Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Κορίτσια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.
    Έχω μια ερώτηση. Ο σύζυγος μου είναι πολυάσχολος θα έλεγα. Δηλαδή έχει εμπειρία στο τεχνικό τομέα και έχει τελειώσει σχολή εστιατορικης και ξενοδοχειακής τέχνης και έχει έμπειρα ως σερβιτόρος. Δηλαδή καλό είναι να φτιάξω 2-3 CV? Δηλαδή για καθαρισμό τι CV να στείλω? Π.Χ.θα στείλω του σερβιτόρου και θα μας πουν ότι δεν είναι τομέας μας. Ελπίζω με καταλάβατε…..

    Comment


      #32
      Αφου εχεις το χρονο να προετοιμασεις 2-3 διαφορετικα cv με την προυπηρεσια του αντρα σου καντο.

      Προσωπικη μου γνωμη βεβαια ειναι οτι για καθαριοτητα δεν εχει και τοσο νοημα να στελνεις βιογραφικα απο ελλαδα αφου εχει τοσο κοσμο που ειναι ηδη εδω και ψαχνει για μια τετοια προχειρη δουλεια. Καλα θα ηταν να ερθει εδω και να "χτυπησει" πορτες, να τον δουν και να τους δει και εκεινος...
      Ως σερβιτορος, χωρις να θελω να σε απογοητευσω, θα ναι δυσκολο να βρει χωρις να μιλα σουηδικα, τα αγγλικα δεν αρκουν...

      Βιογραφικα θα στελνεις αναλογα παντα με τα προσοντα που ζητανε αυτοι και οχι με ο,τι προυπηρεσια εχει ο αντρας σου και δεν τους ειναι απαραιτητη.Και βεβαια θα συνοδευονται παντα απο ενα προσωπικο γραμμα με το οποιο θα τους γραφεις γιατι ο αντρας σου ειναι καταλληλος για το ποστο αυτο που ζητανε ατομο, δηλ πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

      Και να συμπληρωσω και κατι ακομα: προσπαθησε να φανταστεις ποσοι ανθρωποι εχουν ερθει στην σουηδια ολοκληρη με ή χωρις γνωστους και συγγενεις και προσπαθουν να βρουν καποια ακρη, με ή χωρις προσοντα...

      Το καλυτερο και σημαντικοτερο προσον που θα επρεπε να χει αυτος που ανεβαινει αυτη την στιγμη ειναι Η ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ!!
      Ο,τι αλλο προσον, προυπηρεσια ή πτυχιο και αν διαθετει, δεν μπορει να το χρησιμοποιησει αμεσα απλα γιατι πρεπει να συννενοηθει στα σουηδικα!

      Εχει υποθει πολλες φορες εδω μεσα αλλα θα το ξαναπω και ας γινω κουραστικη : Η γνωση της σουηδικης γλωσσας σου "ανοιγει" πορτες , ακομα και πορτες καθαριοτητας, οσο παλαβο και αν σας ακουγεται αυτο.

      Ενα ακομα "ισχυρο" χαρτι ειναι η γνωση Αγγλικων σε καλο εως πολυ καλο επιπεδο και η γνωση υπολογιστων γιατι παρα πολλες διαδικασιες εδω γινονται μεσω υπολογιστων, που πραγματικα σου διευκολυνουν την ζωη...
      Προσπαθηστε να "μαθετε" ή να βελτιωσετε καποιο απο τα 3 παραπανω προσοντα-"χαρτια" που ηδη εχετε αντι να ξεκινησετε καποιο απο το μηδεν και να χασετε το χρονο σας..

      Ζυγιστε καλα την κατασταση, τα προσοντα σας και το κομποδεμα σας πριν ανεβετε!

      Εχω ακουσει αρκετες ιστοριες ανθρωπων που αφηνουν την οικογενεια στην ελλαδα, παλευουν ολομοναχοι για ενα μεγαλο διαστημα εδω, δεν βγαζουν παρα πολλα χρηματα γιατι δεν καταφερνουν να βρουνε οχταωρα, δεν αντεχουν και επιστρεφουν πισω με πεσμενα τα φτερα....

      Προσπαθηστε να μην ειστε ενας απο αυτους...

      Φιλικα
      Ελενη

      Comment


        #33
        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
        Αφου εχεις το χρονο να προετοιμασεις 2-3 διαφορετικα cv με την προυπηρεσια του αντρα σου καντο.

