Announcement

Collapse
No announcement yet.

~ ΣΠΟΥΔΕΣ Η.Π.Α...~

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ~ ΣΠΟΥΔΕΣ Η.Π.Α...~

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:
    1)ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΕΧΟΝΤΕ ΔΩΡΕΑΝ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΙΣ Η.Π.Α?
    2)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ?
    3)ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΛΟΓΟ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΜΕΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΣΤΙΑ ΔΩΡΕΑΝ?
    (ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΩΡΑ..)
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..!

    #2
    Originally posted by spyros87 View Post
    Καλησπερα σε ολους! Είμαι 29,οικονομολογος και εχω αμερικανικη υπηκοοτητα,σκεφτομαι το χειμωνα να μεταναστευσω σε μια απο τις δυο πολιτειες της Αμερικης(δεν εχω ξαναπαει αμερικη απο οταν ημουν μικρος,δεν εχω κανεναν εκει).
    Θα ηθελα να μαθω σαν αμερικανος υπηκοος τι δικαιωματα και παροχες μπορω να διεκδικησω (πχ δωρεαν σπουδες,καποιο επιδομα ανεργιας,αν δικαιουμε να παρω μερος σε καποια προγραμματα στηριξης) και γενικοτερα σε ποια απο τις δυο πολεις θα μου προτεινατε να παω για καλυτερα και γιατι, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
    για σπουδες και επιδοματα σου βρηκα αυτο:

    U.S. Citizens Living Abroad






    Financial Aid for U.S. Citizens Living Abroad | CollegeXpress

    by Delsie Phillips
    Vice President for Enrollment Management, Lynn University

    Returning to the States for university? Not only will you bring a unique international perspective, but as a U.S. citizen living abroad, you are eligible for federal financial aid.
    How to get started

    • Start your research on the Web, and when you contact colleges and universities, be sure to indicate that you’re a U.S. citizen. They may assume that your international address indicates that you are not a citizen. Ask questions and be very clear and specific if you have unusual expenses or circumstances related to living abroad.
    • Your family might have official residency in a specific state; if so, you could be eligible for state financial aid or in-state tuition at a public university.
    • Remember that you will have higher transportation costs than your stateside classmates. Some institutions consider this cost and some do not.
    • Be sure your family’s financial report includes taxes paid, whether they are U.S. taxes or those of the country in which you reside.
    • There are several financial aid opportunities provided by the federal government, including grants, low-interest loans, and work-study. The key to obtaining these is the Free Application for Federal Student Aid (FAFSA). It can be completed online at www.fafsa.ed.gov.

    What kind of aid can you expect?

    Merit aid
    Some students may be offered merit aid based upon academic performance in the classroom and on standardized tests. If you are enrolled in a non-American-style school, make sure that your high school transcripts include an explanation of the courses and grades so that the quality of your academic performance is clear. If necessary, your grade report should be translated into English. It is also important to be sure that official transcripts and test scores reach the colleges and universities in a timely manner.

    Talent awards
    Competition for special talent and athletic awards is usually very challenging. When you apply from a great distance, you might have difficulty appearing in person for an audition or a tryout. Sending a video can be very helpful, and keeping in touch with coaches or performing arts instructors is essential. If you travel to the United States during the application process, be sure to arrange auditions and interviews in advance.

    Need-based aid

    When applying for need-based aid, you and your family will have to demonstrate eligibility for federal aid programs. These might be grants, loans, or work-study; a financial aid package will probably include all three. Remember that grants don’t have to be repaid, making them the most desirable part of the aid offer. Low interest, government-subsidized loans are appealing and helpful but will eventually have to be repaid. College work-study is an excellent way to earn money for personal or educational expenses and generally does not take time away from studying or social activities.

    Loans

    Loans are available to both students and parents. Many do not require repament or accrue interest while you are enrolled in your college or university. Financial aid officers can help you qualify for and select the right loan program.

