Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Απλα αλλαζεις τη sim,δεν χρειαζεται να παρεις αλλο.

    Comment


      #17
      Καλησπερα!!γνωριζει καποιος αν οι συσκευες κινητων ειναι φθηνοτερες στην Σουηδια απο την ελλαδα;;;;Σας ευχαριστω!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by EXCITER View Post
        Απλα αλλαζεις τη sim,δεν χρειαζεται να παρεις αλλο.
        ευχαριστώ πολύ!!

        καλή ερώτηση REM....
        To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

        Comment


          #19
          Τα τηλεφωνα σε τιμες ειναι λιγο φτηνοτερα απο Ελλαδα,οι χρεωσεις επισης λιγο φτηνοτερες και ΠΟΛΥ καλυτερες οι χρεωσεις για ιντερνετ με στικακι,ολες οι εταιριες δινουν 20Gb χωρο για δεδομενα,που ειναι υπεραρκετος για ενα μηνα.Οι τιμες του ιντερνετ στηνΕλλαδα για 3G ειναι απλα ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ

          Comment


            #20
            Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι όποιον γνωρίζει; Θέλω να ταξιδέψω Αθήνα- Malmö. Ποιά αεροπορική εταιρεία να επιλέξω για συμφέρουσα τιμή;.. (κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα σχετικά θα μπορούσε να με διευκολύνει). Ευχαριστώ πολύ...
            To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

            Comment


              #21
              Originally posted by Georgia9 View Post
              Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι όποιον γνωρίζει; Θέλω να ταξιδέψω Αθήνα- Malmö. Ποιά αεροπορική εταιρεία να επιλέξω για συμφέρουσα τιμή;.. (κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα σχετικά θα μπορούσε να με διευκολύνει). Ευχαριστώ πολύ...
              Καλησπερα και σε σενα Αν κοιταξεις ΕΔΩ και ΕΔΩ αυτο που σε συμφερει ειναι να ερθεις απο Βενιζελος Arlanda μετα απο εκει με Flyggbusarna Θα κατεβεις κεντρο και παλι με Flyggbus στο Αεροδρομια της Broma απο οπου φευγει κυριως η SAS για Malmö.

              Δρομολογια και τιμες Flyggbusarna ΕΔΩ.
              Direkt πτηση απο Αθηνα σε Malmö δεν υπαρχει.

              Comment


                #22
                Tack så mycket Antogeor!
                To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                Comment


                  #23
                  Παιδια καλησπερα!μπορω να κλεισω εισητηριο Θεσσαλονικη-Στοκχολμη απο την Σουηδια ενω μενω Ελλαδα;Σας ευχαριστω!!!!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by #REM# View Post
                    Παιδια καλησπερα!μπορω να κλεισω εισητηριο Θεσσαλονικη-Στοκχολμη απο την Σουηδια ενω μενω Ελλαδα;Σας ευχαριστω!!!!
                    Καλησπερα.......και φυσικα μπορεις .Μπαινεις ΕΔΩ κλεινεις κανονικα, πληρωνεις με credit card,και μετα κανεις check in .Δεν χρειαζεται να εισαι εδω

                    ΥΓ απλα ρυθμιζεις να σου βγαινει σε ευρω,η το αφηνεις κορωνες οπως βολευει.

                    ΥΓ 2 εαν δεν βιαζεσαι ,απο αρχες Απριλιου ξεκιναει πτησεις η Ryanair,Θεσσαλονικη Στοκχολμη απευθειας, η οποια βολευει,εαν δεν εχεις πολλες βαλιτσες και μονο.Πληροφοριες ΕΔΩ

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by antogeor View Post
                      Καλησπερα.......και φυσικα μπορεις .Μπαινεις ΕΔΩ κλεινεις κανονικα, πληρωνεις με credit card,και μετα κανεις check in .Δεν χρειαζεται να εισαι εδω

                      ΥΓ απλα ρυθμιζεις να σου βγαινει σε ευρω,η το αφηνεις κορωνες οπως βολευει.

                      ΥΓ 2 εαν δεν βιαζεσαι ,απο αρχες Απριλιου ξεκιναει πτησεις η Ryanair,Θεσσαλονικη Στοκχολμη απευθειας, η οποια βολευει,εαν δεν εχεις πολλες βαλιτσες και μονο.Πληροφοριες ΕΔΩ
                      Σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!Καλο βραδυ!!!

