Announcement

Collapse
No announcement yet.

"ανειδίκευτος" Μετανάστης στην Νορβηγία (Ερώτησης)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    "ανειδίκευτος" Μετανάστης στην Νορβηγία (Ερώτησης)

    Καλησπέρα σας..

    Με λένε Ορέστη και ειμαι 21 χρονον .. Ζω στην Ελλάδα (Χαλκιδική συγκεκριμένα) και σκοπεύω να μεταναστεύσω στην Νορβηγία , γιατι μέλλων δεν έχω εδώ..



    θα ήθελα να κάνω κάποιες ερώτησης σχετικά με αυτό το θέμα…

    θέλω να μεταναστεύσω στην Νορβηγία και να βρω εργασία, οποία εργασία και αν χρειαστεί θα την κάνω..

    Το θέμα είναι οτι παντού σχεδόν παντού μου λένε να κάνω ένα βιογραφικό και εκεί λοιπών είναι το πρόβλημα . Δεν έχω τελειώσει κάποια σχολή, εχω βγάλει μόνο την 2α λυκείου, (ΕΠΑΛ) και είχα παρατήσει το σχολειό εκει , επειδή δούλευα , δεν εχω δηλαδή κάποιο χαρτί απο σπουδές αλλά έχω εργαστεί σε παρά πολλές δουλειές ( κύριος όλα μαύρα , το γνωστό ελληνικό σύστημα ξέρετε..) δεν είμαι τεμπέλης, εργάζομαι απο 12 χρονών λόγω σοβαρών οικογενειακών προβλημάτων , αλλά βλέπετε δεν κατάφερα να τελειώσω το λύκειο ..

    Εχω ενα lower και ECDL , ασχολούμαι παρα πολυ κύριός με την πληροφορική και τον προγραμματισμό, αλλα δεν εχω κάποιο χαρτί να το αποδείξω .. Ξέρω καλα αγγλικά , και σκοπεύω να μάθω οσο μπορώ νορβηγικά πριν παω, ειτε μονός ειτε με φροντιστήρια .. Εχω τελειώσει στρατό, Ι1, εχω δίπλωμα οδήγησης, και είμαι τέλεια σωματικά και ψυχικά υγιείς.. Εχω πολύ πσιμα μεσα μου και μπορώ να κάνω τα πάντα , οτι δουλειά και αν είναι ..

    Ξέρω πως είναι μεγάλο λάθος που δεν τελείωσα το σχολειό , και θα ήθελα πάρα πολύ να περάσω σε ενα TEI πληροφορικής αλλά βλέπετε δεν “βγαίνω” με τα έξοδα και δεν μπορώ να αφήσω την δουλειά για το σχολειό ξανά..

    Κατά πόσο όλα αυτά θα με δυσκολέψουν να βρω εργασία ?

    Με πόσα χρήματα περίπου θα πρέπει να πάω εκει ?

    Απου που να αρχίσω? Σε ποια πόλη να παω?

    Είναι μεγάλο ”μείον” και εμπόδιο το γεγονός ότι δεν έχω σπουδάσει και οτι δεν έχω τελειώσει το λύκειο ?

    Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο post.. Ελπίζω να μην σας κούρασα..

    #2
    Υποθέτω πως το πτυχίο Α' Κύκλου που κατέχεις θα ισοτιμηθεί τυπικά με το αντίστοιχο νορβηγικό,έτσι ώστε να μπορέσει το κράτος τους να σε κατευθύνει αποτελεσματικά στην κατάρτιση και την απασχόληση.Σε αυτό το πλαίσιο,FCE και (Βasic)ECDL συνιστούν απαραίτητα πιστοποιητικά,τα οποία τουτέστιν καλώς απέκτησες.'Οσον αφορά την εγκατάσταση και το κόστος ζωής,φαντάζομαι πως η νορβηγική περιφέρεια δεν υστερεί παραγωγικά σε σχέση με τα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας αυτής,όμως έχω την εντύπωση πως η ζωή εκεί είναι γενικά ακριβή,οπότε καλό θα είναι να συγκεντρώσεις ένα σεβαστό κεφάλαιο για παν ενδεχόμενο.Για περισσότερες πληροφορίες,δες εδώ:http://www.udi.no/Global/UPLOAD/Publ...sokende_en.pdf κι εδώ:http://www.udi.no/Global/UPLOAD/Publ...rs-EN_1010.pdf

    Comment


      #3
      10010110110

      Comment

      Working...
      X