Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ghalepas View Post
    Υπαρχει καποια σελιδα για εμας τους μηχανικους, που να εξηγει απλα τι ακριβως χρειαζετε;Αγλλικα γνωριζω καλα οχι αριστα .Εχω εδω και τρια χρονια lower αλλα απο τοτε εχω κανει προοδο.Θα ηθελα να αρχισω να κινω τις διακασιες ετσι ωστε σε ενα χρονο εναμιση να καταφερνα να εφευγα απο Ελλαδα.
    Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για τους μηχανικούς. Είναι για όλους το ίδιο. Έχει πολύ μεγάλη σημασία να καταλαβαίνεις και να μιλάς τα αγγλικά σου. Ψάξε το Working Holidays μιας και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ο ευκολότερος τρόπος να μπεις και να δουλέψεις νόμιμα.
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      egw pou den ksero kala agglika yparxei kapia thesh san anidikeutos ergaths ekei sthn manitoba

      Comment


        Originally posted by Maik1988 View Post
        egw pou den ksero kala agglika yparxei kapia thesh san anidikeutos ergaths ekei sthn manitoba
        Χωρίς Αγγλικά και ανιδείκευτος ,δεν μπορείς να επιβιώσεις εδώ ακόμα και να μήν έχεις θέματα με άδεια εργασίας.Ισως να σε απογοητευσω ,καλύτερα όμως να σου πω την αλήθεια παρα να ακούς παπαριες.Ο Καναδάς ,όπως και η Αυστραλία ,χρησιμοποιούν το μεταναστευτικό για να κερδίσουν.Δεχονται λοιπον ανθρώπους που χωρίς να έχουν ξοδέψει απολύτως τίποτα ,είναι έτοιμοι να παράγουν .Φυσικά ,προυπόθεση σε αύτό είναι και η γνώση της γλώσσας τους.Καλύτερα δες Ευρώπη ή Κύπρο ή βελτίωσε τα Αγγλικά σου και εξιδεικευσου σε κάτι.Πολύ φιλικά ,Σπύρος.

        Comment


          Για σας.Είμαι 47 με δυο παιδιά 10 και 4 χρονών. Τα 3 τελευταία χρόνια εργάζομαι ως ένοπλος φρουρός στον ινδικό ωκεανό. Έχω δίπλωμα τεχνίτη ηλεκτροσηγκολλητη και μεγάλη πείρα στης σιδιροκατασκευές. Η γυναίκα μου έχει συγγενείς στο Μόντρεαλ και στο Τορόντο. Θέλω να φύγω απο την Ελλαδα για ευνόητους λόγους.Θα μπορέσω να βρω δουλειά στης σιδιροκατασκευές η γενικά στην οικοδομή;Αξίζει το ρίσκο;

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους. Σας παραθέτω post από το facebook που μπορείτε να ενημερωθείτε.

            Friends of Canada is pleased to announce that we have just received a notice saying that our Manitoba-based affiliate, the Hellenic Initiative Committee (HIIC), is still offering to assist...

