Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Καλο Πασχα να εχουμε ολοι μας οπου και αν βρισκομαστε!!!

    Comment


      #77
      Εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα !!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #78
        Καλό Πάσχα εύχομαι σε όλα τα πατριωτάκια, όπου κι αν βρίσκονται, με υγεία και αγάπη!!!!
        To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

        Comment


          #79
          Γεια σας συγχαρητηρια για το site σας. Απο τα λιγα λεπτα που βρισκομαι εδω μεσα, εμαθα περισσοτερα πραματα απο οσα ρωτοντας διαφορους απο εδω κ απο εκει. Σκεφτομαι οπως κ πολλοι αλλοι να παρω τα ολιγα ιματια μου κ να ανηφορισω προσ την σουηδια σε καποιουσ συγγενεις μου που βρισκονται εκει. Εχω τελειωσει λυκειο κ εχω αποκτησει την πιστοποιηση καποιου δημοσιου ΙΕΚ ομωσ στο βαθος του μυαλιου μου ητανε να σπουδασω κοινωνικη λειτουργος.Ετσι αφου απο οτι φαινεται θα καταληξω εκει, σκεφτομαι να κανω αυτο που αληθινα αγαπαω. Θα ηθελα αν δεν σας κανει κοπο να με πληροφορησετε ως ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου για να την αποκτηση του ονειρου κ κατα ποσο θα ειναι αυτο εφικτο καθωσ κ ο χρονοσ σπουδων. Υ.γ. Γνωριζω αγγλικα, εχω πτυχιο Lower.....κ λιγα ποντιακα ανευ χαρτιου!!!!!!!

          Comment


            #80
            Καλως ηρθες στο πατριωτακι dc3334,
            Και καλως να ανηφορησεις...

            1. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ
            Θεωρω οτι τα πρωτα βηματα που θα επρεπε να κανεις ειναι να παρεις καταρχην προσωπικο αριθμο και αφου οι σπουδες που θελεις να κανεις δεν ειναι καποιο μεταπτυχιακο, που θα μπορουσε να γινει στα αγγλικα, αλλα βασικες σπουδες απο την αρχη θα πρεπει να αποκτησεις τον αριθμο σου με δουλεια, προχειρη προφανως..

            2. ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
            Και βεβαια, οπως θα διαβασεις και πολλες φορες εδω μεσα και απο πολλους, η εκμαθηση σουηδικης γλωσσας ειναι το Α και το Ω!!!
            Οσο περισσοτερο αυξησεις γρηγορα τις γνωσεις σου στην γλωσσα, τοσο πιο γρηγορα θα μπορεις να πας σε καποια καλυτερη δουλεια, οχι αυτη που εχεις ως στοχο και ονειρο αλλα κατι καλυτερο απο την αρχικη... ή εστω με καλυτερες συνθηκες αφου θα μπορεις να μιλησεις και λιγο σουηδικα εκτος απο αγγλικα...
            Στο σχολειο SFI που θα πας για γλωσσα θα πρεπει να θυμασαι οτι χωρις πολυ προσωπικο διαβασμα δεν προχωρας γρηγορα....κοινως ειναι στο χερι του καθενος ποσο θα επενδυσει στην γλωσσα και ποσο γρηγορα θα ανεβει επιπεδα...
            Στον ενα χρονο που ειμαι μονο εδω καταλαβα οτι μπορεις πραγματικα να καταφερεις να πραγματοποιησεις καποιο ονειρο σου, εαν το κυνηγησεις παρα πολυ!! Βεβαια οι ρυθμοι εδω ειναι πολυ πιο χαλαροι οποτε τα περισσσοτερα χρονοδιαγραμματα που θα βαλεις στο μυαλο σου δεν θα τα τηρησεις ευκολα, αλλα "φως στο τουνελ" θα δεις πολλες φορες σε αυτη την χωρα και θεωρω οτι ευκαιριες δινονται στον καθενα μας αρκει να κινηθει εγκαιρα και με προσεκτικα αργα βηματα και κυριως να στηριχθει σε σωστους ανθρωπους, οχι απαραιτητα συγγενεις....

            3. ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ-ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ
            Ανεβαινεις με ενα πλεονεκτημα : Εχεις συγγενεις που πιθανοτατα να σε βοηθησουν και μειωνεις με αυτο τον τροπο την ανασφαλεια ενος σπιτιου, το να πας ολομοναχος σε μια υπηρεσια, εχεις εναν ανθρωπο να σου κανει μια πρωτη μεταφραση στα χαρτια που θα σου στελνονται απο τις υπηρεσιες σπιτι και γενικα δεν πας στα "χαμενα"...
            Δεν αρκουν ομως οι συγγενεις και να επαναπαυτεις σε αυτο γιατι απλα ζωντας εδω χρονια πιθανοτατα να μην γνωριζουν τι συμβαινει αυτη την δεδομενη στιγμη με τις διαδικασιες. Καλο θα ειναι να γνωρισεις ανθρωπους που ανεβηκαν σχετικα προσφατα γιατι σιγουρα εχεις περισσοτερες κοινες ανησυχιες με αυτους.
            Εδω μεσα υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες, αρκετες διασκορπισμενες και πολλες συγκεντρωμενες σε καποια σημεια.
            Αφιερωσε χρονο να τις συλλεξεις, να αξιολογησεις τι εχει γραφτει και στην συνεχεια να ανατρεχεις σε αυτες οποτε τις χρειαστεις... μαζεψε τις για παραδειγμα σε ενα αρχειο word...

