Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα γνωριζει κανεις αν μπορω να πληρωσω για την partner visa με εμβασμα???

    Comment


      Originally posted by xara.k. View Post
      καλησπερα γνωριζει κανεις αν μπορω να πληρωσω για την partner visa με εμβασμα???
      Method of Payment Accepted at Australian Missions

      Comment


        ευχαριστω πολυ australian για την απαντηση απλα για την ελλαδα αναφερει cash (counter only), bank draft , credit card δεν λεει κατι για τραπεζικο εμβασμα.

        Comment


          Originally posted by xara.k. View Post
          ευχαριστω πολυ australian για την απαντηση απλα για την ελλαδα αναφερει cash (counter only), bank draft , credit card δεν λεει κατι για τραπεζικο εμβασμα.
          Γερμανια δεν θα επρεπε να κοιτας?
          αφου Βερολινο τα στελνουμε,ετσι δεν ειναι Australian?
          “Nothing is forever”

          Comment


            Greece4ever αυτο που βρηκα εγω λεει μονο με πιστωτικη καρτα ή πληρωμη στην πρεσβεια στην αθηνα. ειπα μηπως καποιος απο εσας εχει πληρωσει με τραπεζικο εμβασμα.

            Comment


              Originally posted by xara.k. View Post
              Greece4ever αυτο που βρηκα εγω λεει μονο με πιστωτικη καρτα ή πληρωμη στην πρεσβεια στην αθηνα. ειπα μηπως καποιος απο εσας εχει πληρωσει με τραπεζικο εμβασμα.
              Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική κάποιου φίλου ή συγγενή, ή να στείλεις κάποιον στην πρεσβεία να πληρώσει.Καλεσε την πρεσβεία για πληροφορίες .
              Embassy address: Level 6, Thon Building, Cnr Kifisias & Alexandras Ave, Ambelokipi, Athens - Telephone: 210 870 4000 - Fax: 210 870 4111

              Comment


                australian

                Comment


                  Originally posted by Aussie View Post
                  Καλησπέρα ,
                  μαζί τις στείλαμε μαζί τις παραλάβαμε
                  άντε καλή άρχη και σε σένα


                  Comment


                    Δικαιολογητικά για εγγραφή τέκνου ως Αυστραλού υπηκόου
                    Καλημερα , ειχα λιγο χρονο σημερα και σκεφτηκα να γραψω αναλυτικα τι δικαιολογητικα εστειλα στο Λονδινο για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου, για να βοηθησω και εγω από την πλευρα μου τους επομενους ενδιαφερομενους .

                    1.Πληρης ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου που εκδιδεται από το ληξιαρχειο και μπορουμε να την παραλαβουμε και από ΚΕΠ .Στα ΚΕΠ πηγαινουμε κανουμε αιτηση ,τους λεμε ότι θελουμε να είναι πρωτοτυπη από το ληξιαρχειο (και όχι από fax που την επικυρωνουν μετα στα ΚΕΠ γιατι αυτή δεν την δεχονται.) και πηγαινουμε και την παραλαμβανουμε μετα από μια εβδομαδα από το ΚΕΠ που καναμε την αιτηση. Επειτα η ληξιαρχικη πραξη πρεπει να μεταφραστει αλλιως δεν γινεται δεκτη.
                    Για την μεταφραση εγω πηγα στο μεταφραστικο τμημα του υπουργειου εξωτερικων στην Αθηνα , οδος Αριωνος 10 στο Ψυρρη στον 2ο οροφο.

                    2.Επικυρωμενο φωτοαντιγραφο Αυστραλιανου διαβατηριου.

                    3.Επικυρωμενο φωτοαντιγραφο Αυστραλιανου πιστοποιητικου γεννησης.

                    * Η επικυρωση των δικαιολογητικων 2 και 3 για οσους μενουν Αθηνα γινεται στο ιδιο κτηριο που είναι η πρεσβεια της Αυστραλιας ,Κηφισιας και Αλεξανδρας γωνια ,6ος οροφος , Τριτη ή Πεμπτη , 8.30 – 12.30 χωρις ραντεβου.Παμε με τις φωτοτυπιες και τα πρωτοτυπα μαζι και μας επικυρωνουν τα φωτοαντιγραφα..