            Comment


              Originally posted by jimilion1 View Post
              Για σας.Είμαι 47 με δυο παιδιά 10 και 4 χρονών. Τα 3 τελευταία χρόνια εργάζομαι ως ένοπλος φρουρός στον ινδικό ωκεανό. Έχω δίπλωμα τεχνίτη ηλεκτροσηγκολλητη και μεγάλη πείρα στης σιδιροκατασκευές. Η γυναίκα μου έχει συγγενείς στο Μόντρεαλ και στο Τορόντο. Θέλω να φύγω απο την Ελλαδα για ευνόητους λόγους.Θα μπορέσω να βρω δουλειά στης σιδιροκατασκευές η γενικά στην οικοδομή;Αξίζει το ρίσκο;
              Εκτός απο το αν μπορείς να βρείς δουλειά ,πρέπει να εξετάσεις τη δυνατότητα να αποκτήσεις άδεια εργασίας στον Καναδά.Το δικαίωμα εργασίας δεν είναι αυτονόητο ,εαν δεν είσαι Καναδός πολίτης (citizen ) ή μόνιμος κάτοικος Καναδά(permanent resident ) πρέπει να υπάρχουν λόγοι για να σου χορηγηθεί τέτοια άδεια.Συνήθως πρέπει να σου κάνει κάποιος εργοδότης sponsorship είναι όμως δύσκολο καθώς έχει ιδιαίτερα έξοδα για τον εργοδότη.Το οτι η γυναίκα σου έχει συγγενείς ,αυτό απο μόνο του δε λεει τίποτα ,τουλάχιστον όσον αφορά την άδεια εργασίας και το καθεστώς (status) με το οποίο θα μπορείς να είσαι στην χώρα.Για να καταλάβεις πόσο σφιχτά είναι ,εγώ έχω γίνει μόνιμος κάτοικος ,εαν όμως δεν συμπεριλάμβανα την κόρη μου στην αρχική αίτηση ,εαν αυτή γινόταν 19 ετών ΔΕΝ θα μπορούσα να την υποστηρίξω για να έρθει εδώ ούτε ακόμα και αν παρω υπηκοότητα.Εαν σκεφτεσαι τον Καναδά ,θα πρέπει πρώτα να δεις εαν μπορείς να έρθεις νομιμα να δουλεψεις ,γιατί για παράνομα καλύτερα κατσε εκεί που είσαι ,εκτός οτι θα σου πιούν το αίμα ,δεν θα μπορέσεις να μείνεις.Το εαν αξίζει τον κόπο είναι πολύ σχετικό μιας και έχει να κάνει
              Α. με την συγκυρία ,πρέπει να πεσεις στον κατάλληλο άνθρωπο την κατάλληλη στιγμη
              Β.τα προσόντα που έχεις και τι ζήτηση υπάρχει για αυτά
              Γ.κατα πόσο χρειάζεται να έχεις Καναδέζικη πιστοποίηση σε αυτά που ΕΣΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ οτι είσαι εξιδεικευμένος
              Δ εχω κουραστεί να το λεω απο το επίπεδο των Αγγλικών σου.
              Οι φίλοι και συγγενείς μπορούν μόνο να βοηθήσουν στο να σε πανε απο εδώ και απο εκεί μόλις φτάσεις και να σου προσφέρουν μια στέγη προσωρινα μέχρι να δεις τι θα κανεις.

              Comment


                Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας
                Είμαι 33 χρονών παντρεμένος με Καναδή υπήκοο, έχουμε ένα παιδί 1,5 χρονών και μένουμε Αθήνα. Τα πεθερικά μου που έχουν και αυτοί την υπηκοότητα εργάζονται χρόνια εκεί (Toronto). Λόγω των γενικότερων καταστάσεων έχουμε στο μυαλό μας να πάμε για εγκατάσταση και εργασία. Έψαξα και βρήκα κάποια πράγματα από το forum σας, αλλά αν σας είναι εύκολο μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει τι χρειάζεται σε πρώτη φάση για την διαμονή και εργασία εκεί, σχετικά με άδειες παραμονής, εργασία και ότι άλλο μπορεί να προκύψει κτλ???

                Comment


                  Originally posted by vagkoun83 View Post
                  Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας
                  Είμαι 33 χρονών παντρεμένος με Καναδή υπήκοο, έχουμε ένα παιδί 1,5 χρονών και μένουμε Αθήνα. Τα πεθερικά μου που έχουν και αυτοί την υπηκοότητα εργάζονται χρόνια εκεί (Toronto). Λόγω των γενικότερων καταστάσεων έχουμε στο μυαλό μας να πάμε για εγκατάσταση και εργασία. Έψαξα και βρήκα κάποια πράγματα από το forum σας, αλλά αν σας είναι εύκολο μπορεί να μου πει κάποιος που ξέρει τι χρειάζεται σε πρώτη φάση για την διαμονή και εργασία εκεί, σχετικά με άδειες παραμονής, εργασία και ότι άλλο μπορεί να προκύψει κτλ???
                  Μπορείτε να πατε εκεί ,η σύζηγός σου κανονικά και εσύ σαν visitor αρχικά .Εν συνεχεία μπορείτε να κάνετε αίτηση για σενα για να γίνεις μόνιμος κάτοικος .Αυτή η αίτηση μπορεί να γίνει είτε απο έξω απο τον καναδά είτε μέσα απο Καναδά .Εκτος έχει μικρότερο χρόνο ,εντός έχει πολύ μεγαλύτερο χρόνο επεξεργασίας ,μπορείς όμως υπο προυποθέσεις να πάρεις άδεια εργασίας πρίν να γίνει η τελική επεξεργασία της αίτησής σου.Για περισσότερες πληροφορίες εδώ Sponsor your spouse, partner or children

