Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση στη ΝΟΡΒΗΓΙΑ 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πόσο δικιο εχεις Βασουλα... Δεν εκτιμαμαι απλά πραμματα, καθημερινά. Κάτσε και απόλαυσε το Βασω... μεχρι το πρωτο 10ημερο του Ιανουαριου οι Νορβηγοι γιορτάζουν τα Χριστούγεννα.
    Και τι?Χιονια, λαμπάκια, χριστουγεννιατικα δεντρα, χαρουμενες παιδικες φωνες, χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα... τι λες τώρα!!! Ενας λογος που ήθελα να ερθω Δεκεμβριο ήταν αυτος.
    Αλλά ας έρθω και καλά να μαστε θα το ζήσω του χρόνου.
    Προς το παρών, εχει χιονίσει στο Κριστιανσαντ!!!

    Comment


      Originally posted by vasoulita81 View Post
      Θερμοκρασία αυτή τη στιγμή: -6....
      Χιονισμένα παντού έξω και Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια,χιονάνθρωποι και στολίδια στους κήπους των Νορβηγών...
      Μέσα στη σκοτούρα του διαβάσματος και της εύρεσης εργασίας, ξέχασα να εκτιμήσω αυτή την εικόνα...λάθος μου... Καλό είναι να κάνουμε ενα διάλειμα που και πού και να εκτιμάμε μια όμορφη εικόνα...

      Ελπίζω να είστε όλοι καλά...τις καλημέρες μου σε όλους τους Έλληνες της Νορβηγίας αλλά και σε όσους θα έρθουν σύντομα!

      Σκέφτηκες να ψάξεις εργασία στις διπλανές σκανδιναβικές χώρες;

      Comment


        Originally posted by random View Post
        Σκέφτηκες να ψάξεις εργασία στις διπλανές σκανδιναβικές χώρες;
        Πολλά εχουν περάσει απο το μυαλό μου..οχι μόνο για τις διπλανές Σκανδιναβικές χώρες αλλά και για τις διπλανές...ηπείρους! Δυστυχώς όμως για οικογενειακούς λόγους πρέπει να παραμείνω εδώ...αυτό απο τη μία είναι καλό γιατί δεν είμαι μόνη και απο την άλλη κακό γιατί με περιορίζει να ψάχνω μόνο στην συγκεκριμένη περιοχή που μένω...
        Που θα πάει όμως, θα γυρίσει ο τρόχος κάποια στιγμή!! Καααααααποιαααα στιγμή! Σωστά??

        Comment


          Ο επιμένων νικά Βασουλα! Δε μπορεί θα γυρισει ο τροχός.... αλήθεια τι δουλειά ακριβως ψάχνεις; Σε ποιον τομέα;

          Comment


            Βασουλιτα επιτιδες τα λες αυτα διοτι δεν θες να ερθουν ελληνες εδω
            Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

            Comment


              Originally posted by vasoulita81 View Post
              Που θα πάει όμως, θα γυρίσει ο τρόχος κάποια στιγμή!! Καααααααποιαααα στιγμή! Σωστά??
              Μέχρι να γυρίσει ο τροχός μπορεί να πάρει ένα-ενάμιση χρόνο ακόμα. Στο ενδιάμεσο διάστημα, να έχουν χαθεί πολλά περισσότερα (ψυχολογική επάρκεια, προοπτικές, χρήματα, κλπ).
              Καλή η επιμονή αλλά το παραπάνω ενδεχόμενο αγγίζει τη λεπτή γραμμή του "χτυπάω τοίχο".

              Για βιοτικό επίπεδο ζωής και καλύτερες συνθήκες εργασίας μεταναστεύει κάποιος. Όχι για να αποδείξει σε κάποιον άγνωστο "είδατε;;; τα κατάφερα (κι ας μου πήρε μόνο 2 χρόνια ταλαιπωρίας και στέρησης)"

              Από την άλλη, δεν είναι του στυλ μου να λέω κάθε τρεις και λίγο τη γνώμη μου. Τουλάχιστον η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική επειδή βρίσκεσαι ήδη ένα διάστημα εκεί και πρέπει να προχωρήσεις σε εκείνο το σημείο που εξ'αρχής ήθελες να πας. Πρέπει γιατί βρίσκεσαι ήδη εκεί. Σουηδία/Φιλανδία είναι δίπλα, όχι σε άλλη ήπειρο. Στη τελική απορρίπτεις τις δουλειές όταν σου κάνουν job offer. Προτιμότερο από το να περιμένεις τον τροχό και την θεία τύχη.

