Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία στην Σουηδία !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by ελένη1966 View Post
    Σας ευχαριστώ!!! ας ελπίσουμε κάτι να γίνει....
    Καλησπέρα και απο εμένα. Μόλις μίλησα με έναν φίλο μου έλληνα, γεννημένο βέβαια Σουηδία, ο οποίος έχει τελειώσει ακρίβως την ίδια ειδικότητα Socionom. Αυτό που μου είπε είναι ότι αν κάποιος έχει πτυχίο κοινωνικού λειτουργού από άλλη χώρα θα πρέπει να κάνει κάποια επιπλέον μαθήματα εδώ στη Σουηδία τα οποία αφορούν στο νομικό κομμάτι, καθώς άλλη νομοθεσία έχει η Ελλάδα άλλη έχει η Σουηδία. Διαφορετικά δε μπορεί να δουλέψει εδώ.

    Και από προσωπική πείρα, για να παρακολουθήσεις μαθήματα στο πανεπιστήμιο χρειάζεσαι τουλάχιστον Svenska 2 και ίσως στην περίπτωση αυτή να απαιτούνται Svenska 3.

    Βέβαια όλα αυτά τα λέω χωρις να γνωρίζω αν η κόρη σου έχει όντως κάνει τα επιπλέον μαθήματα.

    Επίσης μου είπε ο φίλος ότι ζητάνε πολύ κόσμο στο κλάδο του socialtjänsten. Εδώ θα βρεις πληροφορίες στα αγγλικά. The National Board of Health and Welfare

    Προσωπικά δεν είμαι του κλάδου απλά μεταφέρω αυτά που έμαθα. Ελπίζω να βρεί σύντομα δουλειά η κόρη σου

    Comment


      #32
      Originally posted by morgy View Post
      Καλησπέρα και απο εμένα. Μόλις μίλησα με έναν φίλο μου έλληνα, γεννημένο βέβαια Σουηδία, ο οποίος έχει τελειώσει ακρίβως την ίδια ειδικότητα Socionom. Αυτό που μου είπε είναι ότι αν κάποιος έχει πτυχίο κοινωνικού λειτουργού από άλλη χώρα θα πρέπει να κάνει κάποια επιπλέον μαθήματα εδώ στη Σουηδία τα οποία αφορούν στο νομικό κομμάτι, καθώς άλλη νομοθεσία έχει η Ελλάδα άλλη έχει η Σουηδία. Διαφορετικά δε μπορεί να δουλέψει εδώ.

      Και από προσωπική πείρα, για να παρακολουθήσεις μαθήματα στο πανεπιστήμιο χρειάζεσαι τουλάχιστον Svenska 2 και ίσως στην περίπτωση αυτή να απαιτούνται Svenska 3.

      Βέβαια όλα αυτά τα λέω χωρις να γνωρίζω αν η κόρη σου έχει όντως κάνει τα επιπλέον μαθήματα.

      Επίσης μου είπε ο φίλος ότι ζητάνε πολύ κόσμο στο κλάδο του socialtjänsten. Εδώ θα βρεις πληροφορίες στα αγγλικά. The National Board of Health and Welfare

      Προσωπικά δεν είμαι του κλάδου απλά μεταφέρω αυτά που έμαθα. Ελπίζω να βρεί σύντομα δουλειά η κόρη σου
      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.. η κόρη μου έδωσε το πτυχίο της για ισοτιμία αυτό κάνει λένε πάρα πολλούς μήνες. Φυσικά και αν χρειαστεί θα κάνει μαθήματα αν και το πανεπιστήμιο έχει νομίζω περισότερα μαθήματα απο το ΑΤΕΙ από που συνήθως είναι οι περισσότεροι . Στη γλώσα είναι στο 2ο επίπεδο . Σταμάτησε τώρα ένα μήνα και ψάχνει πιο συστηματικά δουλειά για να συνεχίσει μαθήματα μετά αλλά αν δεν βρει δουλειά κανονικό οκτάωρο θα συνεχίσει σχολείο κανονικά και θα δουλεύει όπως τώρα όπου την χρειάζονται για κάποιες μέρες. Την κάλεσαν εχθές να δώσει συνέντευξη σε ένα παιδικό σταθμό και στο Δήμο που μένει στο Haninge θα δώσει απο εβδομάδα συνεντευξη να δούμε τι θα γίνει... Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες ότι μαθαίνουμε καλό μας κάνει...

      Comment


        #33
        Ελενη, μια αλλη ιδεα. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα βοηθησει κατι τετοιο, αλλα... η Στοκχολμη εχει πολλες ελληνικες κοινοτητες. Εχει περασει η κορη σου απο κει, για μια κουβεντα. Ισως αν βρει χρονο να παει μια βολτα απο την καθεμια, αλλα σιγουρα απο αυτην εδω που ειχα ακουσει κατι καλα..
        Idungatan 4A
        11345 Stockholm
        Tel: 08-348025
        elkoisto@gmail.com

        Δεν μπορω να πω οτι θα εχει αποτελεσμα κατι τετοιο, ισως να το εχει κανει και ηδη. Το σιγουρο ειναι οτι θα γνωρισει ενα σωρο ελληνες που μεγαλωσαν εκει και ισως να ακουσει κατι καλυτερο απο "αααχ υπομονη παιδι μου"/ τα κλασσικα που σου λενε οσοι τη βολεψανε και δεν εχουν ιδεα απο αναζητηση εργασιας, προπαντων χωρις να δινουν καμια ουσιαστικη συμβουλη. Αν πετυχει καναν αααχυπομονηπαιδιμου, καλο ειναι να μη χανει το χρονο της εκει...ειναι σιχαματα

        Το παιδακι εχει μελλον μπροστα του, δεν ειναι αναγκη να ακουει βαρεμενα μπαρμπαδια να λενε μαλακιες ΚΑΙ στο εξωτερικο. Μακαρι να βολευτει αμεσα! Καλη τυχη σε ολα!!!!

