Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νορβηγία-Σουηδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νορβηγία-Σουηδία

    Είμαι σχετικά νέος στο forum. Έχω αποφασίσει να φύγω με την γυναίκα μου και τα δύο μικρά παιδιά μου ( 6 μηνών και 6 ετών αντίστοιχα). Έχω αποφασίσει να πάω Σκανδιναβία, και αν και έχω ξεκινήσει ήδη να μαθαίνω Σουηδικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα που πρέπει να κοιτάξω. Νορβηγία ή Σουηδία. Η Νορβηγία ξέρω ότι έχει καλούς μισθούς, είναι πολύ ήσυχη χώρα άλλα και πάρα πολύ ακριβή. Απο τα ενοίκια μέχρι και τα ήδη πρώτης ανάγκης. Για την Σουηδία και συγκεκριμένα την Στοκχόλμη ομολογώ ότι με έχει επηρεάσει η Ευανθία με τις αναρτήσεις της και την θεωρώ πάρα πολύ αξιόπιστη. Και εκεί υπάρχει πρόβλημα με τα ενοίκια αλλά τουλάχιστον έχει χαμηλότερο κόστος ζωής. Επίσης έχω την εντύπωση ότι βρίσκω πιο έυκολα δουλειά, ειδικά η γυναίκα μου που είναι κομμώτρια. Αν κάποιοι απο εσάς έχουν ασχολήθεί με αυτές τις χώρες θα ήθελα να με βοηθήσουν...

    #2
    Να προσέξεις πάρα πολύ καλά τι θα κάνεις! Σκέψου τα παιδιά σου. Μην εμπιστεύεσαι μόνο ένα άτομο.

    Comment


      #3
      Γεια και απο μενα, θα συμφωνησω με τον Μινο ,
      τα πραγματα δυστυχως εχουν αλλαξει πολυ τον τελευταιο καιρο και καθε μερα που περναει χειροτερευουν στη Σουηδια τουλαχιστον,
      πηγα και εγω εκει για 4 μηνες αλλα γυρισα απραγη, λογια ακουσαμε πολλα αλλα πραξη καμμια,
      καναμε και οτι ηταν ανθρωπινος δυνατον αλλα δουλεια χωρις σουηδικα δεν βρηκαμε.
      Γνωμη μου ειναι οπου και αν αποφασισετε να πατε τελικα να μαθετε τη γλωσσα, γλωσσα ,γλωσσα.
      Το πιο απαραιτητο εφοδιο που θα μπορειτε να εχεται μαζι σας.
      Δεν θελω να σε απογοητευσω, απλως σου λεω την εμπειρια μου ,γιατι καθε νομισμα εχει δυο οψεις.
      Καλη τυχη σε οτι αποφασισετε , και ευχομαι ολα να σας πανε καλα!!!!
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        #4
        Θα μιλήσω κι εγώ για τη Νορβηγία.Ναι, λένε οτι είναι πιο κλειστή κοινωνία απο τη Σουηδία, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να σου το επιβεβαιώσω εφόσον δεν εχω ζήσει στη Σουηδία για να έχω μέτρο σύγκρισης. Όμως κι εδώ ισχύει ακριβώς το ίδιο: γλώσσα. Με μόνο τα αγγλικά σου, τα ποσοστά να βρείς εργασία μειώνονται δραματικά. Στην περίπτωση της Νορβηγίας θα σε σωσει αν είσαι μηχανικός,χημικός μηχανικός,ΙΤ με μεταπτυχιακό πολύ εξειδικευμένο, οπότε και θα σε απορροφήσει αμέσως μια πετρελαική.Και σε αυτή την περίπτωση όμως, ίσως να πάρει πάνω απο 3 μήνες για να τελειώσει μια εταιρεία τη διαδικασία πρόσληψης της.Γενικότερα οι διαδικασίες εδώ είναι πολύ μα πολύ αργές. Όντως είναι μια πανάκριβη χώρα, με μοναδικές ομορφιές και πολύ ευγενικούς και ήσυχους ανθρώπους. Ελπίζω να βοήθησα.
        Στη διάθεση σου για οτιδήποτε άλλο.

        Comment


          #5
          Καλησπερα και απο εμενα,

          Πολλοι Ελληνες θελουν να φυγουν απο την κατασταση που βιωνουν αυτη την δεδομενη στιγμη στην Ελλαδα....

          Δυστυχως η απογοητευση απο την χωρα σου και η οικονομικη πιεση που σου ασκειται καθημερινα δεν πολυαφηνουν περιθωρια για καθαρο μυαλο, σκεψη και οργανωση του πως και ποτε πρεπει να φυγεις, τι εφοδια χρειαζεσαι και εαν τελικα εισαι ετοιμος ψυχολογικα να φυγεις....