    How to apply for aid

    Although many colleges and universities have institutional forms, all use the FAFSA to determine students’ eligibility for need-based federal aid. This should be your starting place. Again, you can find instructions and an online form atwww.fafsa.ed.gov. It is important to review this website early in your last year of secondary school so that you will be prepared with the information you will need. The form cannot be submitted until after January 1 of the year you wish to enroll. You fill out the FAFSA only once and submit the information to all institutions where you have applied for admission. You will need to file a FAFSA each year to continue receiving federal aid.
    A valid Social Security number is required to file the FAFSA. In order to receive federal student aid, you must be a U.S. citizen or an eligible non-citizen (permanent resident or refugee). It is not necessary for your parents to be U.S. citizens or eligible non-citizens. FAFSA data is compared with many federal databases, so it is important to have appropriate citizenship documents, especially if you were born abroad to parents who are citizens. If you are concerned about proof of citizenship, contact the U.S. Department of State prior to applying for aid.

    Some institutions will require additional forms that gather specific information important to their financial aid process. One such form is the CSS/Financial Aid PROFILE. Like the FAFSA, it can be filed for several colleges at one time; however, it is not free. You will find it online at www.collegeboard.org. Check institutional websites carefully to be sure that you don’t miss any other required documents.

    Financial aid forms have comment sections where you can explain unusual circumstances or unexpected expenses. Financial aid officers are not under any obligation to consider these variables, but they often do. Remember that financial information is gathered from the prior tax year; if circumstances have changed since then, you should explain how so.
    The FAFSA, the PROFILE, and other institutional forms provide the income and asset information that will generate your Expected Family Contribution (EFC). This is an estimate of your family’s ability to pay all or some portion of the total cost of attending the institution for one year. Your family’s need is determined by subtracting the EFC from the total cost. If the college or university is less expensive, you might not have any need at all; but if it is expensive, your need could be significant. Your entire need, or some portion of it, will be met by a combination of grants, loans, and work-study.

    Comment


      #3
      δειτε και εδω:






      δες και εδω: Home - FAFSA on the Web-Federal Student Aid



      Comment


        #4
        Σπουδές στις ΗΠΑ: Για λίγους και «εκλεκτούς» η ελίτ των πανεπιστημίων...http://jobgr.blogspot.gr/2016/04/blo...l#.VwF-gZyLTs0

        Comment


          #5
          Στείλε στα Πανεπιστήμια που ενδιαφέρεσαι τις ερωτήσεις σου, στην κάθε πολιτεία αλλάζουν τα πράγματα!!
          Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

          Comment


            #6
            Εξαρτάται απο τις σπουδές. Είμαι καθηγήτρια σε αμερικανικό πανεπιστήμιο και προηγουμένως έκανα μεταπτυχιακά με υποτροφία στην `Αμερικη. Τσάμπα σπουδές στην `Αμερικη δεν εχει που να χτυπιέται κανείς. Δυστυχώς όλοι θέλουν να σπουδάσουν, τά περισσότερα σχολεία τους ειναι χάλια μαύρα και επομένως έχουν φυτρώσει τα πανεπιστήμια σαν μανιταρακια. Θέλει μεγάλη προσοχή. Οι αληθινές υποτροφίες σε προπτυχιακές σπουδές ειναι σπάνιες και θέλει να έχεις παρά πολυ καλούς βαθμούς, καλή έκθεση του γιατι θες να σπουδάσεις και τι και πολλα έξτρα. Τα μετάπτυχιακα έχουν περισσότερες υποτροφίες, αλλα εκει θέλει φοβερά προσόντα. Ένα κακο που θα αντιμετωπίσεις ειναι ότι οι βαθμοί στην `Αμερικη ειναι φουσκωμένοι και όλοι εχουν Α, όποτε οι του εξωτερικού την εχουν βαμμένη οταν έρχονται με καλούς μεν αλλα όχι τόσο υψηλούς βαθμούς. Και πάλι όμως εξάρταται.

