Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by chrisan1 View Post
    Αντε βρε παιδιά.Έχω ξεροσταλιάσει μπροστά στον υπολογιστή περιμένοντας μια απάντησή σας.Αν έχω sponsor τη γυναικα μου (ζούμε εδώ στην Ελλάδα εξαρχής,απλώς γεννήθηκε Αυστραλία και έχει την υπηκοότητα) μπορώ να φύγω πρώτος εγώ και εκείνη μαζί με τα παιδιά να έρθουν μετά από κάνα χρόνο;
    Αν και δεν ειμαι τσακαλισαν μερικους εδω μεσα ....αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι απαξ κ βγαλεις παρτνερ βιζα και την παραλαβεις πρεπει να φυγεις για Αυστραλια εντος 4-6 μηνων αλλιως καπουτ η βιζα!!
    “Nothing is forever”

    Comment


      #17
      Originally posted by chrisan1 View Post
      Αντε βρε παιδιά.Έχω ξεροσταλιάσει μπροστά στον υπολογιστή περιμένοντας μια απάντησή σας.Αν έχω sponsor τη γυναικα μου (ζούμε εδώ στην Ελλάδα εξαρχής,απλώς γεννήθηκε Αυστραλία και έχει την υπηκοότητα) μπορώ να φύγω πρώτος εγώ και εκείνη μαζί με τα παιδιά να έρθουν μετά από κάνα χρόνο;
      Ναι, μόλις πάρεις τη visa, μπορείς να φύγεις πρώτος.

      Comment


        #18
        Originally posted by chrisan1 View Post
        Αντε βρε παιδιά.Έχω ξεροσταλιάσει μπροστά στον υπολογιστή περιμένοντας μια απάντησή σας.Αν έχω sponsor τη γυναικα μου (ζούμε εδώ στην Ελλάδα εξαρχής,απλώς γεννήθηκε Αυστραλία και έχει την υπηκοότητα) μπορώ να φύγω πρώτος εγώ και εκείνη μαζί με τα παιδιά να έρθουν μετά από κάνα χρόνο;
        Υποθέτω οτι εννοείς να έρθεις αφού εγκριθεί η partner visa σου, και στην οποία η γυναίκα σου θα είναι σπόνσοράς σου. Ενα μικρό χρονικό διάστημα, ίσως οχι μόνο δικαιολογείτε αλλά είναι και φυσιολογικό σε πολλές περιπτώσεις. Ενα μεγάλο χρονικό διάστημα όμως που πιθανόν να φτάνει χρόνο ή και περισσότερο καλό είναι να γίνει με ενημέρωση του immigration ώστε να είσαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #19
          Originally posted by gregori View Post
          Και εγώ περιμένω την υπηκοότητα από το Λονδίνο. Γνωρίζει κάποιος τι διαδικασία απαιτήται για την έκδοση διαβατηρίου στην Θεσσαλονίκη? Τα μεταφρασμένα δικαιολογιτικά που έστειλα στο Λονδίνο για την φόρμα 118 , αρκούν για την έκδοση διαβατηρίου?
          θα υπάρχει πρόβλημα αν ταξιδεύω οπουδήποτε με ελληνικό και αυστραλέζικο διαβατήριο?
          Πήγα πριν λίγες μέρες στον πρόξενο και μου ζήτησε 2 φωτογραφίες με τα συγκεκριμένα στάνταρ και τη μία να την έχει υπογράψει από πίσω ένα άτομο που να ανήκει στη γνωστή λίστα επαγγελμάτων. Επίσης, το πιστοποιητικό της υπηκοότητας, ένα λογαριασμό ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ ( σε απλή μετάφραση φαντάζομαι), την ταυτότητα, το δίπλωμα οδήγησης, την αίτηση συμπληρωμένη (μπορείς να τη πάρεις και από το προξενείο αλλιώς την κατεβάζεις από το ίντερνετ) και 191 ευρώ. Δε μου είπε τίποτα για επίσημες μεταφράσεις από το υπουργείο ή για σφραγίδα της Χάγης αφού μάλλον δεν μπαίνει σε αυτά τα έγγραφα. Ούτε φωτοτυπίες ζήτησε γιατί βγάζει ο ίδιος για να τις επικυρώσει. Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι...