                    4.Επικυρωμενο φωτοαντιγραφο Ελληνικης ταυτοτητας.Αν είναι νεου τυπου με λατινικους χαρακτηρες δεν χρειαζεται μεταφραση.Αν είναι παλαιου τυπου πρεπει να μεταφραστει.Η επικυρωση γινεται και σε ΚΕΠ.
                    5. Αποδεικτικο στοιχειο της τρεχουσας διευθυνσης της μονιμης κατοικιας του παιδιού ή του ασκούντος τη γονική μέριμνα (αυτή η διεύθυνση πρέπει να συμπίπτει με τη διεύθυνση που δηλώνεται στο έντυπο της αίτησης).Το αποδεικτικο πρεπει να μεταφραστει αν είναι στα ελληνικα. Παραδείγματα αποδεκτών εγγράφων είναι τα εξής: Λογαριασμός υπηρεσιών κοινής ωφελείας (υγραέριο, ηλεκτρικό, νερό) , Μισθωτήριο συμβόλαιο ή συμφωνία ενοικίου , Ειδοποίηση κοινοτικών ή δημοτικών τελών , Κατάσταση τραπεζικού λογαριασμού.
                    Εγω εστειλα ακριβες αντιγραφο εκκαθαριστικου εφοριας που εκδιδεται από την εφορια.Το εκκαθαριστικο το εδωσα και αυτό για μεταφραση.

                    6. Εντυπο-αιτηση Νο118 www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf συμπληρωμενο μαζι με μια οπισθογραφημμενη φωτογραφια συμφωνα με τις προδιαγραφες που αναφερει η αιτηση.

                    Σημειωσεις
                    α) Για τα δικαιλογητικα 1 ,5 και 4 (αν η ταυτοτητα είναι παλαιου τυπου) που πανε για μεταφραση εγω εβαλα σφραγιδα Χαγης αλλα δεν χρειαζεται.Δεν τη ζητανε από το Λονδινο και στην πρεσβεια που ρωτησα μου ειπαν ότι δεν ηταν απαραιτητη.Εγω στην αρχη ξεκινησα και την εβαλα από μονος μου πριν ρωτησω.Ειναι παραπανω ταλαιπωρια, που αν ξεκιναγα τωρα δεν θα την εκανα.

                    β) Για την πληρωμη μπορουμε να πληρωσουμε και στην πρεσβεια εκει που πηγαμε για επικυρωση των Αυστραλιανων εγγραφων με ραντεβου το οποιο το κλεινουμε ειτε με email immigration.athens@dfat.gov.au ειτε τηλεφωνικα 210 870 4000.(Ξερω και περιπτωσεις που πληρωσαν χωρις ραντεβου , αλλα εγω όταν ειχα ρωτησει μου ειπαν μονο με ραντεβου).Για ένα παιδι 100 ευρω και για το δευτερο παιδι αν στειλουμε μαζι τις αιτησεις 80 ευρω. Οι τιμες πιθανως να αλλαζουν κάθε χρονο.

                    γ) Τα δικαιολογητικα τα στελνουμε με συστημενη επιστολη στην διευθυνση

                    Migration Branch
                    Australian High Commission
                    Strand
                    London
                    WC2B 4LA
                    United Kingdom

                    Αυτά , ελπιζω να βοηθησα.

                    Comment


                      Originally posted by stratos6 View Post
                      Δικαιολογητικά για εγγραφή τέκνου ως Αυστραλού υπηκόου
                      Καλημερα , ειχα λιγο χρονο σημερα και σκεφτηκα να γραψω αναλυτικα τι δικαιολογητικα εστειλα στο Λονδινο για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου, για να βοηθησω και εγω από την πλευρα μου τους επομενους ενδιαφερομενους .

                      1.Πληρης ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου που εκδιδεται από το ληξιαρχειο και μπορουμε να την παραλαβουμε και από ΚΕΠ .Στα ΚΕΠ πηγαινουμε κανουμε αιτηση ,τους λεμε ότι θελουμε να είναι πρωτοτυπη από το ληξιαρχειο (και όχι από fax που την επικυρωνουν μετα στα ΚΕΠ γιατι αυτή δεν την δεχονται.) και πηγαινουμε και την παραλαμβανουμε μετα από μια εβδομαδα από το ΚΕΠ που καναμε την αιτηση. Επειτα η ληξιαρχικη πραξη πρεπει να μεταφραστει αλλιως δεν γινεται δεκτη.
                      Για την μεταφραση εγω πηγα στο μεταφραστικο τμημα του υπουργειου εξωτερικων στην Αθηνα , οδος Αριωνος 10 στο Ψυρρη στον 2ο οροφο.

                      2.Επικυρωμενο φωτοαντιγραφο Αυστραλιανου διαβατηριου.

                      3.Επικυρωμενο φωτοαντιγραφο Αυστραλιανου πιστοποιητικου γεννησης.