            Για τους Αμερικανούς πολίτες πολυ χαμηλών εισοδημάτων έχουνε φοιτητικά δάνεια που ειναι πολυ μεγάλη απάτη. Όλοι τα παίρνουν για να πληρώσουν τα υπέρογκα δίδακτρα και οι τοκοι ειναι 10.5%. Το κράτος, και οι Ρεπουμπλικάνοι που ειναι απο πίσω απο αυτή την ουσιαστική τοκογλυφία, λειτουργεί σαν μαφία. Το φοιτητικό δάνειο ειναι αυτή τη στιγμή υπέρογκο και φτάνει το ένα και πλέον τρισεκατομμύριο δολάρια. Η κατάσταση δεν πάει άλλο και φυσικά πάνε πολλοί περισσότεροι στο πανεπιστήμιο απο ο,τι πρεπει, ενώ η σπατάλη που γίνεται απο τη διοίκηση ειναι τερατώδης. Χρειάζεται εκ βαθέων μεταρρύθμιση, κανείς όμως δεν τολμάει να την κανει. Για πες στο μέσο αμερικανικό τούβλο ότι δεν εχει την κατάρτιση και δεν ξέρει καν να διαβάζει, να σου πω πλακα.

            Τι να κανει ένας Έλληνας με αμερικανική υπηκοότητα: αν έχεις κάποια λεφτά η/και πολυ υψηλούς βαθμούς, ωστε να χτυπήσεις υποτροφία, τοτε κάνε αίτηση και δες. Το καλό ειναι ότι ως Αμερικανός έχεις δικαίωμα να δουλεύεις και να πηγαίνεις ακόμα και part-time. Αλλα θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να αποφύγεις τα φοιτητικά δάνεια διοτι τα πανεπιστήμια σε τραβάνε και σε βάζουν να υπογράψεις ουσιαστικά όλη σου τη ζωή. Παρα πολλοί δεν εχουν να τα πληρώσουν και καταστρέφεται η ζωή τους.

            Η δίκη μου πείρα λέει ότι ως ξένη, την είχα καλύτερα. Η κυβέρνηση είπε ότι δάνεια γιόκ, όποτε το παν πανεπιστήμιο επρεπε να μου προσφέρει υποτροφία υποχρεωτικά. Οι βαθμοί μου δεν ήταν υψηλοί για τα αμερικάνικα δεδομένα, είμαι όμως σε τομέα που οι Ελληνες διαπρέπουν συνήθως και αυτο το ξέρανε τα πανεπιστήμια. Επισης οι συμφοιτητές μου είχανε μεν παράπανω βαθμούς, αλλα όχι στο τρελό σημείο που γίνεται τώρα. Τελικά, να φανταστείς, το τμήμα μου είχε πάρει 15 άτομα, συμπεριλαμβανομένης και εμου. Τελείωσα μονον εγω. Οι υπόλοιποι 14 πέσανε στο δρόμο και μάλιστα ένας ήταν Έλληνας, αλλα ο λόγος που δεν τα κατάφερε δεν ήταν γιατι δεν μπορούσε. Ήταν τραγική περίπτωση διοτι στα 24 του, μια μέρα, ετσι ξαφνικά, του εκδηλώθηκε του κακομοίρη παρανοϊκή σχιζοφρένεια! Η φοιτητική ασφάλεια υγείας ήταν αίσχος, δείτε σε αλλα ποστ μου τι γίνεται με τις άλλες ασφάλειες, όποτε η θεραπεία ήταν απαγορευτική και επομένως γύρισε στην Ελλάδα χωρίς διδακτορικό. Οι υπόλοιποι ήταν Αμερικανοί που απλώς τα βρήκαν μπαστούνια παρα τους τρέλα υψηλούς βαθμούς τους. Μάλιστα εκείνη που είχε το αντίστοιχο τέλειο 10 ως μέσον όρο (4 με το αμερικανικό συστημα) έπεσε πρώτη διοτι απέτυχε σε δυο μαθήματα και η αποτυχία στα μεταπτυχιακά δεν επιτρέπεται, οπως δεν επιτρέπεται να πάρεις σε διαγώνισμα κάτω απο λίαν καλώς.

