Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 186 από 186
    εχεις βγαλει διαβατηριο ? θα κανεις την αιτηση και για την γυναικα σου απο δω ?

Περιμένω να μου στείλουν απο την Αυστραλία το πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας, αλλιώς δεν μπορώ να κάνω αίτηση για Αυστραλιανό διαβατήριο(το οποιό θα κάνει από την στιγμή που θα τα λάβουν την αίτηση 2 με 3 μήνες). Τώρα σχετικά με την γυναίκα μου, θα προτιμούσα να έκανα την αίτηση απο εδώ αλλά μετά από πολλές ώρες ψάξιμο στο Department of Immigration & Citizenship είχα ψιλό απογοητευθεί γιατί δεν μπορούσα να βρω άκρη. Μου έδινε τη βίζα 309/100 Partner visa η οποία 309 είναι προσωρινή και κοστίζει πολλά(2200 ευρώ περίπου) με αναμονή έγκρισης 8-9 μήνες. Ψάχνοντας και ρωτώντας (παν στη πόλη) βλέπω οτι υπάρχει και άλλος τρόπος, με τουριστική μετατρέποντας την εκεί σε προσωρινή 820 μέχρι να βγει η μόνιμη 801. Αυτό θα κάνω απλά τώρα το ψάχνω τι ακριβώς διαδικασία χρειάζεται, εχω βρει σχετικό θέμα στο patriotaki http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-8-a-3974/

Υπομονη και κουραγιο !!!! Νομιζω οτι θα κανει λιγοτερο απο 2 μηνες αφου στειλεις τα χαρτια σωστα (φανταζομαι διαβαζεις στα σχετικα ποστ τι χρειαζεται ) και καταλαβαινω οτι θα την παρεις αγκαζε την γυναικα και θα πεταξετε μαζι ? εκει εχετε καποιον για να σας φιλοξενησει το πρωτο διαστημα ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Akisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω να μου στείλουν απο την Αυστραλία το πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας, αλλιώς δεν μπορώ να κάνω αίτηση για Αυστραλιανό διαβατήριο(το οποιό θα κάνει από την στιγμή που θα τα λάβουν την αίτηση 2 με 3 μήνες). Τώρα σχετικά με την γυναίκα μου, θα προτιμούσα να έκανα την αίτηση απο εδώ αλλά μετά από πολλές ώρες ψάξιμο στο Department of Immigration & Citizenship είχα ψιλό απογοητευθεί γιατί δεν μπορούσα να βρω άκρη. Μου έδινε τη βίζα 309/100 Partner visa η οποία 309 είναι προσωρινή και κοστίζει πολλά(2200 ευρώ περίπου) με αναμονή έγκρισης 8-9 μήνες. Ψάχνοντας και ρωτώντας (παν στη πόλη) βλέπω οτι υπάρχει και άλλος τρόπος, με τουριστική μετατρέποντας την εκεί σε προσωρινή 820 μέχρι να βγει η μόνιμη 801. Αυτό θα κάνω απλά τώρα το ψάχνω τι ακριβώς διαδικασία χρειάζεται, εχω βρει σχετικό θέμα στο patriotaki http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-8-a-3974/
    κι αυτη η προσωρινη που λες , οταν γινεται η αιτηση offshore ,Partner (Subclass 309/100)δηλ εκτος Αυστραλιας ,μετατρεπεται μετα σε μονιμη,οπως κι αυτη που βγαινει onshore..Δηλ. κάνεις την ίδια αίτηση και για τις 2 υποκατηγορίες 309 και 100. (το ιδιο και για -onshore- Partner/ Subclass 820/801).Aρα ,μια χαρά μπορεις να κανεις την αιτηση απο δω (offshore) ,αφου αλλωστε το προτιμας .Επισης ,η offshore τωρα κοστιζει 2680 AUD , που σε ευρω ,βγαινει περιπου εκει που εγραψες ,(πριν κοστιζε 2060 AUD- )ενω η onshore Partner (Subclass 820/801)απο τον Ιανουαριο του 2013 ,κοστιζει πλεον 3975 AUD ) (πριν κοστιζε 3060$ ).Εδω ειναι οι νεες τιμες,(αυξημενες κατα 30%,οσον αφορα τις partner visas,αλλά και οι αλλου ειδους βιζες ,αυξηθηκαν,οπως φαινεται συνοπτικα,εδω ). Το καλο πια, οταν γινεται onshore η αιτηση ,ειναι οτι η bridging visa A που δινεται με την καταθεση εγκυρης αιτησης και μπαινει σε ισχυ μολις ληξει το τριμηνο της τουριστικης βιζας ,ειναι οτι δεν εχει τον περιορισμο no work,για οσες αιτησεις κατατεθηκαν απο 24/11/2012 και μετα. Περισσοτερα για οταν γινεται η διαδικασια onshore ,μπορεις να διαβασεις σε διαφορα posts στο φορουμ ,οπως και στο post μου , 172 ,εδω.Επισης ,υπολογισε και το κοστος των ιατρικων εξετασεων ,που ειναι γυρω στα 380 AUD,μαζι με την ψηφιακη φωτογραφια, οταν γινονται onshore.ΣτηνΕλλαδα ,δεν ξερω ποσο κοστιζουν τωρα,αλλά δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα και η τιμη ειναι σε ευρω ,οποτε την μεταρεπεις σε AUD και βλεπεις την διαφορα.Οπως καταλαβα ,παιδια δεν εχετε ,οποτε αν ειστε 3 χρονια μαζι ,τοτε θα παρει εξ αρχης την μονιμη παραμονη και θα εχει προσβαση και σε επιδοματα.Αλλιως θα περιμενει 2 χρονια απ την ημερομηνια της καταθεσης της αρχικης αιτησης ,οταν θα εχει παρει δηλ την μονιμη παραμονη. Καλη συνεχεια και όλα καλά να σας ερθουν ,σας ευχομαι.

Οι ιατρικές εξετάσεις εδώ (Ελλάδα) κοστίζουν 220 ευρώ. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από τον ιατρό στο Ιασώ. Πολύ εξυπηρετικός και πολύ σύντομη η όλη διαδικασία (αιμοληψία, ουροληψία, ακτινογραφία) όλα μέσα σε 1 ώρα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panultimate Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ιατρικές εξετάσεις εδώ (Ελλάδα) κοστίζουν 220 ευρώ. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από τον ιατρό στο Ιασώ. Πολύ εξυπηρετικός και πολύ σύντομη η όλη διαδικασία (αιμοληψία, ουροληψία, ακτινογραφία) όλα μέσα σε 1 ώρα.
    αρα γυρω στα 280 AUD.

Σελίδα 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819

Παρόμοια Θέματα

1. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)
    Από australian in forum Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι
    Απαντήσεις: 183
    Τελευταίο Μήνυμα: 21.08.2012, 15:50
  2. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)
    Απαντήσεις: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.06.2012, 12:26
  3. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (1)
    Απαντήσεις: 299
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.05.2012, 21:36
  4. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)
    Απαντήσεις: 216
    Τελευταίο Μήνυμα: 14.05.2012, 21:06
  5. Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.04.2012, 23:05

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like