Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by xara.k. View Post
    καλησπερα σε ολους!! παιδια στην αιτηση 80 για partner visa στις ερωτησεις 14 και 31 ρωταει αν εχουμε national identity documents or numbers ... δηλ στην ερωτ. 14 ρωταει για τον αιτουντα και στην ερωτ. 31 για τον σπονσορα. τι συμπληρωσατε ταυτοτητα και διαβατηριο?
    Γειά σου xara.k. Αν πρόσεξες την αίτηση 80 την στέλνεις μόνο αν σου τη ζητήσουν (as requested by the
    office processing the application.) Εγώ για τη βίζα μου έστειλα μόνο την sp40 και την sp47.Δε μου τη ζήτησαν. Αν πάλι εσένα σου τη ζήτησαν απ' ότι είδα έχει αρκετά κενά για να συμπληρώσεις και ταυτότητα και διαβατήριο για να είσαι σίγουρη.
    Καλή συνέχεια.

    Comment


      #32
      Originally posted by xara.k. View Post
      καλησπερα σε ολους!! παιδια στην αιτηση 80 για partner visa στις ερωτησεις 14 και 31 ρωταει αν εχουμε national identity documents or numbers ... δηλ στην ερωτ. 14 ρωταει για τον αιτουντα και στην ερωτ. 31 για τον σπονσορα. τι συμπληρωσατε ταυτοτητα και διαβατηριο?

      Καλησπέρα και σε σένα Χαρά.
      Για partner ΔΕΝ συμπληρώνεις την αίτηση 80 παρά μόνο εάν σου ζητηθεί συμπληρωματικά από την υπηρεσία αφού έχεις στείλει την 40SP την 47SP και τις 888.
      Τουλάχιστον αυτό ξέρω μέχρι τώρα.
      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
      Joseph Campell

      Comment


        #33
        κοριτσια (thena και sophiavl) ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση

        Comment


          #34
          Originally posted by Greece4ever View Post
          Τα 191 ευρω οχι μετρητα αλλα σε επιταγη και σου γινεται και κρατηση 15 ευρω απο την τραπεζα...τουλαχιστον εμενα τοσα μου κρατησαν!
          Έχεις δίκιο. Το παρέλειψα αυτό. Και νομίζω ότι στέλνεις την επιταγή στην Αυστραλιανή πρεσβεία στην Αθήνα. Μέσω πιστωτικής μήπως ξέρεις αν γίνεται? Γιατί είναι πιο απλή διαδικασία και γλυτώνεις και την κράτηση από την τράπεζα.

          Comment


            #35
            Originally posted by GeKo View Post
            Έχεις δίκιο. Το παρέλειψα αυτό. Και νομίζω ότι στέλνεις την επιταγή στην Αυστραλιανή πρεσβεία στην Αθήνα. Μέσω πιστωτικής μήπως ξέρεις αν γίνεται? Γιατί είναι πιο απλή διαδικασία και γλυτώνεις και την κράτηση από την τράπεζα.
            Βεβαίως και γίνεται!

            Comment


              #36
              Σημειωση... με πιστωτικη και οχι με χρεωστικη , γιατι δεν την δεχονται.
              Αυτο το λαθος εκανα και μετα αναγκαστηκα να στειλω τραπεζικη επιτταγη 191.50 ευρω και οχι 191 ευρω.
              Τελικα το πηρα μετα απο ενα μηνα.

