Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καναδάς: Μετανάστευση για ενα 16χρονο

    Καλησπέρα σας! Ονομάζομαι Τάσος και είμαι σχεδόν 16 ετών. Σήμερα γύρισα σπίτι και μου είπε η μάνα μου ότι ένας γνωστός μας θα πάει Καναδά και προσφέρθηκε αν θέλω να πάω μαζί του. Εγώ μιας και θέλω πολύ να πάω σε κάποια άλλη χώρα να ζήσω ή να σπουδάσω (πχ Αυστραλία) θα ήθελα να πάω έστω και για λίγο καιρο (3-4μηνες) και να δω πως ειναι. Αλλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει λίγο σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα του Καναδά αν γίνεται. Και γενικά πως είναι η ζωή των νέων εκεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

    #2
    Καταρχήν προτείνω ανεπιφύλακτα να πας μαζί του...
    Αλλά πως θα γίνει αυτό? Πόσο γνωστός είναι? Πρέπει να είναι πολύ έμπιστο άτομο της οικογένειας καταρχήν για λόγους αρχής. Δεύτερον, θα μείνεις μαζί του? Τα έχεις σκεφτεί όλα αυτά?
    Είμαι βέβαιος ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στον Καναδά είναι πολύ καλό και υπάρχουν πολύ καλά πανεπιστήμια...Φυσικά, καλύτερα γι' αυτό να πάρεις γνώμες από κατοίκους της χώρας...

    Comment


      #3
      Ειναι γνωστος μου που τον ξερω κι εγω καλα. Αλλωστε δε φευγεις με οποιον να ναι :P Μαζι του φυσικα θα μεινω.
      Εγραψα εδω μηπως καποιος που ειναι ηδη καναδα μπορει να με ενημερωσει ;)
      Είναι πολλές οι 622 μέρες;

      Comment


        #4
        Eργασία στον Καναδα

        Χαιρετω το φορουμ. Με λενε Βαγγελη, ειμαι 30 ετων και ειμαι σωφρονιστικος υπαλληλος. Εχω το δικαιωμα της αιτησης για αναλογη θεση στον Καναδα ή μονο οσοι εχουν την υπηκοοτητα?

        Comment


          #5
          γεια σου Βαγγελη....

          το οτι εισαι σωφρονιστικος υπαλληλος δεν παιζει κανενα ρολο... οπως δεν παιζει αν εισαι χειρουργος η αστροφυσικος...

          ρολο παιζει αν εχεις ατομο (συγγενη ή συζηγο) για να σε καλεσει ή ατομο που θα σε σπονσοναρει (όχι τοσο απλο οσο ακουγεται) σε καποια συγκεκριμενη εργασια...

          τελος υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ειδικοτητες που ζητανε αλλα εκει παιζεις με τους δικους τους κανονες...

          και παντα.... θελει αρκετο χρονο μεχρι να εγκιρθει το οτιδηποτε...

          πληροφορειες στο Immigrate to Canada

          Comment


            #6
            Εργασία στον Καναδά

            Καλησπέρα

            Θέλω να ρωτήσω εφόσον υπάρχει πρόσκληση από συγγενικό πρόσωπο στον Καναδά μου είπανε ότι πρέπει να να έχω μια κάρτα εργασίας για να με προσλάβουν σε καποια δουλειά...ισχύει?Αν ναι πως βγαίνει αυτή η κάρτα εργασίας?

            Aν δεν ισχύει απλά πάω π.χ. με την πρόσκληση που έχω σε μια δουλειά και γίνετε η πρόσληψη χωρίς κανένα πρόβλημα ή θα χρειαστεί και κάτι άλλο?

            Comment


              #7
              Nick Vr, ο εργοδότης ειναι υποχρεωμεένος να σου κάνει πρόσκληση και να σε δηλώσει στο immigration ότι ΣΕ χρειάζεται ΕΣΕΝΑ από ΕΛΛΑΔΑ για την θέση...ετσι θα καταθέσει κάποιο χαρτί που θα στο στείλει εσένα να το πας στην πρεσβεία Καναδά Ελλάδα ή Ιταλία για να πάρεις βίζα εργασίας....μετά μπορείς να μπεις στην χώρα νόμιμα..