        Comment


          #34
          Originally posted by Akos View Post
          Αν πετυχει καναν αααχυπομονηπαιδιμου, καλο ειναι να μη χανει το χρονο της εκει...ειναι σιχαματα

          Το παιδακι εχει μελλον μπροστα του, δεν ειναι αναγκη να ακουει βαρεμενα μπαρμπαδια να λενε μαλακιες ΚΑΙ στο εξωτερικο.
          Αυτό ακριβώς! Καλή της τύχη.

          Comment


            #35
            Originally posted by Akos View Post
            Ελενη, μια αλλη ιδεα. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα βοηθησει κατι τετοιο, αλλα... η Στοκχολμη εχει πολλες ελληνικες κοινοτητες. Εχει περασει η κορη σου απο κει, για μια κουβεντα. Ισως αν βρει χρονο να παει μια βολτα απο την καθεμια, αλλα σιγουρα απο αυτην εδω που ειχα ακουσει κατι καλα..
            Idungatan 4A
            11345 Stockholm
            Tel: 08-348025
            elkoisto@gmail.com

            Δεν μπορω να πω οτι θα εχει αποτελεσμα κατι τετοιο, ισως να το εχει κανει και ηδη. Το σιγουρο ειναι οτι θα γνωρισει ενα σωρο ελληνες που μεγαλωσαν εκει και ισως να ακουσει κατι καλυτερο απο "αααχ υπομονη παιδι μου"/ τα κλασσικα που σου λενε οσοι τη βολεψανε και δεν εχουν ιδεα απο αναζητηση εργασιας, προπαντων χωρις να δινουν καμια ουσιαστικη συμβουλη. Αν πετυχει καναν αααχυπομονηπαιδιμου, καλο ειναι να μη χανει το χρονο της εκει...ειναι σιχαματα

            Το παιδακι εχει μελλον μπροστα του, δεν ειναι αναγκη να ακουει βαρεμενα μπαρμπαδια να λενε μαλακιες ΚΑΙ στο εξωτερικο. Μακαρι να βολευτει αμεσα! Καλη τυχη σε ολα!!!!
            Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας!!! η οποιαδήποτε ιδέα και πρόταση πάντα κάτι μπορεί να αποδώσει.. Η κόρη μένει σε δικούς μας ανθρώπους και γύρω της υπάρχουν πολλοί δικοί μας άνθρωποι αλλά και αυτοί τα τελευταια χρόνια ανέβηκαν πάνω, βέβαια κάποια γεννήθηκαν μορφώθηκαν και έζησαν πολλά χρόνια εκεί και ήταν πιο εύκολο.. πάντως δεν το βάζει κάτω και θα τα καταφέρει..

            Comment


              #36
              Originally posted by morgy View Post
              Αυτό ακριβώς! Καλή της τύχη.
              ευχαριστώ πολύ !!!! όντως λίγη τύχη χρειάζεται τώρα να βρεθεί κάτι σχετικό σε δουλειά και σιγά σιγά αυτή θα δικτυωθεί και όπως είπα και παραπάνω έχουμε αρκετούς πολύ δικούς μας ανθρώπους αλλά να βρούμε μια αρχή και όλα θα πάρουν τον δόμο τους!!!!!!!!11

              Comment


                #37
                Καλημέρα σε όλους !!! Αγαπητοί μου φίλοι και πάλι σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει κατά καιρούς . Θα ήθελα να ενημερώσω εσάς αλλά και αυτούς που ίσως ενδιαφέρονται ότι η κόρη μου την προηγούμενη εβδομάδα πήρε στα χέρια της την ισοτιμία του πτυχίου απο το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο που έχει τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης με κατεύθυνση Κοινωνική Εργασία στην Σουηδία. Δεν της ζητήθηκε επιπλέον εξέταση σε μάθημα.. αλλά έκανε σχεδόν 1 χρόνο να το λάβει.
                Εχει βρεί και μια προσωρινή εργασία σε σχολείο φροντίζοντας ένα παιδάκι, με προοπτική να απασχοληθεί εκεί και την επόμενη χρονιά . Συνεχίζει το σχολείο ,πιθανόν να τελειώσει μέχρι τα Χριστούγεννα όλα τα επίπεδα. Σιγά σιγά προσπαθεί να βρεί το δρόμο της. Τώρα έχω και την δεύτερη που θέλει να πάει εκεί για σπουδές . Σας ευχαριστώ καλή συνέχεια σε όλους!!

                Comment

                Working...
                X