        Προσωπικη μου γνωμη βεβαια ειναι οτι για καθαριοτητα δεν εχει και τοσο νοημα να στελνεις βιογραφικα απο ελλαδα αφου εχει τοσο κοσμο που ειναι ηδη εδω και ψαχνει για μια τετοια προχειρη δουλεια. Καλα θα ηταν να ερθει εδω και να "χτυπησει" πορτες, να τον δουν και να τους δει και εκεινος...
        Ως σερβιτορος, χωρις να θελω να σε απογοητευσω, θα ναι δυσκολο να βρει χωρις να μιλα σουηδικα, τα αγγλικα δεν αρκουν...

        Βιογραφικα θα στελνεις αναλογα παντα με τα προσοντα που ζητανε αυτοι και οχι με ο,τι προυπηρεσια εχει ο αντρας σου και δεν τους ειναι απαραιτητη.Και βεβαια θα συνοδευονται παντα απο ενα προσωπικο γραμμα με το οποιο θα τους γραφεις γιατι ο αντρας σου ειναι καταλληλος για το ποστο αυτο που ζητανε ατομο, δηλ πολυ συγκεκριμενα πραγματα.
        Έτσι ακριβώς
        Να συμπληρώσω ότι και σε αρκετές εταιρίες καθαρισμού ζητάνε γνώση σουηδικών εμπειρία κλπ ...
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #34
          Κοριτσια ειχα γραψει σε ενα ποστ οτι ο ανδρας μου ξερει πολυ καλα σουηδικα!Και φυσικα πολυ καλα αγγλικα. Δεν ξερει καλα PC... Εχει την κορη κιολας μου μενει Μαλμε και μιλανε παντα σουηδικα...Ηταν παντρεμενος με σουηδεζα και εμενε για αρκετο καιρο Σουηδια(Μαλμε) αλλα χώρισαν μετα...το personnumer δεν εχει...αυτα....Λετε να εχουμε περισσοτερες ελπιδες?
          Εγω δεν ξερω σοηδικα καθολου αλλα θα κανω μαθηματα το καλοκαιρακι ....

          Comment


            #35
            Originally posted by Ioanna@ View Post
            Κοριτσια ειχα γραψει σε ενα ποστ οτι ο ανδρας μου ξερει πολυ καλα σουηδικα!Και φυσικα πολυ καλα αγγλικα. Δεν ξερει καλα PC... Εχει την κορη κιολας μου μενει Μαλμε και μιλανε παντα σουηδικα...Ηταν παντρεμενος με σουηδεζα και εμενε για αρκετο καιρο Σουηδια(Μαλμε) αλλα χώρισαν μετα..αυτα....Λετε να εχουμε περισσοτερες ελπιδες?
            Εγω δεν ξερω σοηδικα καθολου αλλα θα κανω μαθηματα το καλοκαιρακι ....
            Ιωάννα αφού ο άντρας σου ξέρει σουηδικά , νομίζω ότι έχει ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα , για να μην πώ το σημαντικότερο !!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #36
              Αφου γνωριζει ο αντρας σου σουηδικα και αγγλικα οι πιθανοτητες να βρει πιο ευκολα δουλεια οπως καταλαβαινεις αυξανονται.

              Αν εχει χρονο ας βελτιωσει τις γνωσεις του στους υπολογιστες, θα του φανουν πραγματικα χρησιμες.
              Γενικα τα νουμερα και τα συμβολαια εργασιας δεν δινονται ευκολα πλεον, αυτο θα πρεπει να το εχετε υποψιν σας.
              Λιγες μερες αφου στελνεις τα βιογραφικα και τα προσωπικα γραμματα, στα σουηδικα γραμμενα παντα, θα τους παιρνει και ο αντρας σου τηλεφωνο μιλωντας σουηδικα και θα δειχνει ενδιαφερον.
              Βεβαια το καλυτερο σεναριο ειναι να βρισκεται εδω και να ψαχνει για δουλεια...