            Comment


              #7
              Originally posted by Lara View Post
              Εξαρτάται απο τις σπουδές. Είμαι καθηγήτρια σε αμερικανικό πανεπιστήμιο και προηγουμένως έκανα μεταπτυχιακά με υποτροφία στην `Αμερικη. Τσάμπα σπουδές στην `Αμερικη δεν εχει που να χτυπιέται κανείς. Δυστυχώς όλοι θέλουν να σπουδάσουν, τά περισσότερα σχολεία τους ειναι χάλια μαύρα και επομένως έχουν φυτρώσει τα πανεπιστήμια σαν μανιταρακια. Θέλει μεγάλη προσοχή. Οι αληθινές υποτροφίες σε προπτυχιακές σπουδές ειναι σπάνιες και θέλει να έχεις παρά πολυ καλούς βαθμούς, καλή έκθεση του γιατι θες να σπουδάσεις και τι και πολλα έξτρα. Τα μετάπτυχιακα έχουν περισσότερες υποτροφίες, αλλα εκει θέλει φοβερά προσόντα. Ένα κακο που θα αντιμετωπίσεις ειναι ότι οι βαθμοί στην `Αμερικη ειναι φουσκωμένοι και όλοι εχουν Α, όποτε οι του εξωτερικού την εχουν βαμμένη οταν έρχονται με καλούς μεν αλλα όχι τόσο υψηλούς βαθμούς. Και πάλι όμως εξάρταται.

              Για τους Αμερικανούς πολίτες πολυ χαμηλών εισοδημάτων έχουνε φοιτητικά δάνεια που ειναι πολυ μεγάλη απάτη. Όλοι τα παίρνουν για να πληρώσουν τα υπέρογκα δίδακτρα και οι τοκοι ειναι 10.5%. Το κράτος, και οι Ρεπουμπλικάνοι που ειναι απο πίσω απο αυτή την ουσιαστική τοκογλυφία, λειτουργεί σαν μαφία. Το φοιτητικό δάνειο ειναι αυτή τη στιγμή υπέρογκο και φτάνει το ένα και πλέον τρισεκατομμύριο δολάρια. Η κατάσταση δεν πάει άλλο και φυσικά πάνε πολλοί περισσότεροι στο πανεπιστήμιο απο ο,τι πρεπει, ενώ η σπατάλη που γίνεται απο τη διοίκηση ειναι τερατώδης. Χρειάζεται εκ βαθέων μεταρρύθμιση, κανείς όμως δεν τολμάει να την κανει. Για πες στο μέσο αμερικανικό τούβλο ότι δεν εχει την κατάρτιση και δεν ξέρει καν να διαβάζει, να σου πω πλακα.

              Τι να κανει ένας Έλληνας με αμερικανική υπηκοότητα: αν έχεις κάποια λεφτά η/και πολυ υψηλούς βαθμούς, ωστε να χτυπήσεις υποτροφία, τοτε κάνε αίτηση και δες. Το καλό ειναι ότι ως Αμερικανός έχεις δικαίωμα να δουλεύεις και να πηγαίνεις ακόμα και part-time. Αλλα θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να αποφύγεις τα φοιτητικά δάνεια διοτι τα πανεπιστήμια σε τραβάνε και σε βάζουν να υπογράψεις ουσιαστικά όλη σου τη ζωή. Παρα πολλοί δεν εχουν να τα πληρώσουν και καταστρέφεται η ζωή τους.