            Το να "κοιτας για το ονειρο σου" πιστευω οτι ειναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολησει μετα τον πρωτο χρονο παραμονης σου στην Σουηδια και αυτο γιατι το να μαθεις την γλωσσα θα σου παρει χρονο. Βεβαια το οτι γνωριζεις αγγλικα θα σε βοηθησει πολυ αλλα σκεψου ποσα χρονια χρειαστηκες για να τα μαθεις...και ποσο ακομα θα χρειαστεις για να σπουδασεις σε μια ξενη γλωσσα...
            Πληροφοριες πανω στον τομεα που σε ενδιαφερει δεν γνωριζω να σου δωσω, αλλα θεωρω οτι αυτες εχεις χρονο να τις ψαξεις και αργοτερα, σκοπος ειναι να ξεκινησεις απο τα βασικα.

            Αρα το ονειρο σου μπορει να ειναι εφικτο αλλα το χρονικο διαστημα που θα χρειαστεις για να το πετυχεις εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα και το πως θα κινηθεις, ποιους ανθρωπους θα συμβουλευτεις και ποση υπομονη και επιμονη, οπως ελεγε και καποιος εδω μεσα, θα δειξεις...

            καλη σου τυχη
            Ελενη

            Comment


              #81
              *Happy Easter * ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ* - YouTube ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ,ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!!!!

              Comment


                #82
                Ευχαριστω Ελενη για τις συμβουλες κ οντως θα το κυνηγησω. Ευχες σε ολουσ κ πανω απο ολα υγεια, σωματικη κ ψυχικη!

                Comment


                  #83
                  Καλησπερα παιδια και ρονια πολλα!!!Χρηστως ανεστη και πανω απ'ολα υγεια!!!Να κανω και εγω μια ερωτηση με την σειρα μου!!!Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος απο ΤΕΙ και η αρραβωνιστικια μου φιλολογος απο ΑΕΙ!!!Πριν απο λιγο καιρο ξεκινησαμε εντατικα μαθηματα στα σουηδικα για να παρουμε το swedex B1+B2.Μολις το παρουμε αυτο το χαρτι εχουμε ελπιδα να βρουμε δουλεια εκει επανω?Συν το οτι εχουμε και πολυ καλη γλωσσα αγγλικων και λιγο γαλλικων η κοπελα μου!!!!Ευχαριστω πολυ!!!!

                  Comment


                    #84
                    Καλη σου μερα jimdhnio,

                    το χαρτι-πτυχιο απο μονο του δεν λεει τιποτα εαν δεν μπορειτε να μιλατε, να καταλαβαινετε και γενικα να συννενοειστε στα σουηδικα. Το διαβασμα που θα ριξετε εσεις προσωπικα ειναι αυτο που θα σας βοηθησει για να εχετε το απαραιτητο λεξιλογιο για να μιλησετε... ως φιλολογος, μαλλον ελληνικης φιλολογιας απο οτι καταλαβαινω, θα πρεπει να ψαξει σε ελληνικα σχολεια... δεν ξερω ποσο αυτο την περιοριζει ή ειναι ευκολο....
                    Τις προαλλες παντως γνωρισα μια φιλολογο που εκανε ιδιαιτερα σε σουηδοελληνοπουλα και για να τα βγαλει περα εργαζοταν και καθαριοτητα και ηταν ηδη 1,5 χρονο εδω... για να παρεις μια ιδεα για το τι εννοω...
                    Για το δικο σου επαγγελμα νομιζω οτι τα πραγματα ειναι λιγο πιο ευκολα αφου θα εχεις περισσοτερες επιλογες εταιρειων για να "χτυπησεις".
                    Για να παρεις βεβαια τα νουμερα με δουλεια πανω στα επαγγελματα σας, λυπαμαι που θα στο λεω αλλα μαλλον ειναι πολυ δυσκολο, οποτε πρεπει να βρεις μια προχειρη δουλεια και μαλιστα γρηγορα γιατι εχεις δικαιωμα παραμονης μονο 3 μηνες στην αρχη...

                    Αυτο που θα πρεπει να θυμαστε ειναι οτι τα πρωτα ενα-δυο χρονια θα ειναι αρκετα δυσκολα τα πραγματα για εσας μεχρι να προσαρμοστειτε και να σταθεροποιησετε το εισοδημα σας, να νοιωσετε οτι πατατε στα ποδια σας οσον αφορα την γλωσσα και οτι θα πρεπει να εχετε και "καβαντζα" καποια χρηματα στην ακρη για τις "δυσκολες ωρες".

