Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Προσωπικά, συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία παρατήρηση του συντονιστή και επειδή είμαι κι εγώ συντονιστής σε άλλο φόρουμ, ξέρω ότι μπορεί και να βρεθούν μπλεγμένοι οι συντονιστές και ο διαχειριστής του φόρουμ από κάτι τέτοια. Οπότε προσοχή!
    Το δικό μου ερώτημα, αν δηλαδή "επιτρέπεται να εισέλθεις στον Καναδά με τουριστική βίζα αλλά ταυτόχρονα να δηλώσεις με ειλικρίνεια ότι θα κάνω έρευνα αγορά γιατί στο μέλλον σκοπεύω να μεταναστεύσω" απαντήθηκε όσο γίνεται πιο ευθέως από τον lamp72 και από τον jack83 και δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να αμφισβητήσω την άποψή τους (δεν είμαι γνώστης των πραγμάτων στο αεροδρόμιο και γι' αυτό ρωτάω) ούτε και φυσικά να ρισκάρω κάτι μη νόμιμο. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    Τον Ελληνικό τρόπο σκέψης jack83 δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε διδαχθεί από την οικογένειά μας, από το σχολείο κλπ από την στιγμή που γεννηθήκαμε. Συνεπώς, κάνω προσπάθεια να δω πως σκέφτονται οι άλλοι λαοί και είναι φυσιολογικό...
    Το καλό ή κακό είναι ότι έχω σιχαθεί και την Ελληνική πραγματικότητα και τον Ελληνικό τρόπο σκέψης και γι' αυτό κάνω ότι μπορώ για να φύγω σε άλλη χώρα στα 40 μου...

    Comment


      #47
      Originally posted by jkostop View Post
      Τον Ελληνικό τρόπο σκέψης jack83 δυστυχώς ή ευτυχώς έχουμε διδαχθεί από την οικογένειά μας, από το σχολείο κλπ από την στιγμή που γεννηθήκαμε. Συνεπώς, κάνω προσπάθεια να δω πως σκέφτονται οι άλλοι λαοί και είναι φυσιολογικό...
      Το καλό ή κακό είναι ότι έχω σιχαθεί και την Ελληνική πραγματικότητα και τον Ελληνικό τρόπο σκέψης και γι' αυτό κάνω ότι μπορώ για να φύγω σε άλλη χώρα στα 40 μου...
      +100000000000000000

      Comment


        #48
        δυστυχώς πολλοί περιμένουμε να μας "χαϊδεύουν τα αφτιά", αν δεν μας πει κάποιος αυτό ακριβώς που θέλουμε να ακούσουμε, φροντίζουμε να τον "αδειάσουμε".
        Ειλικρινά μου θύμισε περιπτώσεις "ασθενών" (και ιδιώς γυναικών που προσπαθούν να επιτύχουν μια εγκυμοσύνη) που ο γιατρός ΔΕΝ τους λεει αυτό που θα ήθελαν εκείνοι να ακουσουν και αμέσως ο γιατρός είναι σκάρτος και άξιος καταγγελίας...
        και δεν είναι μόνο η Ελληνική πραγματικότητα και ο Ελληνικός τρόπος σκέψης, είναι όλα μαζί....
        και δυστυχώς αυτό που διαπίστωσα - και είμαι ακόμα στην Ελλαδά - ότι πολλοί Έλληνες του Καναδά εξακολουθούν να σκέφτονται και να πράττουν Ελληνικά... και ας είναι εκεί 40 χρόνια...


        Originally posted by elecores View Post
        @elecores,η παράθεση του post που ειχες παραθέσει ,διαγραφτηκε μετά απο επιθυμια του μέλους του οποιου το post παρέθεσες.

        ευχαριστω
        vertigo
        no problem!!!!!!!!!!

        ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

        Comment


          #49
          borei sas parakalw kapiosn na mou apadisei se kapies erwtiseis sxetika me to na na paei na doulepsei kaneis ston kanada twra?
          exw ton theio mou o opoios tha me filoksenisei kai prospathei na me voithisei na vrw douleia. skeftomai na paw gia na boresw na erthw se epafi me etaireies apo koda. poso eukolo tha einai na vrw douleia kai na kanonisw thn visa mou afou vriskomai ekei? xreiazete na kanw kapia energeia aitisi protou fugw apo ellada, na parw kapia sugekrimena xartia mazi mou?
          de thelw na paw ekei kai na mou poune ok antio twra gurna pisw....
          Originally posted by Nick Vr View Post
          Καλησπέρα

          Θέλω να ρωτήσω εφόσον υπάρχει πρόσκληση από συγγενικό πρόσωπο στον Καναδά μου είπανε ότι πρέπει να να έχω μια κάρτα εργασίας για να με προσλάβουν σε καποια δουλειά...ισχύει?Αν ναι πως βγαίνει αυτή η κάρτα εργασίας?

