Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Με reference letter οπως λενε κ οι καναδοι. Γιατι αμα τους φερεις ΙΚΑ , ένσημα θα τα κοιτανε σαν μαϊμούδες.

    Comment


      Originally posted by Dimit View Post
      Με reference letter οπως λενε κ οι καναδοι. Γιατι αμα τους φερεις ΙΚΑ , ένσημα θα τα κοιτανε σαν μαϊμούδες.
      & εγώ αυτό έλεγα στη συζήτηση, ότι θα βλέπουν τα ένσημα & θα γελάνε... anyway!
      Ευχαριστώ για την απάντηση!

      Comment


        Το θεμα ομως ειναι οτι με το reference letter ποσο σιγουροι θα ειναι για το αν ισχυει αυτο που γραφει εκει μεσα?

        πχ. ως ελληνες ξερουμε ποσο λαμογια ειμαστε (τουλαχιστον η πλειοψηφια), μπορουνε ανετα μερικοι να επιδιωξουν για παραπανω μηνες ή ακομα και χρονια..

        ps. σε οποιον δεν αρεσε η αληθεια μπορει να χτυπησει το κ@λ@ρακι του στα πλακακια
        You Can Have Whatever You Like...

        Comment


          Είμαι σίγουρος ότι το immigration θα παρει κ τηλ. Τον εργοδότη γ επαλήθευση. Επίσης κ με το δικιο τ φοβούνται να γραψουν οτι τ πεις. Αλλα αν πραγματικά κανεις αυτο π πρέπει δεν θα χει ς κανένα πρόβλημα.

          Comment


            Τι γινεται ομως οταν στελνεις το βιογραφικο σου σε διαφορες εταιριες (μικρες - μεγαλες) που ξαχνεις για δουλεια και βλεπουν την προυπηρεσια που εχεις δηλωσει?

            Αλλα και παλι.. και να παρουν τηλ τον εργοδοτη σου στην Ελλαδα, αν τα εχεις 'βρει' μαζι του, μπορει και αυτος να πει ψεματα: οτι οντως ετσι ειναι..
            You Can Have Whatever You Like...

            Comment


              Originally posted by Diamond Spy View Post
              Τι γινεται ομως οταν στελνεις το βιογραφικο σου σε διαφορες εταιριες (μικρες - μεγαλες) που ξαχνεις για δουλεια και βλεπουν την προυπηρεσια που εχεις δηλωσει?

              Αλλα και παλι.. και να παρουν τηλ τον εργοδοτη σου στην Ελλαδα, αν τα εχεις 'βρει' μαζι του, μπορει και αυτος να πει ψεματα: οτι οντως ετσι ειναι..
              Χωρις να είμαι και σίγουρος νομίζω οτι δεν μετράει η προϋπηρεσία σ η ελληνική στον Καναδά κ τοσο. Εκτός και αν έχεις κατι πολυ ειδικευμένο. Κ παλι χωρίς να μαι κ σίγουρος.

              Comment


                Canada Work Permit

                Καλησπέρα! Είμαι νέος στο forum! Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε πόσο κοστίζει το fee που πρέπει να πληρώσει κάποιος στην πρεσβεία του Καναδά στη Ρώμη για να πάρει work permit;

                Comment


                  Η προυπηρεσια μετραει στον Καναδα και παραααα πολυ μαλιστα , αλλωστε αυτο κοιτανε πρωτα απο ολα , το τι προυπηρεσια εχεις , ακομα και για χαρτια αν δεν εχεις Καναδικη υποηκοοτητα , το πρωτο που θα κοιταξουν ειναι η προυπηρεσια σου , το αν θα παρουν τηλεφωνο των πρωην εργοδοτη σου ειναι σχετικο , ειναι δικαιωμα τους , αν κρινουν οτι δεν πρεπει να το παρουν δεν θα τον καλεσουν ποτε , το θεμα με τα ψεμματα η οχι φυσικα και ισχυει , μπορεις να πεις οτι οδηγας αεροπλανο να σε προσλαβουν και εσυ να μην ξερεις την τυφλα σου ομως , μετα για να το πω τελειως ωμα.......την εβαψες , δεν προκειται να βρεις πουθενα δουλεια γιατι ο επομενος θα ρωταει τον προηγουμενο και πολυ απλα ο προηγουμενος θα του πει οτι δεν ξερεις την τυφλα σου .Τα πραγματα στον Καναδα ειναι συνθετα και απλα ταυτοχρονα , αρκει να ξερεις τι πρεπει να κανεις και που πρεπει να κινηθεις .Οτι και να τους πεις εδω θα σε πιστεψουν , απλα μετα πρεπει να το αποδειξεις κιολας , αν δεν το καταφερεις ................καλυτερα ετοιμασε βαλιτσες και φυγε πρωτος γιατι αλλιως θα σε <<διωξουν>> οι ιδιοι .

                  Comment


                    Εγω παντως δεν καταλαβα τιποτα απο την ερωτηση σου .Οταν λες να παρεις work permit απο την Ρωμη τι εννοεις ? ποιο work permit ? πανω σε τι ? καμια φορα οταν θελουμε απαντησεις σε κατι πρεπει να γινομαστε και λιγο πιο αναλυτικοι , οπως ειπα στην αρχη εγω δεν καταλαβα τιποτα , αν καποιος αλλος φιλος η φιλη εχει καταλαβει ας σου απαντησει .

