Announcement

Collapse
No announcement yet.

«Χρειάζονται 4 χρόνια για νέες θέσεις εργασίας στην Ελλάδα»

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    «Χρειάζονται 4 χρόνια για νέες θέσεις εργασίας στην Ελλάδα»

    «Χρειάζονται 4 χρόνια για νέες θέσεις εργασίας στην Ελλάδα»

    «Χρειάζονται 4 χρόνια για νέες θέσεις εργασίας στην Ελλάδα» - Επικαιρότητα | sport-fm.gr: NovaΣΠΟΡ FM 94.6
    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

    #2
    Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
    μπααα..ναι ...τωρα αρχισαμε και το σκεφτομαστε .....οταν εκαναν τα μετρα δεν το ηξεραν......εχουν και αποψη ! $@$΅@^%$#@#@

    Λοιπον επειδη εχω ασχοληθει με το θεμα με αρθρα απο το 2011 και υπαρχουν στοιχεια .......
    εαν υποθεσουμε οτι θα ξεκινησει μια αναπτυξη στην Ελλαδα με ανταγωνισμο κτλ κτλ σε επιπεδο αυστραλιας -δηλ.αδυνατο αλλα λεμε οτι θα μας βοηθησουν ολοι οι θεοι ΔΝΤ,ΕΕ,Τραπεζες,ΟΟΟΣΑ μπλα ,μπλα - για να καλυψουμε την υπαρχουσα ανεργια σε νορμαλ επιπεδα θα χρειαστουν 8 ΧΡΟΝΙΑ τουλαχιστον !!!!
    Εαν υπολογισουμε οτι μαζι με την αναπτυξη θα υπαρξει και εισαγωγη απο εξωτερικη μεταναστευση και μαλιστα με προσοντα διοτι εργαζοντουσαν σε μεγαλες εταιρειες και βεβαια θα προτιμηθουν απο τους υπαρχοντες ανεργους - που θα παραμεινουν μακροχρονια με τους ανεργους .... δηλ.οσοι ειναι εκτος δεν υπαρχει επιστροφη!

    καταλαβαινετε οτι μιλαμε για μια μεγαλη χρονικη διαφορα του τι υποθετουν και τι πραγματικα θα γινει στην χωρα μας !!!