          Aν δεν ισχύει απλά πάω π.χ. με την πρόσκληση που έχω σε μια δουλειά και γίνετε η πρόσληψη χωρίς κανένα πρόβλημα ή θα χρειαστεί και κάτι άλλο?

          Comment


            #50
            Καλησπέρα στην παρέα και από μένα ( αυτή ειναι η πρώτη δημοσίευσή μου )
            Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους σχετικά με τις αναφορές τους και τις συμβουλές τους όσον αφορά την είσοδο στην χώρα καθώς και με τους διαχειριστές. Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι υπάρχει κάποιος διαχωρισμός στο τι προσόντα έχει ο καθένας. Άλλη διαδρομή και άλλες πιθανότητες έχει κάποιος που διαθέτει πτυχίο ΑΕΙ /master.... και άλλες oi υπόλοιποι
            Είμαι και εγώ στην κατηγορία με συγγενείς στον Καναδά ( οπότε παιζει πρόσκληση κ.λ.π ετοιμάζω και εγώ χαρτιά .... ) Ηθελα να αναφέρω πως όλοι οι πτυχιούχοι πρέπει να περάσουν τα πτυχία τους από μία διαδικασία που θα τους εξασφαλίσει ότι θα μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν εκεί και αυτό γίνεται μόνον μέσω WES για τον λόγο ότι δεν είδα πουθενά να αναφέρετε κάτι τέτοιο θεώρησα σωστό να ενημερώσω
            Αν είμαι off-topic παρακάλώ διορθώστε με

            Comment


              #51
              Originally posted by stetoual View Post
              Καλησπέρα στην παρέα και από μένα ( αυτή ειναι η πρώτη δημοσίευσή μου )
              Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους σχετικά με τις αναφορές τους και τις συμβουλές τους όσον αφορά την είσοδο στην χώρα καθώς και με τους διαχειριστές. Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι υπάρχει κάποιος διαχωρισμός στο τι προσόντα έχει ο καθένας. Άλλη διαδρομή και άλλες πιθανότητες έχει κάποιος που διαθέτει πτυχίο ΑΕΙ /master.... και άλλες oi υπόλοιποι
              Είμαι και εγώ στην κατηγορία με συγγενείς στον Καναδά ( οπότε παιζει πρόσκληση κ.λ.π ετοιμάζω και εγώ χαρτιά .... ) Ηθελα να αναφέρω πως όλοι οι πτυχιούχοι πρέπει να περάσουν τα πτυχία τους από μία διαδικασία που θα τους εξασφαλίσει ότι θα μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν εκεί και αυτό γίνεται μόνον μέσω WES για τον λόγο ότι δεν είδα πουθενά να αναφέρετε κάτι τέτοιο θεώρησα σωστό να ενημερώσω
              Αν είμαι off-topic παρακάλώ διορθώστε με
              Μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο το WES; Είναι κάτι σαν μετάφραση ή αξιολόγηση; Αφορά όλες τις κατηγορίες μεταναστών για Καναδά; Σε ευχαριστώ.
              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
              https://pablitogreco.com

              Comment


                #52
                Originally posted by jack83
                Πολλοι αναφερουν για πιστοποιηση πτυχιων!
                Νομιζω αφορα κυριως ελληνικα πτυχια. Αν εχεις ξενα πτυχια απο π.χ Αγγλια, Αμερικη δεν εχω ακουσει καποιον να κανει τετοια κινηση
                Δηλαδή το πτυχίο ΑΕΙ που έχουμε θα πρέπει να το περάσουμε από εκεί σε περίπτωση εργασίας;
                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                https://pablitogreco.com