                      Comment


                        #26
                        Καλησπερίζω όλους!
                        Αποφασίσαμε να φύγει πρώτα ο σύζυγος και μετά το καλοκαίρι εγώ με τα παιδιά.
                        Σήμερα ήρθε και η πρώτη απόρριψη από τον εργοδοτη….και σχετικά γρήγορα. Έστειλα το πρωί (στα σουηδικά) το CV απόγευμα μου απάντησε ότι το τεχνικό προφίλ του άνδρα μου δεν ταιριάζει με το δικό τους…δηλαδη ασχολούνται με άλλα πράγματα, με περισσότερα απ’ότι ξέρει ο άνδρας μου. Μου φάνηκε ότι αυτή η εταιρία ψάχνει πολύ προσωπικό και είναι σε όλη την Σουηδία (Fiberglass και μηχανικός στα βαρέα οχήματα), εάν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να δώσω και τα στοιχειά. Έστειλα και άλλου τα CV άλλα δεν απάντησε κανείς. Δηλαδή μέσα σε πόσες μέρες απατάνε οι Σουηδοί? Κατά τα άλλα συνεχίζουμε με αναζήτηση εργασίας, σπίτι για τον άνδρα ήδη έχουμε(η κόρη του είναι Μάλμε).
                        Κάθε μέρα πολύ προσέχτηκα διαβάζω ότι έχετε δημιουργήσει εδώ τόσο καιρο…πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όποιος μοιράζεται εδώ της εμπειρίες του. Σίγουρα κάποια στιγμή θα το κάνω εγώ γιατί εδώ (μένω στο νησί) δεν πάει άλλο. Παιδίατρο δεν έχουμε, για να γράψουμε φάρμακα πάμε στις 5!!! Ώρα το πρωί στο Κέντρο Υγείας και ΠΑΡΑ πολλά αλλα…να μην σας χαλάσω την διαθεση….απλα κάτι να προσθέσω. Πρώτη φορά ( είμαι 15 χρόνια εδώ)είδα να μοιράζουν μακαρόνια, ρύζι και κονσέρβες στον κόσμο. Κόσμος πεινάει.
                        Αυτά…
                        Ξέχασα να ρωτησω…μου κάνει εντύπωση ότι μέσα στην ΕΕ ζητανε αποστιλ, δηλαδή την σφραγίδα της Χάγης. Δηλαδή οπωσδήποτε να την έχουμε?
                        Και…ειχα ρωτήσει πριν αλλά δεν απάντησε κανείς. Ως εξωτερικός συνεργάτης( Freelance) δικαιούμαι το personnumer?

                        Comment


                          #27
                          εμενα μου ερχοντουσαν απαντησεις μετα απο 4 μηνες για πολλες δουλειες που ειχα στειλει

                          και εδω μη νομιζεις οτι ειναι πολυ καλυτερα τα πραματα....
                          νοσηλευτης ειμαι..και αν παθω κατι...ενας γιατρος απο το νοσοκομειο που δουλευω δεν μπορει να με δει..να μου πει μια γνωμη η να μου γραψει ενα παραπεμπτικο να παω να με εξετασουν....
                          η κοπελα μου και αυτη νοσηλευτρια...υποφερει ενα μηνα απο πονους στα εντερα...και της λενε πρεπει να κανεις κολονοσκοπηση...αλλα παιρνει ενα μηνα μεχρι να παρεις σειρα......

                          ναι στην ευρωπη ζητανε σφραγιδα χαγης

                          Comment


                            #28
                            Καλησπερα παιδια. Ξερει κανεις τι σημαινει uppehållstillstånd?Δηλαδη εαν δεν βρεις δουλεια μπορεις να κανεις την διαδικασια της uppehållstillstånd?Ειναι κατι καινούργιο?
                            Saetron ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

                            Comment


                              #29
                              Uppehallstillstand :Αδεια παραμονης

                              Καθε μη-Σκανδιναβος πολιτης πρεπει να εχει "αδεια παραμονης" μετα απο τρεις μηνες που μενει στην Σουηδια.

                              Γι αυτο ισως και να εχεις ακουσει αρκετους μετα απο 3 μηνες στην σουηδια να βγαινουν απο την χωρα και ξαναμπαινουν εαν δεν εχουν βρει εργασια και προσωπικο νουμερο ή γενικα μενουν κρυμμενοι μεχρι να τα εξασφαλισουν.....

                              Ως ευρωπαιος πολιτης πρεπει μεσα σε 3 μηνες να εγγραφεις στο γραφειο μεταναστων (migrationsverket) οτι θελεις να μεινεις στην σουηδια δειχνοντας το προσωπικο σου νουμερο που εχεις παρει ηδη αλλα και καποιο συμβολαιο εργασιας.


                              Αυτοι με την σειρα τους σε ενημερωνουν μετα απο καποιο διαστημα , αναλογα την δουλεια που εχουν, οτι σου παρεχουν το "δικαιωμα παραμονης" αφου εισαι ευρωπαιος πολιτης και εχεις και εργασια.

                              Τα παραπανω αναφερονται στον νομο για αλλοδαπους (utlänningslag) (2005:716) 3ακεφ 4παρ αν καποιος θελει να το ψαξει περισσοτερο.

                              Comment


                                #30
                                Iωάννα κοίτα και εδώ Arbeta i Sverige - Migrationsverket [NS4 version]
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X