Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21
    Εύγε Αχιλλέα! Συγχαρητήρια για το θαρραλέο βήμα που κάνεις και καλή σταδιοδρομία.

Smile

Τα θερμά μου συγχαρητήρια για μια λαμπρή σταδιοδρομία.

Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

Καλή επιτυχία στη νέα σου ζωή.

06/11 - 24/11
    Καλημέρα στό φόρουμ από τήν Μαλαισία!!!!!!!!!
    Χαιρωμαι που σας βρίσκω όλους εδώ πάλι καί κυρίως τίς παραθέσεις μου.
    Η αλήθεια είναι ότι μπήκα επανειλλημένα εδώ νά γράψω τίς εντυπώσεις μου καί καθώς δέν έβρισκα τίς παραθέσεις μου νόμιζα ότι ίσως λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος είχανε χαθεί γεγονός πού μέ είχε λυπήσει.
    Τίς βρήκα κατά τύχη σέ ξεχωριστό άρθρο, ο moderator δέν μέ είχε ειδοποιήσει , ακούς moderator??
    Μετά τούς ομολογουμένως δύσκολους αποχωρισμούς, ειδικά η σύντροφος μου ήταν πολύ βουρκωμένη πού έφευγα παραμονή της εορτής της, έφθασα Μαλαισία.
    Συνάντησα ένα πατριώτη στό αεροδρόμιο κάι τόν ρώτησα πώς είναι και μου έιπε< Ξέρεις γιατί η σημαία τους μοιάζει μέ τήν Αμερικανική? Είναι γιατί ειναι Αμερική εδώ>
    Οντως ετσι είναι φαρδιοί δρόμοι κλπ. τι σου κάνει τό πετρέλαιο.
    Τεράστιο αεροδρόμιο, ο οδηγός της Αυστραλιανής εταιρείας στήν ώρα του καί φθάνουμε στήν περιοχή τού έργου.
    Τό έργο τεράστιο, 11 πλωτοί γερανοί από 250 έως 600 καί 20 βοηθητικές μαούνες. Παίρνω τζούρα θάλασσας καί εργοταξίου. Ανακούφιση, Μού είχε λείψει.
    Τό σπιτι πού θά μέινω υπερχλιδάτο ακόμα καί γιά τά ελληνικά δεδομενα, καλά πάμε μέχρι τώρα λέω
    Πρώτη μέρα στό γραφείο όλοι μου φέρονται άψογα . Δουλέυουμε σε Κ/Ξ μέ Ολανδική εταιρεία καί τοπική εταιρεία. Εγώ είμαι ο μόνος Non naitive English Speaker της Αυστραλιανής εταιρείας. Αντιμετωπίζω προφορές από Γλασκώβη καί Κόρκ μέχρι Μπρισμπαν και Αδελαίδα.
    Καταλαβαίνω τό 50% μόνο αλλά δεν τό δείχνω.
    Πάντως φαινεται οτι άντιδρώ σωστά σέ ότι μου λένε
    ΣΥΜΒΟΥΛΗ. Παιδιά ακούτε ότι σας λένε , μήν ρωτατε ποτέ τί είπες, γιά να καταλάβεις καλύτερα καί κάνετε τήν δουλειά όπως ξέρεται εσείς.
    Δίνεις τήν εντύπωση ότι καταλαβαίνεις Αγγλικά καλά καί δέν γίνεσαι ενοχλητικός. Εξάλου καί νά γίνει λάθος νά ξέρετε ότι καί αυτός πού σού δίνει τήν εντολή ΔΕΝ είναι σίγουρος ότι σού είπε σωστά τί νά γίνει .
    ......
    Μου εχουνε ήδη βγάλει τό παρατσούκλι Silent Boy. Εχουνε δίκιο. Αποφεύγω νά μιλάω. Μόνο τά απαραίτητα.
    .......
    Τό βράδυ η μοναξιά είναι αφόρητη, είμαστε συνέχεια στό σκάιπ μέ τήν σύντροφο, τά πρώτα δάκρυα στά μάτια.
    ........
    Πρώτη εβδομάδα Induction courses. Ατέλειωτη μπουρδολογία.
    .........
    Τό σαββατοκύριακό ατελείωτο.Ευτυχώς πού τό άλλο σαββατο θα δουλεύω. Κανενας δέν κοιμάται. Τό σκάιπ εχει πάρει φωτιά.
    ..........
    Πρώτη εβδομάδα στό εργοτάξιο. 12 ώρες καθημερινά. Μία ώρα διάλλειμα τό μεσημέρι. Ο καιρός 30 βαθμοί εμπλοκή. Ιούνιος μήνας Ελλάδα .Φοράμε όλοι μακρομάνικο , κασκόλ γιά τόν ήλιο, καί προσφορά της εταιρείας επί ποινή απολύσεως, κράνος, γυαλιά γιλέκο, σωσίβιο, μπότες. Κάιγομαι άσχημα στήν ανάστροφη των παλαμών, από τόν ήλιο, τρέχει αίμα.
    .......
    Τό αντικέιμενο ΠΛΗΡΩΣ γνωστό. Η ποιότητα των μηχανικών συνδέλφων..χμχ χμχμ.ελπίζω νά μήν ξέρουνε ελληνικά αλλα αποαγοήτευση.
    ......
    Κάνω παρέα μέ τούς fucin fucin εργοδηγάρες αυστραλούς. Τούς πάω πολύ. Η συζήτηση γίνεται μέσα σέ ένα fucin fucin ομιχλώδες τοπίο αλλά από τά αποτελέσματα, είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, καλά πάμε , ανακούφιση.
    .....
    Οι fucin fucin εργοδηγάρες με καλούνε γιά μπύρες. Πάμε ακόμα καλύτερα...
    .........
    Οι ποιότητα των συναδέλφων πέφτει ακόμα περισσότερο. Εναρξη σκυροδετήσεων οπλισμένων δαπέδων. Η διοίκηση μας στέλνει λινάτσες για να σκεπάσουμε τά σκυροδέματα, μου σηκώνονται οι τρίχες.( μόνο) Τά βλέπει η επίβλεψη , κραυγές, έκτατο συμβούλιο, εντολή για Curing agent.
    Μεγάλο έρώτημα τί είναι τό curing agent, χμχμ χμχμ παίρνω τόν φίλο μου στήν ελλάδα της M.B. νά μιλήσει με τήν μητρική στήν Αμερική. Η απάντηση έρχεται ότι υπάρχει εργοστάσιο στήν Αυστραλία χμχμ.. βλέπω στόματα νά χασκουνε, η επίβλεψη γελάει ευχαριστημένη πού δόθηκε λύση.
    .......
    Οι fucin fucin εργοδηγάρες με καλούνε για μπύρες... <you made immpressive start> σχολιάζουνε..χμχμ
    ..To be continued..