                Comment


                  #53
                  Kalispera sas tha ithela na katagrapsw tin empeiria mou. Exw erthei ws touristas sto toronto tou Canada prin enan mhna.Sto aerodromio otan eftasa mou ekanan merikes erwthseis sto immigration office gia to pou tha minw, gia pio logo irtha edw, an doulevw kai alla kai mou zitisan episis to thl tou atomou pou tha emena kai epikoinwnise mazi tou gia na tautopoihsei auta pou tous elega. Loipon apo kei kai pera psaxnw tropo na minw monima.Eimai 23 xronon kai exw ptixio ASOEE kai o monos tropos na minei monima einai na sinexisw tis spoudes mou.Ap'oti exw katalavei Gia na vreis douleia eine para poli diskolo xwris work visa sxedon akatorthoto Prepei na exis trelo kone kai na sou ftaksi ta xartia.To thema me tin douleia eine oti gia na se proslavei kapios prepei na min iparxi kanados na exi ta xaraktiristika pou exis esi,na dimosieytei aggelia stin efimerida gia 15 meres peripou kai osoi exoun kanei aithsh na tous aporipsi dialegontas esena kai auto prepei na to dikeologisi sto immigration..Opote einai polu diskolo (an exi kapios diaforetiki apopsi na diatipwthi sas parakalw)
                  Loipon oson afora tis spoudes ap'oti exw diavasi kai akousi an kaneis 1 Xrono spoudes(master p.x) meta exis to dikewma na paris work permit 1 xrono kai meta se diwxnoun..An kaneis 2 xronia sxolh tote s dinoun 3 xronia work visa kai metepeita ftiaxnis ta xartia sou gia citizenship...PAdws ta didaktra gia tis sxoles einai ipervolika ipsila,panakrivaa!!!Gia ena colegio theleis 15.000$ to xrono to ligotero full-time...
                  Klinontas ayta exw diapistwsei oso kairo eimai edw kai akoma psaxnw gia na dw ti tha kanw...Opios exi perisoteres plirofories kai tha mporouse na me voithisi tha hmoun eugnomon..(h opios thelei ales plirofories,dieukrinisis tha prospathisw na apadisw)
                  Eyxaristw

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by NickD View Post
                    Μπορείς να αναλύσεις λίγο περισσότερο το WES; Είναι κάτι σαν μετάφραση ή αξιολόγηση; Αφορά όλες τις κατηγορίες μεταναστών για Καναδά; Σε ευχαριστώ.
                    Το WES όπως παρέθεσα το λινκ ή με κάποιο απλό ψάξιμο βρίσκεις την επίσημη ιστοσελίδα είναι ένας οργανισμός αυθεντικοποίησης των πτυχίων ...πως λειτουργεί κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση στέλνεις τα χαρτιά σου (πτυχίο / μεταπτυχιακό Phd ) μεταφρασμένα σε αυτούς πληρώνεις ένα ποσο και μετά σου στέλνουν μία φόρμα (Academic Records Request Form ) Το επάνω μέρος το συμπληρώνεις εσύ με το WES Reference number και το υπόλοιπο το στέλνεις να το πιστοποιήσει το Ακαδημαϊκό Ίδρυμα που έχεις πάρει το πτυχίο. Αυτό με την σειρά του στέλνει τα χαρτιά μαζί με την Αναλυτική βαθμολογία σου στο WES. Με αυτό τον τρόπο αποδεικνύεις ότι το πτυχίο σου είναι γνήσιο αυτό μόνο .. τώρα δεν γνωρίζω αν αφορά πτυχία από ξένα πανεπιστήμια στον κατάλογό τους έχουν σχεδόν όλα τα Ελληνικά και από οτι είδα και Αγγλικά άρα ..... κατα την γνώμη μου αφορά όχι μόνον τα Ελληνικά

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by stetoual View Post
                      Το WES όπως παρέθεσα το λινκ ή με κάποιο απλό ψάξιμο βρίσκεις την επίσημη ιστοσελίδα είναι ένας οργανισμός αυθεντικοποίησης των πτυχίων ...πως λειτουργεί κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση στέλνεις τα χαρτιά σου (πτυχίο / μεταπτυχιακό Phd ) μεταφρασμένα σε αυτούς πληρώνεις ένα ποσο και μετά σου στέλνουν μία φόρμα (Academic Records Request Form ) Το επάνω μέρος το συμπληρώνεις εσύ με το WES Reference number και το υπόλοιπο το στέλνεις να το πιστοποιήσει το Ακαδημαϊκό Ίδρυμα που έχεις πάρει το πτυχίο. Αυτό με την σειρά του στέλνει τα χαρτιά μαζί με την Αναλυτική βαθμολογία σου στο WES. Με αυτό τον τρόπο αποδεικνύεις ότι το πτυχίο σου είναι γνήσιο αυτό μόνο .. τώρα δεν γνωρίζω αν αφορά πτυχία από ξένα πανεπιστήμια στον κατάλογό τους έχουν σχεδόν όλα τα Ελληνικά και από οτι είδα και Αγγλικά άρα ..... κατα την γνώμη μου αφορά όχι μόνον τα Ελληνικά
                      Σε ευχαριστώ πολύ. Εννοείται πως μπήκα στον ιστότοπο και το έψαξα. Αλλά ήθελα και την άποψή σου. Το WES είναι εν τέλει πολύ σημαντικό, κάτι που δεν ήξερα.
                      Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                      https://pablitogreco.com