              Comment


                Σουηδια και Φιλανδια το ποσοστο ανεργιας για τους ντοποιους ειναι μεγαλυτερο (διπλασιο νουμερο τουλαχιστον) απο οτι τις Νορβηγιας και οι Φιλανδοι δεν θελουν να ακουνε και πολλα-πολλα για τους Ελληνες!!
                Το 3% που λενε οτι ειναι το ποσοστο ανεργιας εδω (Νορβηγια) δεν ειναι για τους μεταναστες αλλα για τους ντοποιους!!
                Επισης ποσο ψυχολογικα αποθεματα μπορεις να εχεις να αλλαξεις χωρα και αντε παλι απο την αρχη και μαθε την γλωσσα και να κοινωνικοποιηθεις?
                Βασικα το θεωρω απιθανο να συμβει,διοτι ενα στοχο βαζεις δεν σου εκατσε πισω στην μαμα πατριδα θα γυρισεις για ανασυνταξη η οριστικα!!
                Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                Comment


                  Originally posted by afrodite View Post
                  Ο επιμένων νικά Βασουλα! Δε μπορεί θα γυρισει ο τροχός.... αλήθεια τι δουλειά ακριβως ψάχνεις; Σε ποιον τομέα;
                  Πέρα απο το πτυχίο μου (το οποίο ήταν ενα χαρτάκι στο συρτάρι στην Ελλάδα) μιλάω Γερμανικά και Ρώσικα (τα αγγλικά δεν τα βάζω μέσα γιατί θεωρούνται πια δεδομένα) και το ιδανικό για μένα θα ήταν να εργαστώ σε κάποιο ξενοδοχείο. Τρελαίνομαι να γνωρίζω κόσμο ειδικά απο άλλες κουλτούρες. Εχω δουλέψει κάτω στην Κρήτη σε μεγάλη & γνωστή ξενοδοχειακή μονάδα, εχω πολύ καλές συστατικές απο εκεί αλλά εδω τρώω πόρτα λόγω γλώσσας. Εχω κάνει κινήσεις και σε μεταφραστικές εταιρείες αλλά τίποτα ακόμα.

                  Και φυσικά ψάχνω παντού παντού παντού. Καφε,εστιατόρια,σουπερ μαρκετ, παιδικούς σταθμούς, καταστήματα ρούχων, εταιρείες καθαρισμών. Δεν εχω κανένα κόλλημα πάνω στη δουλειά. Όλοι απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. Το μόνο που εχω καταφέρει μέχρι στιγμής είναι να προσέχω παιδάκια για ενα χαρτζηλίκη....Μια κυρία προχτές μου είπε πως της άρεσα να δουλέψω στο καφέ της όμως δεν ξέρω καλά τη γλώσσα και τι θα γίνει όταν θα είμαι μόνη? Και πολύ σωστά το είπε η γυναίκα.

                  Τις προάλλες γνώρισα κάτι κοπέλες οι οποίες δεν ήταν απο Νορβηγία. Οι περισσότερες είχαν έρθει απο τον Απρίλιο και μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν είχαν βρεί δουλειά. Και ήταν μορφωμένες κοπέλες με πολύ καλά πτυχία (οχι μηχανικού όμως). Αποφάσισαν να τα παρατήσουν όσων αφορά την εύρεση εργασίας και να αφοσιωθούν πλήρως στην εκμάθηση της γλώσσας. Τόσο σημαντική είναι....

                  Για μένα το φάουλ του Νορβηγικού κράτους είναι που δεν βοηθάνε τους μετανάστες άνεργους στην εκμάθηση γλώσσας παρά μόνο τους πρόσφυγες απο χώρες Τρίτου κόσμου. Εμείς (εννοώ της Ε.Ε τρομάρα μας) θα πρέπει να πληρώσουμε το λιγότερο 4000 kr για κάθε επίπεδο για να τη μάθουμε. Μέσα στην πλάκα βέβαια τους είπα "μα δεν βλέπετε ειδήσεις? και η Ελλάδα τριτοκοσμική χώρα είναι πλέον!". Όπως έλεγα και σε μια φίλη, αν δούλευα, ευχαρίστως να πληρώσω, δεν απαιτώ κάτι άλλο. Εφόσον όμως εχω έρθει ως μετανάστρια με τον τίτλο "jobseeker" πιστεύω οτι θα έπρεπε κάπως να με βοηθήσουν στην εκμάθηση της γλώσσας μιας και εχω θέληση να ενσωματωθώ στη χώρα τους και να ασπαστώ την κουλτούρα τους. Μια άλλη φίλη βέβαια μου είπε οτι παρακολουθεί δωρεάν στον δήμο της αλλά πιθανών να έχει να κάνει και το οτι είναι πολύ μικρός δήμος και να μην έχουν πολλούς πρόσφυγες οπότε να υπάρχουν κενές θέσεις.

                  Αυτά....

                  Comment


                    Originally posted by crimson View Post
                    Βασουλιτα επιτιδες τα λες αυτα διοτι δεν θες να ερθουν ελληνες εδω

                    Ουουουουουου!!! Δε λές τίποτα!!!! Με αυτή τη σκέψη ξυπνάω και κοιμάμαι!!

