Announcement

Collapse
No announcement yet.

METΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    METΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ

    Καλημέρα σας,

    ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στον Καναδά, γνωρίζω ότι χρειάζομαι φοιτητική βίζα ,αποδοχή από το πανεπιστήμιο κ.α. και ήδη ετοιμάζω τα απαραίτητα έγγραφα
    Όμως ο παππούς μου (αδερφός της γιαγιάς μου ) μαζί με την οικογένειά του (παιδιά ενήλικα ) ζει στον Καναδά τα τελευταία 40 χρόνια. Στο site διάβασα για την δυνατότητα πρόσκλησης από συγγενή (family sponsorship) μπορώ να το κάνω αυτό ούτως ώστε να έχω και λιγότερα δίδακτρα και την δυνατότητα εγκατάστασης μετά το πέρας των σπουδών μου? Ήδη για όλη την διάρκεια των σπουδών (Μεταπτυχιακό και έπειτα διδακτορικό ) θα μένω στο σπίτι του.
    Σας ευχαριστώ

    #2
    dear faly, έχεις δοκιμάσει το cic.gc.ca; η συγκεκριμένη περίπτωση ανήκει στο family class. για να μην σε κουράζω όμως, όχι δεν μπορεί να σε προσκαλέσει και να κάνει family sponsorship. αυτή τη στιγμή έχουν παγώσει όλα τα family class cases (γονείς και παππούδες) με εξαίρεση την χορηγία σζύγου προς σύζυγο. υπάρχει και άλλη μια περίπτωση, η οποία όμως δεν σε περιλαμβάνει, καθώς ο παππούς σου έχει οικογένεια στον καναδά. μόνο στην περίπτωση που δεν είχε κανέναν στον καναδά και κάποιες άλλες προϋποθέσεις, που δεν έχεις νόημα να μπω σε λεπτομέρειες. ελπίζω να σε βοήθησα.
    αλήθεια τι θα σπουδάσεις; σε ποιά πόλη; ότι και να κάνεις πάντως σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία. take care

    Comment


      #3
      Καλησπέρα canuck,
      δεν γνωρίζω το cic.gc.ca ( θα το εξετάσω σε λίγο). Ο παππούς ( θείος του μπαμπά μου όπως προανέφερα ) ζει με την σύζυγο του, τα παιδιά τους είναι πλέον ενήλικα και έχουν δημιουργήσει την δική τους οικογένεια.
      Έρχομαι για μεταπτυχιακό ,master of science στο speech-language pathology στο University of Toronto και μετά αν όλα πάνε καλά θα ακολουθήσει και διδακτορικό.Πόλη εγκατάστασης το Τορόντο.
      Βέβαια όπως καταλαβαίνεις θέλω να κοστίσει όσο το δυνατόν λιγότερο λόγω της οικονομικής κατάστασης που υπάρχει τώρα στην χώρα και στους μισθούς των γονέων.
      Σκέφτομαι ακόμη και την μόνιμη διαμονή με το πέρας των σπουδών αν μου δοθεί η δυνατότητα.
      Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!
      Μόλις μπήκα στο site ,και ναι το έχω ήδη δει και "μελετήσει" .
      Απ' ότι είδα στο site του πανεπιστημίου μπορώ να πάρω και υποτροφία και είναι κάτι που θα το προσπαθήσω!
      all the best

      Comment


        #4
        καλησπερα,

        αφου λαβεις ολη την επισημη πληροφορια που υπαρχει στο

        Study in Canada

        οπως πολυ σωστα ποσταρε η canuck

        μπορεις να βρεις μεγαλη βοηθεια και στο

        International Students

        αλλα προεκτικα εδω επειδη πολυ απλα ο καθενας ποσταρει την εμπειρια του... μπορεις ομως να μαθεις παρα πολλα πραγματα!!!

        Comment


          #5
          Καλησπέρα,
          έχω πάρει τις απαραίτητες πληροφορίες ,και προχωρώ.

          Το international students το έχω "επισκεφθεί" ,κατατοπιστικό.

          Και συμφωνώ απόλυτα πως σ' ένα site κοινωνικής δικτύωσης πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικός και πρέπει να τα ζυγίζεις όλα,
          ότι ποστάρετε δεν είναι απαραίτητα και το σωστό για σένα,χρειάζεται ενδελεχή έλεγχο!
          όμως μαθαίνεις πολλά!
          καλό απόγευμα!

          Comment


            #6
            Να ρωτήσω κάτι: αν είναι κάποιος στον Καναδά με φοιτητική βίζα και σπουδάζει μπορεί να φέρει και την οικογένειά του? κι αν ναι θα μπορεί ο σύζυγος να δουλεύει?
            Ευχαριστώ!

            Comment


              #7
              Γεια σας,
              Σπουδάζω Νομική και θα ήθελα όταν τελειώσω να πάω για μεταπτυχιακό στον Καναδά και μετά να μείνω εκεί μόνιμα. Τι πρέπει να κάνω; Για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να πληρώνω το πανεπιστήμιο εκεί, οπότε θα ήθελα κάποια υποτροφία. Εκτός αυτού αν κάνω το μεταπτυχιακό εκεί είναι πιθανό να με πάρουν κάπου να δουλέψω στον Καναδά; Έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο να πάρεις άδεια μόνιμου κατοίκου. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.
              Ευχαριστώ!

              Comment


                #8
                Καλησπέρα σας,
                μήπως υπάρχουν εμπειρίες από τους ανωτέρω (ή από άλλα μέλη) σχετικές με Master ή PhD και την εξέλιξή τους στον Καναδά;; Έλαβε πρόσκληση ο γιος μου για PhD εκεί και θα ήθελα, παρακαλώ να έχω όποια πληροφόρηση.

                Comment


                  #9
                  Καλησπέρα σας,
                  μήπως υπάρχουν εμπειρίες από τους ανωτέρω (ή από άλλα μέλη) σχετικές με Master ή PhD και την εξέλιξή τους στον Καναδά;; Έλαβε πρόσκληση ο γιος μου για PhD εκεί και θα ήθελα, παρακαλώ πολύ, να έχω όποια πληροφόρηση.

                  Comment

                  Working...
                  X