία. Βοηθούς, πεδίο συνεργαστεί με προσέγγισης και την πρόληψη που στοχεύουν σε ευάλωτες ομάδες, όπως τα παιδιά και οι νέοι ή τοξικομανών.


                          Lediga jobb Socionom

                          Lediga jobb - socionom/Βρείτε Εργασία - Κοινωνική Λειτουργός

                          Socionom – Utbildning och information/Κοινωνική Λειτουργός - Κατάρτιση και ενημέρωση

                          Socionom löner/Κοινωνική Λειτουργός, μισθοί
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by ελένη1966 View Post
                            καλησπέρα παιδιά.. δεν γνωρίζω να εξερευνώ τα θέματα ακόμη αλλά νομίζω ότι εδώ είμαι στο σωστό θέμα...
                            Η κόρη μου μετακόμισε στη Στοκχόλμη απο θεσσαλονίκη τον Νοέμβριο του 2013 . άρχισε μαθήματα σουηδικών και έχει πτυχίο Κοινωνική Λειτουργός απο το πανεπιστήμιο Κομοτηνής. Εχει κάνει πρακτική μέσω του Σουηδικού οαεδ σε ένα ίδρυμα με παπούδες που έχουν ανια και εκεί ασχολείται μέχρι και σήμερα αλλά περιστασιακά 1 φορά την εβδομάδα περίπου.έχει στείλει πολλά email με βιογραφικά σε διάφορες εργασίες αλλά ΤΙΠΟΤΑ .. Γνωρίζει κανείς κανείς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ?? γνωρίζει κάποιος ποιος τομέας έχει ζήτηση απο κοιν.λειτουργούς ώστε να ενδιαφερθεί πιο συγκεκριμένα??δική μου σκέψη ήταν μήπως να δούλευε κάπου ως εθελόντρια?? με ποιο τρόπο??? Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!


                            Αυτα εδω τα γραφω με καθε επιφυλαξη μιας κι εχω περασει πολλα βασανα με την αναζητηση εργασιας και δε θελω κανεις να πεταει το χρονο του.

                            Εχω ακουσει οτι τα πραγματα στη σουηδια ειναι δυσκολα στο συγκεκριμενο επαγγελμα. Και γενικα ειναι δυσκολα λεγεται αυτον τον καιρο να βρεις δουλεια στη Σουηδια και ειδικα σε μεγαλες πολεις, οπως η πρωτευουσα. Ειχα ενα φιλαρακι σουηδο socionom και δεν αντεξαν τα νευρα του ξαναπηγε να σπουδασει, κατι πιο πιασαρικο αυτην τη φορα. Υπολογιστε καλα τις κινησεις σας οσον αφορα τη σουηδια, ειναι μεγαλη παγιδα. Κι απο οσο ακουσα μονο 3 επαγγελματα τη βγαζουν καθαρη.....προγραμματιστες, γιατροι και μηχανικοι. Αλλα κι αυτοι σιγα-σιγα τα βρισκουν σκουρα, μην νομιζεις.

                            Σκεφτομαι πως η κορη σου θα πρεπει να ψαξει σε ελληνικα ιδρυματα και ειναι και σχολεια που τα παιδακια μαθαινουν ελληνικα. Εκει ιιιιισως βρεθει κατι, στην αρχη με λιγες ωρες.....ιιιιισως!
                            Το καλυτερο που εχει να κανει η κορη σου ειναι να βρει μια οποιαδηποτε δουλεια στην αρχη και μετα να ανεβει στην ιεραρχια εκει μεσα ή αν πιασει καμια προσωρινη δουλεια, τοτε παραλληλα να ψαχνει στον τομεα της.
                            Υπαρχουν και καποιες εταιρειες που σε βαζουν και προσεχεις ηλικιωμενους, εννοειται πως τους καθαριζεις οταν δεν μπορουν. Δεν ακουγεται κλασσατο, αλλα απο οτι ξερω τα λεφτα ειναι καλα.


                            Δε σου τα λεω για να σε τρομαξω, απλα δε θελω η κορη σου να πεταξει τα χρονια της και τα λεφτα σου ψαχνοντας για δουλεια στη Σουηδια. Απλα, δεν εχω ακουσει τα καλυτερα απο γνωστους αυτον τον καιρο. Αλλα φυσικα, πρεπει να μιλησει και καποιος που ζει ηδη εκει να μας τα πει απο πρωτο χερι. Απο αυτα που εχει ζησει. Και φυσικα, καλο ειναι να μην ψαχνει μονο Στοκχολμη, εχει πλακωσει η σαρα και η μαρα εκει μεσα...ισως να ειναι ευκολοτερο να παει για κανα χρονο πιο επαρχιακα.
                            Μην με παρεις στραβα.....κατα βαθος ευχομαι η κορη σου να βρει δουλεια ΑΥΡΙΟ.

                            Comment


                              #29
                              Α και καλο ειναι να δικτυωθει οσο περισσοτερο γινεται. Τα κονε βοηθανε πολυ.


                              edit: Να προσθεσω κατι ακομα που σκεφτηκα στην πορεια....αυτα που εγραψα, μην τα μεταβιβασεις στην κορη σου οπως σου τα ειπα, γιατι μπορει να αγχωθει πολυ μαλλον.
                              Καποιος που αναζητει δουλεια απεγνωσμενα εχει μια θαλασσα δαιμονες μεσα του να παλεψει, καθημερινα κι ασταματητα, καθε λεπτο που περναει!
                              Ειδικα σε μια τετοια πολη που ολοι φαινεται να εχουν δουλεια, αλλα στα παρασκηνια ειναι ενα σωρο ανεργοι...εχει μεγαλη επιδραση στην ψυχολογια καποιου αυτο.
                              Προσπαθηστε μαζι να βρειτε μια ακρη να δειτε τι θα γινει, που μπορει τελικα να πιασει δουλεια, ποσα φραγκα την παιρνει να ξοδεψει, τι εναλλακτικες υπαρχουν, ποια ατομα γνωριζετε κτλ κτλ

                              Αλλα, αν τυχον προσπαθησετε μαζι και δε βρεθει καποια λυση, τοτε καλο ειναι να παρετε μια αποφαση νωρις και να αλλαξει μερος το παιδι. Δηλαδη μη φοβηθειτε να ψαξετε ακομα κι εκτος Σουηδιας και κολλησετε για παντα στη Στοκχολμη. Δοκιμαστε τα παντα και προγραμματιστε σωστα.

                              Αλλα πραγματικα θα ηθελα καποιος απο το φορουμ που ζει ηδη εκει για καιρο, να μοιραστει τις εμπειριες του μαζι μας.

                              Comment


                                #30
                                Σας ευχαριστώ!!! ας ελπίσουμε κάτι να γίνει.... της το έχω προωθήσει αν και τα βλέπω λίγο δύσκολα χωρίς προυπηρεσία να ξεκινήσει κάτι... αν σταθεί τυχερή ... τώρα θα πάει σε μιά άλλη πόλη umea εκεί έχει συναδέλφους απο το πανεπιστήμιο πουήταν μαζί σε πρόγραμμα Εράσμους.. ίσως κάτι παραπάνω μάθει για την αγορά εργασίας στον τομέα της .. εχθές έδωσε συνέντευξη και σε παιδικούς σταθμούς και με τα καλά αγγλικά που ξέρει ίσως γίνει κάτι...Τα ξαναλέμε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ patrioten kai Ακος....

                                Comment

                                Working...
                                X