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by Nektarios Nu View Post
                        Kalispera sas tha ithela na katagrapsw tin empeiria mou. Exw erthei ws touristas sto toronto tou Canada prin enan mhna.Sto aerodromio otan eftasa mou ekanan merikes erwthseis sto immigration office gia to pou tha minw, gia pio logo irtha edw, an doulevw kai alla kai mou zitisan episis to thl tou atomou pou tha emena kai epikoinwnise mazi tou gia na tautopoihsei auta pou tous elega. Loipon apo kei kai pera psaxnw tropo na minw monima.Eimai 23 xronon kai exw ptixio ASOEE kai o monos tropos na minei monima einai na sinexisw tis spoudes mou.Ap'oti exw katalavei Gia na vreis douleia eine para poli diskolo xwris work visa sxedon akatorthoto Prepei na exis trelo kone kai na sou ftaksi ta xartia.To thema me tin douleia eine oti gia na se proslavei kapios prepei na min iparxi kanados na exi ta xaraktiristika pou exis esi,na dimosieytei aggelia stin efimerida gia 15 meres peripou kai osoi exoun kanei aithsh na tous aporipsi dialegontas esena kai auto prepei na to dikeologisi sto immigration..Opote einai polu diskolo (an exi kapios diaforetiki apopsi na diatipwthi sas parakalw)
                        Loipon oson afora tis spoudes ap'oti exw diavasi kai akousi an kaneis 1 Xrono spoudes(master p.x) meta exis to dikewma na paris work permit 1 xrono kai meta se diwxnoun..An kaneis 2 xronia sxolh tote s dinoun 3 xronia work visa kai metepeita ftiaxnis ta xartia sou gia citizenship...PAdws ta didaktra gia tis sxoles einai ipervolika ipsila,panakrivaa!!!Gia ena colegio theleis 15.000$ to xrono to ligotero full-time...
                        Klinontas ayta exw diapistwsei oso kairo eimai edw kai akoma psaxnw gia na dw ti tha kanw...Opios exi perisoteres plirofories kai tha mporouse na me voithisi tha hmoun eugnomon..(h opios thelei ales plirofories,dieukrinisis tha prospathisw na apadisw)
                        Eyxaristw
                        Καλημέρα Νεκτάριε. Ελπίζω όλα να πάνε καλά εκεί για εσένα.
                        1) Είχες δηλαδή συγγενή στο Τορόντο για να μείνεις;
                        2) Πόσο καιρό δήλωσες πως θέλεις να μείνεις στον Καναδά ως τουρίστας;
                        Ευχαριστώ.
                        Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                        https://pablitogreco.com

                        Comment


                          #57
                          Νεκτάριε καλημέρα να είσαι καλά για τις πληροφορίες και εγώ αυτά που έχεις γράψει τα έχω διαπιστώσει έρχομαι στο Τορόντο αρχές Νοε. και θα πάρω μία πρώτη γεύση για όλα όσα αναφέρεις από κοντά. Είμαι ήδη πτυχιούχος ΑΕΙ πληροφορικής με ειδικότητα στον προγραμματισμό και θα κοιτάξω μάλλον προγράμματα για κάποιο Master εκει .

                          Comment


                            #58
                            Nai exw sigeneis edw kai menw.to eisitirio to evgala gia ena mhna min to vgazete parapanw giati kinei ipopsies kai enas mhnas polu einai ala edaksi.ala sto imigration miu sfragisan voula gia 6 mhnes.padws exw akousi oti merikes fores sou sfragizoun voula oso einai to eisitirio sou kai oxi eksi mines ala mono t exw akousi dn t exw epivevewsei. Gia master kitaga kiegw ala dn exi arketa master edw kai ayta pou exei einai genika kai episis an thes na minis monima me master si u dinoun adia 1 sin 1 xrono enw an kanis ena programa 2 xronia sou dinoun ala 3 xronia work visa.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Nektarios Nu View Post
                              Nai exw sigeneis edw kai menw.to eisitirio to evgala gia ena mhna min to vgazete parapanw giati kinei ipopsies kai enas mhnas polu einai ala edaksi.ala sto imigration miu sfragisan voula gia 6 mhnes.padws exw akousi oti merikes fores sou sfragizoun voula oso einai to eisitirio sou kai oxi eksi mines ala mono t exw akousi dn t exw epivevewsei. Gia master kitaga kiegw ala dn exi arketa master edw kai ayta pou exei einai genika kai episis an thes na minis monima me master si u dinoun adia 1 sin 1 xrono enw an kanis ena programa 2 xronia sou dinoun ala 3 xronia work visa.
                              Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Σε ευχαριστώ πολύ.
                              Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                              https://pablitogreco.com

                              Comment


                                #60
                                Είναι αστείο να προσπαθώ να βρω δουλειά πριν εγκριθεί το IEC μου; Μήπως παράλληλα να κάνω αίτηση για visa για self-employed, παράλληλα με το IEC;

                                Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
                                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                                https://pablitogreco.com

                                Comment

                                Working...
                                X