                    Θα πρεπει να προετοιμαστειτε παααρα πολυ γιατι η μεταναστευση σε μια προηγμενη χωρα δεν ειναι μεταναστευση απο Ναουσα π.χ. Θεσσαλονικη (και το λεω αυτο γιατι εζησα λιγο Ναουσα και καταλαβαινω την λογικη της...)
                    Και προετοιμασια οχι μονο σε επιπεδο γλωσσας... να βαλετε απο την αρχη στοχους για το τι θελετε να κανετε εδω που θα ερθετε και να αγωνιζεστε και να τον κυνηγησετε τον στοχο σας.
                    Οσο πιο σοβαρα την δειτε εσεις οι 2 αυτη σας την προσπαθεια, τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχετε να σας βοηθησουν καποιοι και να σας αντιμετωπισουν το ιδιο σοβαρα....και οχι μονο ελληνες...

                    Υ.Γ. Εαν το παρετε σοβαρα αποφαση να φυγετε, καθιστε και οι 2 να διαβασετε τις πληροφοριες που θα βρειτε εδω μεσα!! Ο ενας θα πρεπει να βοηθα τον αλλο σε αυτη την προσπαθεια, κανενας δεν μπορει να τα θυμαται ολα μονος του!! Οι πληροφοριες δεν ειναι λιγες αλλα ειναι σε πολλες περιπτωσεις διασκορπισμενες! Διαβαστε προσεκτικα και κρατειστε σημειωσεις! Προσωπικα βοηθηθηκα πολυ απο εδω μεσα, καντε και εσεις το ιδιο...

                    Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας

                    Ελενη

                    Comment


                      #85
                      Καλημέρα!! Είμαι λοιπόν σχεδόν έτοιμη, κλείστηκαν εισητήριο κ' σπίτι και απομένουν κάποιες διαδικασίες με χαρτιά κλπ.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, πετάω 2 Ιουλίου!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευοδωθούν οι στόχοι όλων μας που προσπαθούμε για κάτι καλύτερο.. Και επίσης θα ήθελα πολύ να συναντήσω όποιον επίσης θέλει, για ένα καφέ στη Στοκχόλμη... Ανεβαίνω και μόνη μου και νιώθω κάπως βρε αδελφέ, αλλά εντάξει όλα οκ.. Καλή αντάμωση πατριώτες!!!
                      To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                      Comment


                        #86
                        Χαιρετω ολη την παρεα του Πατριωτακι!!!! Εχω μεγαλο προβλημα και χρειαζομαι την βοηθεια σας!!! Χρειαζομαι επειγοντως δωματιο για 2 μηνες μονο καθως μασ διωχνουν απο το σπιτι που μενω με τον ανδρα μου. Αν μπορει καποιος να βοηθησει ας μου στειλει μηνυμα! Σας ευχαριστω ολους!!!

                        Comment


                          #87
                          Καλώς να έρθεις Γεωργία !! Välkommen
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #88
                            Κάτια ψυχραιμία , κάτι θα βρεθεί !!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by Georgia9 View Post
                              Καλημέρα!! Είμαι λοιπόν σχεδόν έτοιμη, κλείστηκαν εισητήριο κ' σπίτι και απομένουν κάποιες διαδικασίες με χαρτιά κλπ.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, πετάω 2 Ιουλίου!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευοδωθούν οι στόχοι όλων μας που προσπαθούμε για κάτι καλύτερο.. Και επίσης θα ήθελα πολύ να συναντήσω όποιον επίσης θέλει, για ένα καφέ στη Στοκχόλμη... Ανεβαίνω και μόνη μου και νιώθω κάπως βρε αδελφέ, αλλά εντάξει όλα οκ.. Καλή αντάμωση πατριώτες!!!
                              Καλο σου ταξιδι λοιπον, και καλη αρχή!!!

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Georgia9 View Post
                                Καλημέρα!! Είμαι λοιπόν σχεδόν έτοιμη, κλείστηκαν εισητήριο κ' σπίτι και απομένουν κάποιες διαδικασίες με χαρτιά κλπ.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, πετάω 2 Ιουλίου!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευοδωθούν οι στόχοι όλων μας που προσπαθούμε για κάτι καλύτερο.. Και επίσης θα ήθελα πολύ να συναντήσω όποιον επίσης θέλει, για ένα καφέ στη Στοκχόλμη... Ανεβαίνω και μόνη μου και νιώθω κάπως βρε αδελφέ, αλλά εντάξει όλα οκ.. Καλή αντάμωση πατριώτες!!!
                                Καλως να ερθεις, με δυναμη, και πολυ κουραγιο!

                                Comment

                                Working...
                                X