          Comment


            #20
            Originally posted by GeKo View Post
            Πήγα πριν λίγες μέρες στον πρόξενο και μου ζήτησε 2 φωτογραφίες με τα συγκεκριμένα στάνταρ και τη μία να την έχει υπογράψει από πίσω ένα άτομο που να ανήκει στη γνωστή λίστα επαγγελμάτων. Επίσης, το πιστοποιητικό της υπηκοότητας, ένα λογαριασμό ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ ( σε απλή μετάφραση φαντάζομαι), την ταυτότητα, το δίπλωμα οδήγησης, την αίτηση συμπληρωμένη (μπορείς να τη πάρεις και από το προξενείο αλλιώς την κατεβάζεις από το ίντερνετ) και 191 ευρώ. Δε μου είπε τίποτα για επίσημες μεταφράσεις από το υπουργείο ή για σφραγίδα της Χάγης αφού μάλλον δεν μπαίνει σε αυτά τα έγγραφα. Ούτε φωτοτυπίες ζήτησε γιατί βγάζει ο ίδιος για να τις επικυρώσει. Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι...
            Τα 191 ευρω οχι μετρητα αλλα σε επιταγη και σου γινεται και κρατηση 15 ευρω απο την τραπεζα...τουλαχιστον εμενα τοσα μου κρατησαν!
            “Nothing is forever”

            Comment


              #21
              Originally posted by Greece4ever View Post
              Αν και δεν ειμαι τσακαλισαν μερικους εδω μεσα ....αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι απαξ κ βγαλεις παρτνερ βιζα και την παραλαβεις πρεπει να φυγεις για Αυστραλια εντος 4-6 μηνων αλλιως καπουτ η βιζα!!
              Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

              Originally posted by australian View Post
              Ναι, μόλις πάρεις τη visa, μπορείς να φύγεις πρώτος.
              Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Australian για την απάντησή σου!

              Originally posted by Agoriani View Post
              Υποθέτω οτι εννοείς να έρθεις αφού εγκριθεί η partner visa σου, και στην οποία η γυναίκα σου θα είναι σπόνσοράς σου. Ενα μικρό χρονικό διάστημα, ίσως οχι μόνο δικαιολογείτε αλλά είναι και φυσιολογικό σε πολλές περιπτώσεις. Ενα μεγάλο χρονικό διάστημα όμως που πιθανόν να φτάνει χρόνο ή και περισσότερο καλό είναι να γίνει με ενημέρωση του immigration ώστε να είσαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση.
              Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Agoriani!

              Comment


                #22
                Originally posted by thena View Post
                Μετά από πολύ καιρό γεια σε όλα τα πατριωτάκια...
                Έχω ευχάριστα νέα σήμερα και ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. ΗΡΘΕ Η ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΒΙΖΑ ΜΟΥ.Μετά από 6.5 μήνες (τελικά δεν ήταν και τόσο πολύς ο καιρός... καλά μη βαράτε)
                Επίσης θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες γνώσεις και συμβουλές σας.Πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν υπήρχε το patriotaki... και σε πόσο και θα ξεμπέρδευα.
                Πολλά πολλά ευχαριστώ στον australian,agoriani.marie, και debbief.
                ...Και συνεχίζω ξανά με ερώτηση.Στο mail που έλαβα από Βερολίνο μου λένε ότι πρέπει να μπω στη χώρα μέχρι τις 14/03/2013
                Δεν ήταν ένας χρόνος το διάστημα αυτό? Τί έγινέ?
                Ευχαριστώ και πάλι
                Good Luck thena

                Comment


                  #23
                  Καλημέρα συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε. Ζούμε στη Θεσσαλονίκη εγώ έχω γεννηθεί Αυστραλία και έχω ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα , έχω και αυστραλέζικο διαβατήριο, ο άντρας μου μόνο ελληνική υπηκοότητα. Η κόρη μας έχει γεννηθεί Θεσσαλονίκη, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω για να πάρει την αυστραλέζικη υπηκοότητα και για να βγάλει αυστραλέζικο διαβατήριο.
                  Ευχαριστώ

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by apojinadim View Post
                    Καλημέρα συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε. Ζούμε στη Θεσσαλονίκη εγώ έχω γεννηθεί Αυστραλία και έχω ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα , έχω και αυστραλέζικο διαβατήριο, ο άντρας μου μόνο ελληνική υπηκοότητα. Η κόρη μας έχει γεννηθεί Θεσσαλονίκη, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω για να πάρει την αυστραλέζικη υπηκοότητα και για να βγάλει αυστραλέζικο διαβατήριο.
                    Ευχαριστώ
                    welcome apojinadim
                    διάβασε το πρώτο post εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-1-a-2236/

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by apojinadim View Post
                      Καλημέρα συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε. Ζούμε στη Θεσσαλονίκη εγώ έχω γεννηθεί Αυστραλία και έχω ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα , έχω και αυστραλέζικο διαβατήριο, ο άντρας μου μόνο ελληνική υπηκοότητα. Η κόρη μας έχει γεννηθεί Θεσσαλονίκη, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω για να πάρει την αυστραλέζικη υπηκοότητα και για να βγάλει αυστραλέζικο διαβατήριο.
                      Ευχαριστώ