Μπραβο Αχιλλεα!!!!
    Και που τα καταφερες, αλλα και που δεν τα παρατησες αλλα συνεχισες να ψαχνεις και να ενημερωνεσαι για 1,5 χρονο μεχρι να φτασεις να απολαμβανεις τους καρπους των προσπαθειων σου!!!!Ευχομαι να σμιξεις συντομα και με την συντροφο σου!

Αχιλλέα κ
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Mπράβο Αχιλλέα Συγχαρητήρια !!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

Τα Θερμα μου Συγχαρητηρια !!!!!!!
    Ευχομαι και τα Δυσκολα να σου Γινουν Ευκολα!!!!!!
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

25/12 Σήμερα. φαίνεται πώς τό έχει η μοίρα μου νά γράφω κάθε μήνα.
    Δέν πειράζει, σήμερα είναι μία ξεχωριστή μέρα.
    Για εμάς πού είμαστε στό εξωτερικό είναι μία μοναχική ημέρα, καί τό σκάιπ έχει πάρει φωτιά.
    Θά ήθελα νά ευχηθώ σέ όλους ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ και του χρόνου νά είστε μαζί μέ όσους επιθυμείτε.
    Γιά όσους είμαστε στό εξωτερικό, νά σκεφτείτε γιατί είμαστε εδώ, καί νά σκεφτείτε πώς θά είμαστε πίσω στήν Ελλάδα (άφραγκοι κλεισμένοι σπίτι)
    Γιά όσους είναι πίσω , νά κάνετε υπομονή καί επιμονή, καί τό όνειρο είναι πάντα εδώ.
    ΣΑΣ ΕΥΧΩΜΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ.

Καλα Χριστουγεννα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και σε σενα Αχιλεα!
    Μην σε πτοει η μοναξια,ειναι πολυ καλλιτερη απο την δικια μας καταντια!
    και σιγουρα θα γινει ακομα καλλιτερη η Ζωη σου οσο περναει ο καιρος!!
    Καλη συνεχεια και καλες επιτυχιες!!!
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ανταπόκριση Σοφι
    Από Σοφι in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.04.2014, 16:27
  2. Ανταπόκριση - Farfyffs
    Από FarfyFfs in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 16.11.2013, 17:32
  3. Ανταπόκριση - charm_quark
    Από charm_quark in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 07.11.2013, 15:51
  4. Ανταπόκριση - dimhal
    Από dimhal in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.04.2013, 02:15
  5. Ανταπόκριση - Τζο
    Από geogeo in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.04.2013, 16:23

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like