Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (8)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εχεις βγαλει διαβατηριο ? θα κανεις την αιτηση και για την γυναικα σου απο δω ?

    Comment


      Περιμένω να μου στείλουν απο την Αυστραλία το πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας, αλλιώς δεν μπορώ να κάνω αίτηση για Αυστραλιανό διαβατήριο(το οποιό θα κάνει από την στιγμή που θα τα λάβουν την αίτηση 2 με 3 μήνες). Τώρα σχετικά με την γυναίκα μου, θα προτιμούσα να έκανα την αίτηση απο εδώ αλλά μετά από πολλές ώρες ψάξιμο στο Department of Immigration & Citizenship είχα ψιλό απογοητευθεί γιατί δεν μπορούσα να βρω άκρη. Μου έδινε τη βίζα 309/100 Partner visa η οποία 309 είναι προσωρινή και κοστίζει πολλά(2200 ευρώ περίπου) με αναμονή έγκρισης 8-9 μήνες. Ψάχνοντας και ρωτώντας (παν στη πόλη) βλέπω οτι υπάρχει και άλλος τρόπος, με τουριστική μετατρέποντας την εκεί σε προσωρινή 820 μέχρι να βγει η μόνιμη 801. Αυτό θα κάνω απλά τώρα το ψάχνω τι ακριβώς διαδικασία χρειάζεται, εχω βρει σχετικό θέμα στο patriotaki http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-8-a-3974/

      Comment


        Υπομονη και κουραγιο !!!! Νομιζω οτι θα κανει λιγοτερο απο 2 μηνες αφου στειλεις τα χαρτια σωστα (φανταζομαι διαβαζεις στα σχετικα ποστ τι χρειαζεται ) και καταλαβαινω οτι θα την παρεις αγκαζε την γυναικα και θα πεταξετε μαζι ? εκει εχετε καποιον για να σας φιλοξενησει το πρωτο διαστημα ?

        Comment


          Originally posted by Akisk View Post
          Περιμένω να μου στείλουν απο την Αυστραλία το πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας, αλλιώς δεν μπορώ να κάνω αίτηση για Αυστραλιανό διαβατήριο(το οποιό θα κάνει από την στιγμή που θα τα λάβουν την αίτηση 2 με 3 μήνες). Τώρα σχετικά με την γυναίκα μου, θα προτιμούσα να έκανα την αίτηση απο εδώ αλλά μετά από πολλές ώρες ψάξιμο στο Department of Immigration & Citizenship είχα ψιλό απογοητευθεί γιατί δεν μπορούσα να βρω άκρη. Μου έδινε τη βίζα 309/100 Partner visa η οποία 309 είναι προσωρινή και κοστίζει πολλά(2200 ευρώ περίπου) με αναμονή έγκρισης 8-9 μήνες. Ψάχνοντας και ρωτώντας (παν στη πόλη) βλέπω οτι υπάρχει και άλλος τρόπος, με τουριστική μετατρέποντας την εκεί σε προσωρινή 820 μέχρι να βγει η μόνιμη 801. Αυτό θα κάνω απλά τώρα το ψάχνω τι ακριβώς διαδικασία χρειάζεται, εχω βρει σχετικό θέμα στο patriotaki http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...E%B9-8-a-3974/
          κι αυτη η προσωρινη που λες , οταν γινεται η αιτηση offshore ,Partner (Subclass 309/100)δηλ εκτος Αυστραλιας ,μετατρεπεται μετα σε μονιμη,οπως κι αυτη που βγαινει onshore..Δηλ. κάνεις την ίδια αίτηση και για τις 2 υποκατηγορίες 309 και 100. (το ιδιο και για -onshore- Partner/ Subclass 820/801).Aρα ,μια χαρά μπορεις να κανεις την αιτηση απο δω (offshore) ,αφου αλλωστε το προτιμας .Επισης ,η offshore τωρα κοστιζει 2680 AUD , που σε ευρω ,βγαινει περιπου εκει που εγραψες ,(πριν κοστιζε 2060 AUD- )ενω η onshore Partner (Subclass 820/801)απο τον Ιανουαριο του 2013 ,κοστιζει πλεον 3975 AUD ) (πριν κοστιζε 3060$ ).Εδω ειναι οι νεες τιμες,(αυξημενες κατα 30%,οσον αφορα τις partner visas,αλλά και οι αλλου ειδους βιζες ,αυξηθηκαν,οπως φαινεται συνοπτικα,εδω ). Το καλο πια, οταν γινεται onshore η αιτηση ,ειναι οτι η bridging visa A που δινεται με την καταθεση εγκυρης αιτησης και μπαινει σε ισχυ μολις ληξει το τριμηνο της τουριστικης βιζας ,ειναι οτι δεν εχει τον περιορισμο no work,για οσες αιτησεις κατατεθηκαν απο 24/11/2012 και μετα. Περισσοτερα για οταν γινεται η διαδικασια onshore ,μπορεις να διαβασεις σε διαφορα posts στο φορουμ ,οπως και στο post μου , 172 ,εδω.Επισης ,υπολογισε και το κοστος των ιατρικων εξετασεων ,που ειναι γυρω στα 380 AUD,μαζι με την ψηφιακη φωτογραφια, οταν γινονται onshore.ΣτηνΕλλαδα ,δεν ξερω ποσο κοστιζουν τωρα,αλλά δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα και η τιμη ειναι σε ευρω ,οποτε την μεταρεπεις σε AUD και βλεπεις την διαφορα.Οπως καταλαβα ,παιδια δεν εχετε ,οποτε αν ειστε 3 χρονια μαζι ,τοτε θα παρει εξ αρχης την μονιμη παραμονη και θα εχει προσβαση και σε επιδοματα.Αλλιως θα περιμενει 2 χρονια απ την ημερομηνια της καταθεσης της αρχικης αιτησης ,οταν θα εχει παρει δηλ την μονιμη παραμονη. Καλη συνεχεια και όλα καλά να σας ερθουν ,σας ευχομαι.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            Οι ιατρικές εξετάσεις εδώ (Ελλάδα) κοστίζουν 220 ευρώ. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από τον ιατρό στο Ιασώ. Πολύ εξυπηρετικός και πολύ σύντομη η όλη διαδικασία (αιμοληψία, ουροληψία, ακτινογραφία) όλα μέσα σε 1 ώρα.

            Comment


              Originally posted by panultimate View Post
              Οι ιατρικές εξετάσεις εδώ (Ελλάδα) κοστίζουν 220 ευρώ. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από τον ιατρό στο Ιασώ. Πολύ εξυπηρετικός και πολύ σύντομη η όλη διαδικασία (αιμοληψία, ουροληψία, ακτινογραφία) όλα μέσα σε 1 ώρα.
              αρα γυρω στα 280 AUD.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment

              Working...
              X