                      * Η επικυρωση των δικαιολογητικων 2 και 3 για οσους μενουν Αθηνα γινεται στο ιδιο κτηριο που είναι η πρεσβεια της Αυστραλιας ,Κηφισιας και Αλεξανδρας γωνια ,6ος οροφος , Τριτη ή Πεμπτη , 8.30 – 12.30 χωρις ραντεβου.Παμε με τις φωτοτυπιες και τα πρωτοτυπα μαζι και μας επικυρωνουν τα φωτοαντιγραφα..

                      4.Επικυρωμενο φωτοαντιγραφο Ελληνικης ταυτοτητας.Αν είναι νεου τυπου με λατινικους χαρακτηρες δεν χρειαζεται μεταφραση.Αν είναι παλαιου τυπου πρεπει να μεταφραστει.Η επικυρωση γινεται και σε ΚΕΠ.
                      5. Αποδεικτικο στοιχειο της τρεχουσας διευθυνσης της μονιμης κατοικιας του παιδιού ή του ασκούντος τη γονική μέριμνα (αυτή η διεύθυνση πρέπει να συμπίπτει με τη διεύθυνση που δηλώνεται στο έντυπο της αίτησης).Το αποδεικτικο πρεπει να μεταφραστει αν είναι στα ελληνικα. Παραδείγματα αποδεκτών εγγράφων είναι τα εξής: Λογαριασμός υπηρεσιών κοινής ωφελείας (υγραέριο, ηλεκτρικό, νερό) , Μισθωτήριο συμβόλαιο ή συμφωνία ενοικίου , Ειδοποίηση κοινοτικών ή δημοτικών τελών , Κατάσταση τραπεζικού λογαριασμού.
                      Εγω εστειλα ακριβες αντιγραφο εκκαθαριστικου εφοριας που εκδιδεται από την εφορια.Το εκκαθαριστικο το εδωσα και αυτό για μεταφραση.

                      6. Εντυπο-αιτηση Νο118 www.immi.gov.au/allforms/pdf/118.pdf συμπληρωμενο μαζι με μια οπισθογραφημμενη φωτογραφια συμφωνα με τις προδιαγραφες που αναφερει η αιτηση.

                      Σημειωσεις
                      α) Για τα δικαιλογητικα 1 ,5 και 4 (αν η ταυτοτητα είναι παλαιου τυπου) που πανε για μεταφραση εγω εβαλα σφραγιδα Χαγης αλλα δεν χρειαζεται.Δεν τη ζητανε από το Λονδινο και στην πρεσβεια που ρωτησα μου ειπαν ότι δεν ηταν απαραιτητη.Εγω στην αρχη ξεκινησα και την εβαλα από μονος μου πριν ρωτησω.Ειναι παραπανω ταλαιπωρια, που αν ξεκιναγα τωρα δεν θα την εκανα.

                      β) Για την πληρωμη μπορουμε να πληρωσουμε και στην πρεσβεια εκει που πηγαμε για επικυρωση των Αυστραλιανων εγγραφων με ραντεβου το οποιο το κλεινουμε ειτε με email immigration.athens@dfat.gov.au ειτε τηλεφωνικα 210 870 4000.(Ξερω και περιπτωσεις που πληρωσαν χωρις ραντεβου , αλλα εγω όταν ειχα ρωτησει μου ειπαν μονο με ραντεβου).Για ένα παιδι 100 ευρω και για το δευτερο παιδι αν στειλουμε μαζι τις αιτησεις 80 ευρω. Οι τιμες πιθανως να αλλαζουν κάθε χρονο.

                      γ) Τα δικαιολογητικα τα στελνουμε με συστημενη επιστολη στην διευθυνση

                      Migration Branch
                      Australian High Commission
                      Strand
                      London
                      WC2B 4LA
                      United Kingdom

                      Αυτά , ελπιζω να βοηθησα.
                      Στράτο γεία σου,θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει μόνο το πιστοποιητικό γέννησης του γονέα απο Αυστραλία φτάνει ή χρειάζεται και διαβατήριο Αυστραλίας?

                      Comment


                        Originally posted by nik13 View Post
                        Καλημερα σας...Μια ερωτηση που μπορει ισως να απαντησει και ο agoriani καθως ειχε κανει κατι παρομιο.
                        Ειμαι Αυστραλια και δεν εχει εγκριθει ακομα η βιζα (η οποια ειναι σε τελικο σταδιο εχω επικοινωνησει με case officer).Σε περιπτωση που δεν εχει εγκριθει μεχρι την λιξη της τουριστικης υπαρχει τροπος να γινει ανανεωση της τουριστικης?
                        Ευχαριστω και να μην το βαζει κανεις κατω εδω ειναι ενας αλλος κοσμος...
                        για ποιο λογο να ανανεωσεις την τουριστικη; εφ οσον με την ληξη της ,μπαινει σε ισχυ η bridging visa...και εισαι νομιμα εκει ,μεχρι να εγκριθει η partner visa