              Comment


                #37
                Καλημέρα σε όλους. Παρήγγειλα εισιτήριο για 23 Μαΐου για Κοπεγχάγη. Και ο Θεός βοηθός.Αποφάσισα το 23 γιατί είναι το τυχερό μου νούμερο)Ελπίζω να βοηθήσει και του άνδρα μου.
                Ισχύει πράγματι ότι το καλοκαίρι είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά?
                Θα ήθελα να ρωτήσω δηλαδή και σε εταιρία καθαρισμού θέλουν CV ? Δεν τους ενοχλεί ότι και δουλειά είχες κάνει πριν? Γιατί χλομό το βλέπω ότι όλοι πάνε με την προϋπηρεσία στο τομέα του καθαρισμού.
                Όσο αφορά που γράφετε ότι δύσκολα δίνουν πια συμβόλαια και νούμερα. Δηλαδή προτιμούν παράνομους?

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Ioanna@ View Post
                  Καλημέρα σε όλους. Παρήγγειλα εισιτήριο για 23 Μαΐου για Κοπεγχάγη. Και ο Θεός βοηθός.Αποφάσισα το 23 γιατί είναι το τυχερό μου νούμερο)Ελπίζω να βοηθήσει και του άνδρα μου.
                  Ισχύει πράγματι ότι το καλοκαίρι είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά?
                  Θα ήθελα να ρωτήσω δηλαδή και σε εταιρία καθαρισμού θέλουν CV ? Δεν τους ενοχλεί ότι και δουλειά είχες κάνει πριν? Γιατί χλομό το βλέπω ότι όλοι πάνε με την προϋπηρεσία στο τομέα του καθαρισμού.
                  Όσο αφορά που γράφετε ότι δύσκολα δίνουν πια συμβόλαια και νούμερα. Δηλαδή προτιμούν παράνομους?
                  Καλημερα και ολα καλα θα πανε!

                  Δεν υπαρχει καποιος κανονας η τυφλοσουρτης για να παρεις τα "νουμερα".Οταν υπαρξει δουλεια, υπαρχουν και τα νουμερα,αρα εσεις κυνηγατε τη δουλεια.Το καλοκαιρι επειδη ολοι παιρνουν αδειες,ειναι ποιο ευκολο να σε παρει καποιος για να αντικαταστησεις αυτον που φευγει,εστω για λιγο,αλλα θα εχεις τους πολυποθητους "αριθμους".Οποτε με το που προσγειωθει το αεροπλανο,ουτε καν την επομενη ωρα,αρχιζει το ανελεητο κυνηγητο για δουλεια.Εχεις το cv,το οποιο στελνεις και παιρνεις και τηλ.Αυτα και μην ξεχνατε το διπτυχο:ΕΠΙΜΟΝΗ,ΥΠΟΜΟΝΗ

                  Comment


                    #39
                    antogeor ευχαριστω για την απαντηση σου. Το τηλ. μετα που στελνω CV ειναι απαραιτητο? Τι να τους πουμε δηλαδη? Γιατη διαβαζω σε καποιες αγγελιες γραφει "μην μας παιρνετε τηλεφωνα!"

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Ioanna@ View Post
                      antogeor ευχαριστω για την απαντηση σου. Το τηλ. μετα που στελνω CV ειναι απαραιτητο? Τι να τους πουμε δηλαδη? Γιατη διαβαζω σε καποιες αγγελιες γραφει "μην μας παιρνετε τηλεφωνα!"
                      κοιταξε ,συνηθως οταν λενε κατι τετοιο,δεν παιρνεις,οταν ομμως λενε απλα για cv,τοτε παιρνεις,ρωτας αν το παραλαβανε,και ετσι δειχνεις ενδιαφερον για τη δουλεια.Θελει μεγαααααααααααλα αποθεματα ψυχικης δυναμης,πιστεψε με,και πανω απ ολα ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ.Αυτα και καλα να μας ερθετε ,και καλη αρχη!