                    Comment


                      Τελικά με το IEC δεν βλέπω να προλαβαίνουμε,
                      έχουμε αρκετές εκκρεμότητες πριν κάνουμε τα χαρτιά μας
                      Κρίμα γιατί είναι ΠΟΛΥ καλή ευκαιρία.

                      Οπότε πάμε στο plan B, ετοιμαζόμαστε για IELTS, έχω κάποιες άκρες
                      ακόμη σε Διαγνωστικό κέντρο ώστε να συμπληρώσω χρόνο προϋπηρεσίας,
                      θα στείλουμε βιογραφικά κλπ στα σχολεία για να βρει δουλειά η σύντροφος
                      και αν όλα πάνε καλά από Σεπτέμβρη αρχίζουμε να συμπληρώνουμε χαρτιά.

                      Εν τω μεταξύ λέμε να πάμε Δανία το καλοκαίρι, να δούμε & εκεί την κατάσταση
                      & να αποφασίσουμε τελικά τις κινήσεις μας.

                      Comment


                        Αρχικά σε ευχαρηστω που απαντησες. Αν και εχθές νομίζω ότι κατα 99% την βρήκα την απάντηση μου απο μια έρευνα που έκανα σου δίνω κάποιες λεπτομέρειες μηπως γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο..
                        Η γυναίκα μου έχει ενα θείο στον Καναδά που έχει ενα ξενοδοχείο. Ο άνθρωπος (άγαλμα του στήνω) θα μας κάνει πρόσκληση σε εμένα και την γυναίκα μου να παμε να δουλέψουμε εκει. Σε κανένα μήνα το πολυ περιμενω τα χαρτιά για να ξεκινήσω τις διαδικασίες μετά εγω απο εδω. Ξέρω ότι εχω να κάνω με Ρώμη και τα σχετικά. Η ερώτηση μου λοιπόν ήταν για το fee που θα πρεπει να δώσω εγω και η γυναίκα μου για να επεξεργαστούν τις αιτήσεις μας. Νομίζω είναι 105€. Αν ξέρει κάποιος λεπτομεριες ας μας πει.

                        Ευχαρηστω πολυ.

                        Comment


                          Εγω sifipedia ξερω οτι απο την στιγμη που δεχτηκε να γινει σπονσορας το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξετε ειναι αν η ειδικοτητα για την οποια θα την προσλαβει ειναι μεσα στα επαγγελματα που ζηταει ο Καναδας , αν δεν ειναι τοτε θα κανεις τζαμπα δουλεια , αρα το πρωτο πραγμα που θα δεις θα ειναι αυτο .Αν τωρα ειναι μεσα στα επαγγελματα τοτε ειναι πολυ ευκολο , μπορει να γινει και απο μεσα απο τον Καναδα χωρις να εχεις να κανεις με Ρωμες και Βιεννες , εσυ μετα απλα περιμενεις να σου ερθει το χαρτι , το οποιο οταν μπεις στην χωρα σφραγιζετε για καποια χρονια ( επισης πολυ σημαντικο να ειναι απο 2 χρονια εως 3 ) και εφοσον η αδεια βγει στο ονομα της γυναικας σου , τοτε εσυ παιρνεις ανοιχτη αδεια εργασιας ( πολυ σημαντικο να το προσεξετε ) .Σου ευχομαι καλη επιτυχια και δεν ξερω αν σε βοηθησα .

                          Comment


                            σε ευχαρηστω που απαντησες lamp72!
                            τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι. δεν θα μα κανει sponsor. προσκληση θα μας κανει κ στους δυο..και οχι σε επαγγελμα που ζηταει ο καναδας.
                            ο συγκεκριμενος ανθρωπος δεν ειναι κανενας τυχαιος, γιατι την διαδικασια την εχει ξανακανει ουκ ολιγες φορες..
                            απο την στιγμη που συμφωνησαμε να μας παρει να δουλεψουμε εκει, εχει κανει ολες τις απαιτουμενες ενεργειες μεχρι στιγμης.
                            δηλαδη : προτα απόλα εβαλε αγγελια σε δυο εφημεριδες(τοπικη και ιντερνετ) για ενα μηνα(αυτο γινεται και για τον νομο αλλα και για παρει καποιους κωδικους)..υστερα μας πηρε διαδικτιακη συνεντυξη και στους δυο..και στην συνεχεια εχει στηλει τα χαρτια που απαιτουνται (μαζι με τους κωδικους) στο ''υπουργειο'' του καναδα..τωρα ειμαστε σε φαση που περιμενει το τελικο οκ για να μας στηλει και στους 2 τις προσκλησες για 2χρονια). με αυτες τις αιτησεις εμεις θα φτιαξουμε τα χαρτια μας στην ρωμη..
                            αυτο που λες για sponsor μας το ειχε πει απο περσι..μας ειπε ομως οτι τελικα θα στειλει κανονικη προσκληση κ στους δυο..

                            Comment


                              Eγω απλα θα σας ευχηθω να σας πανε ολα καλα , αφου ξερετε το τι κανετε δεν μπορω να πω τιποτε αλλο , μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα .

                              Comment


                                Σε ευχαριστώ πολυ! Και εσένα σου εύχομαι τα καλύτερα!
                                Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση για το fee, ας μας πει..

                                Comment

                                Working...
                                X