Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mετανάστευση για Σπουδές με την κοπέλα μου

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Mετανάστευση για Σπουδές με την κοπέλα μου

    Καλησπέρα και από μένα...Ονομάζομαι Κώστας 20 χρονών και είμαι φαντάρος...Δυστηχώς η κοπέλα μου θα μεταναστευσει στην Σουηδία για σπουδές και για ένα καλύτερο μέλλον θα έλεγα...Ευτηχως για αυτην δυστηχώς για μένα που είμαι ακόμα φαντάρος...Απ οτι γνωρίζουμε τα Πανεπιστήμια εκεί ειναι ανοιχτά.Μπορείς να κάνεις εκμάθηση της Σουηδικής δωρεάν και το καλό για αυτην ότι εχει καποιους συγγενείς που θα μπορέσουν να την κατατοπίσουν...Σε 3 μήνες απολύομαι και σκέφτομαι να την ακολουθήσω γιατι βιώνω και απο την οικογένεια μου ότι τα πράγματα ειναι δύσκολα στην Ελλάδα...Εχω ενα Τει που δεν με ενδιαφέρει και για την δουλειά του Σερβιτόρου λες για πόσο ? με ενδιαφέρει να μπω σε ενα κρατικό πανεπιστήμιο να συνδιάσω λογική και καρδιά μαζί γιατί προσπαθούμε να βρούμε μια μέση λύση για να μείνουμε μαζί...Εχει βρει σπίτι ( ενοικιο πάντα ) και θα ήθελα να μου πείτε πως είναι τα πραγματα εκει...Κοστος ζωής, τι θα χρειαστεί για να κανω τα πρωτα βήματα και αν μπορέσω να αρχίσω σε ενα Πανεπιστήμιο.Εχει αρκετές άκρες για αναζήτηση δουλειάς και αυτό είναι που με ωθεί στο να φύγω...Φοβάμαι λίγο τι θα συναντήσω και είμαι σε μια περίεργη φάση εδώ και μήνες που έμαθα οτι θα αλλάξει τόσο ριζικά η ζωή μου...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    #2
    Το καλύτερο είναι πιστεύω να πας ένα ταξιδάκι πάνω μόλις απολυθείς .
    Κάτσε 1-2 εβδομάδες ή και περισσότερο ( εάν μπορεί πάντα η καλή σου να σε φιλοξενήσει όπου θα μένει ) .
    Θα τα δεις όλα αλλιώς . Ξεζούμισε και ότι πληροφορία μπορείς να βρεις για την χώρα σε τομείς που σε ενδιαφέρουν .

    Πάντως στα 20 εγώ θα προσπαθούσα να μπω σε ένα πανεπιστήμιο να σπουδάσω κάτι που θα το αγαπούσα .
    Μέτα , αφού θα έχεις ζήσει και μερικά χρόνια στην Σουηδία , θα ξέρεις εάν θα θες να κάτσεις .

    Η κοπέλα σου μια και πάει πρώτη είναι ότι καλύτερο για να σου πει κόστος ζωής , σπουδών κ.τ.λ.
    Γιατί ξέρει έστω και λίγο τι τύπος είσαι και τι ζητάς .

    Comment

    Working...
    X