    Comment


      #3
      θελω να γραψω, να ρωτησω, να μοιραστω σκεψεις. πριν απο καναδυο μερες πεθανε ο παππους μου, ετων 94, ευτυχισμενος ανθρωπος ολιγαρκης , εφυγε πληρης ημερων, ήσυχα, όπως ήσυχα έζησε κιολας, ανθρωπος ειρηνης όπως ειπε και ο πάτερ, που μετεδιδε την ειρηνη γυρω του, και έτσι είναι, ναι αυτος ήτανε ο παππους μου. και κοιτούσα, όλα του τα παιδια, τα εγγονια τα δισεγγονα, όλοι είμασταν εκει, κανεις δεν ελειπε, σε μερικους μηνες όμως σε κάποιο άλλο γεγονος θα λειπω εγω, το σκεφτομουν, θα ειμαι η μοναδικη που θα λειπω.... όπως είμαι και η μοναδικη που πηρε αυτην την αποφαση σε μια τοσο μεγαλη οικογενεια, μονο εγω θα φυγω, ολοι οι άλλοι θα μεινουνε σε αυτον τον τοπο, μπηκα σε σκεψεις! μηπως τελικα ζηταω πολλά? μηπως τελικα δεν ικανοποιουμε με τιποτα? άλλωστε τι παραπανω θέλω? την δουλεια μου την εχω, ε ενταξη βρε παιδι μου, μου ειπανε ζοριζεσαι οικονομικα, όλοι ζοριζομαστε μου απαντησαν. εσυ που διαφερεις? τι αποφαση ειναι αυτη? πως φευγεις τοσο μακρυα? δεν ειναι καλα εκει! ολοι γυρισανε πισω! όλοι λενε πως δεν ειναι καλα και εκει! παντου τα ιδια ειναι! δεν καθεσται στα αυγα σας λεω εγω< που θα πατε με 3 παιδια? ε καλα και να πατε να δεις που τον πρωτο χρονο θα γυρισετε πισω! εκει δουλευουνε 12 ωρες, απο το πρωι μεχρι το βραδυ, δεν θα σε βλεπει το σπιτι!
      αχχχχχ, λογια λογια, ενας δεν μου ειπε, ναι ρε πηγαινε, δες, προσπαθησε!
      σκεφτομαι! συγκρινω, προσπαθω να σκεφτω τι ειναι αυτο που θα μου λειψει πιο πολυ, βλεπω με διαφορετικο ματι τα παντα, ακομα και τις λακουβες στο δρομο! ολα εχουνε διαφορετικη σημασια πια! τι θα μου λειψει πιο πολύ? εμπρος απαντηστε μου εσεις που εχετε ηδη φυγει! και ναι θα μου πειτε, οι γονεις οι φιλοι, τα ξαδερφια μπλα μπλα μπλα! θελω να μου πειτε αλλα πραγματα! θελω να ξερω τα αισθηματα σας! μερικοι απο εσας εχετε σχεδον 2 χρονια εκει, μεγαλο διαστημα, ήδη προσαρμοστηκατε, τι θα μου λειψει λοιπον?
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #4
        γεια σου Αλκιονη ειμαι στην Μελβούρνη εφτά μήνες τώρα. Τα πράγματα εδώ στην Μελβούρνη είναι πάρα πολύ καλά. Όντως οι ώρες εργασίας είναι πολλές ...Ποτέ μου όμως δεν φοβήθηκα και δεν με πείραζαν οι πολλές ώρες εργασίας ..Όταν έφυγα από Ελλαδα η οργή μου ήταν υπερβολικά μεγάλη, όμως έφυγα για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μου. Σε αυτό το τεράστιο βήμα θα κάνουμε, και μιλάω για την μετανάστευση. Όλοι μας θα περάσουμε κάποια στάδια . Με εφτά μήνες εδώ είμαι στο στάδιο που μου λείπουν οι άνθρωποι, και όταν λέω άνθρωποι ενώ ω τους πάντες όλους τους γνωστούς ,συνάδελφοι, γείτονες ,ο μανάβης, ο Μπακάλης όλοι τους.... περπατάω στο δρόμο και βλέπω φάτσες που μου θυμίζουν ανθρώπους στην πατρίδα του. ύστερα από πολλή σκέψη ανακάλυψα ότι αυτό που είχα στην Ελλάδα και που δεν έχω εδώ είναι οι ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ Αυτό είναι κάτι που μόνο ο χρόνος μπορεί να το γιατρέψει δημιουργώντας αναμνήσεις εδώ !!!! άλλοι θα το ξεπεράσουν άλλοι όχι, ο χρόνος μόνο θα το δείξει και είναι κάτι που δεν μπορείς να προετοιμαστείς όπου εκεί κι ούτε μπορείς να ξέρεις πόσο θα σου στοιχίσει εδώ !!!!!!!
        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

        Comment


          #5
          Alikoni δεν έχω φύγει ακόμα, αλλά είμαι υποψήφια προς αποχώρηση. Καταλαβαίνω σε τι φάση βρίσκεσαι. Κι εγώ μέχρι τώρα έλεγα θα φυγω θα κανω θα ράνω, και τώρα που πλησιάζει ο καιρός αρχίζω και σκέφτομαι τους ανθρώπους που θα αφησω πίσω. Σιγουρα θα μας λείψουν πολύ.

          Θέλω να σου πω μην ακους κανέναν, και μην αφηνεις κανεναν να σε επιρεασει. Σβησε απο το μυαλό σου όλα οσα ακους απο τον περίγυρο σου. Και την επομενη φορά που θα ακουσεις καποιον να σου λεει μην φυγεις, ρωτησε τον "εισαι διατεθημένος να μου πληρώνεις εσυ τα πάγια έξοδα της οικογένειας μου; Αν ναι, να μείνω." Εξω απο το χορό πολλα τραγούδια ξέρουν.