          Τους λιγους μηνες που εφυγα απο την Ελλαδα και ζω πλεον στην Σουηδια, ειδαν τα ματακια μου και ακουσαν τα αυτια μου αρκετες ασχημες καταστασεις που βιωνουν συμπατριωτες μου που ηρθαν απροετοιμαστοι ,ανενημερωτοι, χωρις τα καταλληλα εφοδια.....
          αρκετες ιστοριες ανθρωπων που δεν ειχαν σχηματισει μια "σωστη" εικονα για την κατασταση που ειχαν να αντιμετωπισουν, για το ποσο σημαντικο ειναι να μιλας σουηδικα και σιγουρα αγγλικα, να εχεις ευχερεια στους υπολογιστες γιατι εδω περα βλεπεις και ηλικιωμενους ανθρωπους, οχι μονο νεους, να ειναι εξοικιωμενοι με την τεχνολογια...

          Ηρθαν λοιπον αρκετοι ,"ξεπεσανε" οπως δηλωσαν... στην καθαριοτητα , και αυτο οχι χωρις κοπο γιατι ακομα και εκει σε αρκετες περιπτωσεις ζητηθηκαν και σουηδικα...., δεν βρηκαν την δουλεια που περιμενανε ουτε το 8ωρο εστω και στην καθαριοτητα και γυρισαν πισω με "πεσμενα" τα φτερα...

          Δεν ταιριαζουν ολες οι χωρες για ολους τους ανθρωπους!

          Και δεν ειναι και κακο!
          Πρεπει ο καθενας μας να αξιολογησει πολυ καλα το βημα του πριν φυγει γιατι ο αγωνας που θα κανει για να επιβιωσει , σε οποια χωρα και να παει, θα ειναι μεγαλος σε διαρκεια... (καποιοι εδω μιλανε για προσαρμογη στο συστημα της Σουηδιας μεσα στα 2 πρωτα χρονια...)

          Μπορει η Σουηδια να θεωρειται απο καποιους ιδανικη χωρα για οικογενειακη ζωη αλλα σκεφτειτε ποσο καιρο θα χρειαστειτε ως οικογενεια ,εσεις και τα παιδια σας, να "απολαυσετε" αυτο το συστημα.... ποσο καιρο να μαθετε τις διαδικασιες στις διαφορες υπηρεσιες, την γλωσσα σε αξιοπρεπες επιπεδο για να συννενοειστε...

          Δεν μπορειτε να στηριχτειτε σε ανθρωπους ειτε ειναι γνωστοι σας, ειτε σας ειναι αγνωστοι και διαβαζετε αυτα που γραφουν εδω μεσα!!!
          Γιατι απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΕΙΣ!!!
          ΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΥΓΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΤΕ!


          Ο,τι και να σας πουν εδω μεσα, και οχι μονο εδω μεσα...., ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ!

          Ακομα και την ιδια χρονικη πανω κατω περιοδο να εχουν ανεβει ατομα και σας περιγραφουν την κατασταση που βρηκανε, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να βιωσετε κατι διαφορετικο γιατι απλα δεν "πεσατε" στους ιδιους ανθρωπους, δεν ειχατε τις ιδιες γνωριμιες ή την ιδια αναγκη για δουλεια!
          Οταν τα δανεια π.χ. "τρεχουν" δεν εχεις την πολυτελεια να πεις:"Αυτο τον μηνα αφου βρηκα λιγοτερες ωρες θα φαω απο τα ετοιμα"

          Ακομα και για τον καιρο να σας πουνε ,θα εξαρτηθει απο την πολη και τον μηνα....
          ο Δεκεμβριος ειναι μηνας με αρκετο σκοταδι, 3:30 το μεσημερι εχει νυχτωσει στην Στοκχολμη..., δεν βιωνουν το ιδιο και στα Κιρουνα που ναι πανω απο 10 ωρες βορειοτερα ή στο Μαλμε γυρω στις 6 ωρες νοτιοτερα...

          Γι αυτο το τονιζω:
          Αν δεν το ΔΕΙΤΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ, μην εμπιστευεστε κανενα!
          Αν παλι τα δικα σας ματια δεν κρινουν σωστα για εσας, εκει πρεπει να προσεξετε εσεις για τις σωστες ή λαθος επιλογες σας!

          Αν δεν μπορειτε, απο οικονομικη αποψη, να ανεβειτε στην πολη που εχετε επιλεξει για να δειτε μονοι σας τι συμβαινει και να κανετε ταυτοχρονα και γνωριμιες, προσπαθηστε μεσω ιντερνετ να συλλεξετε πληροφοριες και εμπειριες αλλα να εχετε παντα στο πισω μερος του μυαλου σας οτι αυτα που εζησε ο καθενας μας, καλα και ασχημα, μπορει εσεις να μην τα ζησετε ποτε. Ξεκαθαριστε ποια απο ολα αυτα ειναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ, ΚΑΘΑΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και αξιολογειστε αυτες για την αποφαση σας!