                        υ.γ που για οποιον εκανε την αιτηση για την partner visa onshore,απο τις 24 /11/2012 και μετα ,πλεον μπορει να δουλευει νομιμα , μολις μπει σε ισχυ η bridging visa, χωρις να χρειαζεται να κανει αιτηση να αρθει ο ορος''no work'' απο την bridging visa,οπως ισχυε για αιτησεις μεχρι πριν τις 24/11..
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          Originally posted by australian View Post
                          15 μέρες πριν λήξει πηγαίνεις στο immigration και με $300 ανανεώνεις την τουριστική για 6 μήνες.

                          ??? για ποιο λογο να ανανεωσει την τουριστικη; εφ οσον με την ληξη της ,θα μπει σε ισχυ η bridging visa...
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            και κατι σημαντικο..οι φορμες αλλαζουν 3 φορες τον χρονο...Aπριλη ,Ιουλη ,Νοεμβρη.Αλλα μπορει και ενδιαμεσα ,αν προκυψει καποιο σημειο που χρειαζεται αλλαγη.

                            γι αυτο ,να τις κατεβαζετε πριν τις συμπληρωσετε και παλι να ξανατσεκαρετε πριν τις στειλετε ,μηπως αλλαξε κατι.

                            Τελευταια σημαντικη αλλαγη στην νεα φορμα 40sp του σπονσορα ,

                            δεν υπαρχουν πια ερωτησεις που να ρωτανε την τρεχουσα εργασιακη κατασταση -ερωτηση 34 στην προηγουμενη φορμα -

                            ουτε ρωτανε πια αν δουλευε ο σπονσορας τα 2 τελευταια χρονια -ερωτηση 35 στην προηγουμενη φορμα ,οπου και ζητουσε αποδειξεις ,οπως εκκαθαριστικα εφοριας,ή γραμματα απο εργοδοτη ,ή χαρτια μισθοδοσιας κλπ. Τωρα ,δεν ζητανε πια εκκαθαριστικα κλπ κλπ
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              Originally posted by voulacharal View Post
                              Στράτο γεία σου,θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει μόνο το πιστοποιητικό γέννησης του γονέα απο Αυστραλία φτάνει ή χρειάζεται και διαβατήριο Αυστραλίας?
                              Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ευχομαι σε ολους ΥΓΕΙΑ πανω απο ολα.

                              Λοιπον voulacharal στα Δικαιολογητικά για εγγραφή τέκνου ως Αυστραλού υπηκόου που μου εδωσαν απο την πρεσβεια και μπορεις να τα βρεις και απο εδω immi_citz_greek - Australian High Commission για τον Αυστραλο γονεα γραφει τα παρακατω :


                              "Έγγραφο πιστοποίησης ταυτότητας που απαιτείται για τον αυστραλό γονέα του παιδιού

                              Αυστραλιανό πιστοποιητικό γέννησης του γονέα που εκδόθηκε πριν από την 20η Αυγούστου 1986, ή
                              Αυστραλιανό διαβατήριο του γονέα που εκδόθηκε μετά την 1η Ιουλίου 2005, ή
                              Πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας ή πιστοποιητικό πολιτογράφησης του γονέα

                              Τα στοιχεία ταυτότητας του αυστραλού γονέα πρέπει να συμπίπτουν με το όνομα του γονέα που αναφέρεται στη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

                              Εάν ο γονέας έχει αλλάξει το όνομά του μετά τη γέννηση του παιδιού, θα πρέπει να παρέχει αποδεικτικό έγγραφο για την αλλαγή ονόματος, για παράδειγμα, ληξιαρχική πράξη γάμου ή πιστοποιητικό αλλαγής ονόματος διά μονομερούς πράξης.
                              Εάν ο γονέας έχει το ίδιο όνομα αλλά αυτό γράφεται με διαφορετικό τρόπο, θα πρέπει να παρέχει υπογεγραμμένη δήλωση όπου θα εξηγεί γιατί τα ονόματα δεν είναι πανομοιότυπα."

                              Οποτε λογικα οπως γραφει, δεν θα εχεις προβλημα αν εχει εκδοθει πριν από την 20η Αυγούστου 1986.

                              Ελπιζω να βοηθησα.

                              Comment


                                Originally posted by vertigo View Post
                                ??? για ποιο λογο να ανανεωσει την τουριστικη; εφ οσον με την ληξη της ,θα μπει σε ισχυ η bridging visa...
                                Offshore και bridging "δεν παίζει"

                                Comment

                                Working...
                                X