                      Καλημέρα apojinadim και καλώς ήρθες.
                      Ξεκίνα από εδώ Australian Citizenship – How to apply
                      (μάλλον η επιλογή σου θα είναι citizenship by descent)πρέπει να εκτυπώσεις την αίτηση 118 http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf
                      και να την συμπληρώσεις εφόσον πληρείς τις απαιτήσεις που αναφέρονται στο site που επικόλλησα παραπάνω αναφορικά με τις υπηκοότητες.Μόλις συγκεντρώσεις τα δικαιολογητικά θα στείλεις την αίτηση.Αφού πάρει την υπηκοότητα η κόρη σου,μετά βγάζει διαβατήριο κατόπιν ραντεβού εδώ στην πρεσβεία της Αυστραλίας.
                      Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε
                      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                      Joseph Campell

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by australian View Post
                        Good Luck thena
                        Ευχαριστώ πολύ australian (για όλα).

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by apojinadim View Post
                          Καλημέρα συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε. Ζούμε στη Θεσσαλονίκη εγώ έχω γεννηθεί Αυστραλία και έχω ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα , έχω και αυστραλέζικο διαβατήριο, ο άντρας μου μόνο ελληνική υπηκοότητα. Η κόρη μας έχει γεννηθεί Θεσσαλονίκη, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω για να πάρει την αυστραλέζικη υπηκοότητα και για να βγάλει αυστραλέζικο διαβατήριο.
                          Ευχαριστώ
                          Διάβασε και εδω και θυμίσου να κατεβάσεις τις τελευταίες φόρμες πριν συμπληρώσεις αιτήσεις ώστε να έχεις τις τελευταίες εκδόσεις τους.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by thena View Post
                            Μετά από πολύ καιρό γεια σε όλα τα πατριωτάκια...
                            Έχω ευχάριστα νέα σήμερα και ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. ΗΡΘΕ Η ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΒΙΖΑ ΜΟΥ.Μετά από 6.5 μήνες (τελικά δεν ήταν και τόσο πολύς ο καιρός... καλά μη βαράτε)
                            Επίσης θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες γνώσεις και συμβουλές σας.Πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα αν δεν υπήρχε το patriotaki... και σε πόσο και θα ξεμπέρδευα.
                            Πολλά πολλά ευχαριστώ στον australian,agoriani.marie, και debbief.
                            ...Και συνεχίζω ξανά με ερώτηση.Στο mail που έλαβα από Βερολίνο μου λένε ότι πρέπει να μπω στη χώρα μέχρι τις 14/03/2013
                            Δεν ήταν ένας χρόνος το διάστημα αυτό? Τί έγινέ?
                            Ευχαριστώ και πάλι
                            Συγχαρητήρια! Κάνε και ενα κόπο αν θες και συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρείς στο πρώτο post σε αυτό το θέμα ώστε να καταγραφεί ο χρόνος που σου πήρε.
                            Η δική μου βίζα μου έδινε 6 μήνες. Για χρόνο δεν εχω ακούσει οτι έδωσε σε κανένα. Το κριτήριο είναι οτι δεν θέλουν να μπείς στην χώρα πολύ μετά απο τότε που έκανες τις εξετάσεις υγείας ώστε να μην αρπάξεις τίποτα στο μεταξύ:P
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Συγχαρητήρια! Κάνε και ενα κόπο αν θες και συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρείς στο πρώτο post σε αυτό το θέμα ώστε να καταγραφεί ο χρόνος που σου πήρε.
                              Η δική μου βίζα μου έδινε 6 μήνες. Για χρόνο δεν εχω ακούσει οτι έδωσε σε κανένα. Το κριτήριο είναι οτι δεν θέλουν να μπείς στην χώρα πολύ μετά απο τότε που έκανες τις εξετάσεις υγείας ώστε να μην αρπάξεις τίποτα στο μεταξύ:P
                              Ευχαριστώ Agoriani για όλες τις γνώσεις και τις εμπειρίες που μοιράζεσαι μαζί μας.. (.Έχω γράψει για το χρόνο και την όλη διαδικασία.)

                              Comment


                                #30
                                καλησπερα σε ολους!! παιδια στην αιτηση 80 για partner visa στις ερωτησεις 14 και 31 ρωταει αν εχουμε national identity documents or numbers ... δηλ στην ερωτ. 14 ρωταει για τον αιτουντα και στην ερωτ. 31 για τον σπονσορα. τι συμπληρωσατε ταυτοτητα και διαβατηριο?

                                Comment

                                Working...
                                X