              Η δίκη μου πείρα λέει ότι ως ξένη, την είχα καλύτερα. Η κυβέρνηση είπε ότι δάνεια γιόκ, όποτε το παν πανεπιστήμιο επρεπε να μου προσφέρει υποτροφία υποχρεωτικά. Οι βαθμοί μου δεν ήταν υψηλοί για τα αμερικάνικα δεδομένα, είμαι όμως σε τομέα που οι Ελληνες διαπρέπουν συνήθως και αυτο το ξέρανε τα πανεπιστήμια. Επισης οι συμφοιτητές μου είχανε μεν παράπανω βαθμούς, αλλα όχι στο τρελό σημείο που γίνεται τώρα. Τελικά, να φανταστείς, το τμήμα μου είχε πάρει 15 άτομα, συμπεριλαμβανομένης και εμου. Τελείωσα μονον εγω. Οι υπόλοιποι 14 πέσανε στο δρόμο και μάλιστα ένας ήταν Έλληνας, αλλα ο λόγος που δεν τα κατάφερε δεν ήταν γιατι δεν μπορούσε. Ήταν τραγική περίπτωση διοτι στα 24 του, μια μέρα, ετσι ξαφνικά, του εκδηλώθηκε του κακομοίρη παρανοϊκή σχιζοφρένεια! Η φοιτητική ασφάλεια υγείας ήταν αίσχος, δείτε σε αλλα ποστ μου τι γίνεται με τις άλλες ασφάλειες, όποτε η θεραπεία ήταν απαγορευτική και επομένως γύρισε στην Ελλάδα χωρίς διδακτορικό. Οι υπόλοιποι ήταν Αμερικανοί που απλώς τα βρήκαν μπαστούνια παρα τους τρέλα υψηλούς βαθμούς τους. Μάλιστα εκείνη που είχε το αντίστοιχο τέλειο 10 ως μέσον όρο (4 με το αμερικανικό συστημα) έπεσε πρώτη διοτι απέτυχε σε δυο μαθήματα και η αποτυχία στα μεταπτυχιακά δεν επιτρέπεται, οπως δεν επιτρέπεται να πάρεις σε διαγώνισμα κάτω απο λίαν καλώς.
              Πόσο χαίρομαι που επιτέλους κάποια ζώντας εκεί μας επιβεβαιώνει τα όσα διαβάζουμε κατά καιρούς, είναι μέσα απο εμπειρία ζωής και όχι μόνο απο τις πληροφορίες του διαδικτύου!
              Καλως ήρθες Lara, εαν θες δημιούργησε ενα θέμα με την συγκεκριμένη απάντησή σου, θα βοηθήσεις πολύ κόσμο, εδω οι πληροφοριές σου δεν φαίνονται και τόσο!
              Ενα Cupcake την ημέρα την ξενιτιά την κάνει πέρα!

              Comment


                #8
                Μόνο στο διδακτορικό δεν πληρώνεις αλλά κανείς έρευνα και επιτήρηση το απόγευμα και σου δίνουν κανονικό μισθο

                Comment


                  #9
                  Δωρεάν σπουδές στην Αμερική δεν υπάρχουν ούτε για πολίτες, ούτε για ξένους. Ούτε προπτυχιακές, ούτε μεταπτυχιακές. Προπτυχιακά οι υποτροφίες είναι ελάχιστες και δίνονται κυρίως σε πολίτες και μεταπτυχιακά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και θέλει βαθμούς, συστατικές επιστολές και καλή αίτηση με καλό personal statement. Δεν είναι σίγουρο καθόλου το τσάμπα διδακτορικό. Και συνήθως πρέπει να κάνεις και μάστερ.

                  Οι υποτροφίες δεν παρέχουν κανονικό μισθό. Είναι της πείνας, μπορείς κανείς ίσως να τα βγάλει κάπως πέρα, αλλά ούτε ασφάλεια υγείας σου δίνουν (πρέπει να την πληρώσεις ξεχωριστά και είναι υποχρεωτικό να την πάρεις), ούτε σου βάζουν σύνταξη. Ουσιαστικά είσαι ένα εξελιγμένο είδος σκλάβου.

                  Comment


                    #10
                    Μια πρόχειρη ματιά που έριξα τα περισσότερα πανεπιστήμια αναφέρουν πως το phd είναι full funded και υπάρχει ετήσιος μισθός στα 20000$

                    Comment


                      #11
                      Από εμπειρία, τα αμερικάνικα πανεπιστήμια δίνουν προτεραιότητα σε ξένους φοιτητές επειδή "δείχνει" καλά στις στατιστικές. Ένας Έλληνας έχει δικαίωμα να σπουδάσει στις ΗΠΑ όπως κάθε άλλος αφού πληρώνει. Εδώ να πούμε όμως ότι οι πανεπιστημιακές σπουδές στην Αμερική είναι πάαααααααρα πολύ ακριβές (20-50 χιλιάρικα το χρόνο). Υπάρχουν διάφορες λύσεις για funding: merit based υποτροφίες (δηλαδή άμα έχεις καλούς βαθμούς), financial aid (συνήθως οι ξένοι δεν έχουν δικαίωμα όμως) και τα assistance-ships (δηλαδή δουλεύεις στο πανεπιστήμιο και πληρώνεσαι, συνήθως σου προσφέρουν και κατοικία). Θέλει πολύ υπομονή. Πιστεύω πως το δύσκολο δεν είναι να σε δεχτούν στην σχολή, αλλά να βρεις λεφτά να πας...

                      Comment

                      Working...
                      X