Announcement

Collapse
No announcement yet.

Eργασία στον Καναδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Eργασία στον Καναδα

    Καλησπερα,

    εχω μια απορια σχετικα με το πως υπολογιζεται το καθαρο εισοδημα καποιου καθε μηνα,
    εαν δηλαδη καποιος με πληρωνει 15$ την ωρα και δουλευω 8 ωρες την μερα, 5 φορες την εβδομαδα τοτε ειναι 600$

    εαν το υπολογήσουμε με τον μηνα το καθαρο μου εισοδημα ποσο θα ειναι? θα ειναι 2400$ ??

    θελω να καταλαβω εαν στις αγγελειες τα γραφουνε μεικτα η καθαρα τα λεφτα που δινουν και ποσο ειναι για παραδειγμα η φορολογια τους τον χρονο?

    Με ενδιαφερει πολυ να το μαθω αυτο γτ ειμαι στα ορια να φυγω μονιμα καναδα.
    Ευχαριστω πολυ !!!

    #2
    Μεικτα ειναι. Να υπολογιζεις 22 % φορο σ κρατανε με καθε μισθοδοσια σου.

    Comment


      #3
      Αξιζει να παει κανεις? βλεπω μεγαλα ενοικια μεγαλο φορο, μπορεις να την περασεις?
      δυσκολα μου φαινεται και εκει περα...

      Comment


        #4
        Καλα εισαι.....

        Εχει κ πεινα εδω απλα με μια καλη δουλεια δεν σα λειψει τπτ.

        Comment


          #5
          καλα ναι σιγουρα παντου παιζει και πεινα και ειδικα ελλαδα!! εσυ μονος μενεις εκει? σε ποια πολη εισαι? και γενικα τι εξοδα πιανεις τον μηνα? ενοικιο,ζωη γενικα τι ξοδευεις πανω κατω πες μου ενδεικτικα να καταλαβω, ευχαριστω φιλε μου.

          Comment


            #6
            Παιδια και εγω θα ηθελα πληροφοριες....Διαβασα οτι μπαινοντας στο αεροδρομιο του καναδα πρεπει να δηλωσεις οτι εχεις 2500 ευρω για να καλυψεις τα πρωτα σου εξοδα?Ισχυει?κ κατα ποσο ειναι δυνατο να βρω δουλεια ως ανειδικευτος η οδηγος φορτηγου?ευχαριστω πολυ

            Comment


              #7
              Originally posted by Vaios Patsiouras View Post
              Παιδια και εγω θα ηθελα πληροφοριες....Διαβασα οτι μπαινοντας στο αεροδρομιο του καναδα πρεπει να δηλωσεις οτι εχεις 2500 ευρω για να καλυψεις τα πρωτα σου εξοδα?Ισχυει?κ κατα ποσο ειναι δυνατο να βρω δουλεια ως ανειδικευτος η οδηγος φορτηγου?ευχαριστω πολυ
              Καταλαβαινεις οτι δεν βοηθας πολυ με τον τροπο που κανεις την ερωτηση. Δεν μας λες ουτε με ποιο προγραμμα θα μπεις στον Καναδα ουτε σε ποια πολη σκοπευεις να εργαστεις σαν οδηγος φορτηγου ουτε καμια αλλη σχετικη πληροφορια.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                #8
                Blackred φιλε μου ισχυει το 22% φορος στον μισθο καθε μηνα για οτι εισοδημα και αν εχεις? Εγω σκεφτομαι να φυγω γουινιπεγκ εχω και καναδικη υπικοοτητα (δε ξερω κατα ποσο αυτο με βοηθαει) και ενα θειο εκει περα που μενει 40 χρονια σχεδον.. πλεον εδω δε με κραταει τπτ.. θα μπορουσα να δουλεψω οπουδηποτε εκει περα, αξιζει να κανω το βημα? Και αν ναι τοτε με τι μισθο θα μπορουσα να ζησω σαν ανθρωπος? Θελω πολυ να φυγω και να μπορεσω επιτελους να εχω 5 δραχμες στο πορτοφολι μου και να ειμαι αυτονομος οχι να ζω απο μια συνταξη της μανας μου στα 27 μου!! Απλα επειδη ειναι μια σοβαρη αποφαση εξεταζω καθε τι που θα μπορεσει να μου εξασφαλισει εκει κατι καλυτερο. Αξιζει να κανω το βημα προς τα εκει??

                Περιμενω την γνωμη σου.. ευχαριστω!!

                Comment


                  #9
                  Ειμαι σε ενα χωριο με βαρια βιομηχανια στο Οντάριο. Εξοδα δεν εχω. Μενω σε θειο της αρραβωνιαστικια μ που εχει εστιατοριο. Οποτε παλι καλα τα λεφτα πανε τσεπη ολα. Χτες με προσέλαβε το εργοστάσιο full time οποτε τωρα τα λεφτα ειναι παααρα πολλα κ παμε γ σπουδες. Ριξε μια ματια τι γινετε στο γουινιπεγκ πριν πας. Ειναι στο Facebook. Θελει τυχη πολυ κ υπομονη η μετανάστευση και παντα να σαι αισιόδοξος. Οτι αλλο θες εδω είμαι.

                  Comment


                    #10
                    Να είστε όλοι καλά.
                    Last edited by NickD; 02.07.2023, 03:16.
                    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                    https://pablitogreco.com

                    Comment


                      #11
                      Απ' ότι ξέρω, είναι διάκριση να ζητάς για ηλικία. Αυτό το κάνουν στην Ελλάδα,δεν περίμενα να το δω και στον Καναδά!

                      Comment


                        #12
                        Γεια σας, θα ήθελα λίγη βοήθεια από όποιον ξέρει και θέλει να βοηθήσει. Μένω στη Γερμανία με την οικογένειά μου και σκεφτόμαστε να πάμε Καναδά σε 2 χρόνια -μιας και ξέρουμε ότι θέλει πολύ διαδικασία. Ο πατέρας μου είναι οδηγός φορτηγών και εγώ έχω τελειώσει Logistic. Η μητέρα μου και η αδερφή μου, μπορούν να δουλέψουν είτε logistic είτε σε κάποιο εστιατόριο -δε τη φοβόμαστε τη δουλειά Τα αγγλικά μας δεν είναι και πολύ καλά -η αδερφή μου και η μητέρα μου μιλάνε πιο καλά-, αλλά ακούσαμε πως στο Τορόντο υπάρχει "σύστημα" για να μάθουμε. Κατά πόσο είναι εύκολο να βρούμε δουλειά εκεί ή έστω ο πατέρας μου για αρχή; Όποιος έχει κάποια πληροφορία παρακαλώ ας απαντήση.

                        Comment

                        Working...
                        X