                    Comment


                      Random προσωπικά δεν μπορώ να φύγω τώρα απο εδώ και για ενα χρονικό διάστημα ακόμα μιας και οι λόγοι είναι οικογενειακή-προσωπικοί. Βρισκομαι 4 μήνες εδώ και αν δεν ήταν έτσι η κατάσταση πιθανόν να είχα φύγει γιατί θα μου είχαν τελειώσει τα χρήματα. Θα κατέβαινα Ελλάδα, θα ξεκινούσα τη γλώσσα και όταν θα ήμουν σε ενα καλό επίπεδο, θα ξανανεβαινα. Και γιατί ξανά Νορβηγία? Γιατί έχω μπεί σιγά σιγά σε ένα ρυθμό, εχω κάνει ενα μικρό κύκλο γνωριμιών, εχω μάθει λίγο λίγο τη νοοτροπία (αν και θέλει δουλειά ακόμα) και εχω μάθει και λίγο απο το σύστημα τους. Αυτο όσον αφορά τη δική μου περίπτωση. Αλλά ξαναλέω, συντρέχουν και άλλοι λόγοι πέρα της εύρεσης εργασίας που βρίσκομαι εδώ.

                      Γι'αυτο συμβουλεύω τους πάντες να εχουν υπόψιν τους οτι ίσως και να μη βρούν σύντομα δουλειά εφόσον δεν ξέρουν τη γλώσσα. Θα πρέπει ή κάποιος να τους φιλοξενεί ή να έχουν πολλλαααα χρήματα...

                      Προσέξτε: δεν λέω οτι ΔΕΝ θα βρούν δουλειά. Λέω οτι ίσως δεν βρούν οσο ΣΥΝΤΟΜΑ πιστεύουν.

                      Οσο για την τύχη....νομίζω οτι οι περισσότεροι εδώ μέσα εχω ώς σημαία τους το "Η τύχη βοηθάει τους τολμηρους!"

                      Comment


                        Το να επιμένεις για κάτι δεν το κανεις για να αποδείξεις κατι σε καποιον... Σημαινει οτι εχεις εναν στόχο και είσαι αφοσιωμένος σε αυτον. Υou are into it όπως λένε οι αγγλοι. Καταλβαίνω πως το ενοεις και οτι το λες για καλό σκοπό. Αλλά δεν ειναι ευκολο οπως είπε και ο Τόλης να μαθαίνεις, αλλη γλώσσα (παρ'ολο που ψηλο μοιαζουν) και άλλον τρόπο ζωής.
                        Η περίπτωση της Βάσως ειναι διαφορετική. Έχει ενα αβαντάζ πολύ χρήσιμο. Ενα σπίτι για να μείνει. Εχει την οικογένεια της εδώ (μαλλον εκεί) και κάποιον να λέει τον πόνο της και να την καταλαβαίνει. Κι ένα πιάτο φαί φυσικά. Αν δεν τα ειχε αυτά φυσικά και θα γυριζε πίσω, μιας και τα λεφτά δεν μένουν για πάντα στην τσέπη. Οποτε έχει επικεντρωθεί στο διάβασμα της γλώσσας.

                        Βάσω, το Κριστιανσαντ είναι τουριστικός προορισμος, καλοκαιρινό θέρετρο των Νορβηγών και των βόρειων Ευρωπαίων (όσοι δεν κατεβαινουν Ελλάδα πανε Κριστιανσαντ). Τι λες;

                        Comment


                          Για όσους είναι μηχανικοί και ενδιαφέρονται για δουλειά στα πετρέλαια, υπάρχει αυτό το ενδιαφέρον site με αγγελίες:

                          TUJOBS.COM

                          Comment


                            Καλησπέρα στην παρέα,

                            Είμαι σχετικά νεοεισερχόμενη στο forum. Eίμαι ακόμα στο στάδιο αναζήτησης πληροφοριών σχετικά με τη μετανάστευση στη Νορβηγία. Πριν λίγες μέρες ΄άρχισα μαθήματα της γλώσσας και ανέβασα βιογραφικό στο Eures. Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι εύκολα αλλά αφού έβγαλα την απόφαση για εκεί θα το παλέψω.
                            Λέω το καλοκαίρι να ανέβω για λίγες μέρες να δω πως είναι . Προσανατολίζομαι προς Stavanger, Bergen και γενικά νοτιοανατολικά παράλια. Δεν έχω ακόμα αποφασίσει.
                            Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη καθώς και οι προσωπικές σας εμπειρίες.

                            Comment


                              Καλημέρα Σοφία, καλως ήρθες στην παρέα. Καλά κανεις και ξεκίνησες γλώσσα. Πέρα απο το eures ψαχνε για δουλεια και στο NAV αλλά και στο FINN.no: Reise, Oppdrag, Torget, Eiendom, Bil, MC, Båt.... Υπάρχουν και άλλα site αγγελιών ομως δεν τα ξέρω.
                              Ωραία τα ΝΑ παράλια που διάλεξες αλλά να ξέρεις οτι εχουν πολλή βροχή. Αλλα ειναι πανεμορφα.

                              Ευχομαι κάθε επιτυχια.

                              Comment

                              Working...
                              X