          Καντε μια σωστη επιλογη για εσας και την οικογενεια σας και μην σπαταλησετε ισως τα λιγα χρηματα που εχετε στην ακρη στηριζομενοι σε ψευτικες υποσχεσεις....

          Φιλικα

          Ελενη

          Comment


            #6
            Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Εννοείτε ότι το ψάχνω απο όλες τις πλευρές για το σε ποιά θα δοκιμάσω την τύχη μου. Επίσης η επιλογή δεν θα είναι μόνο δικιά μου αλλα και της συζύγου μου. Κάθε συμβουλή ειδικά απο εσάς που ήδη έχετε φύγει μου είναι χρήσιμη.
            Εμείς έχουμε βάλει ένα πλάνο στο μυαλό μας.
            Πρώτα απ όλα θα πρέπει να αποφασίσουμε σύντομα ποιά χώρα μας καλύπτει. Έχουμε καταλήξει στις σκανδιναβικές χώρες πλην της Φινλανδίας που είναι πάρα πολύ δύσκολη η γλώσσα και το κλίμα πρέπει να είναι πιο ψυχρό. Την Δανία την έχουμε σαν τρίτη επιλογή
            Επιλέγοντας την χώρα, θα αρχίσουμε ταχύρυθμα μαθήματα της γλώσσας με δάσκαλο (εγώ ήδη έχω αρχίσει τα σουηδικά μέσω internet). Μέχρι τέλη Μαίου πιστέυω να είμαι σε θέση να συννενοούμαι.
            Στις αρχές καλοκαιριού λέμε να ξεκινήσω μόνος μου για 2-3 μήνες και αν σταθεροποιηθώ κάπου να φέρω και την οικογένεια μου.
            Το κακό είναι ότι είμαι ανειδίκευτος. Έχω τελειώσει διοίκηση επιχειρήσεων άλλα δεν περιμένω κάτι πάνω σε αυτό. Ψάχνω οτιδήποτε, εργάτης, οδηγός κ.α. Η γυναίκα μου είναι πολύ πιο έυκολα να βρεί δουλειά λόγω του επαγγέλματος της.
            Δεν ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό το πλάνο ή κάνω τσάμπα όνειρα άλλα εγώ θα παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις για να το πετύχω.

            Comment


              #7
              Originally posted by v.zacharis View Post
              Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. .................................................. .
              Το κακό είναι ότι είμαι ανειδίκευτος. Έχω τελειώσει διοίκηση επιχειρήσεων άλλα δεν περιμένω κάτι πάνω σε αυτό. Ψάχνω οτιδήποτε, εργάτης, οδηγός κ.α. Η γυναίκα μου είναι πολύ πιο έυκολα να βρεί δουλειά λόγω του επαγγέλματος της.
              Δεν ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό το πλάνο ή κάνω τσάμπα όνειρα άλλα εγώ θα παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις για να το πετύχω.
              Καλα θα ητανε να εχεις βγαλει οσα διπλωματα για λεωφορειο, φορτηγο , κ.π.λ. χρειαζεσαι απο ελλαδα γιατι οι διαδικασιες εδω θα σου φανουνε πιο δυσκολες εαν στοχευσεις προς αυτη την κατευθυνση... και εαν κανεις το διπλωμα σου και σουηδικο θα πρεπει οτι διπλωμα δεν εχεις βγαλει απο ελλαδα να το κανεις στην συνεχεια εδω....

              Γενικα καλο ειναι να εχεις συγκεκριμενοποιησει το προς ποια κατευθυνση ψαχνεις και πριν καν ανεβεις να τσεκαρεις τι πιθανοτητες εχεις να πετυχεις στον τομεα που ενδιαφερεσαι....

              Κοινως : Οσο πιο οργανωμενος ουσιαστικα ανεβεις, τοσο λιγοτερες αναποδιες μπορει να αντιμετωπισεις, γιατι δεν υπαρχει καμια απολυτως πιθανοτητα να μη δεν αντιμετωπισεις εστω και ενα εμποδιο!!!

              Οργανωθειτε και ανεβειτε με πλανα που μπορουν να ειναι πραγματοποιησιμα και ρεαλιστικα!
              Αν αντιμετωπισετε αναποδιες και προβληματα, αναθεωρειστε γρηγορα και μην χανετε τον χρονο (και το χρημα σας ...) ασκοπα, αλλαξτε πορεια πλευσης εκει που τα πραγματα φαινονται πιο ευνοοικα για εσας....

