Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ιατρική περίθαλψη ανέργων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ιατρική περίθαλψη ανέργων

    Καλησπέρα σε όλους

    Τυχαίνει να γνωρίζει κανείς τί γίνεται με την ιατρική περίθαλψη ανέργων και πώς μπορεί κάποιος να αποκτήσει την Ευρωπαϊκή Κάρτα Υγείας?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    #2
    ευρωπαικη καρτα ασθενειας μονο αν ησουν ασφαλισμενη στην ελλαδα,δηλαδη κολουσες ενσημα απο καπου μονο ετσι την παιρνεις και ειναι για ενα χρονο περιπου ειναι κατι σαν το βιβλιαριο του ικα αν ειχες ποτε η αν γνωριζεις εστω.
    οσο αφορα την περιθαλψη ανεργων δεν γνωριζω να σου πω εγω πολλα αλλα απ οτι ξερω αν μιλαμε για σου σουηδια αν εχεις προσωπικο αριθμο και εισαι γραμμενη και στο αντιστοιχο ικα εδω εχεις περιθαλψη αλλα μεχρι εκει.
    τωρα αν γνωριζει καποιος αλλος κατι θα σου πει η θα διορθωσει αυτα που εγραψα!!!!!

    Comment


      #3
      Καλημερα!Σταυρουλα αν δεν εχεις χρονο να διαβασεις οτι εχει γραφτει για Σουηδια(καπου λεει για την καρτα ασθενειας),μπες στο σαιτ του ΙΚΑ(ευρωπαικη καρτα ασθενειας) κ θα παρεις οτι πληροφοριες χρειαζεσαι!!

      Comment


        #4
        Γεια σας,

        Έκανα αίτηση στο ΙΚΑ της περιοχής μου και σε 3μέρες ήρθε η "ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας" η οποία έχει ισχύ για όσο καιρό είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ Ελλάδας..Στο μπροστινό μέρος αναγράφεται η ημερομηνία λήξης ασφάλισης και στο πίσω μέρος οι χώρες που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα ασφάλισης...

        Comment


          #5
          Χρησιμοτατη η EHIC(ευρωπαικη καρτα ασφαλισης) και απαραιτητη αν αρρωστησουμε να μην μας βγει ο κουκος αηδονι στα εξοδα.Εχει ομως καποιες ρητες προυποθεσεις χρησης και σε ποιες περιπτωσεις ισχυει.Διαβαστε τες(πρακτικα μεχρι να μπουμε στο συστημα υγειας της εκαστοτε χωρας θεωρουμαστε επισκεπτες,εστω και επι μακρον)

          Visiting Stockholm? - Vårdguiden – Information om vård, hälsa och omsorg i Stockholms län – Vårdguiden.se

          Comment


            #6
            Για να πάρει κάποιος την κάρτα αυτή από το ΙΚΑ ( ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης ασθενείας ),
            χρειάζεσαι μονάχα τον Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου ( αυτό που έχει και το βιβλιάριο υγείας πάνω )
            μια φωτοτυπία ταυτότητας και μια αίτηση που σου δίνουν και συμπληρώνεις επιτόπου .
            Στο κτίριο της διοίκησης πας , όχι σε υποκατάστημα με γιατρούς .
            Η κάρτα από ότι βλέπω είναι για ένα χρόνο .

            Και ναι την παίρνουν και οι άνεργοι .

            Comment


              #7
              Παιδια γεια σας!
              Σας παρακολουθω καιρο τωρα...ασχετως που δεν εχω ξαναγραψει κατι.


              Εχω θεμα μεγα με την Ευρωπαικη καρτα και γω. Πρεπει να φυγω για μεταπτυχιακο και δεν μου τη δινει το ΙΚΑ.
              Το βιβλιαριο μου ηταν θεωρημενο μεχρι Φεβρουαριο του 2013 ,εχω παραπανω ενσημα απο οσα μου αναλογουν στα 30 χρονια μου και επειδη ημουν εκτος Ελλαδας τον τελευταιο χρονο θεωρουμουν και θεωρουμαι ανεργη. Εννοειται πως δεν εχω καρτα ανεργιας ΟΑΕΔ, αφου δεν ημουν Ελλαδα να την ανανεωνω. Οποτε, δε γινεται τιποτα και δε μπορω να την παρω μου λενε.

              Πως θα βγαλω ομως πανω personnummer και οσα χρειαζονται αμα δεν την εχω??? Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος αποδεκτος ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΟΥΗΔΟΥΣ;;;

              Ευχαριστω πολυ!!!

              Comment


                #8
                Κατι που διαβασα σε σημερινη ελληνικη εφημεριδα για την ευρωπαικη καρτα ασθενειας ..... απλα για ενημερωση...

                Comment


                  #9
                  Ευρωπαική κάρτα υγείας .(Europeiskt sjukförsäkringskort).
                  Vård inom EU.

                  Vård inom EU (Europeiskt sjukförsäkringskort) – Information om sjukvård, sjukdomar, vårdcentraler, hälsa, omsorg i Stockholms län
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    Ευχαριστουμε πολυ για τις εξτρα πληροφοριες.

                    Μια ερωτηση: Αν εισαι απλος μεταναστης απο Ελλαδα (χωρις Ευρωπαικη Καρτα, γιατι δεν μπορεις να την παρεις απο Ελλαδα) και βρεις δουλεια Σουηδια, αυτοματως παιρνεις προσωπικο αριθμο, ασφαλιζεσαι κτλ. Αν θες να βγαλεις ομως Ευρωπαικη Καρτα για να την εχεις στα τυχον ταξιδια σου στην Ευρωπη, μπορει το Σουηδικο κρατος να στην παρεχει; Γνωριζετε αν θα χρειαστει να εισαι καποιο στανταρ διαστημα ασφαλισμενος στη Σουηδια, για να μπορεις να την αποκτησεις, ή μπορεις να την εχεις αμεσως;;;

                    Comment


                      #11
                      Αμα βγαλεις νουμερο στην Σουηδια,μπαινεις αυτοματα σε ασφαλιση και δικαιουσαι Ευρωπαικη καρτα υγειας.Απο την πρωτη μερα,δεν ειναι οπως Ελλαδα που πρεπει να εχεις ορισμενο αριθμο ενσημων

                      Comment


                        #12
                        ΕΥΤΥΧΩΩΩΩΣ!!! Ααααααιντε να δουμε...!!!!!!!!

                        Comment


                          #13
                          Στέλλα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? Εισαι σουηδία η θέλεις να έρθεις?

                          Comment

                          Working...
                          X