              Comment


                #8
                Originally posted by ares_tz View Post
                Nick Vr, ο εργοδότης ειναι υποχρεωμεένος να σου κάνει πρόσκληση και να σε δηλώσει στο immigration ότι ΣΕ χρειάζεται ΕΣΕΝΑ από ΕΛΛΑΔΑ για την θέση...ετσι θα καταθέσει κάποιο χαρτί που θα στο στείλει εσένα να το πας στην πρεσβεία Καναδά Ελλάδα ή Ιταλία για να πάρεις βίζα εργασίας....μετά μπορείς να μπεις στην χώρα νόμιμα..

                Ευχάριστο για την άμεση ανταπόκριση σου.

                Για Καναδά υπάρχει δυνατότητα πρόσκλησης από συγγενικό πρόσωπο,οποτε δεν χρειάζεται να ζητήσω πρόσκληση από τον εργοδότη,ο θείος μου ανέφερε ότι αφού πάω εκεί με πρόσκληση του για να εργασθώ κάπου πρέπει να έχω κάρτα εργασίας αλλιώς δεν μπορεί να με προσλάβει κανένας εργοδότης.

                Για να μάθω και εγώ λεπτομέρειες για την κάρτα εργασίας περνώ τηλέφωνο στην Καναδέζικη πρεσβεία και βγαίνει ένας τηλεφωνητής και μου λέει με να επικοινωνήσω με την Αντίστοιχη πρεσβεία τις Ιταλίας.

                Comment


                  #9
                  akou na sou po file mou tora den mporei na se kanei prosklisi kanenas m basi ton nomo pou bgike ton Oct 2012 den mporei na kanei kanenas prosklisi mono sou na kaneis ta xartia sou giati ego exo aderfi ston Canada pou e4xei pantreuti Ellinokanado htan eukola giauti prin apo 7x na kanei ta xartia tis ekei eno tora me basi kapoio nomo pou bgalane kai me ta teleutaia nea einai oti den mporei na kanei kanenas prosklisi ,ego tha kano ta xartia mou monos mou ton allo mina pou tha pao stin aderfi mou apo oti mou eipe o gampros mou -pou pire til sto kratos -eipan oti einai duskola giati exei klisi kai ena grafeio kai perimenoun etisis 10000 atoma pou exoun kanei kai exoun pagosi ola ta xartia tora to eipan kai stis edisis proxtheskai enasa bouleutis o Jim Karagiannis eipe oti exoun pagosi ola ga na kanei kapoios xartia ,ego tha pao ton allo mina sto Toronto kai o theos bohthos an me paroun me piran giati mono 6 mines mporo na kathiso san touristas an se auto to xroniko diastima mou dosoun paratasi na mino kalos allios kai ego den ksero ti na kano ,alla rota ton theio sou giati pou sou eipa einai duskola gia prosklisi tora ,thx

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Nikos72 View Post
                    akou na sou po file mou tora den mporei na se kanei prosklisi kanenas m basi ton nomo pou bgike ton Oct 2012 den mporei na kanei kanenas prosklisi mono sou na kaneis ta xartia sou giati ego exo aderfi ston Canada pou e4xei pantreuti Ellinokanado htan eukola giauti prin apo 7x na kanei ta xartia tis ekei eno tora me basi kapoio nomo pou bgalane kai me ta teleutaia nea einai oti den mporei na kanei kanenas prosklisi ,ego tha kano ta xartia mou monos mou ton allo mina pou tha pao stin aderfi mou apo oti mou eipe o gampros mou -pou pire til sto kratos -eipan oti einai duskola giati exei klisi kai ena grafeio kai perimenoun etisis 10000 atoma pou exoun kanei kai exoun pagosi ola ta xartia tora to eipan kai stis edisis proxtheskai enasa bouleutis o Jim Karagiannis eipe oti exoun pagosi ola ga na kanei kapoios xartia ,ego tha pao ton allo mina sto Toronto kai o theos bohthos an me paroun me piran giati mono 6 mines mporo na kathiso san touristas an se auto to xroniko diastima mou dosoun paratasi na mino kalos allios kai ego den ksero ti na kano ,alla rota ton theio sou giati pou sou eipa einai duskola gia prosklisi tora ,thx
                    Δεν τα ξέρει και αυτός καλά και μου είπε για ρωτα και εσύ στην πρεσβεία για να σίγουρευτούμε.Όλα αυτά τα συζητάγαμε το καλοκαίρι που μας πέρασε.Ο νομος που λες ψηφίστηκε πιο μετά.Mιας και βρήκα το forum είπα να ρωτήσω γιατί το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω.