              Comment


                #37
                καλημερα σε ολους,
                θα ηθελα να ρωτησω κατι αυτους που συμπληρωσαν τις form 118 για υπηκοοτητες των παιδιων σχετικα με την πληρωμη.Εμενα μου ειχαν πει οταν ειχα παει να παρω τις αιτησεις απο εκει, οτι μπορω να πληρωσω και στο immigration αφου κλειδω ραντεβου, αλλα αφησα τα στοιχεια μου στο τηλεφωνο. εστειλα και email αλλα απαντηση καμια....
                Ειδα στην αιτηση οτι μπορω και με πιστωτικη αλλα και σε τραπεζα.Σε τραπεζα αν παω ζηταω τραπεζικη επιταγη στο ονομα «AUSTRALIAN HIGH COMMISSION», ποσο 80+65 = 145 λιρες Αγγλιας (2 παιδιά) και τη στελνω με τα υπολοιπα δικαιολογητικα? Εθνικη τραπεζα ειναι οκ για Αγγλια? Στην αιτηση βαζουμε "τικ" στο σημειο Bank cheque, Part H – Payment details 22 και ειμαστε οκ? Με αυτον τον τροπο χρειαζεται και κατι αλλο ? (ειδα οτι υπαρχει και μια ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ
                "Εντολή Πληρωμής - Australian High Commission "
                για τους πελάτες που υποβάλλουν αίτηση στο Γραφείο του Λονδίνου, χρειαζεται να συμπληρωσω και αυτη?)
                Με πιστωτικη καρτα αν πληρωσουμε , συμπληρωνουμε στην αιτηση πανω τα 16 ψηφια της καρτας ή χρειαζεται και ο τριψηφιος που εχει πισω ? Στην εντολη πληρωμης που ειναι εκτος αιτησης ζηταει και τον τριψηφιο αριθμο της καρτας που εχει πισω.Αυτο δεν ειναι λιγο επικινδυνο?
                Αυτα , ευχαριστω πολυ.

                Comment


                  #38
                  καλημερα σε ολους,
                  θα ηθελα να ρωτησω κατι αυτους που συμπληρωσαν τις form 118 για υπηκοοτητες των παιδιων σχετικα με την πληρωμη.
                  καλημέρα stratos6
                  επειδή τις έστειλα πρίν μια εβδομάδα εγω έβαλα τα χρήματα σε prepaid card που είχα ανοίξει και είχα μέσα μόνο το ποσό που αναλογούσε για την πληρωμή
                  182,05 στοίχισαν σε ευρώ.(2 παιδιά και γω)
                  Οχι δεν είναι επικύνδυνη η πληρωμή αυτή λίγο πολύ όλοι το ίδιο κάνουν (ή απο πιστωτική )
                  μάλιστα μου ήρθε και Mail οτι τράβηξαν τα χρήματα,
                  απλά στόν τρόπο πληρωμής ναι βάζεις τα στοιχεία της κάρτας


                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #39
                    Καλημέρα!!! Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς αναγνώρισε πτυχία στην Αυστραλία. Καταρχήν χρειάζεται να γίνει αναγνώριση? Προσπαθώ να βρω πως γίνεται η διαδικασία αλλά μάταια... Σκέφτομαι να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά αλλά φαντάζομαι ότι είναι απαραίτητη και η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Aussie View Post
                      καλημέρα stratos6
                      επειδή τις έστειλα πρίν μια εβδομάδα εγω έβαλα τα χρήματα σε prepaid card που είχα ανοίξει και είχα μέσα μόνο το ποσό που αναλογούσε για την πληρωμή
                      182,05 στοίχισαν σε ευρώ.(2 παιδιά και γω)
                      Οχι δεν είναι επικύνδυνη η πληρωμή αυτή λίγο πολύ όλοι το ίδιο κάνουν (ή απο πιστωτική )
                      μάλιστα μου ήρθε και Mail οτι τράβηξαν τα χρήματα,
                      απλά στόν τρόπο πληρωμής ναι βάζεις τα στοιχεία της κάρτας