                  Comment


                    Originally posted by spyros38 View Post
                    Μπορείτε να πατε εκεί ,η σύζηγός σου κανονικά και εσύ σαν visitor αρχικά .Εν συνεχεία μπορείτε να κάνετε αίτηση για σενα για να γίνεις μόνιμος κάτοικος .Αυτή η αίτηση μπορεί να γίνει είτε απο έξω απο τον καναδά είτε μέσα απο Καναδά .Εκτος έχει μικρότερο χρόνο ,εντός έχει πολύ μεγαλύτερο χρόνο επεξεργασίας ,μπορείς όμως υπο προυποθέσεις να πάρεις άδεια εργασίας πρίν να γίνει η τελική επεξεργασία της αίτησής σου.Για περισσότερες πληροφορίες εδώ Sponsor your spouse, partner or children
                    Σε ευχαριστώ.Οι προϋποθέσεις για άδεια εργασίας ποιες είναι?

                    Comment


                      Γραφείο ευρέσεως εργασίας καναδά

                      καποιος εδώ στα θέματα έγραψε ένα σχολείο για ένα δικηγορικό γραφείο στον καναδά όπου εργαζετε μια ελληνίδα και σου βρίσκουν αυτοί εργασία και ζητάνε 9.000 ευρώ και τα λευτα τα δεινεις στο τέλος έλεγε, είχε βάλει και διευθύνσει του γραφείου στο Facebook επιδει βαριέμαι να ψάξω όλα τα θέματα από την αρχή παρακαλώ αν το βρήτε και το διαβάσετε κάπου να μου στιλετε μήνημα ευχαριστώ

                      Comment


                        Και πως σου βρίσκουν; αφού δεν μπορούν να φτιάξουν τα χαρτιά για άδεια παραμονής επομένως σε εκμεταλλεύονται σαν τον πακιστανό που δανείζεται λεφτά να φύγει από την χώρα του.

                        Εχω πάρει και εγώ τηλέφωνα για δουλειά, τα γραφεία εύρεσης εργασίας σε μισθώνουν και εκτός αυτού ο μισθός είναι αρκετά χαμηλός.

                        Comment


                          για να σου δώσουν βίζα εργασίας για καναδά πρέπει να έχεις μια προσφορά εργασίας αυτό κάνει το γράφειo αυτό σου βρίσκει εργασία και την αμιβή τους το κρατάνε από τον μισθό σου φενετε να είναι σοβαρό αυτό το γραφείο αλλά δεν το βρίσκω ξέρεις εσει κανένα άλλο καλό γιατί οι περισοτεροι είναι απατεώνες

                          Comment


                            Εγώ είχα πάρει προσωπικά τηλέφωνο σε Manpower Adecco Radstadt κλπ χωρίς βίζα δεν σου βρίσκουν δουλειά, αλλά και αν έχεις βίζα δεν σε συμφέρει να δουλέψεις μέσω τέτοιων απατεώνων. Για τέτοια γραφεία εργαζόμαστε στην Γερμανία για ένα κομμάτι ψωμί.

                            Comment


                              μπορει κανεις να μου πει γιατι ειναι καλυτερα στον καναδα και οχι στην υπολοιπη Ευρωπη που ειναι και ευκολο να πας?

                              Comment


                                Originally posted by Teris View Post
                                μπορει κανεις να μου πει γιατι ειναι καλυτερα στον καναδα και οχι στην υπολοιπη Ευρωπη που ειναι και ευκολο να πας?
                                Γιατί ο Καναδάς είναι ο τοπ προορισμός μεταναστευσης μαζί με την Αυστραλία ,λόγω της γλώσσας ,της ανθιρής οικονομίας ,της δημοκρατίας ,των θεσμών που λειτουργούν ,της παιδείας που θα δώσει στα παιδιά σου ,των ευκαιριών που υπάρχουν κλπ κλπ

                                Comment

                                Working...
                                X