                    Tώρα που άλλαξε η διαδικασία και κάνει ο καθένας μονος του την αίτηση και από ότι λες θα πάρει αρκετό καιρό μέχρι να τις εξετάσουν.Να σε ρωτήσω στα χαρτιά για την άδεια παραμονής ζητάνε και πτυχίο Aγγλικών?Aν ναι σε ποιο επίπεδο?

                    Καλή τύχη σου εύχομαι,να σου πάνε όλα καλά συνονόματε

                    Comment


                      #11
                      den tous endiaferei an ksereis ti glossa h oxi apla tora pane poli ston canada k mallon den kseroun ti na kanoun ,pantos prepei na enimerothis poio kala kai meta na arxisis tin diadikasia paramonis sou ekei giati apo oti mou eipe h aderfi mou einai poli duskola tora kai ego tha paikso an kerdiso ok an xaso pali ok alla meta einai poli duskola kai stin elleda anergos me ptuxio kai me xoris douleia asta na pane file mou

                      Comment


                        #12
                        Δουλειά στον Καναδά

                        Καλησπέρα σε όλα τα άτομα του forum! Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα αλλά η αλήθεια είναι πως είμαι ακόμα πολύ μπερδεμένη... Θέλω να μεταναστεύσω με τον σύντροφο μου στον Καναδά,συγκεκριμένα στο Toronto, αλλά δεν έχουμε συγγενείς εκεί που να μπορούν να μας βοηθήσουν. Έχω βέβαια γνωστούς στο Montreal, αλλά δεν ενδιαφερόμαστε για κει... Ο σύντροφος μου έχει μεγάλες πιθανότητες να βρει μια καλή δουλειά εκεί, αλλά δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για να ταξιδέψει ως εκεί ώστε να δει πως είναι, πόσο μάλλον να κάτσει σαν τουρίστας εκεί. Υπάρχει η πιθανότητα να τον προσλάβει κάποιος εργοδότης από εκεί, αλλά είναι πολύ δύσκολο και αυτό. Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε? Σας ευχαριστώ πολύ!

                        Comment


                          #13
                          Eksartatai apo tin etairia ,perneis mono 2 me 3 bdomades Adeia k ekeino Opote theloun autoi h prepei esu na tous peis kata 2 me 3 mines poio mprosta ,auta pou hkseres stin ellada na ta ksexnas ston Canada

                          Comment


                            #14
                            Ontario με ένα μισθό.

                            Καλησπέρα σε όλους.

                            Με τη γυναίκα μου μελετάμε την πιθανότητα μετεγκατάστασης στον Καναδά, στην περιοχή του Ontario.
                            Ψάχνοντας όμως υπάρχει μία ερώτηση στην οποία δεν μπόρεσα να βρώ μία καλή απάντηση:

                            Μπορεί μία οικογένεια με δύο παιδιά να ζήσει στην περιοχή του Τορόντο ή στο τρίγωνο Kitchener/Waterloo/Cambridge, με έναν καλό μισθό;
                            Υποθέτω η απάντηση θα είναι εξαρτάτε από τον μισθό, οπότε, σ'αυτή τη περίπτωση τι μισθός θα ήταν ικανός για κάτι τέτοιο;
                            Τέλος, πόσο συχνές είναι οι οικογένειες με μοναδικό εισόδημα;

                            Comment


                              #15
                              Συμφωνώ απόλυτα Νίκο. Εγώ σπουδάσω στο ΕΑΠ (ευτυχώς ως ανοικτό πανεπιστήμιο μπορώ να μεταναστεύσω και να έρχομαι εδώ μόνο μια φορά το χρόνο για τις τελικές εξετάσεις) Πριν λίγες ημέρες πήρα την μεγάλη απόφαση να φύγω. (όχι ότι δυσκολεύτηκα να αποφασίσω!) Την Αγγλική την μιλάω σε σχεδόν ικανοποιητικό επιπεδο και κάνω προσπάθειες να πάρω κάποια πιστοποίηση έως το καλοκαίρι. Να είμαστε σε επαφή. Παναγιώτης

                              Comment

                              Working...
                              X