                      Comment


                        #41
                        antogeor αχ είσαι πολύ ευγενικός και σ’ευχαριστώ. Είπα στον άνδρα μου να μην γυρνά πίσω γιατί δεν υπάρχει μέλλον αλλά μόνο φόβος πια εδω. Το καλοκαίρι κατι γίνεται εδω στο νησί όμως έρχεται ο χειμώνας και μαζί του ποίκιλλα προβλήματα.
                        Πως είναι η ζωή τώρα εκει? Με αυτές τις εξελίξεις έρχονται συνέχεια ξένοι?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Ioanna@ View Post
                          antogeor αχ είσαι πολύ ευγενικός και σ’ευχαριστώ. Είπα στον άνδρα μου να μην γυρνά πίσω γιατί δεν υπάρχει μέλλον αλλά μόνο φόβος πια εδω. Το καλοκαίρι κατι γίνεται εδω στο νησί όμως έρχεται ο χειμώνας και μαζί του ποίκιλλα προβλήματα.
                          Πως είναι η ζωή τώρα εκει? Με αυτές τις εξελίξεις έρχονται συνέχεια ξένοι?
                          Η ζωη....΄,η ζωη ειναι γεματη με τρεξιμο,με υπομονη,με προσδοκιες και ονειρα,ειναι μια ζωη που ξεκινησαμε,γιατι καποιοι αχρηστοι,και πανηλιθιοι εγκληματισαν στην πατριδα μας.Εδω οταν καταφερεις και μπεις κανονικα στο "συστημα" τα πραγματα ειναι εκπληκτικα χαλαρα.καμμια σχεση με τον ρυθμο της Ελλαδας,ο καθενας κανει ΜΟΝΟ αυτο που πρεπει να κανει, αυτο το κανει με ταξη ομμως,και με μεθοδικοτητα.Σαν κουλτουρα και σαν ηθη και εθιμα,δεν μοιαζουμε καθολου με τους Σουηδους,αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο,υπαρχει η περιεργεια του να μαθεις κατι νεο, και υπαρχει και η προσδοκια για μια πραγματικη επαφη με τη Σουηδικη κοινωνια.Αυτα ομμως τα λιγα για αρχη,θα υπαρξει και ενα ξεχωριστο θεμα με ολα αυτα καποια στιγμη.

                          Comment


                            #43
                            Αυτο που ενδιαφερει καποιον που εχει εταιρεια καθαρισμου ειναι να ξερεις να καθαριζεις! Αν δεν καθαριζεις καλα, απλα θα ακους παραπονα...

                            Πολλοι ζητανε να ξερεις και σουηδικα για να συννενοησαι με τους ανθρωπους που βρισκονται εκει που καθαριζεις, ακομα και στα αγγλικα..
                            Απο τον Απριλιο-Μαιο αρχιζουν να κλεινουν εδω τις αδεις τους οσοι ειναι να φυγουν Ιουνιο και Ιουλιο και Αυγουστο, οποτε οντως τα πραγματα ειναι πιο ευκολα για εργασια το καλοκαιρι... βεβαια οταν αυτοι θα επιστρεψουν θα πρεπει να εχεις βρει καποια εναλλακτικη λυση και να μην εισαι απλα ο αντικαταστατης τους.

                            CV για καθαρισμο απο την στιγμη που δεν υπαρχει προυπηρεσια δεν εχει και νοημα.
                            Γι αυτο λεμε οτι πρεπει να χτυπας πορτα-πορτα να σε γνωρισουν για να σε παρουν.
                            Και ασφαλως υπαρχουν και ανθρωποι που δουλευουν παρανομα αλλα και παρα πολλοι που εχουν ηδη νουμερο και θα προτιμηθουν σε σχεση με τον αντρα σου γιατι απλα δεν θα χρειαστει να τους κανουν συμβολαιο εργασιας αλλα με τον προσωπικο αριθμο τους απλα θα πληρωνονται... οι διαδικασιες για τους τελευταιους ειναι πιο ευκολες...μπορει για παραδειγμα να δουλευουν σε 2-3 εργοδοτες απο λιγες ωρες στον καθενα και να εχουν π.χ. μονο απο τον εναν συμβολαιο εργασιας...

                            Και κατι τελευταιο πληροφοριακα για ολους οσοι μας διαβαζουν : Δεν μπορειτε να διαννοηθειτε ποσοι πτυχιουχοι εργαζονται σε δουλειες καθαριοτητας μεχρι να μαθουν αρκετα καλα την γλωσσα και να δουλεψουν πανω στο επαγγελμα τους!!! Και αυτο δεν ειναι τωρινο στην σουηδια, απο παλια υπηρχαν πτυχιουχοι ή μεταπτυχιακοι φοιτητες που εβγαζαν ενα βραδυνο χαρτζιλικι απο προχειρες δουλειες...

                            Comment


                              #44
                              Και ο Γιωργακης (ΓΑΠ) καθαριστης δουλευε οταν ητανε μεταπτυχιακος εδω αν δεν κανω λαθος.

                              Comment


                                #45
                                Αυτό σκεφτόμουνα κιεγώ σήμερα Δεν έλεγε ότι έχει καθαρίσει την μισή Στοκχόλμη ?
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X