                      Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Aussie (και τον dimhal επισης).Πανω που ειχα αποφασισει να πληρωσω με καρτα ή με τραπεζικη επιταγη , μου ηρθε επιτελους email απο immi που μου εκλεισαν ραντεβου για τις 29/11.Τους ειχα στειλει προηγουμενως ενα τελευταιο μηνυμα που τους εκανα παραπονα και ξαφνικα μου εστειλαν email και με πηραν και τηλ.!!!
                      Να αναφερω απλως οτι η ιδια η υπαλληλος ,οταν ειχα παει να παρω τις αιτησεις, μου ειχε πει οτι μπορω να πληρωσω και απο κει , αφου κλεισω πρωτα ραντεβου.
                      Αναμονη λοιπον μεχρι τοτε και ευχαριστω πολυ και παλι.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by gregori View Post
                        Και εγώ περιμένω την υπηκοότητα από το Λονδίνο. Γνωρίζει κάποιος τι διαδικασία απαιτήται για την έκδοση διαβατηρίου στην Θεσσαλονίκη? Τα μεταφρασμένα δικαιολογιτικά που έστειλα στο Λονδίνο για την φόρμα 118 , αρκούν για την έκδοση διαβατηρίου?
                        θα υπάρχει πρόβλημα αν ταξιδεύω οπουδήποτε με ελληνικό και αυστραλέζικο διαβατήριο?
                        Εμενα ο προξενος προχειρα που μου απαντησε οταν επικυρωνε το αντιγραφο του διαβατηριου μου κ του πιστοποιητικου μου,...μου ειπε χρειαζονται οι υπηκοοτητες κ οι ληξιαρχικες των παιδιων!
                        Δεν θυμαμαι κατι αλλο!
                        “Nothing is forever”

                        Comment


                          #42
                          Kαλησπερα σε ολους!! Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πει κάποιος αν ξέρει σχετικά με τα ονόματα.
                          Συγκεκρημένα η συζυγός μου είναι δηλωμένη στο Αυστραλέζικο birth certificate Τασία, αλλά σε όλα τα Ελληνικά εγγραφα είναι Αναστασία.Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και με ποιον τρόπο μπορούμε να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να μην έχουμε πρόβλημα τώρα που θα φύγουμε για Αυστραλία!!!!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by yperion View Post
                            Kαλησπερα σε ολους!! Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πει κάποιος αν ξέρει σχετικά με τα ονόματα.
                            Συγκεκρημένα η συζυγός μου είναι δηλωμένη στο Αυστραλέζικο birth certificate Τασία, αλλά σε όλα τα Ελληνικά εγγραφα είναι Αναστασία.Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση και με ποιον τρόπο μπορούμε να κάνουμε κάτι έτσι ώστε να μην έχουμε πρόβλημα τώρα που θα φύγουμε για Αυστραλία!!!!
                            θα κανεις μια βεβαιωση ταυτοπροσωπιας επικηρωμενη και μεταφρασμενη στα αγγλικα μπορεις να το κανεις και απο το εδω προξενειο το εκανα και εγω.

                            Comment


                              #44
                              βοήθειααα...:-)

                              Παιδιά γειά σας!
                              Νομίζω ότι εχω πελαγωσει και θέλω τι βοήθεια σας. Εχω μόνιμη σχέση με κάποιον που έχει αυστραλιανή υπηκοότητα ζούσαμε και οι δύο μαζί στην Ελλάδα μέχρι πριν ένα μήνα που εκείνος έφυγε για Αυστραλία. Το ζητούμενο είναι να παω κι εγώ εκεί όμως σκεφτόμαστε να παω με τουριστική βίζα και να κάνουμε εκεί τα χαρτιά για την partner βίζα.
                              Ερώτηση 1) αν μέχρι να εκδοθεί η βίζα λήξει η τουριστική...τι κάνω; με στέλνουν πίσω;
                              Ερώτηση 2) τι χαρτιά χρειάζεται να πάρω μαζί μου; τι δικαιολογητικά;
                              Δεν εχω πολλά πράγματα που να αποδεικνύουν το γεγονός ότι ζούσαμε μαζί μόνο έναν κοινό λογαριασμό σε μια τράπεζα χωρίς χρήματα πια...μέσα! και μερικές φωτό από ένα τριήμερο το καλοκαίρι...:-(

                              Comment


                                #45
                                Ευχαριστώ Κώστα που μου απάντησες, αλλα θα ήθελα να μου πείς πιο ειδικά:Που γινεται αυτό, σε αστυνομία και τι έγγραφα χρειάζεται να προσκομίσω.

                                Comment

                                Working...
                                X