          Όσο για τους ανθρώπους που αηνεις πισω, δε θα τους αποχωρηστεις για πάντα. Υπάρχουν και οι διακοπές. Υπάρχουν και τα τηλέφωνα, υπάρχει και το skype.

          Comment


            #6
            Αλκυονη μη μασας!

            Originally posted by afrodite View Post
            Alikoni δεν έχω φύγει ακόμα, αλλά είμαι υποψήφια προς αποχώρηση. Καταλαβαίνω σε τι φάση βρίσκεσαι. Κι εγώ μέχρι τώρα έλεγα θα φυγω θα κανω θα ράνω, και τώρα που πλησιάζει ο καιρός αρχίζω και σκέφτομαι τους ανθρώπους που θα αφησω πίσω. Σιγουρα θα μας λείψουν πολύ.

            Θέλω να σου πω μην ακους κανέναν, και μην αφηνεις κανεναν να σε επιρεασει. Σβησε απο το μυαλό σου όλα οσα ακους απο τον περίγυρο σου. Και την επομενη φορά που θα ακουσεις καποιον να σου λεει μην φυγεις, ρωτησε τον "εισαι διατεθημένος να μου πληρώνεις εσυ τα πάγια έξοδα της οικογένειας μου; Αν ναι, να μείνω." Εξω απο το χορό πολλα τραγούδια ξέρουν.

            Όσο για τους ανθρώπους που αηνεις πισω, δε θα τους αποχωρηστεις για πάντα. Υπάρχουν και οι διακοπές. Υπάρχουν και τα τηλέφωνα, υπάρχει και το skype.



            Οταν καποιος σου λεει τετοια πραματα πρεπει να κοιταξεις στα ματια τον αντρα σου και τα παιδια σου και φανταστεις την υπεροχη ζωη που σας περιμενει στη Αδελαιδα μακρυα απο ολον αυτο τον παραλογισμο του οικονομικου πολεμου που ζουμε.Αν στην Ελλαδα γινοταν βομβαρδισμοι και υπηρχαν εδω περα ολοι οι συγγενεις σου οι φιλοι σου και οι γνωστοι θα εμενες γι αυτους?οπως στη Συρια.θα ελεγες δεν πειραζει οπως ολοι ετσι κι εμεις?Και ποτε να μην ξεχνας οτι ακομα και ανθρωποι που μας αγαπανε μπορει να ζηλευουν τη δυναμη μας να κανουμε πραγματα που αυτοι ποτε δε θα καταφερουν!
            Σε φιλω!

            Comment


              #7
              Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
              Αν ήταν μόνο 4 χρόνια θα ήταν πολύ καλά...!!!

              Ξέχασαν ή Μάλλον Έκρυψαν το 0 ως συνήθως...!!! Δηλαδή 40 χρόνια Θέλουμε κ λίγα λέω...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #8
                Απίστευτο: Ετοιμάζονται να φορολογήσουν μαθητές Λυκείου!


                Απίστευτο: Ετοιμάζονται να φορολογήσουν μαθητές Λυκείου! | Newsbomb.gr
                ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                Comment


                  #9
                  Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
                  Απίστευτο: Ετοιμάζονται να φορολογήσουν μαθητές Λυκείου!


                  Απίστευτο: Ετοιμάζονται να φορολογήσουν μαθητές Λυκείου! | Newsbomb.gr
                  κατσε να σου πω κ αλα .....πριν 2,5χρονια μου ζητησαν να βγαλω ΑΦΜ για παιδι 3,5 ετων κ 10ετων αλλιως δεν θα εμπαινε το χρηματικο ποσο των 79ευρω για το καθε εναν απο το ΙΚΑ..... ετσι κ τα 2 απο τοτε εχουν ΑΦΜ...

                  Comment


                    #10
                    Παντως αφου επεσα και στο νημα,τα 4 χρονια περασαν και οχι απλα δεν ειδαμε αυτα που λενε αλλα ολο προς το χειροτερο παμε...

                    Comment

                    Working...
                    X