              Comment


                #8
                Originally posted by v.zacharis View Post
                Είμαι σχετικά νέος στο forum. Έχω αποφασίσει να φύγω με την γυναίκα μου και τα δύο μικρά παιδιά μου ( 6 μηνών και 6 ετών αντίστοιχα). Έχω αποφασίσει να πάω Σκανδιναβία, και αν και έχω ξεκινήσει ήδη να μαθαίνω Σουηδικά δεν έχω αποφασίσει ακόμα που πρέπει να κοιτάξω. Νορβηγία ή Σουηδία. Η Νορβηγία ξέρω ότι έχει καλούς μισθούς, είναι πολύ ήσυχη χώρα άλλα και πάρα πολύ ακριβή. Απο τα ενοίκια μέχρι και τα ήδη πρώτης ανάγκης. Για την Σουηδία και συγκεκριμένα την Στοκχόλμη ομολογώ ότι με έχει επηρεάσει η Ευανθία με τις αναρτήσεις της και την θεωρώ πάρα πολύ αξιόπιστη. Και εκεί υπάρχει πρόβλημα με τα ενοίκια αλλά τουλάχιστον έχει χαμηλότερο κόστος ζωής. Επίσης έχω την εντύπωση ότι βρίσκω πιο έυκολα δουλειά, ειδικά η γυναίκα μου που είναι κομμώτρια. Αν κάποιοι απο εσάς έχουν ασχολήθεί με αυτές τις χώρες θα ήθελα να με βοηθήσουν...
                Καλως ηρθες στο Club των οικονομικα εκδιωγμενων Ελληνων.Θα ειμαι πολυ περιλιπτικος:Αν εχεις προβλημα επιβιωσης εκει που εισαι,οπλισου με τεραστια,απεραντη, θεληση,βουλωσε τα αυτια σου σε ολα,ανοιξε οσο γινεται ποιο πολυ τα ματια,και ορμα στο ενστικτο σου.Αν απλα θελεις να το κανεις ισως για κατι καλυτερο,σκεψου οτι θα ξεκινησεις απο πολυ χαμηλα,αν εχεις οικονομικο buget,θα ειναι απειρως ποιο ευκολο επιχειρημα,και τελικα,αν αντεχεις να σου λειψει αυτο που ζεις τωρα,απλα ψαξε για εισιτηριο.

                ΥΓ.και να μην ξεχασεις ποτε μα ποτε ποιοι σε εδιωξαν,βαλε στοχο την τιμωρια τους οπως εσυ μπορεις

                Comment


                  #9
                  Originally posted by antogeor View Post
                  Καλως ηρθες στο Club των οικονομικα εκδιωγμενων Ελληνων.Θα ειμαι πολυ περιλιπτικος:Αν εχεις προβλημα επιβιωσης εκει που εισαι,οπλισου με τεραστια,απεραντη, θεληση,βουλωσε τα αυτια σου σε ολα,ανοιξε οσο γινεται ποιο πολυ τα ματια,και ορμα στο ενστικτο σου.Αν απλα θελεις να το κανεις ισως για κατι καλυτερο,σκεψου οτι θα ξεκινησεις απο πολυ χαμηλα,αν εχεις οικονομικο buget,θα ειναι απειρως ποιο ευκολο επιχειρημα,και τελικα,αν αντεχεις να σου λειψει αυτο που ζεις τωρα,απλα ψαξε για εισιτηριο.

                  ΥΓ.και να μην ξεχασεις ποτε μα ποτε ποιοι σε εδιωξαν,βαλε στοχο την τιμωρια τους οπως εσυ μπορεις
                  ta eipe ola.......

                  Comment


                    #10
                    synfono....

                    Originally posted by dglls View Post
                    ta eipe ola.......
                    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                    Comment


                      #11
                      [QUOTE=Νεομετανάστρια;59539]Καλησπερα και απο εμενα,

                      Πολλοι Ελληνες θελουν να φυγουν απο την κατασταση που βιωνουν αυτη την δεδομενη στιγμη στην Ελλαδα............................................


                      Πολυ καλο, συμφωνω απολυτως.........
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #12
                        Καλησπέρα vasoulita81,

                        Αν και δύο χρόνια μετά σχεδόν, θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την αναζήτηση εργασίας στην Νορβηγία. Είμαι απόφοιτος Χημικός Μηχανικός με ενδιαφέρει πολύ μια εργασία σε πετρελαϊκή εταιρία. Οποιαδήποτε πληροφορία για αναζήτηση εταιριών όπου θα μπορούσα να στείλω το βιογραφικό μου. Τα αγγλικά είναι αρκετά ή απαιτούν και Νορβηγικά? Ευχαριστώ πολύ

                        Comment


                          #13
                          efterpi σου απάντησα στο 'Μετανάστευση στη Νορβηγία'.

                          Comment


                            #14
                            ....όμορφα λόγια!!!!

                            Comment

                            Working...
                            X